Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Genel Kurulu Toplandı 4

Meclis Genel Kurulu Toplandı 4

Tük Bütçesi Ele Alındı.

 
 
Meclis Genel Kurulu Toplandı  4

Lefkoşa, 30 Nisan 12 (T.AK.):  Meclis Genel Kurulu bugünkü çalışmasında, Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi'nin Toprak Ürünleri Kurumu (TÜK)'ün 2012 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı'nı görüştü.

CTP/BG Girne milletvekili Ömer Kalyoncu, başbakanlığa bağlı Bayrak Radyo Televizyon Kurumu (BRTK) ve hükümet ile ilgili daha fazla söz söylenemeyeceğini, BRT'nin muhalefetin söylediğini aktarmadığını savundu.

Kalyoncu, "Benim söylediğim çıkmayacak ama başbakanın cevabı haber olacak. Hükümeti uyarıyorum" dedi.

ÇAKICI

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da, BRT'nin halinin içler acısı olduğunu iddia ederek, mecliste yapılan icraatlarda muhalefetin sesinin değil, bakanların cevaplarının yayınlandığını öne sürdü.

BRTK müdürünü eleştiren Çakıcı, BRT2'den canlı yayın olmasa kendilerinin BRT'ye çıkamayacağını savundu.

Çakıcı, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu'nun, dört yıl önce yeni taş ocağı açılma izni verilmesine karşı  çıkarak açıklama yaptığını, bugün ise turistlik bir tesisin hemen yanına taş ocağı izni verdiğini iddia ederek bu konudaki "çelişkiyi" sordu.

Mehmet Çakıcı, "Bir gazetecinin, Çavuşoğlu'nun dört yıl önce söylediği ile bugün söylediğini karşılaştırarak haber yapması nedeniyle gazetecinin ve gazeteciliğin etik durumunu tartışmaya açmasını ise anlayamadığını" söyledi ve konunun açıklığa kavuşturulmasını istedi,

ÇAVUŞOĞLU

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, son dönemde ülkede, her isteyenin siyasetçiye her istediğini söyleyebileceği bir ortam yaratıldığına işaret ederek, kendisinin "gazetecilik etiğinin tartışılması sözünü" bir soru üzerine kaydettiğini söyledi.

Çavuşoğlu, "Gazetecilik etiğinin önemli olduğunu, bir gazetede yazı yazılıyorsa yazanın ne yazdığını bilmesi gerektiğini" ifade ederek, doğal kaynakların, Doğal Kaynaklar Bakanlığı'na ait olduğunu anlattı.

Çavuşoğlu, "Bir gazetecinin, Bakanlar Kurulu tarafından alınan bir kararı Çavuşoğlu'na yüklemesi ve 'düşüncesini ne değiştirdi' demesinin" doğru olmayacağını belirtti.

Nazım Çavuşoğlu, TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı'nın bahsettiği taş ocağının otel yapılmadan önce de orada olduğunu belirterek, "Onun için oteli yapmadan önce oradaki alçı ocakları makul, otel yapıldıktan sonra bu olmaz, demek doğru değildir. Onun için gazeteciliğin etiği olduğunu söyledim" dedi.

AMCAOĞLU

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu ise konuyla ilgili olarak yaptığı konuşmada, 4 yıl önce Nazım Çavuşoğlu'nun eylem yaptığı yer ile bugün tartışılan yerin aynı yer olmadığını söyledi.

Amcaoğlu, bugün tartışılan konunun bahsedilen tesisin sağında ve solunda daha önceden izinlendirilen iki işletme olduğunu belirtti.

Ali Çetin Amcaoğlu, var olan iki taş ocağı işletmesine ek olarak 2 yeni işletmesinin yapılması konusunda kendisinin Bakanlar Kurulu'na önerge yaptığını, önergenin yapılmasıyla ilgili olarak Nazım Çavuşoğlu'nun hiçbir ilişkisinin olmadığını söyledi.

Amcaoğlu, bu iki işletmenin çalıştırılmasıyla ilgili olarak alınan Bakanlar Kurulu kararına göre işletmenin ancak ÇED raporunun olumlu çıkması halinde açılmasını düzenlediğini kaydetti. Amcaoğlu, ÇED raporunun çıkmaması bir yana izin verilen işletmelerin ilk kez izin verilen yerler olmadığını daha önceden izinli işletmeler olduğunu anlattı.

Amcaoğlu, Bakanlar Kurulu'nun aldığı kararlarla ilgili sorumluluğun herkese ait olduğunu belirterek, halen çalışan iki işletmenin yeni izinlendirildiğini söylemenin doğru olmayacağını kaydetti.

SENNAROĞLU

CTP/BG milletvekili Önder Sennaroğlu "En nihayet TÜK'ün bütçesini görüşmeye başlıyoruz" diyerek başladı. Sennaroğlu, TÜK'ün ülke ve ülke tarımı için vazgeçilmez bir kurum olduğunu, bunun temel nedeninin ülkenin küçüklüğünde aranması gerektiğini belirtti.

Sennaroğlu, geçmişte 140 personeli olması gereken TÜK'ü, 312 çalışan ile bakan olarak devraldığını, fazla personelin devlete ait başka kurumlara aktararak işsiz bırakmadıklarını ve bakanlığı 160 personelle kendisinden sonraki bakana devrettiğini anlattı.

Sennaroğlu, TÜK'ün her koşulda sürdürülmesi ve görev zararı yapmayacak hale getirmek gerektiğini anlatarak, kendi döneminde TÜK'e nasıl bakıldığını anlattı.

Önder Sennaroğlu, geçen yıl yapılan hata nedeniyle arpanın 30 bin tonunun Güney Kıbrıs'a gittiğini savundu ve bugün aynı hatanın yapılması halinde önemli bir miktar arpanın yine Güney'e gideceğini iddia etti.

Sennaroğlu, Güney Kıbrıs'tan kaçak canlı et ithalatının artarak devam ettiğini ileri sürerek, bunun en büyük sorumlusunun da hükümet ve icraatları olduğunu savundu.

Ekmek, özellikle un konusunda tutarlı bir politika oluşturulması gerektiğini kaydeden Sennaroğlu, çiftçilerin fiyat politikasının dünya koşulları ve komşuları dikkate alarak belirlenmesini beklediğini söyledi. Sennaroğlu, sadece Güzelyurt bölgesinde hasat bekleyen 500 ton patates bulunduğunu ancak hükümetin ne yapacağının belli olmadığını iddia etti.

Sennaroğlu, kapasitesi düşürülüp, girdisi artırılan Koop-Süt'ün borçlarını ödeyemez duruma geldiğini iddia ederek, hükümetin Koop-Süt'e sahip çıkmaması halinde şirketin bu haliyle bir yere varmasının mümkün olmayacağını söyledi.

EMİROĞULLARI

TDP Milletvekili Mustafa Emiroğulları da konuşmasında, üreticilerin sorunlarına değinerek, tüm üretim kollarının yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu iddia etti.

Üretimde yaşanan sorunların, projeler üretilerek ve kooperatifçilik teşvik ederek çözülebileceğini kaydeden Emiroğulları, "taş ocakları izinlerine yenilerinin eklenmesini" eleştirerek, ülke zenginliklerinin bu şekilde çarçur edilmemesi gerektiğini belirtti.

Emiroğulları, hükümetin politikalarıyla tarımın gelişmesinin mümkün olmadığını iddia ederek, sektörün istikrarı olmayan bir halde yoluna devam ettiğini ileri sürdü.

Başlatılan sondaj çalışmasının toprak analizinden öteye gitmediğini iddia eden Emiroğulları, ülkenin mal varlığının "yağma edilip, peşkeş çekilmesine" son verilmesi gerektiğini savundu. Tüm muhalefet rağmen petrol dolum tesisi konusunda ısrar edilmesini eleştiren Emiroğulları, Kalecik'ten kaynaklanan sorun ve hastalıkların bilincinde olan bir kişi olarak petrol dolum tesislerine onay vermesinin mümkün olmadığını söyledi.

Emiroğulları, balon balıkla mücadelenin, devletin destek olmamasından dolayı durduğunu ileri sürerek, gittikçe kötüleşen balıkçılığın "boşlanmaması gerektiğini" belirtti.

Halkın ürettiklerini değerlendiren Koop-Süt ve benzeri kurumlara sahip çıkmak ve peşkeş çekmemek gerektiğini savunan Emiroğulları, özellikle AKP'ye yakın sermayeye karşı temkinli olmak gerektiğini iddia etti.

Emiroğulları, tarımdaki organik ve yarı organik gibi alternatif üretim yöntemlerini desteklemek ve teşvik etmek gerektiğini belirterek,  hükümetin bu konularda incelemelerde bulunup, projeler üretmesi gerektiğini söyledi.

Mustafa Emiroğulları, hükümetin, Türkiye ile ilişkilerini de eleştirerek, iki ülke arasında gerçek ve samimi bir ilişki oluşturulmasını desteklemeye hazır olduklarını belirtti.

ANGOLEMLİ

TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli, üretimle çok yakından ilgilenen Toprak Ürünleri Kurumu'nun önemine vurgu yaparak başladığı konuşmasında, kurumun yeniden yapılandırılmasının şart olduğunu söyledi.

Angolemli, üretimde esas sorunun pazarlama ve ihracat olduğunu, getirilecek suyun üretime hiçbir katkısı olmayacağını iddia etti. Hüseyin Angolemli, üretime verilecek teşvikin çok iyi planlanması ve yapılandırılması gerektiğini belirterek, hayvancıyı zora sokan kaçakçılığın önlenebilmesi için Güney Kıbrıs'ta uygulanan politikaları iyi takip etmek gerektiğini savundu.

Partizanca istihdamlarla TÜK'ün zora sokulduğunu ileri süren Angolemli, kurumun bugün devletten yardım alarak ayakta kalabildiğini iddia etti. Üreticilerin tahıl fiyatlarıyla ilgili  rahatsızlığına da değinen Angolemli, sorunun, planlı üretim yapılmamasından kaynaklandığını savundu.

Belediyelerin sorunlarına dikkat çeken Angolemli, kuralsızlığın hakim olduğu belediyelerde belediye başkanlarının "ben yaparım olur" zihniyetiyle hareket ettiğini ileri sürdü.

Angolemli, sivilleşmenin önemine vurgu yaparak, polis sivilleşmeden, demokratikleşmeden söz etmenin mümkün olmadığını savundu.

(HY-FEZ/HÖ)

 
30 Nisan 2012 Pazartesi 19:41
Okunma: 503
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu