Ana Sayfa » Kıbrıs » MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI

MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu toplandı.

 
 
MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI

 (T.A.K.): 

Meclis Başkanı Sibel Siber başkanlığında saat 10.20'de toplanan genel kurulun gündeminde güncel konuşmalar bulunuyor.

Güncel konuşmalara geçilmeden önce, DP UG Milletvekili Hakan Dinçyüre, KIBTEK konusunda söz alarak, dünyada düşen petrol fiyatlarının ülke iç piyasasında fiyatlara yansımadığına işaret ederek  Maliye Bakanı'na bu konunun ele alınarak yeni bir maliyet hesabı ve yeni fiyat ayarlaması yapılması konusunda  çağrı yaptı.

Bunun, KIBTEK'in kendi referans hesapları dikkate alınarak yapılmamasını isteyen Dinçyürek, Maliye Bakanlığı'nın bunun denetimini yaparak, ucuzlayan petrol fiyatlarının bir an önce faturalara yansıtılmasını talep etti.

Eleştirileri yanıtlayan Maliye Bakanı Birikim Özgür, fiyat ayarlaması çalışmasının görevleri olduğunu belirterek, bunu yerine getireceklerini söyledi.Bu konuda bir nizamname olduğunu ve buna göre 3 ayda bir petrol fiyat düzenlemesi yapıldığına işaret eden Özgür, Ocak ayının 19'undan önce yeni düzenlemenin yapılması gerektiğini anlattı.

Özgür, KIBTEK'le koordineli şekilde bu çalışmaları yapıp kısa süre içinde kamuoyuyla da paylaşacaklarını söyledi.

Daha sonra güncel konuşmalara geçildi. 8 milletvekilinin güncel konuşma istemi bulunuyor.

 

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda ilk gündem dışı konuşmayı CTP Milletvekili Biray Hamzaoğluları toplu taşımacılık konusunda yaparak,  toplu taşımacılık alanındaki sorunları gündeme taşıdı.

Hamzaoğuları, "Toplu Taşımacılığın Lefkoşa'da bir merkezde toplanması? konulu konuşmasında,her sektörün kendi işiyle meşgul olmasını isteyerek, toplu taşımacılığı casino, otel ve okulların değil, toplu taşımacılık şirketlerinin yapması gerektiğini söyledi.

TÖRE

UBP Milletvekili Zorlu Töre, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Özgürlük Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük'ün ölüm yıldönümleri çerçevesinde yaptığı güncel konuşmasında, iki liderin bu toplum açısından önemine işaret ederek, onları anlamadan bugünlerin de anlaşılamayacağını ifade etti.

Gerek Dr. Küçük, gerekse Denktaş'ın büyük fedakarlıklar göstererek davaya önemli hizmetler verdiklerini anlatan Töre, tarihi bilgiler aktardı ve "onların değerini bilelim? dedi.

ANGOLEMLİ

TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli, "Dere yatakları? konulu güncel konuşmasında, dere yatakları içerisine yapılan inşaatlara işaret ederek, ilgili yasalara rağmen inşaat izni ve tapu verilmesini eleştirdi.

Dereboyu'nda "Avenu? isimli yapının dere yatağı içinde olduğunu iddia den Angolemli, Anayasa'nın 159'uncu maddesine göre,  dere yataklarına inşaat yapılamayacağını belirtti.

 Angolemli,? Göz göre göre anayasa çiğneniyor? dedi ve Ombudsman'ı bu konuda göreve çağırdı.

AKANSOY

İçişleri ve Çalışma Bakanı Asım Akansoy, eleştiriler üzerine söz alarak, Ombudsman'ın göreve çağrılmasını olumlu bulduğunu ancak dünden bugüne kalan bazı hukuksuz, yanlış uygulamaların da bugün sıkıntılar yaşanmasına neden olduğunu belirtti.

Dereboyu'ndaki binayla ilgili bilgiler aktaran Akansoy, Mayıs 2013'te Bakanlar Kurulu kararıyla, 1978-79 yıllarındaki karar doğrultusunda inşaat izni verildiğini belirtti.

Akansoy, bu konuda Başsavcılıkla da görüştüklerini ancak 1979 yılında verilen inşaat izninin bağlayıcı olduğunu ve bugün bu iznin verilmesinde hukuki bir sıkıntı bulunmadığını ifade etti.

Dereyle bina arasında 6 metre mesafe bulunduğu ve derenin faaliyetini bozmadığının uzmanlarca yapılan incelemeler sonucu değerlendirildiğini belirten Akansoy, "Bu binaya koçan dere yatağı üzerine verilmemiştir? dedi.

Yeniden söz alan Angolemli, o binanın defalarca mühürlendiğini ve yeniden açıldığını; o kişinin başta kendi malı için izin aldığını ancak dereye doğru yayıldığını ve son olarak 10 gün önce kendisine izin verildiğini iddia etti.

Yeniden söz alan Akansoy, Ombusman önemli olduğu kadar bu ülkenin hukuk,  Savcılık, Sayıştaylık,  gibi kurumlarının da bulunduğuna dikkat çekerek, bu konuda hukuku yorumlayan kişi ve kurumlara başvurulmasının gerekli olduğunu kaydetti.

ÇELER

Daha sonra TDP Milletvekili Zeki Çeler, "Ercan Havalimanı'ndan eğitime gönderilen hava trafik kontrolörlerinin yaşadığı sıkıntılar ve Euro Control'den ödenmesi gereken tutar? konusunda güncel konuşma yaptı.

Ankara'da kursa gönderilen 15 kontrolörün misafirhanede ücret karşılığı kaldıklarını belirten Çeler,  ancak kendilerine verilen aylık harcırah ile yaptıkları masraflar arasında 450 TL'lik fark bulunduğunu, bu insanlara bir mağduriyet yaşatıldığını söyledi.

15 aylık bu süreç için ilgili bakanlıkların çalışma yapmasını isteyen Çeler, KKTC'nin tanınmamışlığından dolayı yaşanan sıkıntılara da değinerek, Euro Control'den alınması gereken paranın da önemli bir kaynak olarak değerlendirilebileceğini belirtti.

Çeler, zor ve riskli bir görev yürüttüğünü belirttiği bu kişilerin maaşının Türkiye'de 7 bin iken KKTC'de 2 bin 400 TL olduğunu da ifade etti.

ERTUĞRULOĞLU

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu eleştirileri yanıtlamak üzere söz alarak, hava trafik kontrolörlüğü için Ankara'daki eğitimin önemli ve gerekli olduğunu belirterek, bu kursiyerlere verilen harcırahın ilgili mezvuat uyarınca ilk 30 gün için günlük 12, sonrasında ise günlük  8 sterlin olduğunu anlattı.

Bu rakamları kendilerinin de yeterli görmediğini belirten Ertuğruloğlu, bu harcırah miktarının artırılması için çalışma başlattıklarını açıkladı.

Hava trafik kontrolörlüğünün önemine işaret eden Bakan Ertuğruloğlu, daha iyi ödenek almaları gerektiğine kendisinin de katıldığını ve bu konuyu Maliye Bakanı ile görüştüklerini belirtti.

Euro Control'den alma hakkı gördükleri ödenek konusuyla ilgili olarak ise Ertuğruloğlu, bunun kolay çözülecek bir sorun olmadığını, tanınmamışlıktan dolayı doğrudan temaslarının da bulunmadığını dolayısıyla Türkiye kanalından irtibat kurulabileceğini, bunun için de girişim başlattıklarının bilgisini verdi.

Ertuğruloğlu, Ercan'daki kontrolörlük hizmeti konusuna da değinerek, ilgili şirketin "ödemem?  şeklindeki açıklamalarına rağmen kendisi ile son görüşmelerinde iki ödemeyi yaptığı bilgisini aktardığını belirtti.

Bu şirketin bu bedeli ödeme zorunluluğunun yasa gereği var olduğuna işaret eden Bakan, KDV konusunda olduğu gibi hukuk davası başlatma düşüncesiyle buna itirazını kaydettirmiş olabileceğini anlattı.

Ertuğruloğlu,  bu konuda gizli saklı birşey olmadığını, ilgili sözleşmenin de ortada olduğuna işaret ederek konunun daha fazla speküle edilmemesini istedi.

 Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nun, milletvekillerinin güncel konuşmalarla ülke sorunlarını kürsüye taşıdığı bugünkü toplantısı tamamlandı.

Toplantıda söz alan DP UG Milletvekili Menteş Gündüz, “İçişleriyle ilgili icraatlar” konulu konuşmasında, beyaz kimlik almak isteyen kişilerin sağlık raporu almakta zorladığını, raporu alana kadar da çalışma izinlerinin sona erdiğini belirterek İçişleri Bakanlığı’ndan bu konuda çalışma yapmasını istedi. 
Beyaz kimlik şartları ve alanların sahip olacakları haklar konusunda belirsizlikler olduğunu da ifade eden Gündüz, bu konuda da çalışma istedi.

AKANSOY

İçişleri ve Çalışma Bakanı Akansoy, eleştirilere yanıt vererek, beyaz kimlik alacakların haklarının yasada net olmadığını, tanımlarda eksiklikler olduğuna katıldığını ifade ederek bunların tadil edilebileceğini anlattı.

Akansoy, “1 Ocak 2017’ye kadar gerekli tüm yasal çalışmalar ve düzenlemeler tamamlanacak ve o tarihe kadar beyaz kimlik sahipleri seçme ve seçilme hakkı hariç, tüm haklardan yaralanacak” dedi.

Başvuru rakamı olarak 2 bin TL’nin yüksek olduğunu da ifade eden Akansoy, bu konuyu gelecek Bakanlar Kurulu toplantısında ele alarak yeniden düzenleyeceklerini kaydetti.

GÜNDÜZ

Yeniden söz alan DP UG Milletvekili Menteş Gündüz, yasadaki aksaklıkların görülerek düzeltilmesiyle daha iyiye ulaşılacağını belirtti. Gündüz, sağlıklı bir ortamda yaşayıp ülkeye katma değer katan, 25 yıldır ülkede olan, TC’de askerlik yapan bazı kişilerin cezaya düştüğünü ve yurt dışına çıkamadığını anlattı; yasadaki geçici 2. ve 3. Maddede bu konuda düzenleme yapılıp yapılamayacağını sordu.

İçişleri ve Çalışma Bakanı Akansoy da yerinden “Gerekli değerlendirmeyi yapıp bilgi vereceğini” söyledi.

ATAOĞLU

DP UG Gazimağusa Milletvekili Fikri Ataoğlu “hükümet icraatları” konulu güncel konuşmasında, gecesi gündüzü olmadan çalışan taksicilerin sorunlarını dinlediklerinde hak verdiklerini kaydetti.

KIBHAS’a verilen iznin dışına çıkıldığını belirten Ataoğlu, taksicilerin iki ayda bir ehliyetlerini yenilemesi uygulamasının zorluklarına değindi.

Ataoğlu, Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ın dünkü anma törenindeki sunucuya apar topar bu görevin verilmesi nedeniyle aksaklıklar yaşandığını belirterek eleştiriler yaptı.

Esnaf kredilerinin miktarı ve şartları hakkında bilgi talep eden Fikri Ataoğlu, geçmişteki uygulamanın amaca hizmet etmediğini savundu.

Fikri Ataoğlu, kırsal kesim arazileri konusunda vatandaşlardan gelen talepler olduğunu anlattı.

Yol kenarlarındaki reklam tabelalarının kaza riskini artırdığını ifade eden Ataoğlu, Ulaştırma Bakanı’nın bu konudaki sözünü tutmasını, geri adım atmamasını istedi.

Ataoğlu, akaryakıt fiyatlarında düzenleme yapılırken çiftçilere kolaylık düşünülmesi gerektiğini ifade ederek renkli mazot uygulamasına gidilmesini doğru bulmadığını çünkü bunun kaçakçılığa yol açacağını savundu.

Akaryakıt istasyonlarında kuyruklar oluştuğunu, vatandaşın zam gelecek diye stok yaptığını belirten Fikri Ataoğlu, vatandaşın endişelerinin giderilmesini istedi.

TATAR

Meclis’in bugünkü toplantısında son güncel konuşmayı “son siyasi gelişmeler” konusunda yapan UBP Lefkoşa Milletvekili Ersin Tatar, yoğun günlerden geçildiğini belirtti; hükümetin özellikle CTP kanadında alınacak kararlarla ülkedeki sorunların çözümlenmesini diledi.

Vatandaşın hizmet beklediğini kaydeden Tatar, “Gerçekten vatandaşın sabrı artık zorlanmaktadır” dedi.

TC Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş’in hükümetle ilgili sözlerine işaret eden Ersin Tatar, bu tür söylemlerin ilk kez yaşandığını, çünkü karmaşık bir ortam yaratıldığını belirtti.

Tatar, 13. maaşın ödenmemesinin vatandaşta sıkıntı yarattığına işaret etti.
Halkın Türkiye’nin katkılarının önemini bildiğini; CTP’nin de bu bilinçle su konusunda karar alması gerektiğini kaydeden Ersin Tatar, Türkiye’nin su konusunda işletme devrinden söz ettiğini, bunun da doğal olduğunu söyledi.

Ersin Tatar, Rum Maliye Bakanı’nın Financial Times’a demecinden alıntılar yaparak herhangi bir anlaşma durumunda mali disiplinin son derece önemli olacağının söylendiğini vurguladı. Anlaşmadan sonra da alışılmadık şekilde mali disiplinin süreceğini kaydeden Tatar, Türkiye’nin de mali yardım yapamayacağını belirtti.

Tatar, “Bizim artık bu ekonomiyi düzeltmemiz, doğru bir trende koymamız ve ‘Türkiye onu istedi ben bunu kabul etmedim’ gibi çelişkiler noktasında olmamamız gerekir. TC ile buradaki ilişki dondurulursa bizi daha zor günler bekler. (Çözümle) Belki dünyayla daha fazla kucaklaşacağız ama bol para diye bir şey yok. Günün sonunda ekonominin büyümesinden Kıbrıslı Türklere ne kadar pay düşeceğini teminatı yoktur” dedi.

Federal Kıbrıs için alt yapının çok iyi hazırlanması gerektiğini vurgulayan Ersin Tatar, Türkiye ile çatışma lüksleri olmadığını; bu günlerin iyi değerlendirilmesi; su projesinden yararlanılması gerektiğini söyledi.

Tatar, Ercan’daki Taşyapı firmasının ödemesi gereken 19 milyon TL KDV’nin mahkeme kararıyla tahsil edildiğini ve bundan memnuniyet duyduğunu belirti.

Tatar, bu paranın devletin hakkı olduğunu ilk günden beri savunduğunu hatırlattı.

Tatar, Ercan’daki projenin bir an önce yaşama geçmesi gerektiğini de belirtti.

SORULAR

Meclis Genel Kurulu’nun bugünkü toplantısında son olarak “sorular” bölümünde milletvekillerinin hükümete yönelik yazılı soruları ve yanıtlar okundu.

CTP Girne Milletvekili Fazilet Özdenefe, DP UG Girne Milletvekili Özdemir Berova ve TDP Girne Milletvekili Zeki Çeler’in Lefkoşa Girne anayolundaki reklam tabelaları;  CTP İskele Milletvekili Biray Hamzaoğulları da 1 Ocak 2014’ten bugüne verilen Z taksi izinleri ve 1 Ocak 2013’ten bugüne bazı dernek ve spor kulüplerine verilen katkılarla ilgili sorular yöneltti.

Sözlü sorular ise ilgili bakanlar toplantıda bulunmadığı için ertelendi.

Sözlü soru sormak için kürsüye gelen UBP Girne Milletvekili Ali Pilli, ağaçlarla ilgili iki soru yöneltti.

DP UG Milletvekili Fikri Ataoğlu da Meclis’i üzüntü içinde izlediğini; ana muhalefetin konuşacağı bir günde hükümetin hiçbir temsilcisinin toplantıda bulunmadığını belirterek, eleştirdi. Ataoğlu, “Hükümet niçin toplantıya katılıp bize yanıt vermiyor?” diye sordu.

Meclis bugünkü toplantısını saat 13.37’de tamamladı. Meclis gelecek birleşimini 18 Ocak Pazartesi günü yapacak.

 
14 Ocak 2016 Perşembe 12:36
Okunma: 783
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu