Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Genel Kurulu Toplandı 3

Meclis Genel Kurulu Toplandı 3

Genel Kurul Gündem Dışı Konuşmalarla Devam Ediyor .

 
 
Meclis Genel Kurulu Toplandı  3

ADEM: "YAPILMASI GEREKEN BATAN LEFKOŞA TÜRK BELEDİYESİ VE LEFKE BELEDİYE BAŞKANLARININ İSTİFA ETTİRİLMESİDİR..."

KÜÇÜK: "BİZ POLİS VE İTFAİYENİN TAMAMEN SİVİLLEŞTİRİLMESİYLE İLGİLİYİZ..."

Lefkoşa, 30 Nisan 12 (T.AK.): Meclis Genel Kurulu daha sonra gündem dışı konuşmalara geçti.

CTP/BG Gazimağusa milletvekili Sonay Adem, "Hükümet İcraatları ve Basında Yer Alan Haberlerle" ilgili gündem dışı konuşma yaptı.

Adem, Lefkoşa Türk Belediyesi'nde yaşananları eleştirerek, "ortada oyun içinde oyun yaşandığını,  sorunun temelinde yatanın hükümetin Lefkoşa Türk Belediyesi'nin iflas ettiğini kabul etmemesi olduğunu ileri sürdü ve bunun kabulünün aslında UBP ve onun hükümetinin zihniyetinin iflası anlamına geldiğini" iddia etti.

Sonay Adem, Lefkoşa Belediyesi'nde yapılması gerekenin; "belediyeyi batıran başkanın istifa etmesi; yeniden seçim yapılması olduğunu" öne sürdü.

Adem, UBP için şapkayı çıkarıp önüne koyma zamanı geldiğini, hamasetle bir yere varılamayacağını öne sürerek, CTP/BG'nin hükümet ettiği dönemde belediyelerin gelirlerini artıracak, güçlendirecek yasal düzenlemeler yapıldığını, tüm bunlardan sonra belediyeler güçlenirken, başta Lefkoşa Türk Belediyesi olmak üzere UBP'li tüm belediyelerde sorun yaşandığını savundu.

Sonay Adem, ikinci batan belediyenin Lefke Belediyesi olduğun iddia ederek, yapılması gerekenin Lefkoşa Türk Belediyesi ile Lefke Belediye başkanlarının istifa ettirilmesi olduğunu kaydetti.

KÜÇÜK

Başbakan İrsen Küçük, hükümetin polis ve itfaiyenin tamamen sivilleştirilmesiyle ilgilendiklerine işaret ederek, sorunun sadece bir nakil tüzüğüyle sınırlı olmadığını söyledi.

Küçük, belediyelere köylerin bağlanmasıyla ilgili olarak CTP/BG önerisine karşı çıktıklarını, bunun belediyelerin sıkıntılarını çözmek yerine politik bir tavır olduğunu belirterek, daha o zamandan belediyeler konusunda tedbir alınmasını savunduklarını kaydetti.

Lefkoşa Türk Belediyesi ve Lefke belediyesinden bahsedildiğini ancak başka belediyelerde de sorunlar yaşandığını ifade eden Küçük, Girne Belediyesi'nin de sorunlu belediyelerden bir olduğunu belirtti.

Küçük, hükümetin Lefkoşa Belediyesi'ne Kayyum atama gibi bir düşüncesi olmadığını belirterek, Lefkoşa Belediyesi'nde veya başka bir belediyede olsun hükümetin yaklaşımının yaşanan sorunların çözümüne yardımcı olmak olduğunu söyledi.

Küçük, seçimle iş başına gelen belediye başkanlarının yaşadığı sorunlar karşısında yapılan görüşmeleri değerlendirmek için Başbakanlıktan bir görevlendirme yaptığını, bunun kayyum atamak gibi değerlendirilmemesi gerektiğini kaydetti.

ADEM YENİDEN KÜRSÜDE

CTP/BG milletvekili Sonay Adem yeniden söz alarak, Başbakan İrsen Küçük'ün hayali konuşmalar yaptığını ileri sürerek, Sosyal Sigorta ve Sosyal Güvenlikle ilgili olarak kaynaktan kesinti yapılmasıyla ilgili olarak, kendi hükümetleri döneminde hükümet ortaklarının böyle bir itirazı olmadığını söyledi.

Adem, yasal düzenlemelerin zamanında uygulanması halinde bugün bu türden sorunların ortada olmayacağını ifade ederek,  zamanında yapılmayan uygulamaların sorun yaratmasının kaçınılmaz olduğunu kaydetti.

Sonay Adem, köylerin belediyelere bağlanması düzenlemesinin yanında belediyelerin sayısının da azaltılmasının tartışıldığını, bu konuda dönemin CTP/BG hükümetinin konuyu kamuoyuyla paylaştığını hatırlattı.

Adem, bugün hükümet tarafından ortaya koyan, ekonomik, sosyal, kültürel tümünün tamamen icazet altında olduğunu ileri sürerek, buna, "Meclis'e Türkiye'den getirilecek suyla ilgili sorulara cevap veremeyen hükümetin Tarım Bakanı'nın Türkiye'ye giderek, bu konuda seminer vermesini" örnek gösterdi.

"Başbakanlık Denetleme Kurulu tarafından görev vererek gönderdiğiniz kişi yasalara aykırıdır. Bakın sizi uyarıyorum, UBP'li belediyelerin çıkmazı nedeniyle başka belediyelere el uzatmaya kalkmanız halinde burada büyük sorunlar gündeme gelir" diyen Sonay Adem, yerel yönetimlerle ilgili olarak özellikle çalışanların sosyal sigortalar veya sosyal güvenlik yatırımlarıyla ilgili gerekli düzenlemenin yapılması gerektiğini söyledi.

Sonay Adem, belediyelere kayyum atanamayacağını; bu atama yapılamaz diye Lefkoşa ve Lefke belediyelerinde hiçbir şey yapılmaması anlamına gelmediğini ifade ederek, "Kayyum atanamaz diye bu iki belediye başkanı hakkında bir şey yapmamak kabul edilemez. Başsavcılık üzerine düşeni yapmalı Mahkeme yoluyla bu iki belediye başkanı görevden alınmalıdır" dedi.

KÜÇÜK

Başbakan İrsen Küçük yeniden söz alarak, bu ülkede 28 belediyenin sürdürülebilir olmadığını söyledi.

Küçük, hükümete kim gelirse gelsin, yapılması gerekenin belediyelerle ilgili sorunlara köklü çözüm bulunması olduğunu ifade ederek, CTP/BG'nin hükümette olduğu dönemde de benzer sorunlar yaşandığını söyledi.

Küçük, önlem alınmaması halinde soruna çözüm bulunmasının mümkün olamayacağını kaydetti.

EMİROĞLULARI

TDP Gazimağusa milletvekili Mustafa Emiroğluları'nın, "Gazimağusa Açık ve Kapalı Maraş'ın Sorunları" başlıklı gündem dışı konuşması gündeme geldi.

Emiroğluları, konuşması öncesinde, bugün kendisiyle ilgili olarak basında yer alan haberlerle işaret ederek, "haberle ilgili her şeyin kontrol altında olduğunu" söyledi.

Emiroğluları, "bugünkü habere konu olan olayın kendisinin şahsi durumu olmadığını, olayın bir buçuk yıl önce olduğunu, haberi yapanların olayı çarptırarak sanki bugün oluyormuş gibi sunmasının kabul edilemez olduğunu" belirtti.

Kendi yatırımını, devletin bilerek ve isteyerek yatırımcıları batırması olayı olduğunu ifade eden Emiroğulları, konuyla ilgili olarak herkese gerekli izahatı yapmaya hazır olduğunu anlattı. Emiroğluları, yaşanan sorunun çözümü için ödeme planının çıktığını ve kendisinin de bu plana uyduğunu kaydetti,Emiroğluları,  devletin kendisine yatak başı gelirin 4 bin dolar olacağını söylemesine karşın bugün itibarıyla yatak başına gelirin bin doları geçmediğini savunarak, bunun anlamının devlet eliyle yatırımcıların batırılması olduğunu ileri sürdü.

Mustafa Emiroğluları, bu dosyaların açılmasının doğru olmadığına işaret ederek, "Madem bu dosyaları açtınız, bundan sonra her hafta yaptıklarınızı açıklayacağım" dedi.

Emiroğluları, Maraş'ın sorunlarının çözülmesi gerektiğini ifade ederek, Maraş'ın sorunların çözümü için yapılması gerekenin ciddi projeler üretmek olduğunu söyledi.

Emiroğluları,  petrol arama yapılan yerde petrol çıkmayacağını, çünkü daha önce orada petrol araması yapıldığını savunarak, petrol arama yapılan yerde yapılabilecek tek şeyin toprak analizi olduğunu kaydetti.

KALYONCU

CTP/BG Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu, "Mali ve Ekonomik Sorunlar" başlıklı gündem dışı konuşmasında, hükümetin Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (Kıb-Tek)'in özelleştirilmesi konusunda verilmiş sözleri bulunduğunu, ancak adım atılmadığını iddia  etti.

Kalyoncu,  dağıtımda özelleştirmeden bahsedilirken sayaç ihalesine çıkıldığını ifade ederek, hükümete, yaptıkları nedeniyle güven kalmadığını ileri sürdü.

Kıb-Tek'in durumunun izah edilmesi gerektiğine işaret eden Kalyoncu, Başbakanın "sizde yaptıydınız söylemini" eleştirdi.

Kalyoncu, Girne Belediyesi'nin borcunun Lefke ve Lefkoşa belediyesiyle kıyaslandığında "çerez" olarak nitelendirilebileceğini savunarak, Başbakan Küçük'ün açıklamalarının belediyeleri borç yapmaya ittiğini kaydetti.

Kalyoncu, ekonomik durumun sürekli kötüye gittiğini ifade ederek, Güney Kıbrıs'ın ekonomik olarak KKTC'den daha iyi durumda olduğunu iddia etti.

KÜÇÜK

Başbakan İrsen Küçük, kendisinin politikayı her zaman ciddiye aldığını berterek başladığı konuşmasında, UBP'nin kurumsallaşmış bir parti olduğunu, bu nedenle kimsenin kimseyle yarıştırmamak gerektiğini söyledi.

Küçük, UBP'li Şemi Bora'nın Lefkoşa Türk Belediyesi'ni Kutlay Erk'e borçsuz devrettiğini ancak, Erk'in aynı belediyeyi borçlu olarak kendisinden sonrakine devrettiğini hatırlattı.

Küçük, hükümetin belediyelere "senin veya benim belediyem" olarak bakmadıklarını anlatarak, önemli olanın halka hizmet olduğunu söyledi.

KALYONCU

CTP/BG milletvekili Ömer Kalyoncu yeniden söz alarak, özelleştirileceği söylenen Kıb-Tek'te  sayaç ihalesine çıkılmasıyla ilgili olarak açıklama yapılması gerektiğini söyledi.

Kalyoncu, ilgili bakanın 100 bin sayaç ihalesine çıkılmadan önce ilgili İtalyan firması tarafından davet edildiğini, arkasından Bakanlar Kurulu kararı çıkarıldığını anlatarak, özelleştirme yapılacağı söylenen kurumda 20 bin sayaç için yeniden ihaleye çıkmasının kabul edilemez olduğunu kaydetti.

Ömer Kalyoncu, partilerin belediye başkan adaylarını belirlerken doğru adayı ortaya çıkarması gerektiğini anlatarak, Lefkoşa Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları'nın Demokrat Parti (DP)'li olarak Lefkoşa Belediyesi'ni Kutlay Erk'ten alırken açıkladığı borcun miktarının ne olduğu konusunda ısrarlı sorularına karşın ne o gün, ne de bugün bir açıklama yapılmadığını, yapılamadığını söyledi.

Kalyoncu, partilerin doğru adam seçmesi ve denetlemek zorunda olduğunu belirterek, "Cemal'ın gücü bugün bütün UBP delegelerini işe almasından kaynaklanıyor" dedi.

Ömer Kalyoncu, böyle bir durumda olan herhangi bir CTP/BG'li belediye başkanı olması halinde başkasına gerek kalmadan parti olarak onu istifa ettireceklerini ileri sürerek, bunun önemli olduğunu kaydetti.

Kalyoncu, Maliye Bakanı Ersin Tatar'ın "sadece hükümetin maliyesinden sorumlu olduğunu zannettiğine" dikkat çekerek, "Hükümetin tüm ülkedeki her şeyden sorumlu olduğunu, yerel yönetimlerin yarattığı kamu borçlarından da sorumlu bulunduğunu" söyledi.

KÜÇÜK

Başbakan İrsen Küçük yeniden söz alarak, memleketin halinin 2006-2007-2008'lerden daha iyi olduğunu söyledi.

Küçük, polis ve itfaiyenin sivilleşmesinde muhalefeti ciddiyete davet ederek,  hükümet bu konuda ciddi çalışmalar yapınca muhalefetin ağız değiştirmesini eleştirdi.

Küçük, 20 bin sayaç ihalesinin nedeninin, halen var olan elektrik kaçaklarının engellenmesiyle ilgili olduğunu anlatarak, kaçakların önlenmesi için bu ihalenin gereklilik olduğunu söyledi.

İrsen Küçük, daha önce çıkılan 100 bin sayaç ihalesinin hükümet tarafından iptal edildiğinin kamuoyu tarafından bilindiğini anlatarak, 20 bin sayaçlı ihalenin de şartnamede değişiklik ihtiyacı olması nedeniyle,  ihale bağlanmadan uzatıldığını kaydetti.

DENKTAŞ

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, arabasının deposunun 2008'de 75 TL'ye dolduğunu; bugün 175 TL'ye dolmadığına işaret ederek, "Evet sayın başbakan bugün 2008'den daha iyi durumda ekonomimiz" dedi.

Denktaş, Lefkoşa Belediye Meclisi'nin bugün itibarıyla hala toplanmadığını bu konuda gerekli müdahalede bulunulmasını isteyerek, BES'i çağırıp yapılması gerekli gerekli sonucun süratle hayata geçirilmesini, bunun yapılmaması halinde yarın Lefkoşa'nın zarar göreceğini kaydetti.

(HY/HÖ)

 
30 Nisan 2012 Pazartesi 16:40
Okunma: 499
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu