Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Genel Kurulu Toplandı

Meclis Genel Kurulu Toplandı

Tatil Öncesi Son Toplantının Gündeminde 3 Tasarı, 3 De Sayıştay Raporu Var.

 
 
Meclis Genel Kurulu Toplandı
Meclis Genel Kurulu, kısaltılmış yaz tatili öncesindeki son birleşimini bugün yapıyor.


Genel Kurul yasama gündemiyle bugün saat 11.15'te Meclis Başkanı Vekili Mustafa Yektaoğlu başkanlığında toplandı.


Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu birleşiminin özel gündemde yer alacak işler başlığı altında "Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu 2012 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı"; görüşülecek tasarı ve öneriler ile komitelerden gelen diğer işler bölümünde ise "Kıbrıs Türk Otelciler Birliği", "Hazine Malları (Değişiklik) Yasa Tasarılarıyla, Sayıştay Raporlarını Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici (Özel) Komite'nin Esentepe Belediyesi 1994-1997, Lapta Belediyesi 1996 ve Muhaceret Dairesi'nin 1997 yılı Sayıştay denetim raporlarına ilişkin raporlar bulunuyor.


TAÇOY VE ULUÇAY AP TOPLANTISI İÇİN STRAZBURG'A GİDECEK


Genel Kurul ilk olarak 3-6 Temmuz tarihleri arasında Strazburg'da yapılacak Avrupa Parlamentosu toplantısına Meclis heyetinin katılımını onayladı. 


Onaylanan karara göre, toplantıya Ulusal Birlik Partisi (UBP) milletvekili Hasan Taçoy ile Cumhuriyetçi Türk Partisi Bileşik Güçler (CTP-BG) milletvekili Teberrüken Uluçay'dan oluşan Meclis heyeti katılacak.


ULUÇAY: "KOMİTEDE OY BİRLİĞİYLE GEÇEN TASARININ GEREKTİRDİĞİ TÜZÜKLERİN YAPILMAMASI NEDENİYLE TASARI YASALAŞTIKTAN SONRA HAVADA KALACAK"


ÇAKICI: "TÜZÜKLERİ HAZIRLANMAMIŞ BİR YASAYA MECLİS'İN SON GÜNÜ DİYE KİMSENİN BİZDEN OLUMLU OY VERMEMİZİ BEKLEMESİN"


SANER: "ATANMIŞ BİR KOMİTE TOPLANTILARINI YAPIYOR... BU NEDENLE ÖNGÖRÜLEN RAKAMI İÇEREN TÜZÜĞÜ YAPMALIYIZ"


Lefkoşa, 2 Temmuz 12 (T.A.K.): Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu bugünkü toplantısında, Gazimağusa Serbest Liman ve Bölgesi'ne Boşaltılan Kum, Yakın Un, Kepek ve Mısır Kepeği ile İlgili İhmal, Yasa Dışılık, Haksız Kazanç Olup Olmadığı Hakkında Meclis Araştırma Komitesi'ne yeni ek süre verilmesine ilişkin teskereyi görüşüp onayladı. 


Genel Kurul daha sonra özel gündemde yer alan "Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu 2012 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı"yla ilgili olarak, Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi'nin raporunun ilk ve son paragrafını okuyarak tümün okunmuş sayılmasını onayladı. 


ULUÇAY


Ardından CTP-BG Gazimağusa Milletvekili Teberrüken Uluçay, tasarı hakkında söz aldı. 


Uluçay,  CTP-BG'nin komite aşamasında tasarıya olumlu oy vererek oybirliğiyle komiteden geçmesini sağladıklarını ancak, aradan geçen sürede gereken düzenlemelerin (tüzüklerin) yapılmaması nedeniyle tasarı yasalaşsa da olayın havada kalacağını savundu. 


Teberrüken Uluçay, Elektronik Haberleşme Yasası uyarınca oluşturulan Kurulun oluşumuyla ilgili yasanın tüm tüzükleriyle birlikte hazırlanarak yasalaştırılması gerektiğini belirterek, "uygulanmayacak bir yasanın neden Meclis'te oybirliğiyle yasalaşması gerektiği sorusunu sormanın zamanı olduğunu" söyledi. 


Uluçay, tasarının 30 Mayıs'ta ilgili Komite'den oybirliğiyle geçtiğini belirtti ancak, o günden bugüne gerekli tüzüklerin yapılmamasını eleştirerek, Komite'de olumlu oy kullanan CTP-BG'nin tüzüklerle ilgili daha o günden gerekli uyarıları yaptığını hatırlattı. 


Başsavcılık'tan gelen görüşe göre, Meclis'in tasarıyı yasalaştırabileceğini ancak, tüzükler olmaması nedeniyle para toplanamayacağı yönünde görüş verdiğini anlatan Uluçay, bu nedenle neden oy verilmesi gerektiği sorusunu sürekli gündemde tuttu. 


Uluçay, tasarının tüzükler geçtikten sonra Genel Kurul'da onaylanması önerisi de yaptı. 


ÇAKICI


Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, kimseden, Meclis'in son günü olması nedeniyle tüzükleri hazırlanmamış bir yasaya olumlu oy vermesinin istenemeyeceğini söyledi. 


Çakıcı, Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB)'den 123 kişinin işine Sayıştay raporu gerekçe gösterilerek son verildiğini ancak LTB'nin içinde bulunduğu olumsuzluğun sorumlusunun çalışanlar olmadığını belirtti. 


Mehmet Çakıcı, LTB'de yapılanların birinci sorumlusunun Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları olduğunu ifade ederek, kimsenin bunu ters yüz edemeyeceğini kaydetti. 


Çakıcı, LTB'de yaşanının aslında Bulutoğluları'nın hem UBP hem de Demokrat Parti (DP) tarafından kullanıldığını, Bulutoğluları'nın ise döneme göre DP ve UBP'yi kullandığını ileri sürerek, bunun Bulutoğluları'nın saf olduğunu değil, aksine zamana ve ihtiyaca göre güçlü partiyi kullanmayı bildiğini gösterdiğini savundu. 


Çakıcı, LTB'de grev veya eylem olmamasına karşın bugün başkentin çöpler içinde kaldığını, çöplerin toplanamadığını anlatarak, çöplerin nasıl bir sağlıklı ortam yarattığı sorununun yanıtlanmasını istedi. 


Mehmet Çakıcı, tüm bunlar yaşanırken, Kıbrıs Türk Hava Yollar (KTHY) batırılırken, 123 kişinin işine son verilirken birilerinin çıkıp ülkedeki istikrar ve ekonominin uçmasından bahsettiğine işaret ederek, böyle bir ortamda istikrardan bahsedilemeyeceğini ileri sürdü. 


Çakıcı, Lefke Belediyesi'nin de battığını, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) genelinde vatandaş başına en büyük borçlanmanın Lefke Belediyesi'nde olduğunu ifade ederek, bunun kabul edilemez olduğunu söyledi. 


TDP Genel Başkanı Çakıcı, tüm bunlar yaşanırken, gerek LTB, gerekse Lefke Belediye başkanlarının istifa etmemesini eleştirdi.


Çakıcı, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu'nun Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı döneminde Yüksek Öğrenim Kurulu (YÖK)'e yazdığı bir mektupta yurt dışında okuyan gençleri zora sokacak mektup yazabildiğini söyledi. 


Çavuşoğlu'nun mektup ortaya çıkarsa istifa edeceğini söylediğini hatırlatan Mehmet Çakıcı, mektubun ortaya çıktığını ancak istifanın olmadığını belirtti. 


Çakıcı, Çavuşoğlu'nun vatandaşlık vererek kendi halkının iradesini değiştirmeye yönelik gizli bir politika sürdürdüğünü iddia ederek, burada amacın Kıbrıs Türk halkının iradesini yok etmek olduğunu savundu.


Mehmet Çakıcı, UBP'nin Nazım Çavuşoğlu eliyle sürdürülen gizli vatandaş yapma çalışmasının temelinde yatan nedenin UBP'ye yakın insanların ailelerinin vatandaş yapılması olduğunu ileri sürdü. Çakıcı, vatandaşlık olayının uluslararası kurumlar dahil, her yere götüreceğini, buraya nüfus aktarıldığını tüm dünyayla paylaşacağını yineledi. 


Mehmet Çakıcı, vatandaşlık dahil olmak üzere LTB ve Lefke Belediyesi'nde yaşananların takipçisi olacaklarını söyledi. 


SANER


Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner ise bütçede yüzdeliklerde sıkıntı olabileceğini söyleyerek, bütçelerin her şeyden önce bir öngörü olduğunu söyledi.


CTP-BG Gazimağusa Milletvekili Teberrüken Uluçay'ın tüzük geçmeden önce atamalardan kaynaklanan sıkıntılardan bahsettiğini ve haklı olduğu için beklettiklerini anlatan Saner, Temmuz ayına gelindiği halde halen bütçesi bulunmayan Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu'nun bütçesini geçireceklerini belirtti.


Saner, Komite'nin atandığını, yedi ay önce yasanın geçtiğini tüzükler hazırlanmadı diye bütçesinin onaylanmamasının doğru olmayacağını bu nedenle tasarının onaylanması gerektiğini söyledi. 


Saner, tüzükler kabul edilmeden ilgili bütçe yasa tasarısının kabul edilmemesi yönündeki yoruma katılmadığını belirterek,  para toplanamayacak olsa da "Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurulu 2012 Mali Yılı Bütçesi"nin sadece öngörü olduğunu kaydetti. 


ULUÇAY


CTP-BG Gazimağusa Milletvekili Teberrüken Uluçay yeniden söz alarak, tasarının Komite'de kabul edilirken tüzüğün yapılmasını istediklerini, bu yapılmadığı zaman yasanın havada kalacağını bu nedenle bütçesinin yapılamayacağını söylediğini hatırlattı. 


Bu yasa tasarısı hazırlanırken, ilk uygulamada yapacağı harcamaların Maliye Bakanlığı'ndan karşılanacağını daha sonra hazırlanacak bütçede bunların gösterilerek yaşama geçirileceğini kuralını koyduklarını anlatan Uluçay, bunun işi yokuşa sürmek olarak değerlendirilemeyeceğini söyledi. 


Teberrüken Uluçay, Kurul'un ülkede çok ciddi işler yapacağını ifade ederek, bu uygulamanın güzellikle başlatılmasını isteyerek, bunun doğrusunun ilk harcamaların Maliye Bakanlığı tarafından karşılanması, daha sonra tasarının tüzüklerle birlikte onaylanmasıyla daha rahat olacağını anlattı. 


Bunun gerçekleşmemesi halinde bu tasarının Genel Kurul'da oy birliğiyle geçirilmesine de gerek olmadığını anlatan Uluçay, bu konuda ısrarlı olduğunu söyledi. 


Konuşmaların ardından tasarının madde madde görüşülmesine başlandı.


Tasarının maddelerini okunmasının ardından Genel Kurul'da nisap sorunu olduğu ifade edilerek yoklama yapıldı. Meclis Genel Kurulu'nda yapılan yoklamada nisabın olmaması nedeniyle Meclis İç Tüzüğü'nün ilgili maddesi gereği birleşime saat 12.35'de yarım saat ara verildi.

GENEL KURUL,  KIBRIS TÜRK OTELCİLER BİRLİĞİ YASA TASARISI'NI GÖRÜŞMEYE BAŞLADI


Lefkoşa, 2 Temmuz 12 (T.A.K.): Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, nisap olmaması nedeniyle 12.30'da verdiği yarım saatlik aranın ardından saat 13.50'de nisabın sağlanması üzerine birleşimine devam etti.


Genel Kurul, Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu 2012 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı'nı madde madde görüşerek tasarının ikinci oylamasını tamamladı.


Cumhuriyet Meclis'i Genel Kurulu  daha sonra, Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu 2012 Mali yılı Bütçe Yasa Tasarısı'nın  üçüncü oylamasını yaparak tasarıyı oy çokluğuyla kabul etti.


Meclis Genel Kurulu, gündem gereği görüşülecek tasarı ve önerilerle ilgili komitelerden gelen diğer işler başlığı altındaki bölümdeki işleri görüşmeye başladı.


Bu bölümde ilk olarak Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Yasa Tasarısını görüşmeye başladı.


CTP/BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Yasa Tasarısı'nın bütünü üzerinde söz aldı.


Yorgancıoğlu, tüzükleri hazır olmadan bugün kabul edilen yasanın diğer pek çok yasa gibi uygulanmayan yasalar arasına katılacağını ifade ederek, böyle bir anlayışın kabul edilemeyeceğini söyledi.


Yorgancıoğlu, tüzükleri olmaması nedeniyle iki yıl önce yasalaşan Rekabet Yasası'nın uygulanmayan yasalardan biri olduğunu ifade ederek, bugün kabul edilen tasarının da aynı kaderi paylaşacağını kaydetti. 


UBP Hükümeti'nin verdiği sözleri tutmaması nedeniyle tüzükler olmadan yasaların kabul edilmesine karşı çıktıklarını anlatan Yorgancıoğlu, ülkede bütünlüklü olarak bazı değişimlerin yaşanması gerektiğin söyledi.


Özkan Yorgancıoğlu, Başbakan İrsen Küçük'ün Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile kavgasının bedelini halka ödettirdiğini, bunun kabul edilemez olduğunu da kaydetti.


Yorgancıoğlu, Hükümet'in Cumhurbaşkanı ve parti içi hesaplaşmanın bedelini halka ve halkın mallarına çıkarıldığını ileri sürerek, Hükümet'in genel yaklaşımının yasaya aykırı hareket etmek, sonra da uygulamayı yasaya uydurmak olduğunu belirtti.


Yorgancıoğlu, Hükümet'i, Türkiye'ye giderek kendi halkını "tembeldir" diyerek "jurnallemekle" suçlayarak, Hükümet'e yönelik eleştirinin sadece kendilerinden gelmediğini, Kıbrıs Türk Ticaret Odası'nın rekabet edebilirlikle ilgili raporunu hükümeti eleştiren farklı kesimlere örnek gösterdi.


Özkan Yorgancıoğlu, 2012 yılı için Türkiye'nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)'ye verdiği katkının  400 milyon TL  olduğunu, bunun 360 milyon TL'sinin ilk 5 ayda bittiğini, geriye kalan 40 milyon TL'nin ise 7 aya bölünmesi halinde durumun vahametinin anlaşılacağını söyledi.


Yorgancıoğlu, "Gözünüz aydın sayın bakanlar, gözünüz aydın" diyerek, 40 milyon TL'nin ihtiyacı karşılamayacağını ileri sürdü.


Ülkedeki likidin (piyasadaki sıcak paranın) sürekli azaldığını, bunun sonucu olarak vatandaşların kredi kartı harcamalarında artış olduğunu, karşılıksız çeklerin yüzde 35'lere ulaştığını anlatan Yorgancıoğlu, tüm bunların ekonomimin kötüye gittiğinin göstergesi olduğunu söyledi.


Özkan Yorgancıoğlu, ülkenin bir yıllık bütçe gelirlerinin yüzde 20'ninin fiyat istikrar fonundan karşılanacağının söylenmesinin anlamının pahalılık demek olduğunu ifade ederek, bunun istikrar içindeki ekonomilerde olamayacağını kaydetti.


Yorgancıoğlu, Maliye Bakanı Ersin Tatar'ın tüm söylemine karşın ekonominin sürekli küçüldüğünü iddia ederek, 2012 yılının ilk çeyreğinde tahsil edilemeyen alacaklarda da artış olduğunu anlattı.


CTP/BG Genel Başkanı Yorgancıoğlu, hükümet yetkililerinin, yapacakları işler için  gidip Türkiye'ye akıl danıştığını, sonra da o koltuklarda oturmaya devam ettiğini, bunun halka da saygısızlık olduğunu söyledi.


Kıbrıs konusunda yürütülen siyaseti de eleştiren Yorgancıoğlu, hükümetin demokratik dışı uygulamaları nedeniyle de  halkın tepkisini almakta olduğunu anlattı.


Meclisin bugünden sonra tatile gireceğine işaret eden Yorgancıoğlı, hükümeti yasa gücünde kararnamelerle ülkeyi yönetmeye kalkmaması konusunda uyardı.


Yorgancıoğlu, yasaya olumlu oy vereceklerini de ekledi.


ADEM


Daha sonra söz alan CTP-BG Milletvekili Sonay Adem, ülkenin siyaseten dibe vurmuş durumda olduğunu ve hükümetin ısrarlı tutumu nedeniyle bir süre daha bu durumun devam edecek gibi göründüğünü belirterek, "Bu gidişat bizi ne yazık ki çok daha kötü bir noktaya doğru sürüklüyor" dedi.


LTB'de yaşananların, ileriki dönemde iyi yönetilmeyen tüm belediyelerin gideceği noktayı göstermesi bakımından ibret verici olduğunu ifade eden Adem, bu durumun iyi analiz edilmesi gerektiğini söyledi.


Mahkemenin de bu duruma alet edilmek istendiğini savunan Adem, belediyedeki bu çıkmazdan, başındaki kişi istifa etmeden çıkılamayacağı görüşünü ortaya koydu.


Bunun  LTB'nin sorunu olmaktan çıktığını, UBP'nin yerel yönetimlerde sorunlar yaşadığını, ikinci sırada ise Lefke Belediyesi'nin olduğunu anlatan Adem, "Demek ki bu zihniyet sorunudur. Esas çözülmesi gereken sorun budur" dedi.


Adem, bir süre önce emekli olan bir çalışanın emeklilik ikramiyesini alamaması üzerine yaşanan süreç sonunda Lefke Belediye Başkanı'nın aracına el konulduğunu da kaydetti.


Adem, Merkezi İhale Komisyonu'nun 16 Temmuz 2008'de hükümetleri döneminde açtığı ihaleyle ilgili süreç içerisinde yaşanan detaylara değinerek, ihalelerin Kıbrıs'ta açılmasıyla ilgili parti görüşlerini ortaya koydu.


Söz konusu şirkete para verilmediğini ve hükümetin artık yönetme kabiliyetini devrettiğini kaydeden Adem, söz konusu ihalede adı geçen kişinin dava açtığını ve büyük ihtimalle de kazanacağını savundu.


Adem, söz konusu şirkete ekstra iş yaptırıldığını ve bunların da ödenmediğini belirterek, hükümetin artık insanları zıvanadan çıkaran uygulamalar yaptığını ileri sürdü.


Hükümeti CTP düşmanlığı yapmakla suçlayan Adem, Otelciler Birliği Yasa Tasarısına komitede olumlu oy verdiklerini aktardı.


Turizm sektöründe önemli zorluklar yaşandığını ifade eden Adem, olumlu oy vermelerinin gerekçelerinden birinin de, bu alanda faaliyet gösteren iş insanlarının sorunlarını daha derli toplu bir şekilde değerlendirmek olduğunu söyledi.


İşsizliğin önüne geçilebilmesi için alınması gereken önlemler üzerinde duran Adem, özellikle turizm alanında çok az sayıda Kıbrıslı Türk çalıştığını, hükümetin bunun üzerine gitmesi gerektiğini kaydetti.


KALYONCU


CTP-BG Milletvekili Ömer Kalyoncu, turizm açısından da çevrenin önemine işaret ederek Girne bölgesinde yaşanan bazı çevre sorunlarını gündeme getirdi. Alsancak belediyesini örnek gösteren Kalyoncu, belediye meclisinin 4 ayda bir toplandığını, belediyede usulsüzlükler bulunduğunu, son 2 yılda bir yatırım hariç hiçbir yatırımın ihaleyle yapılmadığını iddia etti.


Alsancak'taki çevre sorunlarına karşı önlem alınmamasını eleştiren Kalyoncu, turizmde sadece otelciler veya turist gelip gelmemesi değil, ülkenin çevresinin bakımlı olup olmadığının da önem taşıdığını belirtti ve ilgili bakanı duyarsızlıkla suçladı.
TAK


 
2 Temmuz 2012 Pazartesi 11:40
Okunma: 829
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu