Ana Sayfa » Kıbrıs » MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI

MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI

Tarım Doğal Kaynaklar ve Gıda Bakanı Erkut Şahali, suyun devlet tarafından yönetilecek ve kontrol edileceğini söyledi. Şahali, "Su devlet tarafından yönetilecek, kontrol edilecek. Hem yerel, hem Türkiye'den gelen su. Anlaşmada yer alan ?idare', Su İşleri'dir. Temel yaklaşım verimli bir işletme yaratılmasıdır. Yatırımlarda halkın her noktada suyu kullanması amaçlanıyor? dedi.

 
 
MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI

 

 (T.A.K): 

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu bugün Meclis Başkan Vekili Hüseyin Alanlı başkanlığında saat 10.30'da toplandı. Toplantının gündeminde "Banka Kartları ve Kredi Kartları (Değişiklik) Yasa Tasarısı? ile "Yabancıların Çalışma İzinleri (Değişiklik) Yasa Tasarısı? bulunuyor. Milletvekillerinin güncel konuşmalarına da olanak verilecek toplantıda, sorular bölümü de yer alacak.

Onaya sunuşlarda, Demokrat Parti Ulusal Güçler'in (DP-UG), Anayasa, Meclis İç Tüzüğü Siyasal Partiler Yasası Seçim ve Halk Oylaması Yasaları için kurulan komitede görevli DP-UG Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu yerine Serdar Denktaş'ı görevlendirmesine ilişkin kararı genel kurulda oybirliğiyle kabul edildi.

Genel Kurul'da komitelerinde onaylanan yasa tasarılarının genel kurulda görüşülmesi de oybirliği ile onaylandı.

DİNÇYÜREK, SU VE SÜT KONUSUNA DEĞİNDİ

DP-UG Milletvekili Hakan Dinçyürek, genel kurulda söz alarak, su ve süt konusuna değindi.

Dinçyürek, hükümetin su konusunda Türkiye'de yaptığı görüşmelerle ilgili tartışmaların sürdüğünü, bu kapsamda Meclis'in bilgilendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Hakan Dinçyürek, su konusunda bir çok açıklama ve duyum olduğunu ancak Meclis'in de doğru bir şekilde bilgilendirilmesi gerektiğini belirterek, hükümeti eleştirdi.

Süt konusunda da "çöpe boşaltıldığı? duyumları olduğunu, bunun da sütün kayıt altına alındıkdan sonra yapılmasının "beceriksizlik? olduğunu savunan Dinçyürek, hükümetten açıklama yapılmasını istedi.

Dinçyürek, "Hükümetin beceriksizlikle sütü çöpe, suyu da denize döktüğünü? savunarak, açıklama yapılması gerektiğini söyledi.

ÇAKICI: "HÜKÜMET DÜŞME NOKTASINDA?

TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı da, Dinçyürek'in gündeme getirdiği konuların önemli konular olduğunu ve hükümetin zaten ne yaptığını anlayamadıklarını ifade etti. Çakıcı, hükümeti oluşturan partilerin su konusundaki görüş ve tavırlarını da anlayamadıklarını kaydetti.

Su konusunda uzlaşılanın "Özelleştirme mi, özerkleştirme mi, özel kamu işletmesi? mi olduğunu anlayamadıklarını ifade eden Çakıcı, CTP Genel Başkanı Mehmet Ali Talat ile UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün'ün açıklamalarını anımsatarak, hükümetin suyu "özelleştireceğini? iddia etti.

Çakıcı, "özelleştirme ile beraber hükümetin de sallandığını? öne sürerek, her gün su, ekonomik protokol ve diğer konularda sıkıntı yaşayan hükümetin düşme noktasında olduğunu savundu.

ŞAHALİ: "2 TON SÜT DÖKÜLDÜ ÇÜNKÜ TOPLANMADIĞI İÇİN BOZULDU?

Tarım, Doğal Kaynaklar ve Gıda Bakanı Erkut Şahali de, milletvekillerine kendilerini açıklama fırsatı vermesinden dolayı teşekkür ederek, süt konusunda sıkıntı yaşandığının doğru olduğunu, çünkü bu dönemde süt üretiminin arttığını ve fazlalık oluştuğunu kaydetti.

Süt Kurumu'nun günlük 450 ton süt alımı yaptığını, bunun günden güne arttığını ifade eden Şahali, bu çerçevede Güzelyurt bölgesinde 2 ton sütün döküldüğünü çünkü toplanmadığı için sütün bozulduğunu ifade etti.

"SÜT ÜRETİCİSİ PERİŞAN?

Bu konuda detaylı bilgi veren Şahali, üreticinin perişan olduğunu, sütlerin döküldüğünü, bundan da üzüntü duyduklarını çünkü pazar sorunu yaşadıklarını kaydetti. Şahali, bu konuda Türkiye ile Rusya arasındaki sıkıntıların KKTC pazarını da etkilediğini ve Türkiye'ye ihracat sorunu yaşadıklarını anlattı.

Şahali, dünkü Bakanlar Kurulu toplantısında bu konuda tedbirler almak için karar ürettiklerini, 1 Şubat-31 Mayıs tarihleri arasında 1 TL ilave teşvik uygulayacaklarını; kilo başına tüm ürünlere 3,5 TL teşvik vereceklerini söyledi. 

"AMAÇ, SUYU EN ETKİLİ ŞEKİLDE KULLANMAK?

Su konusuna da değinen Şahali, dün belediyeler ile çok verimli bir toplantı yaptıklarını ifade etti.

Hükümetin "çatırdadığı? konusunda çok haber olduğunu ancak Türkiye'de 4 bakanın çok verimli görüşme yaptıklarını kaydeden Şahali, amacın Türkiye'den gelecek suyu en etkili şekilde kullanmak olduğunu vurguladı.

"UZLAŞI BAŞBAKAN TARAFINDAN AÇIKLANACAK?

Bakanlar Kurulu'nda uzlaşının dün teyit edildiğini ve Başbakan tarafından açıklanacağını kaydeden Şahali, konunun Türkiye'de de aynı şekilde yapılacağını ifade etti.

Şahali, "Kararlar alınacak imzalar atılacak? dedi.

Belediyelerin de bu kararda önemli bir yeri olduğunu ifade eden Şahali, "Su devlet tarafından yönetilecek, kontrol edilecek. Hem yerel, hem Türkiye'den gelen su. Anlaşmada yer alan ?idare', Su İşleri'dir. Temel yaklaşım verimli bir işletme yaratılmasıdır. Yatırımlarda halkın her noktada suyu kullanması amaçlanıyor? dedi.

"HÜKÜMET UYUM İÇİNDE?

Su konusunun hükümette tam bir uyumla yönetildiğini ve görüş ayrılığı olmadığını söyleyen Şahali, "Ortak bir karardır. Hükümette sallanma söz konusu değil. Hükümet kamu yararıyla konuya hassasiyetle yaklaşıyor? dedi.

"SIKINTI BELEDİYELERLE İLGİLİ?

En geniş uzlaşıyla su konusunun kabul edilmesini amaçladıklarını ifade eden Şahali, 4 bakanın Türkiye'de imza atmadığını, çünkü orada 2 metin ortaya çıktığını söyledi.

Sıkıntının belediyelerle ilgili olduğunu ve belediyelerin bazı haklarıyla varlıklarının anlaşmaya göre devlete geçmesinin sözkonusu olabileceğini kaydeden Şahali, özerk olan belediyelerin rıza gösterip, bu haklarını devlete veren bir karar alması gerektiğini söyledi.

Şahali, imza atılmamasının sebebinin tamamen bu olduğunu ve Türkiye için bunun değerlendirme konusu olduğunu ifade ederek, "Günün sonunda karar KKTC'de uygulanacağı için KKTC'nin vereceği kararın uygulanması önemlidir. Su, baraj, boru ve depolarda halkın kullanımı için bekliyor. Yakın bir zamanda sorun çözülecek? dedi.

Belediyelerle yapılan toplantıya 28 belediyeden 24'ünün katıldığını ve 4 bakan tarafından net bilgi verildiğini kaydeden Şahali, çekincesi olan belediyelerin bulunduğunu ancak uyumlu ve verimli bir sonuç ortaya çıkacağına inanç belirtti.

"YENİ BİR SU YÖNETİMİ ORTAYA ÇIKACAK?

Tarım Doğal Kaynaklar ve Gıda Bakanı Erkut Şahali, ülkede yeni bir su yönetimi ortaya çıkacağını vurguladı.

Belediyelerle yapılan toplantıda yönetimle ilgili sorun olmadığını ifade eden Şahali, burada asıl konunun işletme olduğunu belirterek, devretme veya devretmeme konusunda belediyelerde değerlendirme yapıldığını söyledi.

BELEDİYELER DEĞERLENDİRECEK

Belediyelerin bu konuda ciro kaybı ve su konusundaki personelin ne olacağı konularını değerlendireceğini ifade eden Şahali, sisteme katılmayacak belediyelere saygı duyulacağını ve buna olanak sağlanacağını ancak katılmazlarsa mevcut su kaynaklarıyla suyu işletmeye devam edeceklerini belirtti.

Şahali, katılmayan belediyelerin tarife tüzüğünde değişim sağlanacağını ve ülkede su fiyatının tek olacağını kaydetti.

Erkut Şahali, tartışmaların sadece evsel kullanım için yapıldığını, ancak tarımsal amaçlı kullanımın da önem taşıdığını, bu yüzden açılacak ihalenin evsel ve tarımsal kullanım için açılacağını belirtti.

Milletvekillerinin yoğun sorularına da yanıt veren Şahali, suyun kullanımı, yönetimi, kontrolü, halkın doğru bilgilendirilmesi, suyun belediyelerle ilişkisi gibi birçok konuda gerekli net bilgilendirmenin yapılacağını söyledi.

DENKTAŞ

DP-UG Milletvekili Serdar Denktaş da, "madem bu konuda anlaşma var neden açıklanmadığını ve zaman kaybedildiğini? sorarak, bir an önce ne yapılacağının açıklanmasını istedi. Denktaş, kaybedilen zamanı "ciddiyetsizlik? olarak niteledi.

Denktaş, süt ve suyun denize döküleceğine, "şebekeye verilmesini ve vatandaşın süt banyosu yapmasını? esprili bir dille isteyerek, "Pazar yok? demenin kabul edilemeyeceğini, yeni pazarlar aranmasını ve teşviğin de buna verilmesini talep etti.

ANGOLEMLİ

TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli de, iç tüzüğe göre söz almada yaşanan tartışmaya değindiği konuşmasında, bu konuda bir eşitlik getirilmesini ve tüzüğün herkese aynı şekilde uygulanmasını istedi.

Çakıcı da, üsul hakkında söz alarak, iç tüzükteki 62. maddenin acil konularla ilgili 5 dakikalık söz alınması için düzenlendiğini ifade ederek, bu konudaki düzenlemenin amaçlarını anlattı.

UBP Milletvekili Ahmet Kaşif de, bu konunun 62. Madde kapsamında değil, genel oturumla yapılması gerektiğine işaret ederek, eleştirilerde bulundu. Kaşif, iç tüzükte konuşma süresi ve verilen yetkilere dikkat çekerek, bu konuda yapılan tartışmaların ancak güncel konuşma veya sonrasında yapılacak konuşmalarda yapılması gerektiğini kaydetti.

 

TDP Lefkoşa Milletvekili Mehmet Çakıcı, ülkede verilecek vatandaşlıkların yasalara ve devlet yönetimine bağlı olduğunu vurguladı.

Çakıcı, vatandaşlıklar konusunda Türkiye’den gelen taleplerin “müdahale” olduğunu savunarak, “Kimin vatandaş yapılacağını devlet belirler, başka biri belirleyemez, talep edemez” diye konuştu. Çakıcı, hükümeti su, Ercan Havalimanı, sivilleşme, vatandaşlıklar konusunda eleştirdi.

TDP Lefkoşa Milletvekili Mehmet Çakıcı, Meclis Genel Kurulu’nda söz alarak, Meclis Başkanlık Divanı’nın Ankara ziyareti ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yapılan görüşmeyi değerlendirdi.

Çakıcı, “Kimin vatandaş yapılacağını devlet belirler, başka biri belirleyemez, talep edemez. Türkiye Cumhuriyeti takdir eder ülkesine vatandaş yapar, ülkesine alır ama KKTC’de kendi yasalarına göre vatandaş yapılır” diye konuştu.

Hükümetin tam teslim olduğunu öne süren ve “kime hizmet ettiğini” soran Çakıcı, Türkiye’ye karşı cevap olmadığını, sus pus oturulduğunu, korkak cevap verildiğini savundu, vatandaşlık konusunun hem Erdoğan hem de Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu ile yapılan görüşmede gündeme geldiğini kaydetti.

“Her ülkenin kendi gerçeği var, küçük bir ülkeyiz. Herkesi vatandaş yapamayız, ancak yaşamı kolaylaştıran beyaz kimlik veriyoruz” diyen Çakıcı, vatandaşlığın insanlık hakkı olduğunu kaydetti.

Vatandaşlıklarla ilgili Avrupa’daki düzenlemeler hakkında bilgi veren Çakıcı, bir insanın vatandaşlığı yoksa vatandaşlık hakkı olduğunu, ancak başka ülkede vatandaşlığı varsa bulunduğu ülkede de vatandaşlık hakkı alacak diye bir durumu olmadığını kaydetti.

Bu konudaki davranışları “müdahale” olarak niteleyen Çakıcı, su konusunda da belediyelerin hakkının özele verilmeye çalışıldığını, asker, polis merkez bankası yanında şimdi de su belediyelerin yetkilerinin devredilmeye çalışıldığını iddia etti, sert eleştirilerde bulundu.

SAYIŞTAY DENETİM RAPORU

Çakıcı’nın konuşmasının ardından genel kurulda “Pia Bella İşletmecilik Şti. Ltd'in Kumarhane İmtiyaz İzni ile Greenzodiac Live Games & Casino Ltd.'in Kumar Mesleği İcra İşletmecisi İznine İlişkin Sayıştay Denetim Raporu” ele alındı.

Raporu komite başkanı DPUG Lefkoşa Milletvekili Hasan Taçoy okudu.

ANGOLEMLİ

Rapor üzerine söz alan TDP Gazimağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli, raporu 3 kez okuduğunu ve zor anladığını ifade ederek, ülkede çıkarılan afları ve aflarla izin uzatılmasını eleştirdi.

Angolemli, af çıkacağı bilinciyle kimsenin vergi ödemediğini, kimsenin gerekli şartları yerine getirmediğini ifade ederek, yanlış yolda yüründüğünü kaydetti.

Kumarhanelerin izinlerinin her şartta uzatılmasını, denetim yapılmamasını eleştiren ve siyasi partilerin bir şekilde bu kumarhanelerle “bilet satın almaları” da olsa ilişki sağladığını ve bu yüzden siyasilerin sesini çıkarmadığını iddia eden Angolemli, otellerin her şey dahil uygulamasını da yanlış bulduğunu söyledi, ülke şartlarına göre düzenleme yapılmasını istedi, Turizm Bakanlığı’nı göreve çağırdı.

TAÇOY

Hasan Taçoy da söz alarak, eski şirketin borçları ve durumu hakkında bilgi vererek, başkası üstüne olan borcun yeni şirket tarafından ödendiğini kaydetti, kumarhanelerin otelden ayrı bir işletme olarak yasal şekilde düzenlenmesi gerekliliğine işaret etti.

Komitenin bu konuda araştırma yapmaya devam edeceğini belirten Taçoy, devletin zarar görmeden, şirketlerin de rekabet gücünü artırabilecek yasal düzenlemeleri genel kurula sunabileceklerini kaydetti.

TATAR

UBP Lefkoşa Milletvekili Ersin Tatar da, ülkede büyük büyük casinolar açıldığını, bu kapsamda bakıldığında küçük işletmelerin rekabet edemediğini ifade ederek, bu konuda ciroların denetlenebileceği bir sistem kurulması gerekliliğine işaret etti.

Tatar, bu konuda uzmanları içeren ayrı bir birimin ve güçlü bir otorite kurulması gerekliliğine işaret ederek, bunun gerekli olduğunu kaydetti, devletin ciro üzerinden pay almasının önemli olduğunu söyledi. Tatar, bet ofisler ve casinolarda denetimin, sıkı denetimin şart olduğunu, devletin de payını alacağını ifade etti.

BTHK DENETİM RAPORU

Konuşmaların ardından Taçoy, “Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu (BTHK) 2012 ve 2013 Mali Yılları Sayıştay Denetim Raporlarını” okudu.

TATAR

Rapor üzerinde söz alan Ersin Tatar, kurumun ülkede çok önemli bir görev yaptığını, önemli bir geliri olduğunu ifade ederek, Meclis’in burada denetim yapmasının gerekli olduğunu vurguladı.

Kurumun bağımsız olduğunu ancak atamaların hükümet tarafından yapıldığını ifade eden Tatar, bu kurumun GSM, internet gibi bir sektörü idare ettiğini, büyük bir sektörü elinde bulundurduğunu belirterek, ülkede GSM ve internet sektörüne gerekli desteği ve altyapı yatırımlarının yapılması gerekliliğine işaret etti.

Kurumun bu alandaki gelişmeleri yakıdan takip etmesi ve siyasilere bilgi vermesi gerektiğine de vurgu yapan Tatar, Meclis ve hükümetin bu kurumu yakından takip etmesinin önemine değindi.

ANGOLEMLİ

TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli de, kurumun, asrın en önemli konusu teknolojiyi idare ettiğine işaret ederek, sektörde hizmet veren GSM şirketlerinin, internet altyapısının iyi hizmet vermesinin büyük önem taşıdığını söyledi.

Angolemli, BTHK’nın kurulduğunu ancak altyapısının yeteriz olduğunu ifade ederek, kuruma gerekli önemin verilmesini, altyapısının kurulmasını ve gerekli istihdamın yapılmasını istedi.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu “Banka Kartları ve Kredi Kartları (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nı” oy birliğiyle kabul etti.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu “Banka Kartları ve Kredi Kartları (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nı” görüştü. Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi Başkanı CTP Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, tasarıyı okudu.

DPUG Milletvekili Hasan Taçoy tasarı üzerinde söz alarak, KKTC’de faaliyet gösteren bankaların ülkedeki yasalara göre faaliyet göstermesinin önemine işaret etti.

Taçoy, yasanın önemli bir değişiklik içerdiğini ifade ederek, ülkedeki kredi kartları kullanımının geliştirilmesini, cazip ve rekabet edebilir hale getirilmesini temenni etti, bu yönde çalışacaklarını söyledi.

UBP Lefkoşa Milletvekili Ersin Tatar da, yasanın esas amacının kredi kartı faizlerini kontrol altına almak olduğunu ifade ederek, bu yasanın geçmesiyle vatandaşın mağdur edilemeyeceğini kaydetti.

Tatar, ülkede kredi kartları konusunun önemsenmediğinden işin geciktirildiğini ifade ederek, ülkede iş yapan herkesin yasalara uyması gerektiğini belirtti. Tatar, ülkede öz değerlerin korunmasının önemine vurgu yaptı.

Konuşmaların ardından yasa tasarısı kabul edildi.

“Banka Kartları ve Kredi Kartları (Değişiklik) Yasa Tasarısı, asgari ödeme tutarını yeniden düzenlerken, kredi kartlarının asgari ödeme oranlarının, Merkez Bankası’nın görüşü de alınarak Bakanlık tarafından hazırlanıp Bakanlar Kurulunca onaylanarak Resmi Gazete’de yayımlanacak bir tüzükle düzenlenmesini kurala bağlıyor.

Yasayla, kredi kartı işlemlerinde uygulanan faiz oranları da değiştiriliyor.

 Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu “Yabancıların Çalışma İzinleri (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nı” oy birliğiyle onayladı.

Genel Kurul’da yasa tasarısı raporunu Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi Başkanı UBP Milletvekili İzlem Gürçağ okudu.

DPUG Milletvekili Özdemir Berova, TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli ve CTP Milletvekili Teberrüken Uluçay tasarı üzerine söz alarak, düzenleme hakkında konuştu.

Berova, ülkede bu konuda yaşanan sıkıntılara işaret ederken, Angolemli, tasarıya olumlu oy kullanacaklarını söyledi.

Uluçay da, yasa tasarısının siyasetçilerin de zaman zaman rahatsız olduğu sorunları giderecek bir düzenleme olduğunu kaydetti.

AKANSOY: “GÜNLÜK YAŞAMI İYİLEŞTİRECEK BİR DÜZENLEME”

İçişleri ve Çalışma Bakanı Asım Akansoy da, bu yasaya büyük önem verdiklerini ifade ederek, yabancıların seçme seçilme hakkı hariç günlük yaşamlarını iyileştirecek bir düzenleme olduğunu kaydetti.

Akansoy, yasal düzenlemeler için çalışmaları sürdüreceklerini ifade ederek, hedefin; 1 Ocak 2017 olduğunu, bu tarihe kadar beyaz kimlik alan kişilerin huzurlu bir yaşama kavuşturulacağını söyledi.

Tasarı, “Daimi İkamet İzni”ni, “Daimi İkamet İzni Yasası uyarınca düzenlenmiş ve sürekli olarak KKTC’de ikamet etme hakkı veren izin” olarak tanımlıyor.

Geçerli bir Daimi İkamet İznine sahip kişiler ve/veya bu kişileri çalıştıran işveren niteliğindeki gerçek veya tüzel kişiler, bu Yasa ve bu Yasa uyarınca çıkarılan tüzüklerde öngörülen yükümlülükleri yerine getirmiş sayılacaklar ve çalışma ve daimi ikamet izni almış addedilecekler.

 
11 Şubat 2016 Perşembe 13:19
Okunma: 577
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu