Ana Sayfa » Kıbrıs » MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI

MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu toplandı.

 
 
MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI

(T.A.K.): 

Meclis Başkanı Sibel Siber başkanlığında, saat 10.30 sıralarında toplanan Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nun özel gündeminde, Cumhurbaşkanı tarafından geri gönderilen ve doğrudan Genel Kurul'un gündemine alınan Seçim ve Halkoylaması (Değişiklik) Yasası bulunuyor.

Genel Kurul, Sabıka Kaydının Silinmesi (Değişiklik) Yasa Önerisi, Güvenlik Kuvvetleri İç Hizmet (Değişiklik) Yasa Tasarısı, Birleştirilmiş Güvenlik Kamu Görevlileri (Değişiklik) Yasa Tasarısı ile Dilekçe ve Ombudsman Komitesi'nin 30 Mayıs tarihinde yaptığı toplantıda aldığı kararları gösteren cetveli de görüşecek.

 

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Cumhurbaşkanı tarafından geri gönderilen ve doğrudan Genel Kurul'un gündemine alınan"Seçim ve Halkoylaması (Değişiklik) Yasasını? görüşüyor.

Yoğun tartışmalarla görüşülmeye başlayan yasanın haftaya ertelenmesini ve komitede yeniden irdelenmesini öneren DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, TDP Lefkoşa Milletvekili Mehmet Çakıcı'nın eleştirileri ve "karma oydan endişeleniyor? demesi üzerine önerisini geri çekti.

Serdar Denktaş, yasanın ikinci maddesi üzerine söz aldı. Denktaş, ilgili yasanın içeriğini tartışabilmeye fırsat vermek için haftaya görüşülmek üzere ertelenmesini önerdiğini söyledi.

Denktaş, yasanın komitede yeterince tartışılması, hem halkın beklentisi hem karma hem de çarşaf liste konusunda çalışma yapmak üzere olanak verilmesi için ertelemenin fayda getireceğine inanç belirtti.

Bireysel düşünerek değil halkı düşünerek hareket ettiklerini, komiteyi bugün de kurabileceklerini, yasanın iyice hazmedilmesi için bunu önerdiklerini söyleyen Denktaş, konunun kamuoyunda da çok tartışıldığını, bu yüzden Meclisteki partilerin yeniden çalışmasını önerdiğini kaydetti.

ÇAKICI

TDP Lefkoşa Milletvekili Mehmet Çakıcı da, yasa çalışmalarını irdeleyerek, Denktaş'ın önerisine oyunun ret olduğunu vurguladı.

Çakıcı, bu yasa çalışmalarının ciddi bir şekilde ve uzun bir zaman sürdükten sonra uzlaşıyla Meclis'ten geçtiğini anlatarak, bugün Denktaş'ın haftaya erteleme önerisi getirdiğini, endişesinin; "karma oy düşüklüğü olduğunu? iddia etti.

Çakıcı, yasada bölgeleri düşünerek kota bıraktıklarını, bölgelere duyarlılık getirdiklerini, son derece demokratik bir yasa ortaya koyduklarını, ancak bugün Denktaş'ın hiç tartışılmayan öneri getirdiğini ifade ederek, bugün bu yasanın geçirilmesini, yeni tartışmalara girilmemesini istedi.

Denktaş da yeniden söz alarak, karma oydan çekinmediğini, en çok oy alan kişilerden biri ve parti olduklarını belirterek, önerisini geri çektiğini söyledi ve yasanın bugün tartışılmasını istedi.

SOYER

CTP Milletvekili Ferdi Sabit Soyer de, önemli bir yasanın görüşüldüğünü, kamuoyunun da büyük beklentisi olduğunu ifade ederek, süreci bilen bir kişi olarak Denktaş bu konuda irade koymasaydı bugün bu yasanın görüşülemeyeceğini, komitedeki tavrından dolayı bu yasanın bugün burada olduğunu kaydetti.

Karma oyun ülkede iyi bir şekilde tartışılması gerektiğini, bunun ciddi ve sağlıklı bir şekilde değerlendirmesinin önemine işaret eden Soyer, karma oyun bireyciliği desteklediğini, bir kısım odaklara hizmet ettiğini işaret etti ve partilerin bu konuda komiteyi kurarak tartışması gerektiğini söyledi.

ERHÜRMAN

CTP  Genel Sekreteri Tufan Erhürman da, CTP olarak yasanın değiştirilmesine yönelik çok ciddi katkılar koyduklarını anlatarak, karma oy ile ilgili sıkıntıların olduğunu ancak bazı olumlu tarafları da olduğuna işaret etti ve partiler ile kamuoyunun bu konuda çalışmasının önemine işaret etti.

Erhürman, bu konuda parti olarak çalışacaklarını ve değerlendirmeler yapacaklarını, parti görüşünü oluşturup açıklayacaklarını söyledi.

Yasanın bugün görüşülmesini ve oylanmasını isteyen Erhürman, daha sonra yasanın yeniden ele alınıp gerekli desteği verebileceklerini kaydetti.

ÖZGÜRGÜN

Başbakan Hüseyin Özgürgün de, önemli bir yasanın gündemde olduğunu, yasanın önemli içerikler ve değişiklikler  öngördüğünü, biraz daha tartışmalar yapılabileceğini ifade ederek, bugün Meclis iradesinin bu yasanın görüşülmesi yönünde olduğunu anladığını belirtti.

Karma oyun particiliği zayıflattığını, etkilediğini, disiplini öldürdüğünü, oy vereni de zora soktuğunu ifade eden Özgürgün, örneğin bugün çarşaf listede karma yapılması durumunda kimsenin 45 dakikadan erken işin içinden çıkamayacağına inandığını söyledi.

Karmanın tartışılması gerektiğini, yasa geçtikten sonra da bunun en erken zamanda yapılması gerekliliğine işaret eden Özgürgün, sadece karma değil diğer konuların da tartışılacağı komiteye sıcak baktıklarını söyledi.

TAÇOY

Bağımsız Milletvekili Hasan Taçoy da, karma oy konusundaki düşüncelerini ortaya koyarak, yasanın üçüncü maddesinin kaldırılmasını önerdi ve "2 yıllık ikametgah? arayan madde oybirliği ile kaldırıldı.

Yasa üzerindeki genel görüşmeye devam ediliyor.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Sabıka Kaydının Silinmesi (Değişiklik) Yasa Önerisi’ni oyçokluğu ile kabul etti.

Yasa ile, ağır ceza kapsamında olmayan ve yüz kızartıcı suç sayılmayan bir suç dolayısıyla mahkeme tarafından sadece para cezasına mahkum edilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yurttaşlarının ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde çalışma izni, iş kurma izni veya daimi ikamet izni ile ikamet eden kişilerin sabıkalarının gelecekteki hayatlarına engel teşkil etmemesi için, öngörülen koşulların gerçekleşmesi halinde, mahkeme tarafından silinmesi usul ve esasları düzenleniyor.

Öneri üzerinde söz alan TDP milletvekili Hüseyin Angolemli, ilk gelen önerinin yüz kızartıcı olmayan suçların silinmesinde KKTC yurttaşlarını kapsadığını ancak bugün önlerine konanın çalışma izinli olanları da kapsadığını belirtti ve bunun nedenini sordu. 

UBP milletvekili Ersin Tatar, 15 yıldır KKTC’de çalışma izni veya ikamet izni ile çalışan ve basit suçlardan dolayı vatandaşlık alamayanları da kapsamasını olumlu karşıladığını belirterek, öneriye olumlu oy kullanacağını söyledi.  

UBP milletvekili Zorlu Töre de, yıllarca bu ülkeyi vatan bilen insanların da bu yasadan yararlanması gerektiğini belirtti.

Yasanın borç veya trafik suçu yüzünden hapis yatanları kapsamamasını eleştiren Töre, bunların da düzenlenmesi gerektiğini kaydetti.

Bağımsız Milletvekili Menteş Gündüz de, yasaların genelde yürürlüğe girdikten sonra eksikliklerinin fark edildiğini ifade ederek, yasa üzerinde yaptıkları çalışmaları anlattı ve KKTC’de yaşayan herkesin refahını sağlayacak yasaların çıkarılması için çalıştıklarını vurguladı.

Gündüz, yasa çıkarılırken, daha önce sabıka kaydında yaşanan sıkıntıların giderilmesi için çalışmalar yaptıklarına işaret ederek, yasanın insanlar arasındaki saygıyı da getireceğine inanç belirtti.

CTP Milletvekili Teberrüken Uluçay da, bakanlığı döneminde bu yasa ile ilgili yaptığı tasarı çalışmasını meclise sunduklarını anımsatarak, bugün bu yasa önerisinin kendi önerileriyle örtüştüğünü ifade etti. Uluçay, tasarıya olumlu oy kullanacaklarını belirtti.

CTP Milletvekili Biray Hamzaoğulları da, ülkede yaşayan ancak bazı sıkıntılar veya küçük olayları yüzünden sicili olan kişilerin vatandaşlık alamadığını anlatarak, örneğin bir kişinin vatandaş olamadığını ancak çocuklarının vatandaş olduğunu, vatandaş olamayanların da burada yaşamaktan iş bulmaya birçok sıkıntı yaşadığını kaydetti.

Hamzaoğulları, bu konuda çok ciddi sıkıntılar yaşandığını belirterek, yasanın bu tip sıkıntılara çözüm getirmesini temenni etti.

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş da, vatandaşlık yasasının süratlendirilmesi gerektiğine katıldığını, çalışmaların zaten sürdüğünü ifade etti.

Denktaş, görüşülen yasa önerisinin önemine işaret ederek, geçmesinin ardından yaşanan bazı sıkıntıların giderileceğine inanç belirtti, Mali sicil affı üzerine de çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Konuşmaların ardından Sabıka Kaydının Silinmesi (Değişiklik) Yasa Önerisi oyçokluğu ile kabul edildi.

 Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Güvenlik Kuvvetleri İç Hizmet (Değişiklik) Yasa Tasarısı ile Birleştirilmiş Güvenlik Kamu Görevlileri (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nı onayladı.

İdari Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi Başkanı UBP Milletvekili Ahmet Kaşif, Birleştirilmiş Güvenlik Kamu Görevlileri (Değişiklik) Yasa Tasarısı raporunu okudu.

Raporun okunmasının ardından ilk sözü TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli aldı.

ANGOLEMLİ

Angolemli, "Söz GKK’ya gelince akan sular durur” diyerek başladığı konuşmasında GKK mensuplarının huzur içinde çalışmalarının sağlanması adına sorunlarının çözülmesi gerektiğini kaydetti.

Polislerin son yıllarda yükünün arttığını, sorunlarının çözülmediğini söyleyen Angolemli, polisin bazı emeklilik haklarından yararlanamadığını bunun da huzuru bozduğunu belirtti. Angolemli, “Polisin sorunları GKK gibi ciddi şekilde ele alınıp çözülmezse iç güvenliğimiz bozulacaktır” dedi.

Angolemli, hükümete askere yapıldığı gibi, polisin sorunlarını da ele alıp çözmesi çağrısı yaptı.

Üniversitelerde öğrenci sayısının arttığını ancak polis sayısının aynı kaldığını dile getiren Angolemli, öğrencilerin güvenliğinin de sağlanması gerektiğini kaydetti.

TATAR

UBP Milletvekili Ersin Tatar, polisin durumunun ciddiyetle gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Tatar, mali ve istihdam sıkıntıları olduğunu bildiklerini ancak polise önem verilmesi gerektiğini, bu şekilde devam ederse, güvenlikte ciddi sıkıntılar yaşanacağını belirtti.

Konuşmaların ardından yasa, oy birliğiyle kabul edildi.

Daha sonra Dilekçe ve Ombudsman Komitesi’nin 30 Mayıs 2016 tarihinde yaptığı toplantıda aldığı kararları gösteren cetvel, CTP Milletvekili Komite Başkanı Fazilet Özdenefe tarafından okundu.

Meclis Genel Kurulu’nun bugünkü birleşimi sona erdi. Meclis’in bir sonraki oturumu 9 Haziran Perşembe günü saat 10.00’da yapılacak.

 
6 Haziran 2016 Pazartesi 10:19
Okunma: 804
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu