Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Genel Kurulu Toplandı

Meclis Genel Kurulu Toplandı

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer başkanlığında saat 11.20'de toplanan genel kurulun gündeminde Katma Değer Vergisi (Değişiklik) Yasa Tasarısı'nın üçüncü görüşmesi yanında Çıraklık ve Meslek Eğitimi (Değişiklik) Yasa Tasarısı, Türk Cemaat Meclisi Konsolide Fonu (İnkişaf Sandığı) (Değişiklik) Yasa Tasarısı, Gemilerle İlgili Harçlar ve Ücretler (Değişiklik) Yasa Tasarısı ve Turizm Endüstrisi Teşvik (Değişiklik) Yasa Tasarısı bulunuyor.

 
 
Meclis Genel Kurulu Toplandı
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu bugünkü ikinci denemesinde toplandı.


Sunuşlar bölümünde, Danışma Kurulu'nun genel kurulun 21 Haziran tarihli birleşiminde Sayıştay Raporlarını Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici Özel Komite'nin raporlarının gündem dışı konuşmalardan sonra görüşülmesine dair tezkeresi onaylandı.


Daha sonra havaalanı ve limanlardan çıkan araçlardan alınan vergilerle ilgili düzenlemeler içeren Belediyeler (Değişiklik) Yasa Tasarısı'nın komitede ivedilikle görüşülmesine dair Başbakanlık tezkeresiyle ilgili olarak CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu aleyhte söz aldı.


Bu arada Meclis Genel Kurulu'nu çok sayıda sendikacı da izliyor.
YORGANCIOĞLU: "BU TASARIYI MECLİSTEN GEÇİRİRSENİZ MEMLEKETİ SİZE DAR EDERİZ... GERİ ÇEKİN"


ÇAKICI: "HÜKÜMET BELEDİYELERİ ZAYIFLATMAYA ÇALIŞIYOR. ANTİDEMOKRATİK VE FAŞİST UYGULAMALARA KARŞI ÇIKMAYI SÜRDÜRECEĞİZ"


ÇAVUŞOĞLU: "TASARI ÖZELLEŞTİRMENİN DOĞASI GEREĞİ GÜNDEME GELDİ... BELEDİYELERİ MAĞDURİYET SÖZ KONUSU DEĞİL"


Lefkoşa, 18 Haziran 12 (T.A.K.): Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda, Belediyeler (Değişiklik) Yasa Tasarısı'nın ivediliği görüşülürken yapılan konuşmalarda tartışmalar yaşandı. 


Tasarı, havaalanı ve limanlardan çıkan araçlardan halen belediyelerce alınan vergilerin ilgili bakanlıkça alınmasını içeriyor. 


Aleyhte söz alan CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, bu tasarının hükümetin bütçe açısından iflas ettiğinin resmi olduğunu savundu.


Gündemde başka tasarılar da bulunduğunu ve fonlardan sağlanan gelirlerin devlet tarafından alınmasının öngörüldüğünü kaydeden Yorgancıoğlu, belediyelerin bu fonlardan sağladığı gelirlerinden mahrum kalınca ne yapacağını; fonlardan istihdam ettiklerinin ne olacağını sordu.


Yorgancıoğlu, UBP'li belediyelerin zora girmesinden sonra gözlerin CTP'li belediyelere çevrildiğini ve CTP'li belediyelerin elinden gelirleri alınarak "tümü de zorda, başka önlemler alalım" denildiğini kaydederek, birilerinin hakları alınarak başkalarına rant sağlanmaya çalışıldığını söyledi.


Özkan Yorgancıoğlu, mali zorluklar yaşayan UBP'li Lefke Belediyesi'ne su satsın diye baraj verilmek istenirken, CTP'li belediyelerin kaynaklarının kısılmaya çalışıldığını belirtti.


CTP Genel Başkanı Yorgancıoğlu, ivediliği istenen tasarıyla Mağusa, Girne ve Değirmenlik Belediyelerinin tarif edildiğini, tümünün de CTP'li ve mali sorunu olmadığını kaydetti.


Yorgancıoğlu'nun konuşması sırasında bazı bakanların ve UBP'li milletvekillerinin yerinden konuşması üzerine sesler yükseldi.


"GERİ ÇEKİN... GEÇİRİRSENİZ MEMLEKET SİZE DAR OLUR"


Özkan Yorgancıoğlu "Bu yasa tasarısını Meclis'ten geçirirseniz bu memleket size dar olur" dedi.


İş yapan, dürüst insanların enayi yerine konulmasına göz yumulamayacağını belirten Yorgancıooğlu, "iyi örneklerin yok edilmek istendiğini" kaydetti ve bunlara göz yumamayacaklarını söyledi.


"Ülkede yeni gerginlikler istemiyorsanız tasarıyı geri çekeceksiniz, fonları istediğiniz gibi kullanmak için yaptığınız tüm tasarıları geri çekeceksiniz" diyen Özkan Yorgancıoğlu, hükümetin zaten yasalara uymadığını savundu. 


Yorgancıoğlu, külliye inşaatının projesinin çalıntı olduğunu belirterek, elindeki bir belgeyi gösterdi. 


"Ülkenin dingilini kopardınız. Nereye dokunsanız yasa dışılık var" diyen Yorgancıoğlu, hem yasaya, hem ivediliğine karşı olduklarını söyledi.


İvediliği istenen tasarıların hiçbirinin toplum yararına olmadığını ve hükümete halkı düşündükleri için bunları geçirmesine müsaade etmeyeceklerini kaydeden Yorgancıoğlu, halkın uçurumun kenarına getirildiğini belirtti.


ÇAKICI: "HER SABAH OLMADIK, AKIL ALMAZ OLAYLAR"


TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, her sabah kalktıklarında olmadık, akıl almaz olaylarla karşılaştıkları söyledi.


Çakıcı, demokrasinin tüm yönetim birimlerinin güçlendirilmesini gerektirirken, hükümetin demokrasinin birimleri olan belediyeleri zayıflatmaya çalıştığını belirtti.


Demokrasiye sığmayan, adalet duygusunu zayıflatan uygulamalar yapıldığını kaydeden Mehmet Çakıcı, her gün anti demokratik, faşist uygulamalarla karşılaştıklarını savundu.


Çakıcı, muhalefetin elbirliğiyle meclisten çekilmeye dahi hazır olduğunu belirterek, antidemokratik ve faşist uygulamalar karşı çıkmayı sürdüreceklerini söyledi.


UBP'nin bir kez daha düşünmesini ve yasalarla halkı germemesini isteyen TDP Genel Başkanı Çakıcı, Başbakan'ın toplumu germeme konusunda daha önce söz verdiğini belirtti.


ÇAVUŞOĞLU: "BELEDİYELERDE AYRIM YOK"


Eleştirileri yanıtlayan İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, tasarının daha önce de tartışıldığını belirterek, CTP Başkanı'nın belediyeleri bu kadar ayrıştırmasını doğru bulmadığını; "sizin-bizim belediye" diye bir şey olmadığını söyledi.


Çavuşoğlu, hükümetin yürüttüğü faaliyetlerde ayrım yapmasının söz konusu olmadığını kaydederek, hiçbir farklı muameleleri olmadığını belirtti.


Belediyelerin şu anda oldukları partide kalacaklarına dair bir garanti olmadığına işaret eden Bakan Çavuşoğlu, hiçbir koşulda belediyeleri mağdur etmek gibi bir görüşleri olmadığını; bunun halkı mağdur etmek anlamına geldiğini ve hiçbir partinin bunu istemediğini kaydetti.


Çavuşoğlu, Belediyeler (Değişiklik) Yasa Tasarısı'nın özelleştirmenin doğası gereği gündeme getirildiğini anlattı ve tasarının gelecek yasama döneminde görüşüleceğini belirtti.


İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, milletvekillerinin sorularını yanıtlarken, bazı belediyelere aktardıkları paranın, müteahhitlerin ihalelere katılmadığı sürede, su depolarının yenilenmesi için verildiğini açıkladı.


Daha sonra tezkere oyçokluğuyla kabul edildi.

TATAR: "HAVALİMANI VE LİMANLARDAKİ ÜCRETLER ULUSLARARASI STANDARTLAR GEREĞİ DÜZENLENİYOR"


SOYER: "ERCAN İHALESİNDE 4 YIL GELİR PAYLAŞIMI YOK"


KALYONCU: "HÜKÜMET ÜLKENİN KURUMLARINI PEŞKEŞ ÇEKİYOR"


ARABACIOĞLU: "HÜKÜMETİN AMACI GÜNÜ KURTARMAK"


EMİROĞLULARI: "DEĞER TESPİT KOMİSYONU'NUN ÇALIŞMASI VE RAPOR HAZIRLAMASINA KADAR ÖZELLEŞTİRME DURSUN... BU ACELE SİZİ YANLIŞA, BİZİ ENDİŞEYE SEVK EDİYOR"


SANER: "ŞU ANDA HER YOLCU 39 TL YANİ 16. 9 EURO VERGİ ÖDÜYOR... YENİ DÜZENLEMEYLE 15 EURO OLACAK... ÇOCUK VE ÖĞRENCİLER DE ÖDEYECEK"


Lefkoşa, 18 Haziran 12 (T.A.K.): Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda "Havalimanları ve Limanlar (Ücretleri) Yasa Tasarısı"nın komitede ivedilikle görüşülmesine dair Başbakanlık tezkeresi muhalefetin katılmadığı oylamada UBP'lilerin oylarıyla ve oybirliğiyle kabul edildi. 


Lehte söz alan Maliye Bakanı Ersin Tatar, tasarıyla bazı uluslararası standart ücretlerin gündeme getirildiğini, daha önce Anayasa'ya aykırı olduğu savunulan bir yasa uygulandığını söyledi. Tatar, yeni yasayla örneğin limanda akaryakıt istasyonu varsa, bunun vergi ödeyeceğini belirtti.


Tasarıda, yolculardan alınan ücretlerle ilgili de düzenlemeler bulunduğunu, tümünün uluslararası standartlar gereği olduğunu kaydetti. 


Tatar, tasarıyla devletin gelirlerinde artış olmasını beklediklerini söyledi.


Ercan'daki özelleştirmenin uluslararası standartlara uygun bir havalimanı yaratmayı amaçladığını belirten Maliye Bakanı Ersin Tatar, devletin özelleştirmeden bu yatırımları yapabilecek durumu olmadığını ifade etti.


Bu sırada, Bakan Tatar'la, kendisine soru soran CTP Gazimağusa Milletvekili Ferdi Sabit Soyer arasında tartışma yaşandı.


SOYER: "4 YIL GELİR PAYLAŞIMI YOK"


Daha sonra söz alan Soyer, Ercan Havalimanı'nın farklı bir konumu bulunduğunu; özelleştirmeyle peşin 250 milyon lira para alınacağını, bu paranın bütçe açığına gideceğini; ancak daha sonraki 4 yıllık sürede gelir paylaşımı olmayacağını söyledi.


Soyer, 4 yıl süreyle gelir elde edilmeyeceği farkının halktan gizlenemeyeceğini ifade etti.


Ülkede daha sonraki yıllarda da insanların yaşayacağına işaret ederek, "Ondan sonra neyi satacağız? Selimiye Camii'ni mi?" diye soran Ferdi Sabit Soyer, insanların bu konuları konuşması gerektiğini belirtti.


Soyer, Telekomünikasyondaki durumun farklı olduğunu ifade ederek, Ercan'ın bu yılın bütçe açığını kapatıp 13. maaşları ödeyebilmek uğruna özelleştirileceğini savundu.


Özelleştirmelerde elde edilen gelirin, başka alanlarda üretimin geliştirilmesi için kullanılması gerektiğini vurgulayan CTP Gazimağusa Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, Ercan'daki özelleştirmede tek gailenin bütçe açığını kapatmak olduğunu ileri sürdü.


KALYONCU


CTP Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu, Meclis kürsüsünün bakanlarca sürekli yalan söylenmek için kullanıldığını savundu ve iki bakanın farklı şeyler söylediğini, sıkıştıkça yalana başvurduğunu iddia etti. 


Kalyoncu, "Hani şeffaflık, açıklık, demokrasi?" diye sordu.


Ercan'ın neden 25 yıllığına özelleştirileceğini soran Ömer Kalyoncu, ortada hiçbir rapor olmadan karar alındığını belirtti.


Ömer Kalyoncu, özelleştirmelerle hükümetin ülkenin kurumlarını peşkeş çektiğini öne sürdü.


ARABACIOĞLU


DP Lefkoşa Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu, Ercan'da  4 yılda 350 milyon Euro'luk bir ihaleden bahsedildiğini ifade ederek, bugünkü verilere göre aylık ve yıllık gelirin ne olduğunu sordu. 


Hükümetin amacının teminat parasını alıp günü kurtarmak olduğunu savunan Arabacıoğlu, kimsenin bu yatırımı hayır için yapmayacağını aylık ve yıllık getirisinin ne olacağının açıklanması gerektiğini kaydetti.


Belediyelerin hiç bir partinin malı olmadığını da belirten Arabacıoğlu, bir düzenleme yapılacaksaydı zamanlamanın yanlış olduğunu ifade etti.


Arabacıoğlu, kırsal kesim belediyelerinde çok ciddi sorunlar olduğunu ifade ederek, 2-3 belediyeyle ilgili düzenleme yapılmasını samimi görmediğini söyledi.


Belediyelerle ilgili çalışmanın zamanlamasının yanlış olduğunu yineleyen Arabacıoğlu, ayrıca eksiklikler bulunduğunu ifade etti ve buna onay vermelerinin mümkün olmadığını kaydetti.


EMİROĞLULARI


TDP Milletvekili Mustafa Emiroğlları da, parti olarak bu şekilde özelleştirmeye karşı olduklarını vurguladı.


İhale bitmesine yakın Değer Tespit Komisyonu oluşturulduğunu belirten Emiroğluları, ihale açıldıktan sonra kural konulamayacağını anımsattı.


Özelleştirmenin durdurulmasını, Değer Tespit Komisyonu'nun çalışmasıyla hazırlanacak rapordan sonra ele alınmasını isteyen Emiroğluları, "Bu acele sizi yanlışa, bizi de endişeye sevk ediyor" dedi.


"Sizin yaptığınız özelleştirme değil peşkeştir" diyen Mustafa Emiroğluları, Telekomünikasyondaki özelleştirmeye değinirken, Türkiye'ye (Türk Telekom'a) var olan borçların ödenip ödenmediğini sordu.


Mustafa Emiroğluları, şeffaf, hesap verebilir bir ihale yapılması gerektiğini ama ihaleden sonra Değer Tespit Komisyonu kurulduğunu ve bazı yasaların geçirilmeye çalışıldığını anlatarak, "Göreceksiniz ki bu ihale firmanın istediği şekilde sonuçlanacak" dedi.


SANER: "YOLCULARIN ÖDEDİĞİ VERGİ 16.9 EURO'DAN 15 EURO'YA"


Lehte söz alan ve konuşmaları yanıtlayan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, şu anda KKTC'den çıkan her yolcunun 39 TL vergi verdiğini; bunun 16.9 Euro yaptığını; yolcu ücretlerinde tavan 15 Euro belirlemekle rakamın 2 Euro kadar düşmüş olacağını anlattı.


Bakan Saner, yarım ücret alınan öğrencilerden ve çocuklardan da bundan sonra tam ücret alınacağını ancak çocuk ve öğrencilerin, yolcuların toplamında sadece yüzde 10-15 pay tuttuğunu bildirdi.


2010'da Ercan'ın 35 milyon TL, 2011'de 51 milyon TL gelir elde ettiğini; yolcu sayısında ise 2000'den bugüne yüzde 188 artış görüldüğünü anlatan Saner, kardan değil cirodan pay alacaklarını vurguladı.


Ersan Saner, Ercan'daki ihalede 4 yıllık yatırım süresi verildiğini kaydederek, ilgili firmanın 3 yıl bina için, 4. yıl da yeni pist için yatırım yapacağını anlattı.


ALETLİ İNİŞ SİSTEMİ 20 TEMMUZ'DA 


Saner, Ercan'da aletli iniş sisteminin açılışının 20 Temmuz'da yapılacağını; şu anda devam eden işlemlerin bununla ilgili olduğunu; özelleştirmeyle ilgili olmadığını açıkladı.


TELEFONDA LİBERALLEŞME


Telekomünikasyon Dairesi'nin AB'yle imzalanan liberalleşme çalışmaları gereği özelleştirileceğini; peşkeşin söz konusu olmadığını kaydeden Bakan Saner, Türkiye'de yap-işlet-devret modeliyle yapılan özelleştirmelerden örnekler verdi.


Ersan Saner, Ercan ihalesinde devletin sadece ciro paylaşımında yer alacağını; maliyete karışmayacağını belirtti.


TÜRK TELEKOM'A BORÇLAR


Saner, Türk Telekom'a KKTC'nin borçlarının yapılandırıldığını; 52 milyon dolarlık ikinci borçla ilgili de görüşmelerin sürdüğünü kaydetti.


"Havalimanları ve Limanlar (Ücretleri) Yasa Tasarısı"nın ivediliğinin oylanacağı aşamada muhalefet milletvekilleri nisap yoklaması istedi ve dışarı çıktı. 


Böylece oylamaya sadece UBP'li milletvekilleri katıldı ve tezkere oybirliğiyle geçti.


Yapılan ek sunuşla, İdari ve Sosyal İşler Komitesi'nde UBP Milletvekili Ertuğrul Hasipoğlu yerine UBP Milletvekili Ahmet Çaluda'nın görev yapacağı bilgiye getirildi.


Meclis daha sonra Elektrik İnkişaf Yasa Önerisi'nin ivediliğini görüşmeye başladı.

YORGANCIOĞLU: "EL-SEN'İN HAZIRLADIĞI TASARIYI HÜKÜMETE YARDIMCI OLMAK İÇİN SUNDUK AMA HÜKÜMET BELEDİYELERİN GELİRLERİNİ ZAPT ETMEKLE UĞRAŞIRKEN BU KONUYLA İLGİLENMEDİ"


ÇAKICI: "ELEKTRİK KURUMU'NUN ÖZELLEŞTİRİLMESİ KIRILMA NOKTASI OLUR. HERKESİ MÜCADELEYE ÇAĞIRIYORUM. AKSİ HALDE HER ŞEY ELİMİZDEN GİDECEK"


AVCI: "ELEKTRİK KURUMU'NDAKİ SORUNLARIN AŞILMASI; ÇALIŞANLARIN RAHAT UYUMASI, VATANDAŞIN DAHA UCUZA ELEKTRİK ALABİLMESİ İÇİN HÜKÜMET NE YAPIYOR?"


KÜÇÜK: "TÜRKİYE'DEN ENERJİ NAKLİ BİZİM DE TC HÜKÜMETİNİN DE GÜNDEMİNDE... ÖZERKLİK TERS DÜŞER O YÜZDEN RET VERİYORUZ"


"ELEKTRİK KURUMU'NDA ÇOK EMEĞİM VAR...  ÇOK GECE UYUMADIM..."


Lefkoşa, 18 Haziran 12 (T.A.K.): Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası'nın (El-Sen) uzmanlara hazırlattığı ve Meclis'teki muhalefet partilerinin geçtiğimiz hafta Meclis Başkanlığı'na birlikte sunduğu Elektrik Kurumu'nun özerkleştirilmesini içeren "Elektrik Kurumu İnkişaf (Değişiklik) Yasa Önerisi"nin ivediliği, oy çokluğuyla reddedildi.


El-Sen ve Türk-Sen yetkililerinin de izlediği Meclis oturumunda görüşülen ivedilik tezkeresi, UBP'lilerin ret oyuyla reddedildi. Bunun üzerine önce sendikacılar, ardından da muhalefet milletvekilleri salonu terk etti. 


YORGANCIOĞLU


Elektrik İnkişaf Yasa Önerisi'nin ivediliğiyle ilgili lehte söz alan CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Başbakan'ın aleyhte konuşma talep etmesini eleştirdi.


Yorgancıoğlu, El-Sen'in eylemleri sonrasında Bakanlar Kurulu'nun 4 Ocak 2012'de özerkleştirmeyle ilgili karar aldığını, üzerinden 5 ay geçtiğini ama gerekli tasarının hazırlanmadığını söyledi.


El-Sen'in kendisinin bir yasa tasarısı hazırladığını ve hükümet sunduğunu belirten Özkan Yorgancıoğlu, hükümete yardımcı olmak için kendilerinin bu öneriyi sunduğunu ama belediyelerin gelirlerini zapt etmekle uğraşırken bu konuyla ilgilenmediğini kaydetti.


Yorgancıoğlu, ülkenin enerji politikalarına ilişkin bu yasa önerisinin ivediliğine hükümetin karşı çıkmasını eleştirdi.


ÇAKICI


TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da, hükümetin sözlerini tutması gerektiğini kaydederek, hükümetin başındaki kişinin verdiği sözün, karar değerinde görüldüğünü söyledi.


UBP'nin verdiği ve tutulmayan sözlerin ne olacağını soran Çakıcı, kendisine ulusalcı diyen Atatürkçü bir partinin bugün ne hale geldiğinin sorgulanması gerektiğini belirtti.


Çakıcı, hükümetin farklı yerlerde farklı konuştuğunu savunarak, Elektrik Kurumu'yla ilgili de bir gün özelleştirme, öteki gün özerkleştirme dediğini ifade etti.


Tüm sendika ve sivil toplum örgütlerine çağrı yapan Mehmet Çakıcı, "Bu ülkede her türlü haksızlık olurken daha neyi bekleyeceğiz?" diye sordu.


Çakıcı, elektrik ve su borcunu ödeyemeyen insanların halinin ne olacağını sordu ve vatandaşların yaşadığı sıkıntılardan örnekler verdi.


Din adamlarının sendikal hakları için yollara döküldüğünü kaydeden Mehmet Çakıcı, imam hatip lisesi ve külliye konularında eleştirilerde bulundu. 


"İnsanlar açlıktan öldükten sonra ne işe yarar yaptıklarınız?" diye soran TDP Başkanı Çakıcı, UBP'nin laik ve Atatürkçü olduğunu söylemesine inanan varsa buna hayret ettiğini söyledi.


Mehmet Çakıcı, imam hatip lisesi açılmasının Anayasa'ya aykırı olduğunu belirterek, hükümetin anayasa ve yasalara aykırı işler yaptığını belirtti.


Elektrik Kurumu'nun özelleştirilmesinin kırılma noktası olacağını ifade ederek, herkesi mücadeleye çağıran Çakıcı, "Aksi halde her şey elimizden gidecek" dedi.


AVCI


ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı, El-Sen'in uzmanlara hazırlattığı tasarının Elektrik Kurumu'nda çıkış yolu olacak, elektriklerin kesilmeyeceği, daha aydınlık bir sürece girmeyi amaçladığını söyledi 


Hükümetin çözüm üretmediğini belirten Avcı, Elektrik Kurumu'ndaki sorunların aşılması, çalışanların rahat uyuması, vatandaşın daha ucuz elektrik alabilmesi için ne yaptığını sordu.


Avcı, elektrik borçlularının kimler olduğuna dair bilgi istediğini ancak verilmediğini kaydederek, vatandaşın elektriği kesilirken milyarlarca lira borcu olanların kesilmediğini söyledi.


Tasarıya KIBTEK için özerk yapıya kavuşturma kararı alan hükümetin de destek vermesi umudunu ifade eden Turgay Avcı, Meclis komitesine giden bazı tasarıların çok geç çıkabildiğini hatırlattı ve "Buradan geçmesi demek, geçti demek değil" diye konuştu.


ÖRP Genel Başkanı Avcı, çalışanların haklarının korunmadığını; bazı belediyelerde çalışanların sosyal sigorta primlerinin 10 yıldır yatırılmadığını kaydederek, anayasal kurumların ve bakanların niye denetim yapmadığını sordu.


Maliye Bakanı'nın 37 bin seyrüseferin çıkarılmadığını söylediğine işaret ederek "Demek ki bir sorun var" diyen Avcı, polisin öncelikli sorununun seyrüsefer denetimi olmadığını belirtti ve Mağusa-Karpaz anayolundaki ışıksız çemberlerde insanların her gün öldüğünü söyledi, bunlara çözüm istedi.


Avcı, seyrüsefer ücretlerinin taksitle ve kredi kartıyla ödenebilmesine imkan yaratılmasını istedi.


KÜÇÜK, KONUŞMALARIN UZAMASINI ELEŞTİRDİ


İvedilik tezkeresinin aleyhinde söz alan Başbakan İrsen Küçük, meclisteki her konuşmanın gündem dışı konuşmaya dönüştüğünü belirtti.


"BAŞSAVCILIK: İLAHİYAT KOLEJİ AÇILMASINDA SAKINCA YOK"


Küçük, ilahiyat kolejiyle ilgili Başsavcılık'ın herhangi bir sakınca olmadığına dair görüşünü okudu ve bu okulda mesleki Arapça ve Kur'an-ı Kerim dışındaki derslerin kolejlerle aynı olduğunu belirtti.


Başbakan Küçük, Elektrik Kurumu'na değinirken, geçmişini iyi incelemek gerektiğini söyledi. 1998'de bakan olduğunda kurumu büyük borçlarla, kaçaklarla ve iflasla karşı karşıya halde bulunduğunu belirten İrsen Küçük, kurumda çok emeği bulunduğunu; çok gece uyumadığını anlattı.


Kurumu geri alırken aynı şekilde almadığını kaydeden Başbakan Küçük, KIB-TEK'in kurtuluşu için "yüzde 30'larda seyreden kaçakların asgariye, yüzde 10 civarına indirilmesi" gerektiğini vurguladı.


Küçük, Elektrik Kurumu'nu 2009'da yeniden devralırken çok üzüldüğünü ifade ederek, kurumu banka faizleri, akreditif sancıları içinde bulduğunu söyledi.KKTC'de sorunun çözümünün Türkiye'den elektrik enerjisi nakliyle olabileceğine inandığını ifade eden Başbakan Küçük, pahalı yakıtla yapılacak üretimle yeterli olunamayacağını kaydetti. 


SENDİKACILAR PROTESTO EDİP SALONDAN ÇIKTI


"Bugün gerçekten fiyatlarımız yüksektir" diyen Başbakan İrsen Küçük, ivedilik tezkeresine ret oyu vereceklerini açıklayınca, oturumu izleyen sendikacılar protesto ederek salonu terk etti.


Küçük, Türkiye'den elektrik naklinin TC hükümetinin de, kendilerinin de gündeminde olduğunu açıklayarak, bunun özerklikle ters düştüğünü o yüzden ret oyu vereceklerini açıkladı.


Daha sonra yapılan oylamada tezkere oyçokluğuyla reddedildi.


Muhalefet milletvekillerinin çoğu da sözlü protestolarla salonu terk etti. 


Meclis daha sonra gündemindeki diğer maddelere geçti.

Meclis Genel Kurulu, Gemilerle İlgili Harçlar ve Ücretler (Değişiklik) Yasa Tasarısı'nı muhalefetin genel kurulu terk etmiş olması nedeniyle iktidar partisi Ulusal Birlik Partisi milletvekillerinin oylarıyla oybirliği ile kabul etti.


Tasarıyla ilgili  ilk sözü, TDP Milletvekili Mustafa Emiroğluları aldı. 


Emiroğluları,  Turizm Tanıtma Fonu'na ayrılan paranın  nereye harcandığının açıklanmasını, çünkü ortada çok ciddi iddialar olduğunu söyledi.


"Ben olsam bir an önce bu ülkede tersaneciliğin önünü açarım" diyen Emiroğluları, ülkeye uluslararası bir tersane yapılması durumunda ciddi gelir gelebileceğini belirtti.


Emiroğluları, bu yapılmazken, belediyelerin limanlardan elde ettiği gelirleri almaya yönelik  tasarının gündeme getirilmesini eleştirdi.


Karpaz Bölgesi'nde yapılan  30-40 tane bungalowun izinsiz olduğu bilgisini aldığını ifade eden Emiroğluları, Turizm,  Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel'den konuyu araştırmasını istedi.


Açıklardan geçen gemilerin atıklarını boşaltması nedeniyle bazı yerlerde denize girilemediğini kaydeden Emiroğluları, bu konuda bir denetim olup olmadığını sordu.


Turizm açısından korumaya muhtaç bölgelere değinen Emiroğluları, sadece Girne Limanı'nın değil, KKTC'nin bir çok yerinde  turizm açısından korumaya muhtaç bölgeler olduğuna işaret etti.


Dipkarpaz'a köyüne  her  hafta sonu 50-60 otobüs gitmesine karşın turistik açıdan hiçbir satış yeri  ve restoran bulunmadığını ifade eden Emiroğluları, köyün turizm açısından geliştirilmesi için teşvik verilmesi gereğine işaret etti.


Yeni İskele'nin meydanında bulunan küçük kilisenin dünyada tek olduğunu bu nedenle gelen turistlerin büyük kısmının bu kiliseyi görmeye geldiğini kaydeden Emiroğluları, bu gibi yerlere de sahip çıkılmasını istedi.


Emiroğluları, Tasarıya  ret oyu verecek olmalarına karşın, elde edilecek gelirlerin doğru kullanılmasını dileyerek sözlerini tamamladı.


BAKAN SANER 


Eleştirilere yanıt veren Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, tasarının esas amacının turizm açısından korumaya muhtaç bölgelere sahip çıkılması olduğunu söyledi.


Üstel, sadece Girne Limanı değil, nerede tarihi ve doğal güzellik varsa onları korumaya muhtaç bölge ilan edip ona göre çalışma yapacaklarını vurguladı.


Hristiyanlık alemi için  çok önemli olan Apostolos Andreas Manastırı konusuna da değinen Üstel, şu anda manastıra giden doğru dürüst yol kalmadığına, derme çatma kulübelerde satış yapılan yerlerin ise ciddi rahatsızlık nedeni olduğuna işaret etti.


Yasa geçtikten sonra Manastırı Korumaya Muhtaç Bölge ilan edip acil müdahale yapacaklarını açıklayan Bakan Üstel, bu konuda bir projelendirme hazırladıklarını söyledi.


Bakan Üstel, toplanacak paraların korumaya muhtaç olan bölgelere harcanacağını yineledi.


Bakan Üstel, Milli Park ve park içerisinde yaşayan eşeklere yönelik çalışmaları olduğunu da sözlerine ekledi.


Bakanın konuşmasının ardından tasarının  madde madde görüşülmesine geçilmeden önce yoklama yapıldı. Nisap olmaması nedeniyle oturuma 15  dakika ara verildi.


Nisabın sağlanması üzerine saat 17.15'te toplanan Genel Kurul Gemilerle İlgili Harçlar ve Ücretler (Değişiklik) Yasa Tasarısı'nın madde madde görüşerek oy birliğiyle onayladı.

Meclis Genel Kurulu, zaman zaman gergin tartışmaların yaşandığı bir günün ardından son olarak Turizm Endüstrisi Teşvik (Değişiklik) Yasa Tasarısı'nı ele aldı.


Ekonomi Maliye Bütçe ve Plan Komitesi Başkanı Mutlu Atasayan'ın tasarıya ilişkin raporunu okumasının ardından genel görüşmeye geçildi.


Muhalefetin salonda olmaması nedeniyle Tasarının bütünü üzerinde söz alan olmayınca, önce madde madde, daha sonra da bütünü oylanarak oy birliği ile kabul edildi.


Tasarının  onaylanmasının ardından Meclis Genel Kurulu bugünkü çalışmalarını tamamladı.


Meclis Genel Kurulu'nun bundan sonraki toplantısı 21 Haziran Perşembe günü yapılacak.

 
18 Haziran 2012 Pazartesi 11:33
Okunma: 1000
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu