Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Genel Kurulu Toplandı

Meclis Genel Kurulu Toplandı

Toplantının Gündeminde Tak Bütçesi De Yer Alıyor.

 
 
Meclis Genel Kurulu Toplandı
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, yasama göreviyle toplandı.


Meclis Başkanı Hasan Bozer başkanlığında saat 11.00'de başlayan toplantının gündeminde, Türk Ajansı- Kıbrıs (TAK) 2012 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı; Türk Cemaat Meclisi Konsolide Fonu (İnkişaf Sandığı) (Değişiklik) Yasa Tasarısı; Özel Hastane, Özel Dal Hastanesi, Özel Klinik, Özel Dispanser ve Özel Muayenehaneler (Denetim) Yasa Tasarısı ile Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Yasa Tasarısı bulunuyor.


Toplantıda ilk olarak başkanlığın genel kurula sunuşları yapıldı.


KOMİTEYE EK SÜREYE TDP'DEN ELEŞTİRİ, CTP VE UBP'DEN DESTEK


"Yedikonuk'ta Yükleme Boşaltma ve Her Türkü Depolama İzniyle Bu Tesislerin Kurulacağı Arazinin Verilmesinde Usulsüzlük Yasalara ve Anayasaya Aykırılık Olup Olmadığının Araştırılması Hakkında Meclis Araştırma Komitesi"ne ek süre verilmesiyle ilgili tezkere görüşülürken söz alan TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, "2 aylık sürede bu konunun Anayasa'ya aykırılığı olup olmadığı bir hukukçuya sorulamadı mı? İki ayda bir hukukçu çağıramayan bir komite olamaz" diye konuştu.


Çakıcı, konunun TDP tarafından Anayasa Mahkemesi'ne götürüldüğünü hatırlatarak, "bu tesisin birçok yasaya ve Anayasa'ya aykırı olduğunu" söyledi.


"Komitenin karar veremediği usulsüzlük için zaten biz Anayasa Mahkemesi'ne gittik, bu komite uyuyor" diyen Mehmet Çakıcı, durumu "komik" diye niteledi.


CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu da, komitenin Yedikonuk'ta bir dolum tesisi kurulamayacağına dair görüş taşıdığını; toplumun beklediği bir sonuç ortaya çıktığını; süre uzatmasının ise komite raporunun yazılması için istendiğini ve bir sıkıntı olmadığını söyledi.


Yorgancıoğlu, süre uzatmaya olumlu oy vereceklerini açıkladı.


Başbakan İrsen Küçük ise, Yedikonuk'ta petrol dolum tesisinin gündemden çıkarıldığını; rapor için komitenin süreye ihtiyaç duyduğunu belirterek, ek sürenin bu yüzden verilmesinin istendiğini ifade etti.


Küçük, süre uzatımına olumlu baktıklarını söyledi.


Komite adına söz alan CTP Lefkoşa Milletvekili Kadri Fellahoğlu ise, Yedikonuk'ta petrol dolum tesisi kurulması için hükümetin adım attığını hatırlatarak, önce Lefke'de petrol dolum tesisi için karar alan hükümetin, halkın ve sivil toplum örgütlerinin tepkisi sonucu yer değiştirdiğini belirtti.


Fellahoğlu, günün sonunda sağduyunun galip geldiğini ama hükümetin güvenini kaybettiğini söyledi.


"Böylesine önemli, ciddi bu proje bu süreçle olmamalıydı" diyen Kadri Fellahoğlu, muhalefetin ve sivil toplum örgütlerinin tepkisiyle bu aşamaya gelindiğini kaydetti.


Sondaj çalışmalarından bir sonuç alınırsa ülkede bu tür tesislerin düşünülebileceğini ifade eden CTP Lefkoşa Milletvekili Fellahoğlu, komitede iki aylık ek sürede raporun yazılacağını belirtti ve olumlu oy vereceklerini söyledi.


CTP Gazimağusa Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, Meclis İçtüzüğü'nde değişiklik yapılarak, araştırma komitelerinden çıkacak sonuçların yaptırıcı güce sahip olmasının sağlanmasını istedi.


Soyer, genel kurulun karar verdiği bir konuda araştırma yapan komitenin, raporunda ulaşılan sonuçları değiştirecek yaptırım gücüne sahip olması yanında, komitenin istediği evraka ulaşması ve istediği yetkilinin bilgisine başvurabilmesi gerektiğini anlattı.


Meclisin, milletvekillerinin ve komitelerin ağırlığının artırılması için bunların şart olduğunu kaydeden Ferdi Sabit Soyer, Meclis İçtüzüğü'ne bu bakış açısıyla bakılmasında fayda olduğunu söyledi.


Meclis Başkanı Hasan Bozer de, içtüzük görüşmelerinin yarın ve öbür gün devam edeceğini ve bu görüşlerin dikkate alınacağını ifade etti.


Konuşmaların ardından tezkere oybirliğiyle kabul edildi.


Toplantıda daha sonra diğer tezkerelere geçildi.

YORGANCIOĞLU: "KOMİTE RAPORU VE MAHKEME KARARI ÇIKANA KADAR İNŞAAT DURMALI"


Lefkoşa, 25 Haziran 12 (T.A.K.): Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda sunuşlar bölümünde ikinci sırada "Bakanlar Kurulu Kararıyla Vakıflar İdaresine Ait Haspolat Bölgesindeki Arazinin KISAV'a Verilmesinde Yasal Aykırılık, Usulsüzlük, Eşitsizlik Olup Olmadığı Hakkında Meclis Araştırma Komitesi"ne ek süre verilmesi görüşüldü.


Tezkereyle ilgili ilk sözü alan  CTP/BG  Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, bir yandan araştırma komitesi kurularak araştırma yapılırken bir yandan inşaatın devam ettiğini belirterek, iyi niyet varsa inşaatın durdurulması gerektiğini söyledi.


Tartışılan sadece kiralanan alan ve kira sözleşmesi olmadığını anlatan Özkan Yorgancıoğlu, Vakıflar İdaresi Yönetim Kurulu'nun yasal olup olmadığının da tartışıldığını; görevden alınma kararlarıyla ilgili davasının sürdüğünü belirtti.


Özkan Yorgancıoğlu, Dome Otel davasına işaret ederek, Vakıflar'ın 1 milyar lira zarar ettirildiğini belirerek,  Başbakan İrsen Küçük'e bunun hesabını sorup sormayacağını sorusunu yöneltti.


"Buna kim dur diyecek? Buna dur diyecek gücünüz yoksa niye oturuyorsunuz?" diyen Yorgancıoğlu, hükümete geldiklerinde Vakıflar'ın uğradığı zararın hesabını UBP'den soracaklarını söyledi.


Yorgancıoğlu, Hükümet'in kurumları önce zarar ettirdiğini, sonra da özelleştirmeye gittiğini iddia etti..


Hükümet'in ciddiyeti varsa, Komite sonuç üretene ve mahkeme kararını verene kadar projenin durdurulması gerektiğine dikkat çeken Özkan Yorgancıoğlu, "Aksi taktirde size ödettireceğiz. Vakıflar'ın parasını bu kadar hoyratça harcamaya, telef etmeye hakkınız yoktur" dedi.


Yorgancıoğlu, komiteye ek süre verilmesine olumlu oy kullanacaklarını da açıkladı.


ÇAKICI: "BİR KOLTUK UĞRUNA DEĞER MİYDİ?"


TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı ise, Meclis Komitelerinde alınan kararların hayata geçmesinin önemli olduğunu belirterek, poliste işkence konusunda çalışma yapan Meclis Komitesi'nin yaptırımı olması için iç tüzükte değişikliğin şart olduğunu söyledi.


Çakıcı, Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın KKTC ziyaretinde verdiği mesajlara değinirken, Başbakan Küçük'e destek veren Atalay'ın, Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif'e aday olmaması telkini yaptığını; İçişleri Bakanı Nazım Çavuşoğlu'nu yanında gezdirerek mesaj verdiğini, Cumhurbaşkanı Eroğlu'na ise "sen bu seçimlere karışma" dediğini iddia etti.


Birkaç ay önce Haspolat Meslek Lisesi'nde imam hatip bölümü açılırken lise veya kolej açılmayacağının, sadece basit bir bölüm açıldığının söylendiğini ama bugün İlahiyat Koleji açıldığını belirten Mehmet Çakıcı, Başbakan İrsen Küçük'e hitaben "Bir koltuk uğruna ülkenin kültürünü, kimliğini değiştiren icraatlar yapılmasına göz yummak değer miydi" diye sordu.


Çakıcı, Başbakan Küçük'ün iktidarı sürdürmek için Türkiye'deki radikal İslamcı kesimlere teslim olduğunu savundu.


Mehmet Çakıcı, ihtiyaç olmamasına karşın İlahiyat Koleji'nin açılmasını eleştirerek, "Böyle bir kıyafet de bize uygun değil. Kültürel anlamda uygun değil. O yüzden yolunuz yanlıştır" dedi.


Hükümet organizasyonuyla 450 kişinin kiralanacak uçakla gideceği Brüksel'de Avrupa Parlamentosu'nu protesto eylemi yapılacağını belirten TDP Genel Başkanı Çakıcı, Rumların AB Dönem Başkanı olacağının 9 yıl önceden belli olduğuna işaret ederek, "Aklınıza şimdi mi geldi?" sorusunu sordu.


Çakıcı, Kıbrıs sorununun çözülmesi ve 2026'da Kıbrıslı Türklerin de AB Dönem Başkanı olmasının sağlanması gerektiğini anlatarak, UBP hükümeti ve Cumhurbaşkanı'nda böyle bir niyet görmediğini savumdu.


Mehmet Çakıcı, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun çapraz oylama konusundaki tavrıyla halkı iki yıl oyaladığını ileri sürdü.


TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Başbakan Küçük'e koltuğu bırakıp torunlarına bakması tavsiyesinde de bulundu.


KÜÇÜK: "STRASBOURG'A GİDİŞİ MADDİ VE MANEVİ DESTEKLİYORUZ"


Başbakan İrsen Küçük ise eleştirileri yanıtladığı konuşmasında, bir grup sivil toplum örgütünün Çarşamba günü Strasbourg'a gitme hazırlığı yaptığını söyledi.


Küçük,  kendisinin geçtiğimiz günlerdeki Strasbourg ziyareti sırasında AB yetkililerine eleştiriler yaparak, Kıbrıs Türk halkının Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportuna muhtaç edildiğini belirttiğini anlatarak, bunların söylenmesi, hakların savunulması gerektiğini kaydetti.


Başbakan Küçük, sivil toplum örgütlerinin Çarşamba günkü hareketini maddi ve manevi desteklediklerini açıklayarak,  hakların savunulması için sonuna kadar mücadele edeceklerini söyledi.


Başbakan İrsen Küçük, Vakıflar İdaresi'yle ilgili mahkeme kararına uyacaklarını açıkladı.


Halkın yüzde 25'inin dini eğitimi istediğini belirten Küçük, İlahiyat Koleji tedrisatında sadece iki farklı ders bulunduğunu, kalan derslerin kolej programındakilerle aynı olduğunu yineledi.


Başbakan Küçük, Komite'nin görev süresinin uzatma talebine olumlu oy kullanacaklarını söyledi.


TÖRE: "KÜLLİYE DEMEK YANLIŞ... EĞİTİM KOMPLEKSİ OLACAK"


Daha sonra söz alan UBP Lefkoşa milletvekili ve Komite'nin Başkanı Zorlu Töre, Komite çalışmaları sırasında çeşitli görüşler alıp değerlendirdiklerini; ek süreyi raporu düzenlemek için kullanacaklarını belirtti.


Töre, Türkiye'nin Büyük Ada'da Ruhban Okulu  açılmasına izin verdiğini kaydederek, dini meselelerde de açılımların yapılması gerektiğini; Lefkoşa'da Yediler Sokak'ta kilise evi bulunduğunu ve Hıristiyanlık eğitimi verildiğini; Girne'de İngilizlerin okulu bulunduğunu; isteyenlerin Güney'deki okullarda okuyabildiğini söyledi.


Zorlu Töre, tüm bunlara saygıyla yaklaştıklarını belirtti. İlahiyat Koleji'nde Arapça ve Kur'an-ı Kerim dersi dışında müfredattan farklı ders olmadığını belirten Töre, Başsavcılık ve Sayıştay'dan görüş talep ettiklerini, gelecek görüşleri değerlendireceklerini anlattı.


Töre, Haspolat'taki arazinin  düşük fiyata kiralansa da üzerine yüz milyonlarca liralık yatırım yapılacağını ve bu tesislerin devlete kalacağını belirterek, Haspolat'ta yapılacaklara "külliye" denilmesinin yanlış olduğunu, "eğitim kompleksi" yapılacağını söyledi.


ÇAĞLAR: "İLAHİYAT KOLEJİ'NE YASA VE TÜZÜKLER CEVAZ VERMİYOR"


Komite Başkan Yardımcısı, CTP Güzelyurt Milletvekili Mehmet Çağlar ise, Komite'nin kurulma nedenini hatırlattı.


Çağlar, Vakıflar İdaresi'nin, yanı başında burayı isteyen Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) dururken, yeni kurulmuş bir vakfa arazi verildiğini hatırlatarak, bölgede yapılmak istenenin "külliye" olduğunu söyledi.


Çağlar, "Kamuoyuna öyle bir lanse ediliyor ki sanki din eğitimi belli bir zümrenin elindedir ve bu tepkiyi gösterenler insanların dini inançlarını yürütmesine karşıdır gibi yansıtılıyor. Bu külliyen yalandır. Biz insanların tüm inanışlarını özgürce yaşamalarını savunuyoruz. Ancak Başsavcılık'ın gönderdiği resmi rapor bize ulaşmış değil" dedi.


Mehmet Çağlar, kendilerine ulaşan bilgiye göre, Başsavcılık görüşünde ülkede hangi okulların açılabileceğinin yasalarda yer aldığını belirttiğini söyledi.


Yeni bir bölüm açılırken Devlet Planlama Örgütü'nün toplumsal ihtiyaç analizlerine ve milli eğitim şurasına ihtiyaç olduğunu kaydeden CTP Milletvekili Çağlar, var olan yasa ve tüzüklerin ilahiyat kolejine cevaz vermediğini; bakanlığın bunun için yasa değişikliği hazırlayıp Meclis'e sunması gerektiğini belirtti.


ANGOLEMLİ


TDP Gazimağusa milletvekili Hüseyin Angolemli, iç tüzük değişikliklerinde komitelerin görev sürelerinin de gözden geçirilmesini istedi. Angelemli, şu anki durumda hem kendilerinin, hem halkın yanıltıldığını belirtti.


Angolemli, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin AB üyesi olurken Türkiye'nin ses çıkarmadığını öne sürdü ve şimdi AB Dönem Başkanlığı'na neden karşı çıkıldığını sordu.


Yasa gereği, tüm plajlarda 1 Nisan'a kadar can kurtaran ve ilkyardım personelinin adlarını bakanlığa bildirmesi  ve deniz içine turuncu toplar konulması gerektiğini belirten Hüseyin Angolemli, bunların niye denetlenmediğini sordu.


Hükümet'in icraatını araştıran Meclis Komitelerinin başında iktidarda birinin olmasının yanlış olduğunu kaydeden Angolemli, bunun gözden geçirilmesini istedi.


Daha sonra tezkere oybirliğiyle kabul edildi. 


Cumhurbaşkanlığı'nın, Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu Yönetim Kurulu üyeliğine Vehbi Aktün'ün atandığına ilişkin tezkeresi de milletvekillerinin bilgisine getirildi.


Meclis Genel Kurulu daha sonra TAK'ın 2012 bütçesini görüşmeye başladı.

ÖZGÜRGÜN: "TAK ÇALIŞANLARI ÖZVERİYLE ÇALIŞIYOR... YENİ YASAYLA ÇALIŞANLARA SOSYAL GÜVENLİK SAĞLANDI"


"YENİ YASA ÇOK MODERN BİR YASA... TAK YASAL ANLAMDA ÇOK CİDDİ BİR YAPISAL ZEMİN KAZANDI. ÖYE BİR YASA YAPTIK Kİ, BANA BAĞLI OLMASINA RAĞMEN, İSTESEM DE MÜDAHALE EDEMEM... YETKİM YOK..."


Lefkoşa, 25 Haziran 12 (T.A.K.): Meclis Genel Kurulu, Türk Ajansı Kıbrıs'ın (TAK) 2012 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı'nı oy çokluğuyla kabul etti.


Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi Başkanı UBP Güzelyurt Milletvekili Mutlu Atasayan'ın, oyçokluğuyla kabul edilen komite raporunu sunmasından sonra söz alan CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, devletin bütçesi sağlıklı temellere oturursa, kurumların da sağlıklı temellere oturabileceğini söyledi.


Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın söyledikleriyle, yaşanan gerçekler konusunda değerlendirmeler yapmak istediğini ifade eden Yorgancıoğlu, söylenenlerin gerçek olmasını çok istediklerini belirtti.


Yorgancıoğlu, Merkez Bankası'nın üç aylık raporuna göre banka mevduatlarında önemli oranda azalma varken Beşir Atalay'ın nasıl istikrarlı büyümeden bahsettiğini sordu.


Rapordan başka rakamlar da veren CTP Genel Başkanı Yorgancıoğlu, esnaf kan ağlarken, iş adamları şikayetçiyken, halk geçinemezken ekonomik iyileşmeden söz edilemeyeceğini söyledi.


Özkan Yorgancıoğlu, bankaların tahsili geciken alacaklarının yüzde 3.5-4 arttığını; zaten likit sıkıntısı olduğunu, bankalarda tedbir alınmazsa daha da büyük sıkıntı yaşanacağını kaydetti.


Tüm sektörlerde yaşanan sıkıntılardan örnekler veren Yorgancıoğlu, böylesi bir yapıda ekonomik istikrardan söz eden Atalay'ın sözlerine "beni övüyor" diye sevinen hükümetin, halkın ne düşündüğüne bakmasını istedi.


"Hükümetin ve Beşir Atalay'ın söyledikleriyle hayatın gerçekleri uyuşmaz" diyen Yorgancıoğlu, ülke dışından gelenlerin ne kadar iyi niyetli olsalar da ülke gerçeklerini bilmediğini ve söylendiği kadar bildiklerini ifade etti. Yorgancıoğlu, "Artık bu ülkenin içişlerine karışmasınlar" dedi.


CTP Genel Başkanı Yorgancıoğlu, hükümeti istikrarlı tavır takınmaya çağırdı ve aksi halde halkın hükümeti affetmeyeceğini söyledi.


ADEM


CTP Gazimağusa Milletvekili Sonay Adem, hasta bir vatandaşın feryadını duyuran Havadis gazetesini kutlayarak hükümetin konuyla ilgileneceğine inandığını söyledi.


Adem, Euromed firmasına İngiltere'den gelen bir yük içinde manifestoda adı geçmeyen bazı ürünler için Gazimağusa gümrüğünce polisin çağrıldığını; şirket direktörü İbrahim Korhan'ın tutuklandığını ve basında yer alan haberlerde sanki büyük bir uluslararası kaçakçılık yapmış gibi haberler yazılmasını ise eleştirdi. Adem, söz konusu maddenin Kentucky tozu çıktığını ve Korhan'ın suçsuzluğunun anlaşılarak serbest kaldığını hatırlattı.


Adem, suçları sabit olmadan yargısız infaz yapılarak yazılan haberlerde insanların zan altında bırakıldığını, kendilerinin ve ailelerinin, işlerinin zarar gördüğünü kaydederek, çok dikkat edip ahlaki normları aşmamak gerektiğini vurguladı.


Polisin, tutukluyken İbrahim Korhan'a şiddet uyguladığını savunan Adem, morlukları geçene kadar da tutuklu bırakıldığını söyledi.


Güvenlik Kuvvetleri Komutanı'nı da göreve çağıran Sonay Adem, "Polisin sivil idareye bağlanmasını arzu eden, mücadele eden biri olarak açık ve net söylüyorum ki GKK Bu örgütü sahiplendiği sürece birinci derecede sorumlu kendisidir" dedi.


Adem, UBP Genel Sekreteri Ertuğrul Hasipoğlu'nun, İbrahim Korhan'ın tutuklanmasıyla ilgili Volkan gazetesine verdiği demeci de eleştirdi.


Adem, etik düzenlemelere ihtiyaç olduğunu söyledi.


"Memleket yanarken aynanın karşısında veya yangını seyrederek taranıyorsanız size bir şey diyemem ama size diyorum ki memleket yanar. Bu ülkede en itibarlı sermayedarların çekleri bile geri dönüyor. İş adamlarımız çok kritik pozisyondadır" diyen Adem, küçük esnaf ve zanaatkarın durumunu izah etmeye ise hiç gerek olmadığını belirtti.


Sonay Adem, LTB'de yaşanan sorunlara çare bulunamamasını eleştirerek, sorunların arkasında UBP olduğunu savundu.


Adem, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun 10 milyon sterlin borçlanmanın altında imzası bulunduğunu ve olayın müsebbibi olduğunu öne sürdü.


Adem, belediyelerin borçlanması konusunda Kamu Finansmanı ve Borç Yönetimi Yasası'nın uygulanmasını ve yeni borçlanmalara izin verilmemesini istedi.


Sonay Adem, konuşmasının Ertuğrul Hasipoğlu'nun İbrahim Korhan'la ilgili Volkan gazetesindeki demecini eleştirdiği bölümde sürerken BRT yayınında bir süre sesin kesildiğini iddia etti. 


HASİPOĞLU


Yanıt hakkını kullanan UBP Genel Sekreteri, Gazimağusa Milletvekili Ertuğrul Hasipoğlu, "Ben İbrahim Korhan'ı kesinlikle itham etmedim" dedi.


Korhan'ı çok iyi tanıdığını, eğer yaptıysa cezasını çekmesi ve CTP'nin de ihraç etmesi gerektiğini söylediğini belirten Hasipoğlu, demecinde kötü bir şey olmadığını belirtti.


Yeniden söz alan CTP Gazimağusa Milletvekili Sonay Adem, Volkan gazetesinin söylediklerine inanarak demeç verdiğini belirterek, karşıda bir CTP'li var diye, yıpratmak amacıyla, olayın ne olduğunu anlamadan konuşulduğunu savundu.


Adem, 10 kiloluk Kentucky tozunu uyuşturucu diye yakalayan polisin başarı değil fiyasko yarattığını; yapılanlarla 14 kilo uyuşturucunun nere gideceğinin ortaya çıkmasının engellendiğini iddia etti..


KALYONCU


CTP Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu, haber ajansı olan TAK'ta mesleği habercilik olan insanların çalışması; alınan elemanların da bu konuda eğitim görenlerden seçilmesi gerektiğini söyledi.


Kalyoncu, TAK Yasası'ndaki şartlara haiz olmayan kişilerin istihdam edildiğini; UBP döneminde alınan sözleşmelilerin bazılarının da habercilikle ilgili eğitim görmediği halde kadrolanacağını belirtti.


TAK'ta kimlerin çalışabileceğinin yasada yer aldığına işaret eden Ömer Kalyoncu, şimdi 6 kişilik münhal bulunduğunu belirterek, ajansın yönetim kurulu başkanına yönelik eleştirilerde bulundu.


Başsavcılık'tan bu konuda görüş istenmesi üzerine muğlak bir yanıt verildiğini belirten Ömer Kalyoncu, Eğitim Bakanlığı'na 30 geçicinin istihdamının da yasadışı olduğunu söyledi.


Ajansta terfilerin yapıldığını ama amir olanların bu mevkiinin maaşını alamadığını, çünkü yasal değişiklik gerektiğini; bunun da önceden düzenlenmesi gerekirken yapılmadığını ve diğer terfi alanların yasadaki hizmet şemasına uygun çalıştırılmadığını ve çalışanların huzursuz olduğunu kaydeden Kalyoncu, hak ve adalet duygularına ve yasalara uygun olmayan işler yapıldığını savundu.


SOYER


CTP Gazimağusa Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, TAK'ta muhabirliğin zor olduğunu, zor bir görev yapıldığını ama haberlerin yayınında denge olmadığını söyledi.


Son zamanlarda BRT'de ve TAK'ta manipülatif haberler yayımlandığını iddia eden Soyer, son 9 ayda BRT'de sivil toplum örgütü, gazeteci, bakan ve milletvekillerinden kimlerin davet edildiğiyle ilgili bilgi istediğini kaydetti. BRT'de çok bariz bir güdümlü yayıncılık yapıldığını ve topluma yazık edildiğini öne süren Soyer, TAK'ta haberlerin süzgeçten geçirildiğini ve haberlerde muhabirlerin değil yönetici konumdakilerin etkili olduğunu belirtti.


Soyer, TAK hizmetlerinin ücretsiz verilmesinin ve basında yer alan haberlerde TAK mahrecinin kullanılmamasının doğru olmadığını söyledi.


Soyer, Kıbrıs'ı ciddi şekilde etkileyen bölgedeki gelişmelerin daha iyi takibi için TAK'ın, Enformasyon Dairesi'yle işbirliğine gitmesi gerektiğini öne sürdü.


Soyer, TAK'ın medyayla ilişkilerini düzenlemesi, haberlerini kullanan yayın organları kaynak göstermiyorsa uyarabilmesi ve emeğe saygıyı gösterilmesini istemesi gerektiğini ifade etti.


Ülke gündeminin UBP kurultayı olamayacağını belirten Ferdi Sabit Soyer, LTB'nin ve ülkenin içinde bulunduğu felaketin ise UBP'yi ilgilendirmediğini savundu.


CTP Gazimağusa Milletvekili Soyer, hükümetin yanlışları yüzünden Türkiye ile ilişkilerin bozulduğunu savunarak, ülkenin temel meselelerinin meclisin de tatile girmesiyle kalacağını; törenler ve ağırlamalar aylarına girileceğini, memleketin de çıkmaza sürüklendiğini savundu.


Soyer, Dome Hotel ve Saray Otel'deki gelişmeleri değerlendirerek, Koop Süt'te de, Dome Hotel benzeri olumlu bir adım atılması, çalışanların ortaklığına fırsat verilmesi gerektiğini söyledi. 


ÖZGÜRGÜN


Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, görüşülmekte olan TAK bütçesinin ilk kez meclisten geçtiğine işaret ederek, bu uygulamanın yeni yasadan doğduğunu söyledi.


Yeni yasanın çok modern bir yasa olduğuna işaret eden Özgürgün, TAK'ın yasal anlamda çok ciddi bir yapısal zemin kazandığını belirtti. TAK'ın sorunları bulunduğunu ve bunların devam ettiğini kaydeden Özgürgün, yeni yasayla, ana muhalefetin ilk kez yönetim kurulunda görev aldığını söyledi. Özgürgün, "Öye bir yasa yaptık ki, bana bağlı olmasına rağmen, istesem de müdahale edemem... Yetkim yok..." dedi.


Hüseyin Özgürgün, münhallerle ilgili sıkıntılara da değinerek, sınavın, Başsavcı ve uzmanlardan alınan görüş doğrultusunda durdurulduğunu söyledi. Özgürgün, yasanın iyi analiz edilmesi halinde TAK'ta kimin çalışıp, kimin çalışmayacağının anlaşılır olduğunu kaydetti.


Yasa yapılırken, terfi alanların maaşlarında artış almasını sağlayacak düzenlemenin gözden kaçtığını kaydeden Özgürgün, bu durumla ilgili yasal düzenleme çalışmasının başlatıldığını belirtti.


Özgürgün, TAK'ın basın açısından önemine vurgu yaparak, ajanstan alınan haberlerde TAK logosunun kullanılması konusundaki hassasiyete aynen katıldığını, gerekmesi halinde kendisinin bu yönde girişim yapabileceğini söyledi.


Basına verilen hizmetten ücret alınması konusuna değinen Özgürgün, yönetim kurulunun bu yönde atacağı her türlü adıma destek vereceklerini belirtti.


Özgürgün, TAK çalışanlarının özveriyle çalıştığına işaret ederek, yeni yasayla çalışanlara sosyal güvenlik sağlandığını kaydetti.


Genel kurul daha sonra Türk Ajansı Kıbrıs'ın (TAK) 2012 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı'nı madde madde görüşüp, oyladı. CTP ve TDP milletvekillerinin ret oyu kullandığı oylama sonunda bütçe, oy çokluğuyla kabul edildi.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, seçimler ve oylaması yapılacak işler kısmında, Türk Cemaat Meclisi Konsolide Fonu (İnkişaf Sandığı) (Değişiklik) Yasa Tasarıs'nı oy çokluğuyla kabul etti.


Tasarıya dair oy doğrultusunu belirtmek üzere kürsüye çıkan TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli, yasanın aceleyle hazırlandığını savundu. Başbakan İrsen Küçük'ün elektrik konusunda beyan ettiği görüşünden vazgeçmesini eleştiren Angolemli, "Bir hükümet çıkar da resmi gazetede çıkardığı mevzuata uymuyorum derse, memlekette çiviler sökülür" dedi.  


CTP-BG  Milletvekili Kadri Fellahoğlu da, Kıb-Tek'i özelleştirmek isteyen hükümetin, Telekomünikasyon Dairesi'ni de gözden çıkarmak istediğini ileri sürdü. Fellahoğlu, Ekonomi Bakanı ya da bir başka bakanın gelip, ne yapılmak istendiğini açıklamasını istedi.


Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner, eleştirileri yanıtlamak üzere yaptığı konuşmada, Telefon Dairesi'nin liberalleşmesi çalışmaları hakkında bilgi verdi. Saner, Telekomünikasyon Dairesi'ndeki liberalleşme çalışmalarının, AB ile yapılan protokoller çerçevesinde başlatıldığını belirtti.


3. görüşmenin tamamlanmasının ardından oylamaya geçildi. Oylama öncesinde genel kurul salonunu terk eden muhalefet, nisabın sağlanmasının ardından geri döndü ve oylama yapıldı. Tasarı, oy çokluğuyla kabul edildi.


Genel kurul daha sonra Özel Hastane, Özel Dal Hastanesi, Özel Klinik, Özel Dispanser ve Özel Muayenehaneler (Denetim) Yasa Tasarısı'nı ele aldı.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Özel Hastane, Özel Dal Hastanesi, Özel Klinik, Özel Dispanser ve Özel Muayenehaneler (Denetim) Yasa Tasarısı'nı oy çokluğuyla kabul etti.


Yasa tasarısıyla ilgili görüşme, İdari ve Sosyal İşler Komitesi Başkanı Türkay Tokel'in sunuşuyla başladı. İlk sözü alan CTP Milletvekili Abbas Sınay, Özel Hastane Yasası'nın çok sağlıksız bir ortamda tartışıldığını savundu. 


Sivrisinekle mücadele yöntemlerinin zararına işaret eden Sınay, araçlarla havaya atılan ilaçlar başta olmak üzere bu amaçla kullanılan ilaçların çok tehlikeli olduğunu kaydetti. Sınay, bu zehirin insan vücuduna patlamaya hazır halde yerleştiğini ve birçok ölümcül hastalığa neden olduğunu belirtti.


Abbas Sınay, KKTC'nin kanser hastalıklarında dünyada 5'inci sırada olduğuna işaret ederek, "Sağlık bakanlığının ülkede var olan bu sağlıksız ortamı gidermek görevidir. Halkımız kanserden ve diğer hastalıklardan bir bir kırılıyor" dedi.


Sınay, gıda güvenliği yasa tasarısının eksikliğine işaret ederek, Sağlık Bakanlığı'nın bu konuda ön ayak olması gerektiğini söyledi. Sınay, sağlık çalışanları yasasının da biran önce meclise sunulması gerektiğini belirtti. 


DP Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu da konuşmasında, çalışma izinleriyle ilgili olarak laboratuarlara uygulanan kotanın, YDÜ Hastanesi laboratuarına da uygulanıp, uygulanmadığına açıklık getirilmesini istedi.


Arabacıoğlu, Özel Dal Hastanesi, Özel Klinik, Özel Dispanser ve Özel Muayenehaneler (Denetim) Yasa Tasarısı'nın güzel bir yasa olduğunu ve cezalar bölümü dışında eleştirilecek bir unsuru olmadığını söyledi.


Özel hastaneleri denetlemek amacıyla yeni bir kurul oluşturulmasının öngörüldüğünü ve bunun da iyi bir gelişme olduğunu kaydeden Arabacıoğlu, bu yasanın tek başına geçmesinin çok ciddi sorunlara neden olacağını savundu. Arabacıoğlu, "Bu yasa, tek kanatlı bir kuşa benzer. Kanat çok güzel ama yetersiz. Başınıza dert açacaksınız" dedi.


Arabacıoğlu, döner sermaye, genel sağlık sigortası ve sağlık çalışanlarıyla ilgili düzenlemeler yapılmadan bu yasanın geçmemesi ve çok güzel olan bu yasanın geri çekilmesi gerektiğini savundu. Arabacıoğlu, bütünsel olarak değerlendirilmediği için ret oyu vereceklerini söyledi.


CTP-BG Milletvekili Fatma Ekenoğlu ise konuşmasında, çok fazla olumsuzluk içermeyen yasanın zamanlamasının doğru olmadığını belirtti.


Hastanelerde verilen hizmetlerden para talep edilmesi uygulamalarını eleştiren Ekenoğlu, bu konuda bir sistem oluşturulmasının şart olduğunu söyledi. 


Ekenoğlu, sağlık konusunda bütünlüklü bir çalışmanın şart olduğunu belirterek, yasanın uygulanabilirliği konusunda soru işareti bulunduğunu belirtti.


TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı ise bu yasanın sadece denetim öngördüğünü savunarak, bu denetimin çalışanları, doktorları da kapsaması gerektiğini söyledi. Doktora, özel-devlet ayrımını yapan bir düzenleme getirmeden gerçekleştirilecek denetimin bir anlam olmayacağını kaydeden Çakıcı, sağlık fonunun aslında bir sağlık vergisi olduğunu ileri sürerek fakirlere yönelik bu düzenlemeyi kabul etmelerinin mümkün olmadığını kaydetti.


Mehmet Çakıcı, "UBP başkan adayı olan Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif'e, aday olarak ülke konusundaki hedeflerini çıkıp açıklamasını" istedi. Çakıcı, "Bu halkın İrsen Bey'den ne farkın olduğunu bilmesi lazım" dedi.


Belediyeler konusuna da değinen Çakıcı, UBP belediyelerinin ekonomik açıdan batakta olduğunu ileri sürerek, buna örnek olarak yeniden borçlanmaya giden Lefke Belediyesi'ni gösterdi. Çakıcı, bu belediyelerin hükümetin koruması altında olduğunu ileri sürdü.


Çakıcı, Telekomünikasyon Dairesi'nde yaşananların, süslenerek anlatıldığı gibi liberalleşme değil, özelleştirme olduğunu savundu. 


UBP Milletvekili Ergün Serdaroğlu, santral konusunun yıllardır gündemde olduğunu ancak halledilemediğini söyledi. Serdaroğlu, CTP döneminde çevrenin daha da kirlendiğini kaydetti.


Serdaroğlu, gıda denetimlerinin şart olduğunu belirterek, hükümetten üstüne düşeni yapmasını istedi.


Girne milletvekilleri olarak huzurevinin kapatılmasına karşı olduklarını kaydeden Serdaroğlu, Akçiçek Hastanesi'nin yetersiz kaldığı Girne'ye yeni bir hastanenin şart olduğunu savundu.


TDP Milletvekili Mustafa Emiroğulları ise, sağlığın vizyon isteyen bir bakanlık olduğunu söyledi. Emiroğulları, "Sağlık sorunlarını düzeltecek olan sadece Sağlık Bakanı değildir. Sayın başbakanın sağlık ile ilgili vizyonunu merak ediyorum" dedi.


Hükümetin ortak bir vizyonu olmadığını savunan Emiroğulları, ülkenin yangın yeri olduğunu ileri sürerek, bu koşullarda bu yasayı konuşmanın doğru olmadığını savundu. Emiroğulları, "Yasanın hiçbir aciliyeti yok.. Rafta kalacak. Bu yasanın gerektirdiği denetimler de yapılamayacak" dedi.


Emiroğulları, UBP'nin "koşullar değişti" argümanını eleştirerek, "Hiç birşey değişmedi. 40 sene önce ne iseler, şimdi de aynıdırlar" dedi.


KAŞİF


Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif de eleştirileri yanıtladığı konuşmasında, kuruluşların daha verimli hizmet vermesini, insanların da daha çağdaş hizmet almasını amaçladıklarını söyledi.


Sağlıktaki sorunların kaçınılmaz olduğunu kaydeden Kaşif, bu yasadan sonra kamu sağlık çalışanları yasasına sıra geleceğini ve sağlıkla ilgili yasaların adım adım meclise geleceğini belirtti. Gıda Denetim Yasası'nın hazırlandığını ve paydaşlara gönderildiğini kaydeden Kaşif, gıda denetimlerinin de aksamadan sürdüğünü söyledi. 


Ahmet Kaşif, sağlık fonuyla ilgili yasal düzenlemenin yeni bir şey olmadığını, sadece var olan yasayı elden geçirdiklerini belirtti. Kaşif, sigortalılardan ücret alınmasının da yeni bir düzenleme olmadığını ve bunun da ücretin yüzde 20'si olduğunu kaydetti.


Hasta hakları yasasının mecliste olduğunu kaydeden Kaşif, sigorta yasasının da üzerinde çalışılması gereken bir yasa olduğunu belirtti.


Konuşmaların ardından yasa tasarısı madde madde görüşüldü ve oy çokluğuyla kabul edildi. Genel kurul daha sonra bugünkü çalışmasını tamamladı. Genel kurul 28 Haziran'da yeniden toplanacak.

TAK


 
25 Haziran 2012 Pazartesi 07:40
Okunma: 905
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu