Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Genel Kurulu Toplandı

Meclis Genel Kurulu Toplandı

Meclis Genel Kurulu, Meclis Başkanı Hasan Bozer Başkanlığında Denetleme Gündemiyle Toplandı..

 
 
Meclis Genel Kurulu Toplandı
ÇAVUŞOĞLU: "PROJENİN YAŞAMA GEÇİRİLMESİ TARAFTARIYIZ..."


SOYER: "MALİYE BAKANI EKONOMİ DÜZELİYOR AÇIKLAMASIYLA BAŞKENT BELEDİYESİNİN BATMASI ANLAŞILIR DEĞİLDİR...."


Lefkoşa, 24 Mayıs 12 (T.A.K.): Meclis Genel Kurulu toplantısında ilk günden dışı konuşmayı CTP/BG Gazimağusa Milletvekili Arif Albayrak yaptı.


Albayrak, hayatın karmaşası içinde özellikle Hapishane'deki mahkumlara yönelik tiyatro oyunu çalışması nedeniyle İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu'nu kutlamak istediğini söyledi.


Arif Albayrak, belediye sınırları içinde kesilen trafik cezalarının belediyelere verilmesi gerektiğini, ancak ilgili bakanlığın belediyelere bunun vermediğini anlatarak, bir belediyenin tarihte ilk kez bu nedenle ilgili bakanlığı mahkemeye vermeye hazırlandığını belirtti.


Albayrak, son 32 yıl içinde ülke mahkemelerindeki dava sayısının yüzde 811 oranında arttığına işaret ederek, bunun toplumsal sorunların ne düzeyde olduğunu gösterdiğini kaydetti.


Albayrak, Merkezi Hapishane yolunun bozuk  olduğunu, bu sorunun halledilmesi gerektiğini belirterek, son iki hafta öncesine kadar Hapishane'de toplam 272 mahkumun olduğunu anlatarak, yüzde 48.9'un KKTC vatandaşı yüzde 40'ının Türkiyeli olduğunu belirtti. Albayrak, cevabını istediği sorunun yüzde 48.9'un yüzde kaçının Türkiye orijinli, yüzde kaçının  Kıbrıs Cumhuriyeti orijinli olup olmadığı konusu olduğunu söyledi.


Albayrak, Hapishane'deki tiyatro oyununun sürekli olmasının en doğrusu olduğu, eksikliklerin giderilmesi gerekliliği üzerinde durarak, oyunda kadın rolünün erkek tarafından oynanmasının doğru olmayacağını, kadın mahkumların da oyunda rol almasının sağlanması gerekliliği üzerinde durdu.


Mahkumların oyununun alınacak önlemlere Atatürk Kültür Merkezi (AKM)'de halka paylaşılmasının sağlanmanın daha iyi olacağını anlatan Albayrak, bunun yapılması için ilgili bakanı göreve çağırdı.


Albayrak, özerk bir tiyatro yasasının kaçınılmaz olduğunu belirterek, aynı çerçevede yapılan kermesin olumlu olduğunu ancak katılamadığını hatırlatarak, kermese gelmemesinin nedenini açıkladı.


Arif Albayrak, katılamamasının nedeninin benzincilerin grevi olduğunu anlatarak, sabit radarlara kaç bakan, kaç resmi hizmet aracının yakalandığı sorusunu sordu.


Albayrak aynı gün Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) önünde yaşanan olaylar nedeniyle İçişleri Bakanlığının yaptığı kermes güzelliğine katılamadığını anlatarak, Polis Genel Müdürlüğü'nde polis istihbarat sorumlusu  olara PGM odasının yanında yeni oda hazırlamasının gerçekle ne kadar ilişkisi olduğunu öğrenmek istediğini söyledi.


ÇAVUŞOĞLU


İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu ise cevap konuşmasında, Cezaevi koşullarına uygun olarak geliştirilen projenin güzel bir açılım olduğunu anlatarak, yaşanan pratikle mahkumların yaşama tutunma adına ne kadar motive olduğunun net bir şekilde görüldüğünü kaydetti.


Çavuşoğlu, Bakanlığının bu etkinliğin devamından yana olduğunu belirterek, Devlet Tiyatroları'nın da bun nedenle oyunun sahnelenmesine davet edildiğini anlattı.


Nazım Çavuşoğlu, tiyatro projesinin bu konuda master yapan genç bir insanın teklifi üzerine yaşama getirildiğini, bunun arkasından kermes yapılarak Cezaevi'nde üretilenlerin satılmasının güzel olduğunu belirtti.


Nazım Çavuşoğlu, kermeste 10 bin TL gibi bir gelir elde edildiğini, bu gelirin de mahkumlara verildiğini anlattı.


Mevcut Cezaevi'nin fiziki yapısının yetersiz olduğuna bu nedenle yeni Cezaevi yapımının önemli olduğuna işaret eden Çavuşoğlu,  yeni Cezaevi'nin Türkiye Adalet Bakanlığı tarafından yapılıp KKTC'ye hibe edileceğini, bu konuyla ilgili olarak bir süre sonra Türkiye Adalet Bakanı ile görüşeceğini kaydetti.


Çavuşoğlu, mahkumların KKTC vatandaşları arasında başka bir ayrım yapmadığını bu nedenle sorunun o bölümüne yanıt veremeyeceğini söyledi.


KALYONCU 


CTP/BG Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu ise ekonomik konularla ilgili günden dışı konuşmasını yaptı.


Kalyoncu, LTB'nin mali durumunun Hükümet'in genel mali durumunun bir göstergesi olduğuna işaret ederek, Sayıştay Başkanlığı'nın Belediye ile ilgili ara raporunun Başsavcılığa gittiğini, bunun parti olarak yakından takip edeceklerini söyledi.


Kalyoncu, ülkede şimdiye kadar yasaların adamına göre işletildiğini ifade ederek, bundan sonra da bunun böyle işleyip işlemeyeceğini takip edeceğini kaydetti.


Kalyoncu, Sayıştay Başkanlığı'nın LTB ile ilgili ön raporunun bu haliyle bile vahim bir durum ortaya koyduğunu anlatarak, ön raporda her tür yolsuzluk, yasadışı uygulama bulunduğunu belirterek, Belediye'nin borcunun bütçesinin üstünde olduğunu ileri sürdü.


Bulutoğlular'nın "LTB büyük belediyedir" dediğini hatırlatan Kalyoncu, "Bu doğrudur. Lefkoşa Belediyesi, Bulutoğluları'na UBP'ye büyüktür" ifadesini kullandı.


Kalyoncu, son çıkarılan yasaya göre yasadışı hareket ve borçlanmaya karşı 20 bin TL para ile 5 yıla adar hapis cezası öngördüğünü anlatarak, bunun yaşama geçirilmesi gererliliği üzerinde durdu.


Ömer Kalyoncu, Bakanlar Kurulu kararıyla, Belediyenin Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı borçlarının ödenmesi amacıyla yapılan borçlanmanın hem yasadışı bir durum yarattığını, hem de sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı borçlarının ödenmediğini anlattı.


Kalyoncu, Sayıştaylık ön raporuna göre Bulutoğluları ile Hükümet'in yargılanması gerektiğini ifade ederek, bugün bunun yapılmaması halinde CTP/BG'nin bunu yaparak sorumlu olan herkesi yargılayacağını kaydetti.


LTB'nin Belediye Meclisi kararı olmadan yasadışı olarak borçlandığını, bunun Sayıştay ön raporunda yer aldığını anlatan Kalyoncu, daha önce neden yargılamadınız sorusuna yatının, o dönemde Kıbrıs sorununu çözümü kadar acil başka bir durum olmadığını bu nedenle yargılama yoluna gidilmediğini belirtti.


Kalyoncu, sorunlu borçlanma ve kararların büyük bir kısmına katılmayan onaylamayan Belediye Meclis üyelerini farklı bir yere koyduğunu anlattı.


Belediye Tüzüğüne göre Belediye'nin ileriye dönük çek yazmasının yasadışı olduğuna işaret eden Kalyoncu, bu gerçeğe karşın Cemal Bulutoğlular'nın ileri tarihli çek yazarak suç işlediğini iddia etti.


SOYER


CTP/BG Gazimağusa Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, Belediye Emekçileri Sendikası (BES) ile Benzinciler Birliği'nin grevleri hakkında gündem dışa konuşma yaptı.


Soyer, Başbakan İrsen Küçük'ün bir süre önce yaptığı "Muhalefet bizden korksun" açıklamasına tepki göstererek, partisinin Küçük ve "feriştahlarından" bugüne kadar korkmadığını bundan sonra da korkmayacağını belirterek, UBP'ni kendisinden korkması gerektiğini söyledi.


Soyer, Maliye Bakanı Ersin Tatar'ın ülkede sektörlerin kalkındığını açıklamasını eleştirerek, kendi yönetimindeki Başkent belediyesinin battığı bir dönemde böyle bir açıklama yapılmasının ciddiyetle bağdaşmadığını söyledi.


Soyer, siyasetin gerçeği söylemekle ilgili olduğunu anlatarak, Türkiye'den gelen yardımın artık borç olduğunu, bu nedenle kredinin bir gün ödeneceğini bilerek hareket edilmesi gerektiğini kaydetti.


Soyer, bu noktada gerekli düzenleme yapılmaması halinde ortaya çıkacak borcun çocuklar değil torunların torunları tarafından bile ödeyemeyecek duruma geleceğini belirterek, bu realitenin olduğu bir ortamda siyasi tartışmaları farklı bir ortamda değerlendirmek gerektiğini söyledi.


Ferdi Sabit Soyer, yapılması gerekenin ülkeyi kendi gelirleriyle cari harcamalarını karşılayabilecek duruma getirmek olduğunu, bunun tersinin Türkiye'den sürekli borçlanma anlamına geldiğini belirterek, Türkiye'nin sonsuza dek böyle bir borçlanmanın mümkün olmadığını olamayacağını kaydetti.


"Lefkoşa Türk Belediyesi'nin içinde bulunduğu hal Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin içinde bulunduğu halin tamamen aynısıdır" diyen Soyer, "Belediye Çangar'dan borçlandı, hükümet Türkiye'den" ifadesini kullandı.


Soyer, BES'in Hükümet'in grev yasaklama emrine karşı Mahkeme'ye yaptığı ara emri başvurusunu değerlendirerek, Mahkeme'nin ara emri başvurusun ertelemesinin anlaşılır olmadığını anlatarak, "Peki yargı nerede, adalet nerede" sorularını yöneltti.


Ara emri başvurusunu görüşmeden erteleme tavrının DAÜ Kolejinin Doğa Kolejine devrinde de benzer bir turum yarattığını anlatan Soyer, erteleme sonrasında ortaya çıkan filli duruma dayanarak "bu görüşmeye gerek yok" diyen böyle bir Mahkeme anlayışının kabul edilemez olduğunu söyledi.


Soyer, "Lefkoşa Belediyesi'nin batışının bir nedeni de yargıdır" diyerek, çalışanın sosyal sigorta ihtiyat sandığı yatırımlarını yapmayan belediye başkanlarını koruyan kararlar alan yargının  tüm bunlara cevap vermesi gerektiğini anlattı.

SOYER: "GENİŞ YASAYI BEKLEMEDEN 'KENDİ DÖNEMİNİ AŞAN BORÇLANMA YAPAN BELEDİYE BAŞKANINI SAVCILIK GÖREVDEN ALSIN' YÖNÜNDE İKİ SATIRLIK YASA TASARISI GETİRİN..."


İZBUL: "ÇÖZÜM ANCAK SEÇİMLE OLUR... BELEDİYE DAHİL SEÇİM EN ERKEN ZAMANDA YAPILARSA O KADAR İYİ OLUR..."


EMİROĞLULARI: "DAÜ DAK'I DOĞA KOLEJLERİNE DEVRETME PROTOKOLÜ ZAMANIN MİLLİ EĞİTİM BAKANI ÇAVUŞOĞLU YERİNE MALİYE BAKANI ERSİN TATAR TARAFINDAN İMZALANMIŞTIR... BU KABUL EDİLEMEZ..."


TÖRE: "KKTC'NİN TEK SEÇİM BÖLGESİ OLMASI GEREKİR..."


GENEL KURUL BİR SONRAKİ BİRLEŞİMİNİ PAZARTESİ YAPACAK. 


Lefkoşa, 24 Mayıs 12 (T.A.K.): İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu,  giderini karşılamayan hiçbir birimin geleceğini idame ettirmesinin mümkün olamayacağını söyledi.


Çavuşoğlu, söz alarak, Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) özelinde konuşmalar yapılırken adaletin tartışılmakta olduğuna işaret ederek, parasını verenin verdiği paraya uygun hizmet almasının esas olduğuna işaret ederek, "Bu devlette pek çok şeyin ellenmesi gerektiğini, bunun cesaretle tartışmak" gerekir.


Çavuşoğlu, Bakanlık olarak Belediyelerle ilgili olarak hazırlanan yasa tasarısını kısa bir süre içinde Bakanlar Kurulu, arkasından meclise gelerek en kısa sürede bu yasanın el birliğiyle sonuçlandırılacağına inandığını söyledi.


Adaletin süratle işlemesi gerekliliği üzerinde duran Çavuşoğlu, soruna köklü çözüm bulunacağını anlattı.


SOYER


CTP/BG milletvekili Ferdi Sabit Soyer, hükümetin belediyedeki sorunu çözeceğim diyerek ortaya konan yöntemin demokratik hukuk devletinin yok edilmesi, darbeye zemin hazırlanması sonucunu yarattığını ileri sürdü.


Soyer, ortaya konulan uygulamaların hangi yasal zemine dayandırıldığı sorusunu yönelterek, herhangi bir yasaya dayanmayan hiçbir uygulamanın kabul edilemez olduğunu kaydetti.


ÇAVUŞOĞLU


İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, ülkede yasalardaki boşluklar nedeniyle sorunun süratle çözülmesi amacıyla danışma niteliğinde komite oluşturulacağını, bunun ürettiği sonuçların Belediye Meclisi'nin görüş ve onayına sunulacağını belirtti.


Çavuşoğlu, adaletin hızlı çalışması gerektiğini, bunu en geniş anlama kullanıldığına işaret ederek, sorunun ivedilikle çözülmesi için süratli hareket edilmesi gerektiğini, uygulamaların bu bağlamda yapıldığını söyledi.


Bu aşamada Ferdi Sabit Soyer yerinden söz alarak, "Kendi döneminden daha uzun süre hiçbir belediye başkanı borçlanamaz" kuralını çiğneyen belediye başkanını Savcı veya Mahkeme'nin görevden almasını düzenleyen "iki satırlık" yasa tasarısının ivedilikle meclise getirilmesi çağırısı yaptı.


Soyer, belediyelerle ilgili daha geniş yasa tasarısını beklemeden bunun yapılması gerektiğini belirtti.


İZBUL


CTP/BG Girne milletvekili Salih İzbul ise konuşmasında LTB'deki bugünlere 2010 yılında özellikle Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde yaşanan borçlanma ve borçlanılan bankada büyük oranlardaki para hareketlerinin iyice incelenmesi gerektiğini söyledi.


İzbul, Bulutoğluları'nın Belediye'yi yönetim anlayışının aslında uzun yıllar önce UBP tarafından oluşturulan "her şey mubahtır. Ne yaparsam yapayım hesap vermem" anlayışına dayandığını ileri sürdü.


İzbul, bugün yaşananların aslında ortaya konulan mantalite için denizin, hatta okyanusun bittiği anlamına geldiğini söyleyerek, bunu dost olarak söylediğini kaydetti.


Salih İzbul, belediyede somutlaşan olumsuzlukların ancak seçimle ortadan kaldırılabileceğini ifade ederek, belediye de dahil, yapılması gerekenin seçimin en erken zamanda gerçekleştirinmesii olduğunu, bunun önem taşıdığını söyledi.


EMİROĞLULARI


TDP Gazimağusa milletvekili Mustafa Emiroğlular, oyunun bittiğini seçimin yakında olduğuna işaret ederek, elinde DAÜ DAK ile ilgili protokolü göstererek, Maliye Bakanı Ersin Tatar'ı istifaya davet etti. 


Emiroğluları, DAÜ'nün Eğitim Bakanlığı'na bağlı olduğunu, DAÜ DAK'ın devredilmesini düzenleyen protokolün dönemin Milli Eğitim, Gençli ve Spor Bakanı Nazım Çavuşoğlu yerine Maliye Bakanı Tatar tarafından imzalandığını söyledi.


Emiroğluları, Tatar'ın protokolün Tatar tarafından imzalanması nedeniyle Çavuşoğlu ile tartıştığını bildiğini bunun hesabının kendi hükümetleri döneminde sorulacağını söyledi.


Ercan Havalimanı'nın özelleştirilmesi konusunda ciddi endişeleri olduğunu işaret eden Emiroğluları, Özelleştirme Yasası'nın mahkemede olduğunu anımsattı.


Emiroğluları, Başbakan Küçük ile İhale Komisyonu'na, Anayasa Mahkemesi bu konuda karar verene kadar ihaleye çıkmama uyarısında bulundu.


Mustafa Emiroğluları, KKTC'de bir ayda harcanan elektrik miktarının ne kadarının AKSA tarafından karşılandığı yönündeki yazılı sorusuna bugün verilen yanıtta bir aylık enerjinin yüzde 44'ünün AKSA tarafından alım garantili olarak satın alındığını söyledi.


Emiroğluları, bugün kendisine iletilen cevabın aslında peşkeşin belgesi olduğunu anlatarak, bunun kabul edilemez olduğunu kaydetti. 


Petrol Dolum Tesisi'nin iptal edildiğinin söylendiği anlatan Emiroğluları, Gemikonağı ve Kalecik'te ne izni verildiğinin meclis ve halka açıklanması gerektiğini söyledi. Emiroğluları, UBP'ye "halkın üzerindeki elini çekme çağrısı" yaptı.


ADEM


CTP/BG Gazimağusa milletvekili Sonay Adem ise "Hükümetin anlayışı ve yerel yönetimlere bakışı"  başlıklı gündem dışı konuşmasında, Lefke Belediyesine ait çeklerin de geri dönmeye başladığını savunarak, ardı ardına belediyelerin batmasına seyirci kalınmamasını istedi.


"Ülkede, yargıda reform da anaysa değişikliğinden geçtiğinden, vesayetçi Anayasadan kurtulmak zorunluluktur" diyen Adem, anayasada gerekli değişiklikler yapılmadan ülkede yargı reformu dahil belirli yasal düzenlemeler yapılamayacağını kaydetti.


Sonay Adem, tedbirler alınırken, bazı kişilerin görevine son verilmesinin önemini vurgulayarak, LTB ile ilgili Sayıştay raporunda yalnızca borçlanmaların yer aldığını, borçlanılan paraların nereye harcandığının kapsamlı denetimle ortaya çıkacağını söyledi.


Adem, ilgili belediye başkanının yasa değişikliği yapılarak görevden alınmasının doğru bir tavır olacağına işaret ederek, Meclis'in gerekli girişim yapması gerektiğin, kaydetti.


Sonay Adem, tüm siyasilerin banka hesaplarına girilip gerekli denetimlerin yapılabileceği bir ortamın yaratılması gerektiğine işaret ederek, bu amaçla gerekmesi halinde gerekli yasal düzenlemelerin yapılacağını kaydetti. 


BOZER


Meclis Başkanı Hasan Bozer, Meclis Başkanlık Divanı'na verilen mal beyanıyla ilgili gerekli bildirimleri aldığını ancak bu konuda açıklama yapılamayacağını, ancak gerekenin yapıldığını söyledi. Bozer, mal varlığıyla ilgili açıklama yapılmasının ciddi bir suç olduğunu hapis cezası ön gördüğünü hatırlattı.


TÖRE


UBP Lefkoşa milletvekili Zorlu Töre Ulusal Davanın Yürütülmesinde Toprak ve Nüfusun önemi konulu gündem dışı konuşmasında, bundan sonraki seçime, Seçim ve Halk Oylaması Yasası'nda gerekli değişiklikler yapılarak gidilmesi gerektiğini söyledi.


Töre, KKTC toprağının büyüklüğün belli olduğunu bu nedenle KKTC'nin tek seçim bölgesi ilan edilmesi veya başka bazı sistemlerin değerlendirilmesinin doğru olacağını kaydetti.


Töre, gençlerin ülkede kalması için kırsal kesimde 2 binden fazla arsa verilmesinin önemli olduğunu anlatarak, gençlerin aile desteğiyle ev sahibi olabileceğini söyledi.


Ekonomik sıkıntıların bir şekilde aşılacağını anlatan Töre, ulusal dava nedeniyle nüfusun çoğaltılması gerektiğini belirtti.


Zorlu Töre, KKTC'de toprağa sahip çıkılması gerektiğini, toprak ve nüfus olduğu sürece direnilebileceğini, bunun olmaması halinde Türk halkının osmosis yoluyla Rumların arasında eritileceğini söyledi.


YAZILI SORULAR


Genel Kurul daha sonra, CTP/BG Gazimağusa milletvekili Arif Albayrak'ın 2009 yılından başlayarak bakanların yaptığı yurtdışı ziyaretleri; TDP  Gazimağusa milletvekili Mustafa Emiroğluları'nın KKTC'de bir aylık elektrik ihtiyacının yüzde kaçının AKSA'dan karşılandığı ve bunun için ne kadar ödendiğine ilişkin yazılı sorular ve cevapları okundu.


CTP/BG Gazimağusa milletvekili Sonay Adem ekmek üretimi yapan işletmelerde maliyet artışı getiren uygulamanın gerekçesini ilişkin kürsüden soru yöneltti.


BİR SONRAKİ TOPLANTI PAZARTESİ


Cumhuriyet Meclisi Genel Kurul bir sonraki birleşimini 28 Mayıs Pazartesi günü saat 10.00'da yapacak.

Meclis Genel Kurulu, bugünkü oturumunda "Güvenlik Kamu Görevlileri (Değişiklik) Yasa Tasarısı"nı görüştü.


Konuşmaların ardından tasarının madde madde görüşülmeye geçilmesinin oylaması, muhalefetin dışarı çıkması nedeniyle nisap sorunu yaşanmasına neden oldu ve Meclis Başkanı Hasan Bozer, oturuma yarım saat ara verdi.


Bozer, 10 dakika sonra genel kurula dönerek, gruplar arası mutabakatla bugünkü oturumun tamamlandığını söyledi ve oturumu kapattı.


Genel Kurul, 31 Mayıs Perşembe günü denetim görevini yerine getirmek üzere toplanacak.


ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı konuşmasının başında tasarıya oylarının olumlu olacağını belirtti.


E-pasaportlardaki "kısaltma kararının" değişik bir dış politikanın başlangıcı olarak mı alındığını soran Avcı, eğer bu söz konusu değilse KKTC'nin İslam İşbirliği Teşkilatı'ndaki adının kısaltmasının konulmasının daha uygun olacağını ifade etti.


Dünkü trafik kazasında hayatı kaybedenlerin arka koltukta olduğunu ifade eden Avcı, meclis komitesinde bir yıldır arka koltukta da emniyet kemeri bağlanmasını zorunlu hale getiren yasa tasarısının bekletilmesini eleştirdi.


Ekonomik sorunların geri dönüşünün olabileceğini ancak ölümlerin ve intiharların geri dönüşü olmadığını ifade eden Avcı, meclisin çalışmalarını eleştirdi.


Eski KTHY çalışanının, 1984 yılındaki bir vukuatı nedeniyle,  1994'de KTHY'de çalışmaya başlayıp olaysız çalışmasına rağmen 2012'de işe alınmamasının doğru olmadığını savunan Avcı, ülkede psikolojik sorunlar yaşanmakta olduğunu öne sürdü.


Sayıştay'ın bağımsız olması gerektiğini vurgulayan Avcı, kamu reformunun yapılamamasını eleştirdi.


Meclis Başkanı'nın çağrısı üzerine parti başkanlarının yaptığı toplantıya da atıfta bulunan Avcı, meclis başkanının samimiyetine inanmasına rağmen sonuca ulaşmada ana rolün iktidarda olacağını kaydetti.


Avcı, bu konuda yapılacak tüm çalışmalara tam destek vereceklerini söyledi.


KALYONCU


CTP-BG Milletvekili Ömer Kalyoncu, grubunun oy değişikliği yapmasının gündemlerinde olduğunu kaydederek, daha önce bu konunun doktorlar için gündeme geldiğini, kamuda çalışan erkek doktorlara beşte bir yıpranma hakkı verilirse, özeldeki doktorlara da verilmesi gerektiğini kaydetti.


Kendisinin unutkanlığı nedeniyle olumlu oy vereceklerin söylemelerine rağmen bunu değiştireceklerini ifade eden Kalyoncu, tasarının özelde çalışan doktorlar açısından yanlış bir durum yaratacağını savundu.


Hükümetin aldığı kararda "KKTC pasaportunun üzerinde KKTC yazacak ve kısaltma gizli şifre kodudur" demesi halinde bugünkü tartışmanın yaşanmayacağına dikkat çeken Kalyoncu, hükümeti daha açık ve şeffaf kararlar almaya çağırdı.


ADEM


CTP -BG Milletvekili Sonay Adem,  gündemde Sayıştay raporlarının önüne yasa tasarısının çekilmesine rağmen, salonda iktidar milletvekili bulunmamasını eleştirdi.


Adem, Yunanistan'da kamuya inanılmaz haklar verildiğini ve daha sonra kriz nedeniyle alınan tedbirlerle bunların fazlasıyla geri alındığını anlattı.


KKTC'de de kamuda çalışanlar ile özelde çalışanlar arasında ücret ve sosyal haklar açısından büyük farklar yaratıldığını kaydeden Adem, ülkede popülizmi devam ettirmek için yapılacak yasa değişikliklerinin kimseyi mutlu etmeyeceğini söyledi.


Adem, yasanın geri çekilmesi çağrısında bulundu.


Adem konuşmasında, Anayasa değişikliği konusunun bir an önce gündeme getirilmesi gerektiği üzerinde dururken, bazı siyasi parti başkanlarının "anayasa değişikliğini görüşmenin günü değil" açıklamasına tepki gösterdi ve "KKTC Anayasası 12 Eylül'ün ürünüdür" dedi.


Adem, Siyasi Partiler ile Seçim ve Halkoylaması Yasalarını görüşmek üzere oluşturulan UBP Milletvekili İlkay Kamil'in başkanlığındaki geçici özel komitenin yarın ilk toplantısını gerçekleştireceğini duyururken, Anayasa değişikliği için de bu yönde adım atılmasını istedi.


LTB odaklı olmak üzere ülkede yerel yönetimlerle ilgili yapılması gerekenlerin konuşulmakta olduğunu kaydeden Adem, LTB konusunda Sayıştay raporunda yer alan genel usulsüzlüklerle ilgili rakamlar bulunduğunu, paraların nereye gittiği konusunda ikinci rapor çıkacağını söyledi.


Belediye Meclisi dışında atılan adımlar ve sonra Belediye Meclisi kararları bulunduğunu ve bunların suç unsuru taşıdığını savunan Adem, belediyenin bir kredi kuruluşundan borçlandığı miktara Bakanlar Kurulu'nun temlik kararı almasının da yasa dışı olduğunu iddia etti.


LTB konusundaki Sayıştay raporunda 31.12.2011 tarihinde 10 milyon sterlinden kalan borcun 7 milyon sterlin olurken,  22.5.12 tarihinde, Bakanlar Kurulu kararında bu borcun bakiyesinin 9 milyon 183 bin olarak verildiğini bunun 37 ay daha ödeneceğini savunan Adem, bütün siyasi güçlerin şimdi ne yapılacağını düşünmesi gerektiğini söyledi.


Adem yapılması gereken en önemli meselenin LTB'nin tekrar yapılandırılarak seçime götürülmesi ve bu konuda siyasi konsensus sağlanması gerektiğini söyledi.


Hükümetin ilk olarak yasa değişikliği ile Bulutoğluları'nı görevden alması gerektiğini savunan Adem, hükümetin LTB'nin battığını ilan etmesi gerektiğini savundu.


Adem, bu uygulamanın Lefke Belediyesi için de yapılmasını istedi.


Sabahleyin CTP-BG Genel Başkanı'nın arsa dağıtımı konusunda yaptığı eleştirilere, Çavuşoğlu'nun verdiği cevabı eleştiren Adem, "O kadar kötü pislikler yapıldı ki örtülmesi mümkün değil" dedi.


DENKTAŞ


DP Genel Başkanı Serdar Denktaş da, DP olarak herhangi bir belediye başkanının yasal değişiklikle görevden alınmasına karşı olduklarını, bunun diğer belediye başkanlarının da görevden alınmasını getireceğini söyledi.


LTB'nin batmadığını belirten Denktaş, bütün siyasi partilerin gelecek dönem için varılacak mutabakatı devam ettireceğini açıklaması gerektiğini kaydetti.


Denktaş, İçte tespit edilen usulsüzlüklerin mahkemeye intikal ettirilmesi ve görevden alınacaksa mahkeme kararı ile el çektirme yapılması gerektiğini savundu.


Hükümetin yaptığı hiçbir şeyin açık ve şefaf olmadığını savunan Denktaş, Koop-Süt'teki çalışanların üçüncü ayında ödenmediğini ve  hesapların bilinmediğini ileri sürdü.


Hisse artırımının özelleştirme için bir girişim olduğunu savunan Denktaş, KTHY ile başlayan kötü sonuçların LTB'de, Koop-Süt'te KIBTEK'de de görülebileceğini ileri sürdü.


Denktaş, ülkede farklı noktalarda yapılan camii inşaatları ile ilgili olarak, "Bir büyük üniversitenin ortasından yol geçirilme kararına karşı, 'ben buraya en büyük camiyi yapacaktım" diye yola çıkarak bunu bertaraf etmeye çalışıyor" diye konuştu.


Denktaş, Doğanköylülerin camii istediğini ancak hükümetin buna el atmadığını savundu.


Yasal değişiklikler ve cezaları artırmakla ölümlü trafik kazalarının önlenmediğini kaydeden Denktaş, çift şerit yolların aydınlatılmasının olumlu olduğunu söyledi.


Denktaş, esas sorunun üzerine gidilmediğini görmekten üzgün olduğunu belirterek, yolların süratle sol trafiğe uygun hale getirilmesi, trafik levhalarının düzenlenmesi olduğunu söyledi.


Trafik kullanımında yeknesaklığın hala sağlanamadığını belirten Denktaş, yabancıların bunları nasıl bileceğini ve KKTC'ye gelen herkesin Türkçe bilmek zorunda olup olmadığını sordu.


"Türkçe bilmeyen ne yapacağını bilmez" diyen Denktaş, agresif hız tutkusunun da önüne geçilmesi gerektiğini söyledi.


Kadınların sorumluluklarının erkeklere göre daha fazla olduğunu ve bu yöndeki pozitif ayrımcılığın önemli olduğunu kaydeden Denktaş, ancak ülkede geçilmekte olan bütçe disiplini sağlama girişimlerinde, kadınlara verilen ayrımlar bir yana, diğer ek tahsisatların gözden geçirilmesi gerektiğini vurguladı.


Kadınlara verilen hakkın erkeklere de verilmesinin hakkaniyet açısından doğru zamanlama açısından yanlış olduğunu kaydeden Denktaş, bu tasarıya oylarının ret olacağını söyledi.


Anayasa ve Seçim halk oylaması yasasının değişimine katkı koymaya hazır olduklarını kaydeden Denktaş, ilk seçimden önce bunların değişmesini istediklerini ancak bu olmazsa gelecek meclisin değişimi gerçekleştirmesinin zorunlu olduğunu belirtti.


ÇAVUŞOĞLU


İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, insanların inanç özgürlüğü olduğunu ve buna saygılı olduklarını kaydederek, Doğanköy muhtarlığının kendisine camii talebini bildirdiğini, muhtarın istediği yeri onaylama noktasına geldiklerinde köylünün bunu kabul etmediğini söyledi.


Başka 3 dönümlük yer tespit ettiklerini ve köylünün kabul ettiği bu yeri de muhtarın kabul etmediğini anlatan Çavuşoğlu, onlar anlaştığı zaman kendilerinin Bakanlar Kurulu'ndan bunu geçirmeye hazır olduklarını ifade etti.


Çavuşoğlu, "Sorun Doğanköy'de, bizde değil" dedi.


Dünkü ölümlü kazaya değinerek üzüntülerini belirten Çavuşoğlu, istatistikler incelendiğinde kameralar takıldıktan sonra ölümlü kazalarda yüzde 40 düşüşler olduğunu söyledi.


Trafik levhaları konusunda Trafik Komisyonu olarak Karayollarından talepte bulunarak levhalarla gidilecek yere ulaşımı sağlayan sistemi sağlamasını istediğini ve masrafın da komisyonca karşılayacağını söylediklerini anlatan Çavuşoğlu, bu konuda geçmişe göre iyileşme olduğunu ancak AB standartlarına henüz ulaşılamadığını söyledi ve yaşanan sorunları anlattı.


DENKTAŞ


Yeniden söz alan DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, trafikte yaşanan sorunlar olduğunu, yolların Türkiye Cumhuriyeti tarafından yapıldığını ancak trafiğin Türkiye'ye göre olmadığına işaret ederek, yollardaki şeritlerde yaşanan sorunları anlattı.


"Allah razı olsun tabii Türkiye bize yollarımızı yapıyor ama bizim Karayollarımız çalışmıyor" diyen Denktaş, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı'nın yollarda daha etkin çalışmalar yapması gerektiğini, levhalardaki, yollardaki aksaklıklar giderildikçe trafik kazalarının azalacağına inanç belirtti.


Yollardaki hız limitlerinin de artık bir düzene sokulması gerektiğini, bir yerde 100, bir yerde 65, bir yerde 50 kilometre hız limitleri olduğunu ifade eden Denktaş, örneğin şehir dışı yollarda hız limitinin 100 olması gerektiğini, bunlarında gerekli önlemler alınarak yapılabileceğini anlattı.


EMİROĞULLARI


TDP Gazimağusa Milletvekili Mustafa Emiroğulları da, hükümete çeşitli konularda yapıcı eleştirilerde bulunduklarını ifade etti.


Emiroğulları, pasaport ve kodlamaların değiştiğini, KKTC'nin adının Kıbrıs Türk Devleti olduğunu iddia ederek, e-devlet projesinin KKTC tarafından yapılması gerektiğini kaydetti.


Türkiye ile olan bu ilişkilerin temelinde UBP'nin "iş bilmezliği" olduğunu iddia eden Emiroğulları, UBP'ye eleştirilerde bulundu. E-devlet projesini Türkiye'nin yönettiğini, KKTC'nin adının Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak değiştirdiğini, bunun da UBP yüzünden olduğunu çünkü birbiri ile uğraşmaktan çalışmaya vakit bulamadığını savunan Emiroğulları, otomasyon projesinin yanlış yönetildiğini, ilgili bilgilerin dışarıya verilmesine karşı olduğunu söyledi.


Emiroğulları, otomasyon sisteminin yapılması gerektiğini, bunu desteklediğini, ancak ülke içerisinde ve gizlilikle yapılması gerektiğini ifade etti.


Emiroğulları, DAÜ DAK'ın tasviyesiyle ilgili alınan karara da elindeki bir belgeyle değinerek, belgede Maliye Bakanı Ersin Tatar'ın imzası bulunduğunu savundu ve neden Eğitim Bakanı yerine Maliye Bakanı'nın imzası bulunduğunu sordu. Hükümete yönelik eleştirilerde bulunan Emiroğulları, DAÜ'nün "can çekiştiğini" iddia etti.


Ülkede birçok sorun yaşandığını, yakında elektrik konusunda da büyük sorun yaşanacağını savunan Emiroğulları, bir buçuk iki ay sonra elektrik kurumunun iflas edeceğini öne sürdü.


"Memleket battı hükümet hala halk ile dalga geçiyor" görüşünü öne süren Emiroğulları, birleşik faizin kaldırılması ve yeni önlemler alınması gerektiğini kaydetti. Faiz Yasası'ndan hiç kimsenin memnun olmadığını, bankaların bir kez daha zengin olduğunu savunan Emiroğulları, ülkede ekonomi ile ilgili birçok yasa yapılması gerektiğini iddia etti.


Kırsal kesim arsalarının menfaat için dağıtıldığını iddia eden Emiroğulları, TDP olarak çok yakında hükümete geleceklerini ve dürüst bir yönetim sergileyeceklerini söyledi.


Emiroğulları, Koop-Süt konusuna da değinerek, Koop-Süt'ün ürünlerinin artık raflarda bulunamadığını, bunun da oyun olduğunu iddia etti.


Koop-Süt'ün başarılı bir kurum olduğunu, bütün tarım ve hayvancılık sektörünü ayakta tuttuğunu ifade eden Emiroğulları, kurumun KTHY gibi olmasını istemediğini, bu yüzden gerçeklerin saklanmamasını istedi.


Emiroğulları, ülkede vergi toplanırsa ekonominin düzeleceğine inanç belirtti.


SOYER


CTP-BG milletvekili Ferdi Sabit Soyer de, dün yaşanan ve "felaket, büyük bir acı" olarak nitelediği trafik kazasında yaşamını yitirenlere başsağlığı diledi.


Soyer, trafikte alkollü araç kullanmanın hala daha önünün kesilemediğini, bu memlekette en büyük sorunlardan birinin bu olduğuna işaret ederek, trafikte alkolün kesinlikle affedilmemesi, cezaların artırılması ve caydırıcı olması gerektiğini kaydetti.


Alkollü araç kullanmanın "en büyük suç" olarak psikolojik baskı haline getirilmesi gerektiğini ifade eden Soyer, bu konuda basın dahil herkese büyük görev düştüğünü vurguladı.


Soyer, Özelleştirme Yasası'na da değinerek, gündemde Ercan Havalimanı ihalesi olduğunu ifade etti ve bu konuda komisyonun kurulup kurulmadığını sordu.


Değer Tespit Komisyonu'nun oluşturulmadığını, bunun da demokratik devlet anlayışına sığmadığını savunan Soyer, ihaleye çıkıldığını ancak komisyonların kurulmadığını, rapor ortaya çıkmadığını öne sürdü ve hükümeti eleştirdi, ihalenin yasaya aykırı olduğunu iddia etti.


Soyer, LTB'de vergi gelirlerinin CTP hükümeti döneminde artırıldığını, borçların düşürüldüğünü, ancak şimdi borçların büyük rakamlarda yükseldiğini anlattı.


Lefkoşalının hizmet beklediğini vurgulayan Soyer, LTB konusunun çok ciddi bir konu olduğunu, vergi gelirlerini kendi hükümet dönemlerinde yüzde yüz artırdıklarını ifade ederek, seçim döneminde yapılanları anımsattı.


Soyer, Koop-Süt'teki sorunlara da bir çözüm bulunması gerektiğini ifade ederek, piyasada daha önce yerli üretim dondurmaların bulunduğunu ancak şimdi ithal dondurmaların piyasayı ele aldığını, bu yüzden yerli üretimin korunması gerektiğini vurguladı.


Çalışanların da ortada ezilmemesi gerektiğini, maaşlarının düşürülmesini kabul ettiklerini işaret eden Soyer, kooperatifin ürünlerinin yok sattığını, bu yüzden bu duruma nasıl gelindiğini anlayamadığını kaydetti.


Ülkeye gelen turistlerin önüne Türkiye'den gelen ürünlerin konulmasının yanlış olduğunu, kooperatifin bu konuda çalışması gerektiğini ifade eden Soyer, bunların yapılacağına kooperatifin başka sorunların içine çekildiğini, ancak özelin veya kooperatifin geri çekilmesi halinde sütlerin kim tarafından alınacağını sordu.


Ülkede yeni yatırım alanları yaratılıp kooperatifin desteklenmesi ve yeni yasaların çıkarılması gerektiğini savunan Soyer, ülkenin kendi değerini koruması ve turiste sunup ekonomiye katkı sağlaması gerektiğini vurguladı.


Soyer, ülkede mali disiplin yaratılması ve ekonominin büyütülmesi gerektiğini belirterek, koop-sütteki sorunların hızla ele alınıp çözülmesi gerektiğini kaydetti.
 
24 Mayıs 2012 Perşembe 11:13
Okunma: 639
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu