Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Genel Kurulu Toplandı

Meclis Genel Kurulu Toplandı

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Yasama Görevini Yerine Getirmek Amacıyla Toplandı..

 
 
Meclis Genel Kurulu Toplandı
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Uluslararası Sağlık Tüzüğü'nün Onaylanmasının Uygun Bulunmasına İlişkin Onay Yasa Tasarısı'nı görüşüyor.


Genel Kurul'da ilk olarak Türk Ajansı -Kıbrıs (TAK) 2013 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı'nın görüşülmesi, ilgili komite başkanı izinli olduğundan ertelendi.


Daha sonra Uluslararası Sağlık Tüzüğü'nün Onaylanmasının Uygun Bulunmasına İlişkin Onay Yasa Tasarısı ele alındı. 


EKENOĞLU


İlgili komite raporunun milletvekillerinin bilgisine sunulmasının ardından ilk sözü CTP-BG Milletvekili Fatma Ekenoğlu aldı. 


Ekenoğlu, Bulaşıcı Hastalıklar Yasası altındaki tüzükleri tek tek geçirmek yerine Uluslararası Sağlık Tüzüğü'nü ele almayı tercih ettiklerini söyledi


UBP hükümeti döneminde iki bakanın değiştiğini söyleyen Ekenoğlu, Kamu Sağlık Çalışanları Yasası'yla ilgili bir gelişme olmadığını ifade etti. 


Ekenoğlu, yasayla ilgili durum nedeniyle sağlık çalışanlarının her hangi bir sorun yaşamaları durumunda mahkemeye açacakları davaları kazanacaklarını düşündüğünü belirtti.


Sağlık çalışanlarının sürekli grevde olduğunu anlatan Ekenoğlu, hizmeti alanın da verenin de memnun olmadığını belirtti.


UBP döneminde görev yapan Sağlık Bakanları'ndan sağlık alanında yapılacağı dile getirilen teknik çalışmaların ne zaman hayata geçeceğiyle ilgili bilgi alamadığını anlatan Ekenoğlu bu tip teknik düzenlemelerle sağlık alanındaki ilaç ve ekipman gibi unsurların israfının önlenebileceğini kaydetti. 


Akçiçek Hastanesi'nde açılan servislerin eleman eksikliği nedeniyle hizmete giremediğini kaydeden Ekenoğlu "Demek ki ihtiyaç duyulan yerlere istihdam yapılmıyor" dedi. 


Ekenoğlu, ziyaret ettikleri hastanelerde planlama eksikliği nedeniyle sorun yaşandığını gözlemlediklerini ifade etti.


Personel eksikliği yanında var olan personelin organize edilmesi konusunda da sıkıntı yaşandığını belirten Ekenoğlu bunun bazı başhekimlerin doğru planlama yapamamasından kaynaklandığını iddia etti.


"Sağlık dökülüyor" diye konuşan Ekenoğlu, vatandaşın sağlıkla ilgili sürekli şikayetçi olduğunu belirtti.


Bulaşıcı hastalık nedeniyle öldüğü ifade edilen bir vatandaşla ilgili Sağlık Bakanı'ndan açıklama beklediğini söyleyen Ekenoğlu, sağlığın ihmale gelmeyen bir konu olduğunu kaydetti.


Uluslararası Sağlık Tüzüğü'nün gereklerini yerine getirecek ekipman ve teknik kadro bulunup bulunmadığını soran Ekenoğlu, sağlık yasalarının ne zaman gündeme getirileceğinin açıklanmasını da istedi.


SENNAROĞLU


CTP-BG Milletvekili Önder Sennaroğlu, elektronik sigaranın zararlı olup olmadığı konusunda farklı görüşler olduğunu ve kendisinin de merak ederek araştırdığını belirterek, bunun Türkiye de dahil birçok ülkede yasak olduğunu öğrendiğine işaret etti. 


Elektronik sigara içine konulan maddenin ne olduğunun belli olmadığını, kutu üzerinde de bunun içeriğinin belirtilmediğine dikkat çeken Sennaroğlu, son zamanlarda  yaygın şekilde kullanılmaya başlanan bu sigaranın bakanlık tarafından izinlendirilip izinlendirilmediğini; bunun bakanlığın bilgisi dahilinde olup olmadığını sordu. 


SINAY


CTP-BG Milletvekili Abbas Sınay da, geçen gün bir kişinin ölümü üzerine gündeme gelen zatüre konusunda Sağlık Bankalığı'nın görüşünün ne olduğunu merak ettiğini söyledi.


65 yaş üzerindeki her kese zatüreyle ilgili aşının yapılması gerektiği görüşünü belirten Sınay, Bakanlığı bu konularda açıklama yapmaya çağırdı.


Girne Akçiçek Hastanesi'nde personel eksikliği nedeniyle bazı birimlerin hizmete açılamadığını belirterek eleştiren Sınay, bakanlığı göreve çağırdı.


"500 istihdam yapabildiğinize göre 3 hemşire de alabilirsiniz" diyen Sınay, kurultayın da geçtiğini, bu eksikliğin giderilerek yeni binanın bir an önce açılmasını istedi. 


Kolan British Hospital ile Sağlık Bakanlığı arasında imzalanan protokolü eleştiren Sınay, YDÜ'yle iptal edilen protokolün yenisinin yapılıp yapılmadığı konusunda da açıklama beklediğini söyledi. 


Sınay, sağlıkta konuşulacak çok şey bulunduğunu, kanser hastalığının giderek yaygınlaştığını belirterek, gıda denetiminin de önemine işaret etti. 


YORGANCIOĞLU


CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, bir yandan Avrupa Birliği'ne uyumlu yasalar kabul ederken diğer yandan bunlarla çelişen yasaların hayata geçirildiğini savundu.


Meclis devamsızlığı gündeme gelen bir kişinin meclisteki devamsızlıkla ilgili gazetelere bilgi verdiğini belirten Yorgancıoğlu, mazereti olan milletvekillerinin de teşhir edildiğini belirtti.


Yorgancıoğlu, Meclis Başkanlığı'nın hangi milletvekillerinin mazeretli şekilde devamsızlık yaptığıyla ilgili bilgi vermesini talep etti.


"Uluslararası alanda kabul edilmiş yasaları kendi yasalarımıza katmayı sorumluluk saymalıyız ama bunlara ve kendi yasalarımıza da uyma zorunluluğumuz vardır" diye konuşan Yorgancıoğlu ülkede yasalara uyulmadığını iddia etti.


Ercan Havalimanı ihalesini alan firma için bazı maliyetlerin yükseltildiğini iddia eden Yorgancıoğlu, bu firmanın ilgili Bakan'ın teşvikiyle bölgedeki Belediye'ye yapması gereken ödemeleri yapmadığını öne sürdü.  


Belediyelerin tahsil ettiği aydınlatma vergisinin Elektrik Kurumu tarafından da tahsil edilmesine yetki verildiğini söyleyen Yorgancıoğlu vatandaşın bu nedenle aynı ödemeyi iki kere yapmak durumunda kaldığını iddia etti.


Yorgancıoğlu bu yasa tasarısına olumlu oy vereceklerini ancak zihniyet değişmedikçe bunun bir anlamı olacağına inanmadıklarını da belirtti.


ANGOLEMLİ


TDP Mİlletvekili Hüseyin Angolemli, ülkede yasaların uygulanmadığı, takip edilmediğini iddia ederek, aydınlatma ücretinin elektrik kurumu tarafından alınması için yasa gücünde kararname yapılmasına rağmen neden belediyelerin de talep ettiğini sordu. 


Yasa gücünde kararnamenin niye uygulanmadığını soran Angolemli, vatandaşın iki faturayla karşı karşıya kaldığını, bunun doğru olmadığını söyledi.


Angolemli, ücretle girilen plajlara cankurtaran konulması kararının da uygulanmadığını ve insanların ölümüne neden olunduğunu iddia ederek bunların takipçisi olacaklarını ifade etti.


Bütçeden sağlığa ayrılan payın artırılmasını isteyen Angolemli, ülkenin halen kirletildiği ve Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı'nın duyarsızlığını koruduğu görüşünü savundu.


Yasalar yapıldığını ancak gerekli denetimlerin yapılmadığını, insan sağlığına önem verilmediğini savunarak eleştiren Angolemli, bu konularda Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı yanında Sağlık Bakanlığı'na da görev düştüğünü vurguladı.


Angolemli, Turizm Çevre ve Kültür Bakanı'nın ülkede durmadığını, fuarları gezmekten ülke sorunlarıyla ilgilenmediğini iddia ederek, bu fuarlara kendisi yerine memurlarını göndermesini istedi. 


Bu tüzüğün uygulanacağına da inanmadığını ifade eden Angolemli, "bizim de var" demek için geçirildiği görüşünü dile getirdi. 


ALBAYRAK


CTP-BG Milletvekili Arif Albayrak önemli olanın Avrupa Birliği'yle uyum yasalarını geçirmek değil sonrasında sahiplenmek olduğunu belirtti.


Hemşirelerle ilgili kadro sıkıntılarını çözmenin bakanlık bütçesini yükselterek mümkün olacağını kaydeden Albayrak, sağlıkla ilgili önemli yasaların geçirilmesi gerektiğini ifade etti.


Albayrak Türkiye'de yayınlanan Kurtlar Vadisi isimli dizinin başrol oyuncusunun kültür elçisi ilan edilmesini eleştirerek kendisine konuyla ilgili yapılan açıklamayı ikna edici bulmadığını belirtti.


Norveç Enerji Bakanı'nın bisikletle işe gittiğini, İngiltere'de bir bakanın trafik suçu nedeniyle istifa ettiğini ifade eden Albayrak, Avrupa'ya uyumda bu gibi uygulamaların da örnek alınmasını istedi.


Albayrak, elektronik sigara konusuyla ilgili Sağlık Bakanlığı'nın yol gösterici olmasını istedi.


Bir ülkede rahim ağzı kanseri oranının devletin kadına verdiği değerle birebir ilişkili olduğunu ifade eden Albayrak, yurt dışında bu hastalıkla ilgili yapılan çalışmalara değindi.


Kadınların sadece 8 Mart'ta hatırlanmaması gerektiğini söyleyen Albayrak, kadın sağlığıyla ilgili çalışmalar yürütülmesi gerektiğini belirtti.


Albayrak, hangi standartlara göre laboratuvar izin verildiğiyle ilgili bilgi talep etti.


Polisin Huzur Operasyonları'na da değinen Albayrak, gece kulüplerinde çalışan kadınların HPV tetkiklerinin yapılmadığını iddia etti.


Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Uluslararası Sağlık Tüzüğünün Onaylanmasının Uygun Bulunmasına İlişkin Onay Yasa Tasarısı'nı oybirliğiyle onayladı.


Tasarı üzerine söz alan CTP-BG Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, Dipkarpaz ve Yenierenköy sağlık ocaklarının geliştirilmesinin bölge insanı yanında, orayı  ziyaret edenlerle  turistler açısından da gerekli olduğunu belirterek, Sağlık Bakanlığı'nı bu konuda göreve çağırdı. 


Milletvekillerinin meclise devamsızlığı konusuna değinen Soyer, iktidar milletvekillerinin nisap sağlayamaması sonucu Genel Kurul'un toplanamadığı zamanlar da olduğunu belirterek, bu konuların birlikte değerlendirilmesi; ayrımının iyi yapılması  gerektiğini ifade etti. 


Soyer, iktidarın meclise getirdiği yasa için  nisabı sağlayamaması durumunda muhalefetin oturuma girme zorunluluğu bulunmadığını; bunun demokratik tavır ve hak olduğunu söyledi.


Siyaset alanının daraltıldığını belirten Soyer,  KTHY'nin kapatılması, Ercan Havalimanının özele devredilmesini örnek gösterdi.  


Ercan havalimanını alan firmanın, bir yıl sonra ülkeye katkı sağlayacağı yönündeki açıklamalarına atıfta bulunarak, bunun ardından hükümetin çıkış ücretlerine  zam yapmasını eleştiren Soyer, toplumun kaynağıyla özel bir şirkete kaynak sağlanmasının nasıl liberalizm olduğunu sordu. 


Soyer, Merkez Bankası faiz sınırlamasına gittiği halde Ziraat Bankası'nın sıfır faizle kredi vermesini eleştirerek, bunun hem diğer bankalara hem de vatandaşa yönelik haksız rekabet yarattığını söyledi. 


Türkiye kaynakları ve Faiz Farkı Fonu'ndan gelen kaynakla Ziraat Bankası tarafından kullandırılan sıfır faizli kredilerin tüm bankaların kullanımına açılması gerektiğini kaydeden Soyer, Başbakan'ın Rekabet Kurulu'nu göreve çağırmasını istedi.


Yerli bankaların yurt dışındaki kaynaklara erişim sorunları gibi nedenlerle faiz konusunda dezavantajlı olduğunu kaydeden Soyer, haksız rekabetin ortadan kaldırılması için gereken adımların atılmasını talep etti.


Soyer, sağlığın ekonomik istikrarla bire bir ilişkili olduğunu sözlerine ekledi. 


Bazı UBP'li milletvekillerinin İrsen Küçük'ten Turizm Fonu uygulamaları, Ercan'ın özelleştirilmesi, telefon dinlenmeleriyle ilgili konuların grupta ele alınmasını talep ettiklerini iddia eden Soyer, bu gibi sorunların Meclis'te, halkın önünde tartışılması gerektiğini kaydetti.


SANER


Ercan Havalimanı konusundaki eleştirileri yanıtlayan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, çıkış ücretlerine zam gelmediği; sadece bugüne kadar uygulanmayan bazı emtiaları uygulamaya koyduklarına işaret etti.


Saner, bugüne kadar uygulanmayan havalimanına yaklaşma ve aydınlatma ücretlerinin alınmaya başladığını ve özelleşmeyle bu vergilerin  alınmaya başlandığını belirti. 


Saner, hedeflerinin havalimanındaki uçuşların pahalılaşmasını engellemek olduğunu vurguladı.


Saner, gelen-giden uçakların konaklama ücretlerine zam yapıldığı iddialarının da doğru olmadığını ifade ederek bun u rakamlarla ortaya koydu. 


Belediyelerin yolculardan çıkışta ücret alma durumunu da Savcılığa yazıyla bildirdiklerini ve görüş beklediklerini kaydeden Saner, bunun dünyanın hiçbir yerinde olmadığını söyledi. 


Bakan Saner, yasalara herkesten fazla saygılı olduklarını vurguladı. 


ÜSTEL


Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli'nin çevreyle ilgili eleştirilerine cevap vererek, mecburiyetten Turizm Bakanı olmadığını, bakanlık yaptığı dönemde sıkı bir şekilde çalıştıklarını söyledi.


Üstel, ülkedeki konaklama tesislerinde doluluğun 20 bin yatağa ulaştığı bir dönemde gelen turistlerin "kaliteli mi kalitesiz mi olduğu" tartışmasının kendisini üzdüğünü kaydetti.


Son yıllarda 2 bine yakın charter uçuş düzenlediğini kaydeden Üstel, turist sayısının geldiği noktanın önemli bir başarı olduğunu dile getirdi.


Sadece sağlık değil çevreyle ilgili önemli adımlar attıklarını ifade eden Üstel, Çevre Yasası'nı güncellediklerini söyledi.


Geçen sene arıtma tesisi kurduklarını hatırlatan Üstel, Mesarya da dahil olmak üzere değişik bölgelere arıtma tesisleri açılarak vidanjörlerin derelere bıraktıkları su sorununu çözmeyi planladıklarını anlattı. Çevre konusunda halka da önemli görev düştüğünü belirten Üstel, kaçak vidanjörlerin bakanlığa bildirilmesini istedi. 


SİBER


CTP-BG Milletvekili Sibel Siber, sağlığın en önemli gündem maddesi olduğunu belirtti.


Hastanelere güvenin sarsılmasının herkesi derinden etkileyeceğini ifade eden Siber, maddi durumu ne kadar iyi olursa olsun herkesin acil sağlık sorunlarını ülke içinde çözmek zorunda olduğunu hatırlatarak sağlığın önemine vurgu yaptı. 


Çevre ve sağlığın iç içe olduğunu kaydeden Siber, zirai ilaçların satışıyla ilgili daha önce eleştiride bulunduklarını hatırlatarak bu tip ilaçların denetime tabi şekilde reçeteyle satılmasıyla ilgili plandan duydukları memnuniyeti dile getirdi. 


Siber, sağlıkta en önemli eksikliklerden birinin de istatistiki bilgilere ulaşılamaması olduğuna işaret ederek, bir kişinin ölümüyle gündeme gelen zatürre konusunda, "yıllara ve yaşlara göre ne kadar sayıda vaka görüldüğü" gibi bilgilerin önemli ve gerekli olduğunu söyledi.


Bakanlığın bu konuda veri toplaması ve doktorların bulaşıcı hastalıkları ihbar etme konusunda zorunluluğu bulunması gerektiğini vurgulayan Siber, kendilerinden böyle bir bilgi talep edilmemekte olduğunu örnek gösterdi.


Siber, bu kadar küçük bir ülkede veri toplamanın zor olmadığını, bunun kolaylıkla başarılabileceğine inandığını kaydetti.  "Sağlık bakanlığı, hastaneler bakanlığı değildir" diyen Siber, bakanlığın tüm ülkenin bakanlığı olduğu ve bilgilendirmelerin özel doktorları da kapsaması gerektiğine işaret etti.


HASİPOĞLU


Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, sağlık konusunda gösterilen hassasiyete teşekkür ederek başladığı konuşmasında, sağlıkta güzel şeyler de yapıldığını ve yapılmaya devam edeceğini söyledi.


Hasipoğlu, Yenierenköy sağlık ocağıyla ilgili planların hazır olduğunu, Dipkarpaz'da ise bir sorun yaşanmadığını dile getirdi. 


HPV(rahim ağzı kanseri virüsü) aşısıyla ilgili çalışma başlattıklarını belirten Bakan,  yardıma muhtaç kişilere devletin yaptıracağı, diğer vatandaşların da satın alarak yaptırabileceğini söyledi.


Laboratuarla ilgili yasanın kısa süre önce meclisten geçtiğini anımsatan Hasipoğlu, otopsiler için bazı testleri Türkiye'ye göndermek durumunda kaldıklarını ancak ileriki günlerde bunun için istihdam yapmayı planladıklarını kaydetti. 


Bulaşıcı Hastalıklar  Yasa Tasarısı'nı bu hafta Bakanlar Kurulu'na götürmeyi düşündüğünü ifade eden Hasiopoğlu, sağlıkla ilgili diğer ilgili yasaların da  tamamlanma aşamasında olduğunu kaydetti. 


Ülkede gerek hemşire, gerekse doktor açığı bulunduğu belirten Hasipoğlu,  Kamu Hizmeti Komisyonu'nun çalışmaması ve ardından gelen seçim yasaklarıyla bu konudaki çalışmalarda aksamalar yaşandığını anlattı. 


Elektronik sigaranın Rum tarafında satıldığını, insanların oradan alıp getirdiğini ve satanların da olduğunu belirten Hasipoğlu, yasaklamanın bir işe yaramayacağını söyledi.


Hasipoğlu, bu konunun kendilerini düşündürdüğünü belirtirken   AB ve Türkiye'den bu konuda cevap beklediklerini anlatı.


Hasipoğlu, basında çıkan ölüm vakasında teşhisin "domuz gribi" olduğuna dair herhangi bir açıklamaları olmadığına işaret ederek bunun nereden çıkarıldığını bilemediğini söyledi.


Zatüreenin belli bir yaş üstü için ölüm riski taşıyabileceğini anlatan Hasipoğlu, hastanede yeni "domuz gribi"vakaları olduğu iddialarının da doğru olmadığını belirterek, hiçbir şeyi toplumdan gizlemediklerini vurguladı. 


70 hemşirenin bütün adada ev ev gezerek sağlık haritası çıkardığını söyleyen Hasipoğlu çoğu yerde bu çalışmaların tamamlandığını ifade etti. 


Bakan Hasipoğlu, kendisi göreve geldikten sonra YDÜ'ye hiçbir vaka gönderilmediğini açıklarken, MRI'ı olan hastanelerle yapılan anlaşmaların, hastanede cihazın bozuk olması ya da acil bir durum oluşması halinde 3 doktorun imzasıyla sevk yapılabileceğini öngördüğünü söyledi.


Konuşmaların tamamlanmasının ardından oylamaya geçildi; tasarı oybirliğiyle kabul edildi. Tasarıya 30 olumlu oy verildi.


Bu arada, Sosyal ve İdari İşler Komitesi üyesi UBP Milletvekili Ahmet Çaluda'nın yerine, UBP Girne Milletvekili Necdet Numan'ın getirilmesine ilişkin tezkere onaylandı.
 
4 Mart 2013 Pazartesi 10:56
Okunma: 957
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu