Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Genel Kurulu Toplandı

Meclis Genel Kurulu Toplandı

Lefkoşa, 1 Kasım 12 (T.a.k.): Meclis Genel Kurulu, Denetim İşlevini Yerine Getirmek Üzere Toplandı..

 
 
Meclis Genel Kurulu Toplandı
Meclis Başkanı Hasan Bozer başkanlığında saat 11.00'de ilk toplanma denemesini yapan Genel Kurul'da, yeter sayı olmadığı için toplantı 15 dakika sonraya ertelendi.


İkinci girişimde nisap sağlanınca Genel Kurul saat 11.15'te toplandı.


Toplantıda gündem dışı konuşmalar yapılıyor.

GÜNDEM DIŞI KONUŞMALAR YAPILIYOR


MECLİS GENEL KURULU 12-23 KASIM ARASINDA BÜTÇE KOMİTESİ DOLAYISIYLA SADECE PERŞEMBE TOPLANACAK


KÜÇÜK: “UBP KURULTAYINA TÜRKİYE’DEN HİÇBİR TELKİN VEYA MÜDAHALE YOK”
“MEVCUT KAPILARIN GEÇİŞLERE KAPATILMASINI HİÇ BEKLEMİYORUM, KKTC OLARAK BUNU HİÇ DÜŞÜNMEDİK”


Meclis Genel Kurulu’nda ilk olarak, Meclis Danışma Kurulu’nun, Genel Kurulun çalışmalarına ilişkin kararı onaylandı.
Karara göre, 2013 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı’nın Ekonomi Maliye Bütçe ve Plan Komitesi’nde görüşülmesine olanak sağlanması için genel kurul çalışmalarının 12-23 Kasım tarihlerinde haftada 1, sadece perşembe günleri  denetim öncelikli olarak yapılmasını içeriyor.
Daha sonra gündem dışı konuşmalara geçildi.


KALYONCU
Genel Kurulun ilk gündem dışı konuşmasını, CTP BG Milletvekili Ömer Kalyoncu, “hükümetin icraatları” ile ilgili yaptı.
Kalyoncu, UBP’nin kurultay sürecinde sergilediği tutumun memleketin bundan sonra daha kötüye gideceğinin göstergesi olduğunu savunarak, hükümetin kendi içerisindeki sorunlar nedeniyle halkın mağdur olduğunu savundu.
Başkent Lefkoşa’da yaşanan duruma da işaret eden Kalyoncu, çöplerin toplanması için CTP’li belediye meclis üyelerinin toplantıya katılmasına gerek olmadığını ancak LTB Başkanı’nın yetki kendisinde olmasına karşın belediyeyi batırdığını, yasaya aykırı olmasına karşın, hükümetin borçlanmaya karşı çıkmayacağını iddia etti.
Kalyoncu, bankalar batacağında olduğu gibi belediyenin batacağını da önceden söylediklerini ancak kimsenin inanmadığını belirterek, hükümeti ileriyi görememekle suçladı.
Yeni bütçe rakamlarına da işaret eden Kalyoncu, Türkiye Cumhuriyeti’nin yapacağı katkının artması nedeni ile hükümetin TC ile yaptığı protokolün işlemediğini gösterdiğini savundu ve “Demek ki gerçek enflasyon hükümetin açıkladığı gibi değil” dedi.


ÇAĞLAR
CTP-BG Milletvekili Mehmet Çağlar, “eğitimde yaşanan sorunlar” konusunda yaptığı gündem dışı konuşmasında, eğitim sistemindeki aksaklıklar ve bunların beraberinde getirdiği sorunlara değinerek yeni bütçede bunların çözümüne yönelik kaynak olup olmadığını sordu.
Öğretmenlerin yaşadığı sıkıntılara da işaret eden Çağlar, öğretmen kalitesinin artırılması yönünde atılacak adımlar için kaynak ayrılması gerektiğini anlattı.
Hükümetin ve Eğitim Bakanlığı’nın planı dahi olmadığını savunarak, eğitim uygulamalarını eleştiren Çağlar, her ülkenin kendine göre müfredatı olması gerektiği; hiçbir ülkenin başka bir ülkenin müfredatını “şablon” olarak kullanamayacağını vurguladı.
Çağlar, eğitim konusunda popülizmden uzak durulması çağrısı yaparak, atılacak olumlu adımlara destek vermeye hazır olduklarını ifade ederek, sözlerini şöyle tamamladı:
“Eğitim sistemi demiyorum çünkü sistem de kalmadı. Batan, çürüyen bu sistemin yerine gelin yenisini yapalım.”


ATASAYAN
Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Mutlu Atasayan eleştirileri yanıtladığı konuşmasında,  bazı okullarda öğretmen eksiklikleri bulunduğu, bunu inkar etmediklerini ve gidermek için çalıştıklarını söyledi.
Bu konuda yaşanan sıkıntıları aşmak için çeşitli girişimleri olduğuna işaret eden Atasayan, orta eğitimde Kamu Hizmeti Komisyonu’nun sınavı nedeniyle yaşadıkları sorunları anlattı.
Okullardaki öğrenci fazlalığı nedeniyle de öğretmen açığı yaşandığını anlatan Bakan Atasayan, bunları da tamamlamaya çalıştıklarını söyledi.
Yeni öğretim yılı için okullara 8 milyon TL’ye yakın yatırım yapılmasına rağmen halen eksiklikler olduğunu belirten Atasayan, bu eksiklikleri süratle tamamlamak için de hassasiyetle çalıştıklarını kaydetti.
Her ülkenin kendi müfredatını uygulamasının öneminin bilincinde olduklarını ifade eden Atasayan, müfredatın yeniden ele alınıp, üniversitelerden ilgili bölümlerden de destek alınarak düzenlemeler yapılması için çalışma içinde olduklarını ve bunun kaynağının da ayrıldığını vurguladı.


EMİROĞLULARI
TDP Milletvekili Mustafa Emiroğluları, KKTC ile TC arasındaki ilişkiler konusunda gündem dışı konuşma yaptı ancak öncelikle LTB’deki sorunlara değinerek konunun sağlığı tehdit eder duruma geldiğine dikkat çekti.
Bunun yalnız Lefkoşa değil ülkenin ve hükümetin öncelikli sorunu olduğu ancak hükümetin kurultay derdine düşerek sorunlara karşı duyarsız kaldığını savunarak eleştiren Emiroğluları, herkesi mücadele için sokağa çıkmaya çağırdı.
Toplumun geniş kesiminin yaşananlardan LTB Başkanı’nı sorumlu tutmasına rağmen bunun gereğinin yapılmamasını eleştiren Emiroğluları, hükümetten seçimin önünü açmasını istedi.
“Anavatan-Yavruvatan” ilişkilerinden rahatsız olduklarını ifade eden Emiroğluları, ekonomik programın nerede olduğunu sordu ve  “Devletten devlete bir ilişki istiyoruz” dedi.
Emiroğluları, “Oldu olacak Erdoğan bir Vali atasın, kim Cumhurbaşkanı, kim başbakan olacak, kim çöpleri toplayacak o zaman bizi idare etsin… Böyle giderse olacak olan odur” ifadelerini kullandı.


KÜÇÜK
Eleştirileri yanıtlamak için söz alan Başbakan Küçük, LTB konusunda  2.5 yıllık sürede istihdamlar konusunda kendisinden veya partisinden tek bir istek veya açıklama olmadığına işaret ederek bu yöndeki suçlamaları kabul etmediğini söyledi.
Bakanlar Kurulu’nun LTB konusunu ele almak üzere bugün saat 15.00’te toplanacağını da açıkladı.
Küçük, 3 yıllık ekonomik protokolün milletvekillerine gönderilerek imza öncesinde görüşlerinin alınacağını da belirtti.
UBP Kurultayına Türkiye’den hiçbir telkin veya müdahale olmadığını, TC yetkililerinin hükümetin olumlu icraatlarıyla ilgili açıklamalarının da yeni bir şey olmadığını, bunları her zaman dile getirdiklerini söyledi.
Başkan Küçük, Türkiye’den alınan yardımlar konusunda  “tek bir kuruşun bedeli olmadığını” vurgulayarak yeni bütçedeki yardımların açıkların kapatılmasına yönelik değil, yatırımlara yönelik olduğunu söyledi.
Küçük, Erdoğan’ın sözleriyle ilgili olarak da “Kıbrıs Cumhuriyeti”ni Rumların ortadan kaldırdığını ve  KKTC’nin kurulduğuna işaret ederek anlaşma için müzakerelerin yürütüldüğünü ancak anlaşmaya varılamaması halinde KKTC’nin göz ardı edilemeyeceğini kaydetti.


ARABACIOĞLU
DP Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu, “KKTC’de Mülkiyet konusunda yapılan girişimler ve söylemler” ile ilgili gündem dışı konuşmasında, toprak ve mülkiyet konusunda gelinen süreci özetleyerek Tazmin Komisyonu’nun çalışmalarının işlevsel hale geldiğini söyledi.
Komisyona bugüne kadar 3 bin 844 Rum’un  müracaat ettiğini, bunun ciddi bir rakam olduğunu ve Güney’de rahatsızlık da yarattığını belirten Arabacıoğlu, bu başvurulardan sonuçlanan dosya sayısın 387 olduğunu ve  83 milyon sterlin ödendiğine işaret etti.
Arabacıoğlu, bu konuda devletin politikasının ne olduğunu sordu.
Arabacıoğlu, Güney Kıbrıs emniyet güçlerinin KKTC sınırlarını aşarak suçlulara müdahale etmesini yanlış bulduklarını ancak Güney Kıbrıs’ta bulunanların da oradaki kanunlara uyması; polisin dur emrine uyması gerektiğini belirterek, bir süre önce Akıncılar’da yaşanan olayda adı geçen kişinin KKTC makamlarınca sorgulanmasını beklediklerini söyledi.
Rum Meclisi’nin, alım satım işi yapan kişileri yargılayarak insanların Güney’e geçişini bir korku çemberi ile engelleyecek bir yasa çıkarma çabasında olduğunu anlatan Arabacıoğlu,  KKTC otoritelerinin ne yapacağını sordu.
Arabacıoğlu, Müteahhitler Birliği Başkanlığı yapan Cafer Gürcafer’in, Güney Kıbrıs’a geçerek Mimoza Hotel ile ilgili Türkiye Cumhuriyeti’ni dava etmesi konusunda da, olay mülkiyetle bağlantılı olduğundan bir açıklama beklediğini söyledi.
Bu arada yerinden söz alan CTP-BG Milletvekili Arif Albayrak, bazı yetkililerin  trafik suçları konusunda yaşanan bazı sorunlara değindi.


KÜÇÜK
Başbakan İrsen Küçük, eleştirileri yanıtlamak üzere yeniden söz alarak, Başbakanlığın 2 aracı ile bakanların da birer aracının kameralardan muaf olduğunu açıkladı.
Küçük, Akıncılar’dan KKTC’ye geçen kişiyle ilgili polisin soruşturma başlattığını bildiğini söyledi.
Küçük, mülkiyet konusunda, Güney’de de bazı malların satıldığını duyduklarını ve bunun yanlış olduğunu ifade etti.
Güneyin ekonomik durumun bozulmasıyla Tazmin komisyona başvuruların arttığına işaret eden Başbakan Küçük, Kuzey’deki Rum malının yabancılara geçişinde, Rum yönetiminin engelleyici tedbirlerinin devam ettiğini belirtti.
Başbakan Küçük, mevcut kapıların geçişlere kapatılmasını hiç beklemediğini, KKTC olarak bunu hiç düşünmediklerini vurguladı.
Küçük, “Ancak Rum yönetimi özellikle yabancıları caydırma girişimi içerisindedir. Biz yabancıların girişlerini teşvik etmek için Bakanlar Kurulu olarak karar alacağız” dedi.
Başbakan Küçük, KKTC’de çeşitli nedenlerle verilen eşdeğer mülklerin satışı ya da el değiştirilmesi konusunda ilgili bakanlığın yasal bir çalışma başlattığını kaydetti.Meclis Genel Kurulu’nda UBP Milletvekili Zorlu Töre, CTP Milletvekili Kadri Fellahoğlu ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi de konuştu.
TÖRE
UBP Milletvekili Zorlu Töre, “Cumhuriyet” konulu gündemdışı konuşmasında, KKTC’de eğitim, sağlık konusunda o kadar sorunlar varken ve hükümetin bunlara yanıt verecek ekonomik gücü yokken, Rumlara eski mallar için 83 milyon sterlin ödendiğini savunup buna üzüldüğünü söyledi.
Kıbrıslı Türklerin de Güney’de mal bıraktığı ancak buradaki eşdeğercilerin beklediğini, İçişleri Bakanlığı’nda bu işlerin yürümediğini ileri süren Töre, Başbakan Küçük’ün sözlerini eleştirdi.
Cumhuriyete sahip çıkılmasının önemi üzerinde duran Töre, KKTC’nin var olduğunu ve yaşatılması için elden gelen gayretin gösterilmesi gerektiğini vurguladı.


FELLAHOĞLU

CTP-BG Lefkoşa Milletvekili Kadri Fellahoğlu da “KTHY eski çalışanlarının yasal alacak hakları” konulu gündemdışı konuşma yaptı.
Fellahoğlu konuşmasında, Lefkoşa Türk Belediyesi’nde suçlunun kim olduğunun halkın iyi bilmesi gerektiğini ifade ederek “Lefkoşalılara yaşattığınız durum kabul edilebilir değildir. Lefkoşa halkının artık kentine sahip çıkması gerekir. İlk adım da Belediye Başkanının istifa etmesidir” dedi.
Lefkoşa halkının artık sokağa inmesi ve kentine sahip çıkması gerektiğini vurgulayan Fellahoğlu, belediye çalışanlarının haklı direnişinin halk, sivil toplum örgütleri ve herkes tarafından desteklenmesi gerektiğini söyledi.
Belediyenin ayakları üzerine kalkması için seçimlerin yenilenmesi gerektiğini, belediye başkanına güven ve inancın kalmadığını ileri süren Fellahoğlu, hükümetin “seyirci” olarak kaldığını savunup bunu kabullenemediklerini kaydetti.
KTHY eski çalışanlarının durumuna da değinen Fellahoğlu, yaklaşık 2 yıl önce kapatılan hava yollarının çalışanlarının sıkıntı içine girdiklerini, yasal haklarıyla ilgili mağduriyetleri bulunduğunu söyledi.
KTHY eski çalışanlarıyla ilgili sigortalar yasasında kanun gücünde kararname çıkarıldığını anımsatan Fellahoğlu, bunun asıl amacına uyması için bir de fon yasası yapılması ve sadece KTHY eski çalışanları için kullanılması gerektiğini kaydetti.
Eski KTHY çalışanlarının Sosyal sigorta primlerinin büyük bir bölümünün  yatırıldığını ifade eden Fellahoğlu, ancak Başbakan İrsen Küçük’ün söylediği gibi tamamının yatırılmadığının tespit edildiğini ileri sürdü.
Fellahoğlu, KTHY eski çalışanlarının mağduriyetinin giderilmesi için KTAMS’ın bir yasa önerisi hazırladığını, kendisinin de bunu hükümete önerdiğini kaydetti.


ÜNVERDİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi de  Fellahoğlu’na cevaben yaptığı konuşmada, LTB ile ilgili duruma kendilerinin de üzüldüğünü, Lefkoşa halkının çöp sorununun çözülmeye çalışıldığını söyledi.
“Belediyeler özerktir” demeden, Hükümetin soruna müdahil olduğunu ve sorunun aşılması için büyük bir çaba harcandığını ifade eden Ünverdi, çalışanların mağdur olmaması için bir çalışma başlattıklarını, ancak bunun bir süreci olduğunu anlattı.
Çalışanların mağdur olmaması için ellerinden geleni yaptıklarını ifade eden Ünverdi, Lefkoşa halkının çöpler içinde yaşamasının layık oldukları bir durum olmadığını, bunun için herkesin duyarlı olması gerektiğini belirtti. Ünverdi, sendikaya greve son vermeleri çağrısı yaptı.
KTHY’nin çok önemli bir sorun olduğunu ifade eden Ünverdi, şu anda çalışanların bir süre büyük bir mağduriyet yaşadığını, ancak hükümetin çalışanların Sosyal Sigorta primlerini yatırıp, sıfırladığını vurguladı.
Meclis Genel Kurulu toplantısı, gündemdışı konuşmaların tamamlanması ardından, sözlü soruların sorulmasıyla sona erdi.
Meclis Genel Kurulu gelecek birleşimini 5 Kasım Pazartesi günü yapacak.
(ÖK-TUĞ/HA)
 
1 Kasım 2012 Perşembe 11:22
Okunma: 932
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu