Ana Sayfa » Kıbrıs » MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI

MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu saat 11.00'de Meclis Başkanı Sibel Siber başkanlığında toplandı.

 
 
MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI

(T.A.K): 

Genel Kurul'un gündeminde, 2 yasa tasarısı ve 3 yasa gücünde kararname bulunuyor.

Toplantıda genel kuruldan bir daha görüşülmek üzere komiteye geri alınan "Daimi İkamet İzni Yasa Tasarısı? ile "Merkezi Cezaevi (Kuruluş, Görev ve Çalışma Esasları) (Değişiklik) Yasa Tasarısı? ele alınacak.

Genel kurulun gündeminde ayrıca, Meclis Başkanlığı'nca doğrudan Genel Kurul'un gündemine alınan "Belediyelerin Sokak Işıklandırmalarına Ait Elektrik Borçlarının Yeniden Yapılandırılması?, "Sokak Lambalarına Enerji Temini Tahsilatı ve İdaresi? ve "Ercan Havaalanı Yer Hizmetleri? konulu üç yasa gücünde kararname de bulunuyor.

 

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda ilk olarak DP-UG Genel Başkanı Serdar Denktaş söz aldı.

DP-UG milletvekilleri olarak, dünkü UBP Kurultayı nedeniyle UBP milletvekillerinin bugün Meclis oturumuna gelemediklerini, bu nedenle nisaba destek verdiklerini ancak hükümet kanadının meclis oturumlarına katılması gerektiği yönünde daha önce yaptığı uyarının geçerli olduğunu kaydetti.

Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (Değişiklik) Yasa Tasarısı'nın komitede ivedilikle görüşülmesi oylandı ve oybirliğiyle kabul edildi.

Neden ivedilik istendiğiyle ilgili bir soru üzerine kürsüye çıkan İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi Başkanı Ahmet Gülle tasarının sadece isim değişikliğini içerdiğini bu nedenle ivedilik istendiğini ifade etti.

Bunun ardından "Merkezi Cezaevi (Kuruluş, Görev ve Çalışma Esasları) (Değişiklik) Yasa Tasarısı?nın 3. Görüşmesine geçildi.

GÜNDÜZ

Tasarıyla ilgili söz alan DP-UG milletvekili Menteş Gündüz kamu reformunun görüşülmemesi nedeniyle tasarıya ret oyu vereceklerini dile getirdi.

Gündüz kamu reformuna gereken önemin verilmesini talep etti.

GÜLLE

Daha sonra söz alan Komite Başkanı Ahmet Gülle, komite gündemindeki en önemli konulardan birinin kamu reformu olduğunu dile getirdi.

Bu konuya çok emek harcandığını ifade eden Gülle, öte yandan kamu reformu hayata geçene kadar ivediliği olan ve gündeme alınmaması halinde belirli sıkıntılar yaşanacağı öngörülen Cezaevi Yasası'nı da gündeme aldıklarını anlattı.

Gülle, kamu reformunun da en kısa zamanda gündeme alınacağını ifade etti.

TAÇOY

DP-UG Genel Sekreteri Hasan Taçoy ise söz alarak, 2011'de Kamu Hizmeti Komisyonu tarafından yapılan sınav sonucu terfi alanlardan bazı çalışanlara rütbelerinin verilmediğini ve bunun sonucu açılan davaların hala sonuçlanmadığını söyledi.

Görülmekte olan bir dava hakkında Cumhuriyet Meclisi'nde görüşme yapılamayacağı kuralını hatırlatan Taçoy, "Biz cumhuriyet meclisi olarak yenilemiş olduğumuz tüzükte de buna yer verdik? dedi.

Taçoy bu şartlar altında "Merkezi Cezaevi (Kuruluş, Görev ve Çalışma Esasları) (Değişiklik) Yasa Tasarısı? hakkında görüşme yapılamayacağını anlattı.

DENKTAŞ

DP-UG Genel Başkanı Serdar Denktaş, kamu reformunun geciktirilmesiyle ilgili hiçbir "mazereti kabul etmeyeceklerini? ifade etti.

Yasanın her şeyiyle hazır olduğunu konuyla ilgili sivil toplum örgütlerinden ve sendikalardan görüşlerin alındığını ancak buna rağmen yasanın geçirilmediğini kaydeden Denktaş, yeni yasalar yapılırken de bu reformun dikkate alınmadığını dile getirdi.

Denktaş kamu reformunun bir an önce hayata geçirilmesi için gereken adımların atılmasını istedi.

"Gardiyanlar mahkûmların mahkumu durumundadır? diyen Denktaş bu konuda alınması gereken önlemler olduğunu dile getirdi.

Denktaş Başbakan Ömer Kalyoncu'ya da geçmiş olsun dileklerini iletti.

ÇAKICI

TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı da cezaevinde düzenlenmesi gereken birçok nokta olduğunu belirterek yeni bir cezaevine ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Mahkûmlar, gardiyanlar ve şartlı tahliye tüzüğü ile ilgili de ciddi problemler olduğunu kaydeden Çakıcı, bu tüzüğün değişmesi ile ilgili yeni bakandan ümitleri olduğunu belirterek şartlı tahliye tüzüğünün derhal ele alınması gerektiğini kaydetti.

Kamu reformumun geçmesine ve yeni hükümetin " göç yasasına? tavrına karşı eylemler yapıldığını belirten Çakıcı, Meclis önünde yapılan eylemlerin bunlardan biri olduğunu belirterek yasa ile ilgili hükümetin çalıştığını göremediğini savundu.

Kamu reformuna ihtiyaç duyulduğunu belirterek cezaevindeki teşkilat yasaları gibi yasalarına kamu reformunun geçmesi için ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

ERHÜRMAN

CTP milletvekili Tufan Erhürman, ise yargıda bulunan davanın "Merkezi Cezaevi (Kuruluş, Görev ve Çalışma Esasları) (Değişiklik) Yasa Tasarısı?nı görüşmeye engel olmadığını anlattı.

Anayasanın ilgili maddesinde davayla ilgili soru sorulamaz, görüşme yapılamaz veya demeçte bulunulamaz dediğini ancak davayla ilgili ne görüşme yapıldığını ne soru sorulduğunu ne de demeçte bulunulduğuna işaret etti.

Yapılan görüşmenin görülen davayla değil tasarıyla ilgili olduğunu dile getiren Erhürman, bunun görüşmeye engel olmadığını anlattı.

TAÇOY

DP-UG milletvekili Hasan Taçoy ise Tasarının ilgili davayı etkileyecek bir unsur olduğu için bu görüşü ifade ettiğini belirtti.

"Merkezi Cezaevi (Kuruluş, Görev ve Çalışma Esasları) (Değişiklik) Yasa Tasarısı? Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda  oyçokluğuyla kabul edildi.

Genel gerekçesine göre tasarı, her türlü ayrımcılığı dışlayan, evrensel insan hakları çerçevesinde görev yürütmeyi amaç edinen ve kendi içinde adil çalışma koşullarına sahip bir teşkilat yapısı oluşturmayı amaçlıyor.

 BEROVA

Tasarı  görüşülürken söz alan DP-UG milletvekili Özdemir Berova,  yasada geçen ödeneklerin isimlerini eleştirerek, liyakat kelimesinin bir kimsenin kendisine iş vermeye uygun olma halini anlattığını söyledi.

Her çalışanın çalıştığı süre içinde liyakata uygun davranmak zorunda olduğunu söyleyen Berova bunun için ek tahsisat yapılmasının ve bunun bu şekilde isimlendirilmesinin, liyakatsizliğin hak olduğu gibi yanlış bir düşünce yaratabileceğini ifade etti.

Berova "iyi ahlak ödeneği? ismini de eleştirdi.

DENKTAŞ

Kamu reformunun gecikmesiyle ilgili hiçbir mazeretin kabul edilemeyeceğini söyleyen DP-UG Genel başkanı Serdar Denktaş, Kamu Görevlileri yasa tasarısı ortadayken bu dikkate alınmadan yeni tasarıların gündeme taşındığını, cezaevi yasa tasarısının da bunlardan olduğunu söyledi.

Yer tartışmalarıyla bir yere varılamayacağını belirten Denktaş, mahkumların ihtiyaçlarının karşılanamadığını kaydetti.

Kamu Görevlileri Yasası'nın açılmayan münhaller sorununa çözüm getireceği inancını belirten Denktaş, bu yasanın en kısa sürede geçirilmesi, ertelenmemesi gerektiğini ifade etti.

Uyuşturucu sorununa da değinen Denktaş, kullanımın yaygınlaştığını, bunun büyük bir tehlike olduğunu, bu konuların tabuları yıkarak tartışılması gerektiğini dile getirdi.

ULUÇAY

CTP Milletvekili Teberrüken Uluçay, bakanlığı döneminde çeşitli sorunların gündeme geldiğini, masaya yatırarak değerlendirme yapıldığını kaydetti.

Uluçay, bakanlığı döneminde cezaevine yönelik yapılan icraatlarla ilgili bilgi verdi.

Uluçay, kaynak ayrılması halinde Merkez Cezaevi ihalesine ülkede çıkılıp hayata geçirilebileceğini söyledi.

GÜLLE

CTP Milletvekili Ahmet Gülle, cezaevi konusuna hassasiyet gösterilmesinin olumlu olduğunu, cezaevinde zor görevler yapıldığını ifade etti.

Gülle, cezaevinde birçok sıkıntılar yaşandığını, tahsisatlar konusunun yeni olmadığını belirtti.

AKANSOY

İçişleri ve Çalışma Bakanı Asım Akansoy, konuyla ilgili ayrıntılı tartışmalar yapıldığını belirtti. Kamu Reformu'nun bir an önce yapılması gerektiğini, ilgili yasanın geçmesi gerektiğini söyleyen Akansoy, radikal adımlar atılması konusunda birbirine destek olunması gerektiğini söyledi.

Akansoy, Merkezi Cezaevi Yasa Tasarısı'na destek verenlere teşekkür etti.

Merkezi Cezaevi'ni ziyaret ettiğini anlatan Akansoy, KKTC'ye yakışan çağdaş bir cezaevine ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

Akansoy, yeni bir cezaevinin öncelikleri arasında olduğunu dile getirdi. Şartlı Tahliye Tüzüğü ve diğer konularda görüşlerin kendisi için değerli olduğunu söyleyen Akansoy, görüşlerin değerlendirileceğini kaydetti. Konuşmaların tamamlanmasının ardından yasa tasarısı oyçokluğuyla kabul edildi.

 
2 Kasım 2015 Pazartesi 11:32
Okunma: 839
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu