Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Genel Kurulu Toplandı

Meclis Genel Kurulu Toplandı

Meclis Genel Kurulu, Denetim Göreviyle Saat 11.00'de Toplandı..

 
 
Meclis Genel Kurulu Toplandı
YORGANCIOĞLU "MECLİS HEP DEVRE DIŞI KALDI" DEDİ VE EROĞLU'NU ELEŞTİRDİ


ARABACIOĞLU MECLİS'İN SORUNUN ÇÖZÜMÜ KONUSUNDA BM'YE İNİSİYATİF ALMASI ÇAĞRISI YAPAN BİR KARAR ALMASINI ÖNERDİ


ÖZGÜRGÜN ÇÖZÜMÜN YERLEŞİK PARAMETRELERLE BULUNABİLECEĞİNİ BELİRTEREK, PARAMETRE DEĞİŞİKLİĞİNE MECLİS'İN KARAR VERECEĞİNİ SÖYLEDİ


Lefkoşa, 31 Mayıs 12 (T.AK.): Meclis Genel Kurulu, CTP/BG grubu tarafından verilen "Kıbrıs Konusunda Gelinen Son Durumla İlgili Genel Görüşme Açılması Önergesi"nin ön görüşmesini yaptı  ve önergeyi kabul etti.


Önergenin oybirliğiyle kabulü üzerine, Meclis Genel Kurulu, önümüzdeki günlerde belirlenecek bir tarihte Kıbrıs konusuyla ilgili genel görüşme yapılacak. 


YORGANCIOĞLU


Ön görüşme sırasında ilk sözü CTP/BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu aldı. 


Özkan Yorgancıoğlu, Kıbrıs sorununun ülkenin temel sorunlarından bir olduğunu, sorunun çözümü çalışmalarının yıllardır sürdürüldüğünü ancak gelinen aşamada nereye gidileceği veya ne olacağı konusunda netlik olmadığını söyledi. 


Yorgancıoğlu, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun 1 Temmuz tarihinden itibaren bu konuda özlü görüşmelerin yapılmamasını söylediğini anlatarak, bunu eleştirdi. 


Kıbrıs sorununda uluslararası konferansın nasıl çağırılacağı konusunun Cumhurbaşkanı Eroğlu tarafından kabul edildiğini ve bu bunun Birleşmiş Milletler (BM) belgelerine geçtiğini anlatan Yorgancıoğlu, bu gerçek ortada dururken, özlü görüşmelerin kesilemeyeceğini ifade etti.


Yorgancıoğlu, bu süreçte Meclis'in hep devre dışında kaldığını ileri sürerek, kimsenin Meclis'ten almadığı bir yetkiyi herhangi bir yerde ileri sürmesinin doğru olmayacağını söyledi. 


Özkan Yorgancıoğlu, Eroğlu'nun içe başka dış basına başka açıklama yaptığını ileri sürerek, Cumhurbaşkanı'nın Kıbrıs sorununa çözüm bulmaya yönelik görüşmelerin sürdürülmesinin doğal olduğunu ancak bunun anlamının Meclis'ten almadığı yetkiyi kullanması anlamına gelemeyeceğini kaydetti. 


Bu nedenle "Kıbrıs Konusunda Gelinen Son Durumla İlgili Genel Görüşme Açılması Önergesi"nin kabulünün önemli olduğuna işaret eden Yorgancıoğlu, Ulusal Birlik Parti (UBP)'ye önergeye destek verme çağrısı yaptı.


ARABACIOĞLU


Demokrat Parti (DP) Lefkoşa Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu, önerge lehine konuşma yaparak, Meclis'in özellikle BM'ye inisiyatif alma çağrısı konusunda çağrı yapması yönünde karar alması gerektiğini söyledi. 


Arabacıoğlu, BM'nin sorunun çözümü konusunda inisiyatif almaması halinde yakın bir zamanda Kıbrıs sorununun çözümünü göremediğini ifade etti.


ÖZGÜRGÜN


Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs konusunun Meclis'te görüşülmesinin en azından sorunun çözümü kadar önemli olduğuna işaret ederek, Meclis'in en başta konuşulması gereken yer olduğunu söyledi. 


Özgürgün, tüzük gereği bir lehte bir aleyhte konuşma yapması gerektiğini, kendisinin de aleyhte konuşma yapmak üzere kürsüye çıktığını ancak önergeye destek vereceklerini belirtti.  


Özgürgün, Kıbrıs konusunun Meclis'te her zaman konuşulması, hatta her toplantıda yapılması gerektiği üzerinde durarak, yerleşmiş BM parametreleri çerçevesinde çözüme ulaşılması gerektiğini söyleyerek, yerleşik parametreler dışında çözümün mümkün olamayacağını belirtti.


BM yerleşik parametrelerinde değişikliğin ancak Cumhuriyet Meclisi tarafından yapılabileceğini anlatan Özgürgün, tabi bu değişikliklerin BM tarından da kabul edilmesi gerektiğini söyledi. 


Genel Kurul daha sonra yaptığı oylamada, "Kıbrıs Konusunda Gelinen Son Durumla İlgili Genel Görüşme Açılması Önergesi"nin oybirliğiyle kabul etti. 


Meclis Başkanı Hasan Bozer, genel görüşmenin zamanının daha sonra belirlenerek, milletvekillerine duyurulacağını söyledi.


ÜNVERDİ: "BİR İLK... HALKA HAVALA EDİYORUM"


YEKTAOĞLU: "HAKARET YOK, İÇ TÜZÜĞE UYULSUN"


Lefkoşa, 31 Mayıs 12 (T.A.K): Meclis Genel Kurulu, Kıbrıs konusuyla ilgili genel görüşme önergesinin ardından,  "günden dışı" konuşmalarla gündemine devam etti. 


Gündem dışı konuşmalarda ilk sözü CTP/BG Girne milletvekili Ömer Kalyoncu alarak, "Ekonomik ve Mali Konular" başlıklı bir konuşma yaptı. 


GREV YASAĞI


Maaşlarını ödenemediği için grev yapan Lefkoşa Belediyesi çalışanlarının grevinin yasaklanmasını eleştirirken, benzer bir uygulamanın dün Türkiye'de yapıldığını ve THY grevinin yasaklandığını anlatan Kalyoncu, Belediye Emekçileri Sendikası'nın konuyla ilgili ara emri duruşmasının sürekli ertelenmesinin de anayasal suç olduğunu savundu.


Kalyoncu, Lefkoşa Belediyesi'ne İşadamı Mehmet Çangar tarafından 10 milyon Sterlin borç verilmesiyle ilgili olarak da, "Herhangi bir görevde olan insanların kiminle düşüp kalktığı, kiminle yiyip içtiği önemli. Bir işadamı hazırda 10 milyon Sterlin nasıl bulundurduğunun da araştırılması gerekir" dedi. Kalyoncu, borç alınan 10 milyon sterlinin vergisinin ödenip ödenmediğinin araştırılmasını da istedi. 


Kalyoncu, Lefkoşa Belediyesi çalışanlarının bugün ödenmemesi halinde Anayasa'nın "angarya yasağı" nedeniyle grev yasağının ortada olmayacağını da iddia etti.


Kalyoncu, benzer bir sürecin Lefke Belediyesi'nde de yaşandığını, büyük bir ihtimalle Lefke Belediyesi'nin çeklerinin tefecilerin elinde olduğunu, bu belediyenin ihtiyat sandığı/sosyal sigorta yanında piyasaya da önemli miktarda borcu olduğunu kaydetti.


En fazla 10 milyon TL'lik bütçesi olabilecek  Lefke Belediyesi'nin 33 milyon TL'den fazla borcu olduğuna işaret eden kalyoncu, bu durumda ne yapılacağı sorunsuna yeniden borçlanılacak yanıtı verilmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi. 


"BE" GERİLİMİ...


Kalyoncu, grev yasağının kabul edilemez olduğunu belirtirken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi'ye "Sizin gibi bakanlık yapsam utanırdım" dedi. Kalyoncu, Çalışma Bakanlığı'nda Ünverdi'nin emriyle çocuklarının işinin yapıldığını da ileri sürek, "Siz ne biçim bakansınız be" ifadelerini kullandı.


Kalyoncu, "yaptıkları nedeniyle Ünverdi'ye normal şekilde hitap edemeyeceğini"  de ifade etti.


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi de bunun üzerine söz alarak, bugün bir ilk yaşandığını ve "be" ifadesinin kullanıldığını söyleyerek, "Sizi halka havale ediyorum" dedi.


Hakaret eden milletvekilinin oturum başkanı tarafından kürsüden inmeye davet edilmesi gerektiğini de vurgulayan Ünverdi, maaşları ödenmeyen belediye çalışanlarıyla ilgili kendisinin de düşünce içinde olduğunu, bundan kimsenin şüphesi olmaması gerektiğini ekledi.


CTP/BG Milletvekili Ömer Kalyoncu da yeniden söz alarak, ifadelerinin arkasında olduğunu belirttti ve "herkese hak edildiği gibi davranacağını, uygulamaların halkı ve kendisini çıldırttığını" söyledi.


YEKTAOĞLU: HAKARET SÖZCÜĞÜ KULLANILMADI, İÇ TÜZÜĞE UYUN 


Oturumu yöneten Meclis Başkanı Yardımcısı Mustafa Yektaoğlu da bu aşamada söz olarak, Meclis İç Tüzüğü'ndeki ilgili kuralı okudu ve herkesi iç tüzüğe uygun davranmaya davet etti.


Yektaoğlu, Kalyoncu'nun konuşmasında hakaret sözcüğü kullanılmadığını  da ekledi.

ALBAYRAK, KUZEY SAHİL YOLU YAPIMI AMACIYLA TOPRAKLARI İSTİMLAK EDİLEN MALLAR İÇİN SAHİPLERİNE ÖDEME YAPILIP YAPILMADIĞINI SORDU


SANER KUZEY SAHİL YOLUNDAKİ İSTİMLAK ÇALIŞMALARI SON AŞAMAYA GELDİĞİNİ BELİRTTİ. 


EMİROĞLULARI UBP HÜKÜMETİ'NİN BUGÜNE KADARKİ UBP HÜKÜMETLERİNİN EN KÖTÜSÜ, EN FAŞİSTİ OLDUĞUNU İLERİ SÜRDÜ


TÖRE KIBRIS SORUNUNUN OSMANLININ ADADAN GİTTİĞİ 1878'DEN İTİBAREN DEVAM ETTİĞİNİ SÖYLEDİ 


Lefkoşa, 31 Mayıs 12 (T.A.K.):  Meclis Genel Kurulu, CTP/BG milletvekili Ömer Kalyoncu ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlı Şerife Ünverdi arasıdaki gerginlikten sonra çalışmalarına gündem dışı konuşmalarla devam etti. 


Günden dışı konuşmalarda ikinci sözü CTP/BG Gazimağusa milletvekili Teberrüken Uluçay alarak "Ülkenin Ekonomik Durumu" ile ilgili konuştu. 


Uluçay, ülkede Hükümet'in dediği gibi gelişen bir ekonomi bulunmadığını belirterek, ekonomiyle ilgili açıklamalarda daha gerçekçi olunmasını istedi. 


Uluçay, "ülkede pembe tablolar çizip amaç hedef şaşırtma olmamalı. Ülke ekonomisine gerçekçi rakamlarla bakmak lazım" diyerek, halkın alım gücünün yüksek vergi, petrol fiyatlarındaki artış ve eşel-mobilin uygulanmaması nedeniyle düştüğünü belirtti. 


BRT'nin attığı haberlerde Güney ekonomisinin geriye gittiğinin ön plana çıkarılmasını da eleştiren Uluçay, "Ha bire bunun haberini vermek bizim ekonomimizi yukarı çıkarmaz. Bu kötü tablo Güney ekonomisinin kötüleşmesi halinde kaçınılmaz olarak daha da kötüleşecek" dedi.


Uluçay, enflasyondan arındırılmış verilerin değerlendirilmesinden ortaya çıkan soncun ekonominin iyiye değil geriye gittiğini gösterdiğini ifade ederek, bunları 2009 yılı verileriyle karşılaştırma yaparak örnekledi. 


Teberrüken Uluçay, bu yıl ilk dört ayda gerçekleşen rakamlara göre Türkiye'den KKTC'ye yönelik olarak ayrılan kalemin yüzde 69'unun kullanıldığını anlatarak, geriye kalan kısmın sekiz ayda ne kadar yeterli olacağının ortada olduğunu söyledi. 


Uluçay, 2011 de yüzde 11 enflasyon yaşandığını, eşel mobilin uygulanmadığını bunun doğal soncunun piyasalardaki daralma olduğunu ifade ederek, yapılması gerekenin bütçe disiplini ve mali tedbirler yerine, piyasaları rahatlatacak, istihdamı özendirici politikaların yaşama geçirilmesi gerekliliği üzerinde durdu. 


ALBAYRAK


CTP/BG Gazimağusa milletvekili Arif Albayrak ise "Genelde Kıbrıs'ta, Özelde Kuzey Sahil Şeridi'nde Arazi İstimlaklerı ile İlgili Konularda Vatandaş, Hükümet Arasındaki İlişkiler" başlıklı gündem dışı konuşmasını yaptı. 


Albayrak, Bakanlar Kurulu'nun aldığı istimlak kararlarını okurken Meclis Başkanlığı'na vekalet eden Zorlu Töre tarafından Türkçe isimleri okuması konusunda uyarıldı.


Arif Albayrak, buna tepki göstererek, Bakanlar Kurulu kararında isimlerin öyle yazıldığın,  bunun hesabının Bakanlar Kurulu'na sorulması gerektiğini  söyledi.


Albayrak, eski isimlerle yapılan istimlak konusunda mal sahiplerine bildirim yapılıp yapılmadığı sorusunu sorarak, istimlak konusunda herhangi bir ödeme yapılıp yapılmadığı, yapıldıysa hangi kıstaslara göre yapıldığını sordu. 


İstimlak kararının üzerinden iki yıl geçtiğini ifade eden Albayrak, bu soruları ilgili bakanı kızdırmamak için yumuşak bir dille sorduğuna işaret ederek, "Çünkü bugün bakanlar kızıyor" dedi. 


Arif Albayrak, yerlerin eksi isimlerinin bundan sonra da kullanılıp kullanılmayacağı sorusuna Meclis Başkan Vekili görevini yapan UBP milletvekili Zorlu Töre yine müdahale edince, bunun Bakanlar Kurul tarafından yapıldığını söyledi. 


Bunun üzerine konuşan Zorlu Töre, "Bunu Hükümet yaşmışsa yanlış yapmıştır. Ben Hükümet'in her yaptığını zaten doğru bulmuyorum" dedi.


Albayrak, bu açıklamanın üzerine "Şu an Meclis'in en yüce makamında oturan bir UBP'liden bunları duymanın güzel bir şey" dedi,


Arif Albayrak, konuşmasına yine Resim Gazete'de yer alan istimlak kararlarındaki eski isimleri okuyarak devam etmesi üzerine yine yerlerin "Türkçe isimlerinin" söylenmesi konusunda uyarılmasına "Söylemeyeceğim, Resmi Gazeteden okuyorum"  diyerek karşı çıktı. 


Albayrak, Türkiye'de  yaşanan kürtajın yasaklanması tartışmasına değinerek, çok yakın zamanda bu tartışmanın Meclis'e de geleceğini ifade ederek, kürtajın yasaklanmasının vahim sonuçlar yarattığını anlatarak, bugün itibarıyla dünya genelinde 68  bin kadının sağlıksız koşullarda kürtaj nedeniyle yaşamını yitirdiğini söyledi. 


Albayrak, 16 doktorun bulunduğu meclise böyle bir yasanın gelmemesi dileğinde bulunarak, "Böyle bir konu Meclise gelmesi halinde parçalanırız bunu şimdiden söyleyeyim" dedi. 


SANER


Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, kuzey sahil yolunun haritasını isteyerek, haritaların incelenmesinden sonra gerekli yanıtın verileceğini söyledi. 


Saner, kuzey sahil yolunun A1 diye isimlendirilen 11 metrelik yollar olduğunu anlatarak, bu yolun süreyi kısalttığını anlattı.  Türkçe ve Rumca isimlerini sıralayan Albayrak'ın konuşmasını  cevaplarken kürsüden inan UBP milletvekili Zorlu Töre, köy isimlerinin Rumca yazılarak Resmi Gazetede yayımlanması nedeniyle protesto etti. 


Ersan Saner, haritaların 1918'den kaldığını tüm gelişmelere karşın bunların tam olarak güncellenmemesi nedeniyle istimlak kararının bu nedenle eski isimlerle yapıldığını söyledi. 


Saner, özellikle birilerine iltimas geçilerek yol güzergahında değişiklik yapılmadığını; haritalar eline gelir gelmez gerekli açıklama yapılacağını söyledi. Balalan köyünde 600 metrelik bir durum olduğunu arazileri ortadan bölmek yerine her iki araziden eşit miktarda alınmasıyla sorunu çözme yoluna gittiklerini söyledi. 


Ersan Saner, haritayı aldıktan sonra yaptığı açıklamada, haritada görülen yol güzergah değişikliğinin ise sadece ayarmayla ilgili olduğunu anlattı. 


Yol yapımıyla ilgili süreci anlatan Saner, istimlak kararlarıyla ilgili ödemelerin sürdüğünü söyledi. Saner, haritalarla ilgili detaylı bilgi vermeye her zaman hazır olduğunu da kaydetti. 


ALBAYRAK


Yeniden söz alan Arif Albayrak, dile getirdiği sorulara ilgili bakanın yanıt vermesinin (doğruluğu ve eleştirileri saklı kalmak kaydıyla) sevindirici olduğunu, bunun kendisini mutlu ettiğini söyledi. 


Albayrak, isimler konusunda Hükümet partisi arasındaki çelişkileri görmenin ilginç olduğunu kaydetti. 


EMİROĞLULARI


Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Gazimağusa milletvekili Mustafa Emiroğluları ise konuşmasına, eski tarihi isimlere karşı olan bir milletvekilinin Başkanlık makamını da kullanarak eleştirmesinin, karşı çıkmasının kabul edilmez olduğunu söyledi. 


Emiroğluları, çalışanlara beş yıldır maaş artışı yapılmadığını, bu nedenle yapılması gerekenin maaş artışı gibi piyasayı geliştirecek uygulamaları yaşama geçirme olduğunu anlattı. 


Emiroğluları, ekonominin canlanması için piyasaya sıcak para enjekte edilmesi gerektiğine işaret ederek, bunu yapmadan ekonominin canlanmasını beklemenin doğru olmayacağını kaydetti. 


Mustafa Emiroğluları, UBP Hükümeti ile ekonominin düzelmesinin mümkün olmadığını işaret ederek, "Bu UBP hükümeti bugüne kadarki UBP hükümetlerinin ne başarısızı, en faşisti, en kötüsüdür" dedi. 


Emiroğluları, Türkiye ile KKTC maaşları arasında KKTC lehine bir üstünlük olduğunu, bugün ise Türkiye'deki maaşların KKTC'deki maaşların üzerinde çıktığına dikkati çekti.


Özelleştirilmek istenen Ercan Havalimanı'nın değer tespitinin yapılıp yapılmadığı sorusunu soran Emiroğluları, "Ben Havalimanı'nın değer tespitini öğrenmek istiyorum" dedi. 


TÖRE


UBP Lefkoşa milletvekili Zorlu Töre de, Rum Uzlaşmazlığının Kaynakları ve Rum İçişleri Bakanı Eleni Mavru'nun Tutumu hakkındaki gündem dışı konuşmasını yaptı. 


Töre, Kıbrıs sorununun Osmanlı İmparatorluğu'nun adadan ayrıldığı 1878'den sonra başlayarak bugüne kadar geldiğini söyledi. 


Zorlu Töre, Korfu adası hariç Yunanistan'ın tüm topraklarının Osmanlı idaresi altında olduğunu anlatarak, "Biz Yunanistan'ın bağımsız devletini kurmalarına karşı değiliz. Onların toprak bütünlüğüne saygılıyız. Onlar da Türkiye'nin toprak bütünlüğünü saygı göstermeli. İstanbul'a Kostantilopolis demekten vazgeçmesi gerekir" dedi. 


Töre, daha önce Lefkoşa Rum Belediye Başkanı olan şimdiki Rum İçişleri Bakanı Eleni Mavru'nun  Maraş ve Kapraz'ın Rumlara bırakması açıklamasını değerlendirerek, en yumuşak insanlardan biri bile böyle konuşuyorsa bunun anlamının Rum tarafının uzlaşmazlığını gösterdiğini söyledi. 


Töre,  Annan Planı döneminden itibaren BM'nin Kıbrıs sorununda ciddi bir taraf olduğunu, Rum tarafının şımarıklığının nedeninin BM'nin gerekli tavrı koymaması Annan Planı raporunu değerlendirmeye bile alamamasından kaynaklandığını iddia etti. 


Zorlu Töre, Kıbrıs Türk halkının yapması gerekenin idaresine, bağımsızlığına, devletine, bayrağına sahip çıkmak olduğunu anlatarak, kendinden önceki konuşmacıların yerleşim yerlerinin eski isimlerini kullanmakta ısrar etmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi. 


Töre, Türkçe isim yerine Rumca isimlerde ısrar edilmemesini çünkü devletin yasalar yaparak bu yerlere Türkçe isimler koyduğunu, bu nedenle Bakanlar Kurulu kararlarının da Türkçe isimlerle olması gerektiğini söyledi.


Töre, çocukların artık eski isimleri bilmediğini, bu nedenle bunun yapılmaması gerektiğini anlatarak, halk arasında eski isimlerin kullanıldığını, bunun yaygın olmadığını, bu nedenle eski isimleri yaygınlaştırmanın anlamsız olduğunu kaydetti. 


KKTC devletinin isminin değiştirilmesi tartışmalarına da değinen Töre, önemli olanın KKTC veya Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KTC) olması değil, önemli olanın bağımsızlığın devam edip etmemesi olduğunu söyledi. 


Töre, KKTC'nin statüsünün 1 Temmuz 2012 tarihinden sonra yükseleceğini belirtti. 


GEÇİCİ ÖZEL KOMİTE RAPORLARI GENEL KURULA SUNULDU 


Genel Kurulda daha sonra, Geçici Özel Komite'nin görüşmesini tamamladığı Sayıştay Denetim Raporuna ilişkin raporu okundu. Meclis Birleşimi, Geçici Özel Komite raporlarının okunmasından sonra tamamladı. 


BİR SONRAKİ BİRLEŞİM PAZARTESİ 


Meclis Genel Kurulu bir sonraki birleşimini, yasama gündemiyle 4 Haziran Pazartesi günü saat 10.00'a yapılacak.
 
31 Mayıs 2012 Perşembe 11:01
Okunma: 662
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu