Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Genel Kurulu Toplandı

Meclis Genel Kurulu Toplandı

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Denetim Göreviyle Toplandı..

 
 
Meclis Genel Kurulu Toplandı
ÜSTEL: "KARPAZ'DAKİ YOL PROJESİ ÇEVREYE ZARAR VERMEDEN SÜRÜYOR... YOL MANASTIR'A KADAR GİDECEK"


"ALTIN KUM'DA FESTİVAL KONUSUNDA BİZE İNTİKAL EDEN HERHANGİ BİR BAŞVURU YOK"


Lefkoşa, 11 Nisan 13 (T.A.K.): Meclis'in bugünkü toplantısında ilk gündem dışı konuşmayı yapan Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Gazimağusa Milletvekili Arif Albayrak, Karpaz bölgesindeki çevre sorunlarını gündeme getirdi.


Albayrak, "Siyasette düzen, güven ve temizlik konusu genelinde çevrenin son hali" başlıklı gündem dışı konuşmasında Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel'den Karpaz'da yapılan yolun ikinci etabı ve yapılması planlanan festival, petrol dolum tesisi konusunda gelinen aşamayla ilgili bilgi vermesini istedi.


Albayrak, Karpaz'daki yol çalışması sırasında yaşanan sıkıntılara değindi. Yolun ilk etabının yapımı sırasında çevreye zarar verildiğini söyleyen Albayrak, ikinci etapta bu sorunların yaşanmaması adına gereken çalışmanın yapılmasını istedi. Albayrak, Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı'na, Biyologlar Derneği, Yeşil Barış Hareketi ve Çevre Mühendisleri Odası'nın çevre konusundaki çalışmalarını ve hazırladığı raporları değerlendirmesi tavsiyesinde bulundu.


Albayrak, toplumun ve kendisinin KKTC'ye petrol dolum tesisi inşa edilmesi konusunun hangi aşamada olduğunu bilmek istediğini söyleyerek, Bakan Üstel'den bu konuda bilgi istedi.


Ülkede bir ay önce gerçekleşen petrol sızıntısı nedeniyle oluşan çevre felaketi konusunda neler yapıldığını soran Albayrak, "İş Sağlığı Yasası'na göre tehlikeli madde taşıyanlarla ilgili risk değerlendirilmesi yapıldı mı? Bunu bilmek istiyoruz. Çevre Dairesi denize deterjan dökerek temizlik yapıldığını, sorunun çözüldüğünü söylerken, çevre örgütleri bunun çağ dışı bir önlem olduğunu, petrolün denizin dibine çökertildiğini, bunun sakıncalı olduğunu açıkladı. Bu konuda son durum nedir?" diye sordu.


Karpaz Altınkum sahilinde rock festivali yapılacağının söylendiğini belirten Albayrak, bu boyuttaki bir festivalin bölgeye vereceği zararın göz önünde bulundurulması gerektiğini kaydetti. Albayrak, Bakan Üstel'den festival konusunda açıklama beklediklerini söyledi.


ÜSTEL: "YOL ÇEVREYE ZARAR VERMEDEN DEVAM EDİYOR"


Eleştirileri yanıtlayan Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Üstel, ilgili sivil toplum örgütleri ve Ulaştırma Bakanlığı'yla da istişare içinde toplantılar yaptıklarını, projenin çevreye zarar vermeden devam ettiğini; yolun çevreye hiçbir zarar vermeden asfaltlanacağını ve Apostolos Andreas Manastırı'na kadar gideceğini söyledi.


Apostolos Andreas Manastırı'nın restorasyonu için ileriki günlerde ihaleye çıkılmasının da gündemde olduğunu ifade eden Üstel, Altınkum'da festival yapılmasıyla ilgili kendilerine intikal eden herhangi bir başvuru olmadığını yineledi.


Bu sırada CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, yerinden söz alarak, bu yönde internette organizasyon ve pazarlama faaliyetleri yürütüldüğünü belirterek önlem alınmasını istedi.


Bakan Üstel, çevre denetçileriyle yapacakları çalışmalarla çevreyi kirletenlere cezai uygulamalar getireceklerini de vurguladı.


Denize petrol sızması konusunda ise, gerekli önlemler alınarak kirliliğin temizlendiğini yineleyen Üstel, bundan sonra böyle olayların yaşanmaması için de gerekli girişimleri yaptıklarını, ilgili firmayı da uyardıklarını anlattı.


AMCAOĞLU: "ÜRETİCİ KESİMİN ÜRETİMDEN KOPARILMAMASI KONUSUNDA ÇOK HASSAS DAVRANIYORUZ"


Lefkoşa, 11 Nisan 13 (T.A.K.): Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Milletvekili Mustafa Emiroğluları,  "Ülkedeki Ekonomiye Bağlı olan tarımsal sorunlar" ile ilgili gündem dışı konuşmasında, hükümetin çeşitli alanlardaki uygulamalarını eleştirdi. 


Aydınlatmadan hem belediyenin, hem de elektrik kurumunun ücret almasını eleştiren Emiroğluları, ülkede halkın alım gücünün giderek azaldığı, bu ortamda halktan fazladan para alınmasının kabul edilecek bir şey olmadığını anlattı. 


Hükümetin tarım politikalarını eleştiren Emiroğluları, Türkiye'den gelecek su konusunun, hükümetin başındakiler tarafından seçim yatırımı olarak kullanılmaya çalışıldığını öne sürdü. 


Türkiye'den borularla su getirilmesi projesiyle ilgili gerekli hazırlıkların, etüd çalışmalarının gününde yapılmamasının yaratabileceği olumsuzluklara değinen Emiroğluları,  "hükümetin ne tarımsal, ne ekonomik, ne de diğer konularda gerçekçi politikalar ortaya koyamadığı" iddiasında bulundu. 


Güney Kıbrıs'a TL'ye geçmesi yönünde çağrı yapılmasını da eleştiren Emiroğluları, gerçekçi politikalar ortaya konulmasını istedi.


Emiroğluları, ülkenin ekonomisinin, turizminin, ihracatın gelişmesi için neler yapıldığını sordu.


AMCAOĞLU


Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu, eleştirileri yanıtladığı konuşmasında, suçlamalar yapılırken belgelerin sunulmasını istedi.


Hayvan alımları konusunda da gerekli çalışmaların yapıldığını belirten Amcaoğlu, Ankara'daki temasları sırasında Et Balık Kurumu yetkilileri ile görüştüklerini ve hayvanların Türkiye'ye de gönderilebilmesi için gerekli temasların yapıldığını anlattı.


Bir buçuk yıldan fazla bir süredir üretim planlaması konusunda çalışmalar yürütüldüğünü de anımsatan Amcaoğlu, programın netlik kazandığını bundan sonraki aşamada neyin ne kadar sürede üretileceğinin ele alınacağını belirterek suyun gelmesi ile üretim planlamasının yapılmış olacağını söyledi.


Üretici kesimin üretimden koparılmaması gerektiğini belirten, Amcaoğlu bu konuda bakanlık olarak çok hassas davrandıklarını belirtti.

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Milletvekili Hüseyin Angolemli,  yerel yönetimlerle ilgili gündem dışı konuşmasında, yaklaşık bir yıl sonra yerel seçimlerin yapılacağına dikkat çekerek, bu sürede alınması gereken bazı önlemler bulunduğunu belirtti.


Köylerin hizmet alabilmek için bağlandığı belediyeler açısından sıkıntılar yaşandığını anlatan Angolemli, bu coğrafi alanların yeniden belirlenmesinin gerekli olduğunu söyledi.


Angolemli, yerel yönetimlerin Çevre Bakanlığı'yla ilişkilerinin yasal zemine oturtulmasını istedi. Çevre sorunu yaşayan köylerin sıkıntılarını aktarabilmesi ve yaptırımların olabilmesi için bunun gerekliliği üzerinde duran Angolemli, bunun demokrasinin de bir gereği olduğunu dile getirdi.


Angolemli, Belediyeler Yasası'nın mutlaka ele alınarak gerekli değişikliklerin yapılması gerektiğini de vurguladı.


"GÜNEY'E GÜLMEYE YÜZÜMÜZ YOK. BU DA BİR NEVİ TIRAŞLAMADIR"


Halkın geçmişte ödediği aydınlatma ücretini belediyelerin Elektrik Kurumu'na aktarmaması nedeniyle bu ücretin yeniden halktan alınmasını eleştiren Angolemli, "Bu çok ayıp. Güneye gülmeye yüzümüz yok. Bu da bir nevi 'tıraşlamadır'" şeklinde konuştu.


Kalecik'te santralden kara dumanlar çıkmaya devam ettiğini belirten Angolemli, Ercan Havalimanı'nın özelleştirilmesiyle belediyelerin hizmetlerine karşılık ücret alamayacaklarını da savundu.


ÇAVUŞOĞLU: "BELEDİYELER YASASI  TAMAMLANMAK ÜZERE..."


Eleştirileri yanıtlayan İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu ise, Yeşilköy Köy Kooperatifi'nde sekreterin görevden alınması konusunda kendisine yöneltilen suçlamaların doğru olmadığını ifade etti.


Kalecik Elektrik Santrali'nde incelemeler yaptığını da anlatan Çavuşoğlu, takılan filtrede kullanılan malzemenin değiştirilerek duman çıkarmasının önlenmesi için gerekli girişimlerin başlatıldığını kaydetti.


Çavuşoğlu, belediyelerle ilgili yapılan önerilere katıldığını belirterek, Belediyeler Yasası'nı tamamladıklarını ancak bazı düzenlemelere ihtiyaç olduğunu, bunun da yapılmasının ardından Savcılık görüşü alınması aşamasına gelineceğini kaydetti.


Çavuşoğlu, belediyelerin Ercan Havalimanı'nda  hizmetlerinden dolayı paralarını alamama durumu olmadığını; sadece ayakbastı parasını alamayacaklarını ifade etti.


Daha sonra sorulara geçildi ancak  ilgili milletvekilleri salonda bulunmadığı için  birçoğu ertelendi ve Genel Kurul bugünkü çalışmalarını tamamladı.


Meclis'in bir sonraki birleşim pazartesi günü yapılacak.
 
11 Nisan 2013 Perşembe 11:12
Okunma: 766
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu