Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Genel Kurulu Toplandı

Meclis Genel Kurulu Toplandı

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Başkan Vekili Ünal Üstel başkanlığında, denetim görevini yapmak üzere toplandı.

 
 
Meclis Genel Kurulu Toplandı
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Başkan Vekili Ünal Üstel başkanlığında, denetim görevini yapmak üzere toplandı.


Saat 10.15'te başlayan toplantıda ilk olarak sunuşlar bölümünde, AB Uyum Yasalarını Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici (Ad-Hoc) Komite gündeminde bulunan "Elektronik Haberleşme (Değişiklik) Yasa Tasarısı"nın ivediliği oy çokluğuyla kabul edildi.


Meclis Genel Kurulu'nun bugünkü toplantısının gündeminde, 9 milletvekilinin gündem dışı konuşma istemi bulunuyor.


İlk konuşmayı UBP Genel Sekreteri Sunat Atun, "hükümet icraatları" konusunda yapıyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aziz Gürpınar, kadına yönelik şiddetin sadece kadının ve sadece bakanlığın değil, tüm toplumun sorumluluğu olduğunu vurgulayarak Kadına Yönelik Şiddeti Önleme Yasa Tasarısı'nı 10 gün içinde sivil toplum örgütlerinin tartışmasına açacaklarını söyledi.


Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda gündem dışı konuşmalar sürüyor.


SUCUOĞLU 'KADINA ŞİDDET'TEN RAKAMLAR VERDİ


UBP Lefkoşa Milletvekili Faiz Sucuoğlu Meclis'te yaptığı "kadına şiddet" konulu konuşmasında kadına şiddetin binlerce yıllık geçmişi olduğunu, her zaman kurban ve mağdur edilenin kadınlar olduğunu ve 1999'da BM'nin 25 Kasım'ı Kadına Şiddete Karşı Mücadele Günü ilan ettiğini belirtti.


Sucuoğlu, kadınların günümüzde de ciddi boyutlarda mağduriyet ve şiddet yaşadığını; dünyada her 4 kadından birinin; her 6 erkekten birinin yaşamlarının bir döneminde aile içi şiddete maruz kaldığını bildirdi.


Çeşitli ülkelerde kadınların şiddete maruz kalma oranlarıyla ilgili istatistik rakamlardan örnekler veren Sucuoğlu, eğitim seviyesi yükseldikçe kadınların şiddeti reddettiğini ancak erkeklerin eğitim ve sosyal sınıfları arasında şiddet uygulamada anlamlı bir fark görülmediğini söyledi.


Aile içi şiddetin ilk nedeninin yüzde 74.4 ile alkolün aldığını, ardından yüzde 70.5 ile işsizliğin geldiğini anlatan Faiz Sucuoğlu, Göç, Kimlik ve Hak Çalışmaları Merkezi'nce yapılan araştırmadan alıntılar yaptı.


Sucuoğlu, son 2 yılda 250 kadının şiddete maruz kaldığı için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na başvurduğunu, ancak bakanlıktaki Kadın Çalışmaları Dairesi'ne müdür atanmadığını; sadece bir psikolog ve bir avukatla faaliyet gösterdiğini belirtti.


"Neredeyse nüfusun yarısı şiddet görüyor ama başvurabilecekleri bir devlet birimi yok" diyen Faiz Sucuoğlu, şiddete karşı alınması gereken önlemlerle ilgili araştırmada yer alan önerileri de okudu.


Sucuoğlu, bu konularda çalışma yapanlara teşekkür etti.


GÜRPINAR: "TÜM TOPLUMUN SORUMLULUĞU"


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aziz Gürpınar, kadına yönelik şiddetin sadece kadının ve sadece bakanlığın değil, tüm toplumun sorumluluğu olduğunu söyledi.


Tüm toplum kesimlerinin elbirliğiyle çalışmasıyla üstesinden gelinebileceğini kaydeden Gürpınar, çare bulunmaya başlanırken farkındalık yaratmanın önemli olduğunu; bugün tüm toplum kesimlerinin duyarlı olduğunun söylenemeyeceğini kaydetti.


Gürpınar, bakanlık olarak bu hafta başında bir kampanya başlattıklarını, bunun süreceğini belirterek, yasal altyapıdaki eksiklerin giderilmesi ve pratikteki bazı organizasyonları gerçekleştirmeleri gerektiğini anlattı.


Kadına Yönelik Şiddeti Önleme Yasa Tasarısı'nı yakın gelecekte, 10 gün içinde sivil toplum örgütlerinin tartışmasına açacaklarını, yakında şiddet önleme merkezini yaşama geçireceklerini ve şiddete uğramış kadınlar için bir kadın sığınma evi hayata geçireceklerini ifade eden Bakan Gürpınar, 2001 yılından kalan yasanın çok yetersiz kaldığını anlattı.


Toplumsal cinsiyet eşitliği hedefleyen çalışmalar yapılacağını, her alanda her düzeyde kadının statüsünün yükseltilmesi gerektiğini vurgulayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aziz Gürpınar, siyasette kadının etkinliğinin artırılması için de Siyasal Partiler Yasası'nda bazı düzenlemeler öngörüldüğünü bildirdi.


ŞAHALİ: "POPÜLİZMDEN KAYNAKLANIYOR"


CTP/BG Gazimağusa Milletvekili Erkut Şahali, "yerel yönetimler" konulu gündem dışı konuşmasında, yerel yönetimlerin her dönem sorunlar yaşadığını belirterek, bugünlerde "Eşitlik ve Adalet Arayan Belediyeler Birliği" adıyla 12 belediyenin eylemlerine değindi.


Şahali, bu eylemlerin popülizmden kaynaklandığı görüşünü dile getirerek, bu belediyelerin kendi mali bünyelerinin ve ihtiyaçlarının kaldırabileceğinin çok ötesinde personel istihdam etmelerinden dolayı sorunlar yaşadıklarını ileri sürdü.


Eylem yapan belediyelerin personel sayılarıyla ilgili bilgi aktaran Erkut Şahali, eylemdeki 12 belediyeden 10'unun başkanlarının uzun yıllardır bu belediyeleri yönettiğini belirtti.


28 belediyenin 14'ünde nüfus 5 binin altında olduğu için "küçük belediye" olarak adlandırıldıklarını kaydeden Şahali, bu 14 belediyenin 37 bin 850 nüfusu olduğunu; Gazimağusa Belediyesi sınırlarında ise 40 bin 920 kişinin yaşadığını bildirdi.


Şahali, 14 belediyenin toplam personel sayısının 508 olduğunu ve personel başına 74 kişi düştüğünü ifade ederek, Gazimağusa Belediyesi'nin ise 285 personelin bulunduğunu ve her bir personelin 143 kişiye hizmet verdiğini anlattı.


Kaynakların hoyratça kullanılıp israf edildiğini ve hizmetlerin de yerine getirilemediğini; verilen hizmetin bedelinin de tahsil edilmediğini savunan Erkut Şahali, "İki yönden vurulacağınız bir bumerangı fırlatmış olursunuz" dedi.


CTP/BG'nin her iktidarı döneminde yerel yönetimlerinde reform sayılacak yasal düzenlemeler yapıldığını söyleyen CTP/BG Gazimağusa Milletvekili Şahali, bazı tüzüklerin çıkarılamamasından dolayı intibaklarda sorunlar yaşandığını; UBP hükümetlerinin de yasalarda popülist tadilatlar yaparak daha çok personel istihdam etmeye yönelik zemin yarattığını savundu.


Siyasi avantaj sağlamak amacıyla yapılanların belediyeleri zora soktuğunu belirten Erkut Şahali, devlet katkısının artırılmasıyla belediyelere ek kaynaklar sağlandığını rakamlarla anlattı.


Fatura tahsilatlarını yapmayan belediyelerin sorumluluklarını yerine getirmediğini ifade eden Erkut Şahali, 51/95 sayılı Belediyeler Yasası'nda temel değişikliklerin gündemde olduğunu; yapılacak düzenlemelerle sorumluluklarını yerine getirmeyen belediye başkanı ve sorumlularına yaptırımlar öngörüldüğünü bildirdi.


Şahali mevcut yasada eksikler olsa da, devletin belediyeleri denetlemek için gerekli enstrümanlara sahip olduğunu söyledi.
Cumhuriyet Meclisi'nin bugünkü toplantısının son bölümünde belediyelerin sorunları tartışıldı.


UBP Lefkoşa milletvekili Ersin Tatar "hükümetin icraatları" konulu gündem dışı konuşmasının başında Erkut Şahali'nin sözlerine ithafen, UBP'nin popülizm yapmadığını, son 4 yılda çektiklerini kendilerinin bildiğini söyledi.


Ersin Tatar, suçlamaları reddederek, kendi bakanlığı döneminde yapılanları anlatarak, "Emekliye vergi getirerek kendimi ateşe atan bir Maliye Bakanıyım" dedi.


Tatar, belediyelerin kendi dönemlerinde yaptıkları düzenlemelerle gelirlerinin attığını, bütçeden iyi bir rakam aldıklarını ancak sorunun nüfusun gözetilmesine bağlı dağılımdan kaynaklandığını söyledi. 


Ersin Tatar, Kıbrıs sorununa da değinerek, partilerin ve yetkililerin Güney'deki partilerle yaptığı görüşmelerin Cumhurbaşkanı'nın elini zayıflattığını savundu ve Annan Planı'na evet diyen Anastasiadis'in bu tavrını terk ettiğini belirtti.


Ersin Tatar, tek vatandaşlık-tek egemenlik konularında ters düşüldüğünü, halkoyuyla seçilen Cumhurbaşkanı'nın mutlak surette hükümetin desteğini arkasında hissetmesi gerektiğini; aksi halde dünyanın farklı algılamalar yapacağını kaydetti.


"Farklı davranılırsa rahmetli Kurucu Cumhurbaşkanı'nın kemiklerinin de sızlatılmış olacağını" belirten Tatar, Rum basınını izlediğini kaydetti ve kimsenin yanlış hayallere dalıp 'çözüm oluyor referanduma gidilecek' gibi yanılgılara girmemesini istedi.


Meclis Başkanı Sibel Siber'in temaslarını izlediğini kaydeden Ersin Tatar, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in sözüne atıfta bulunarak "Zorla evlilik olmaz. Yapmamız gereken KKTC'yi, bu devletin yapısını, ekonomik durumunu daha da fedakarlık yaparak güçlendirmektir" dedi.


Ersin Tatar, Türkiye'yle iyi ilişkilerle ekonominin, yatırımların artırılması, tüm sektörlerin iyileştirilmesi; elektrik maliyetlerinin düşürülmesi, cesaretle yapıyı ellemek gerektiğini söyledi.


"Kolay olanı herkes yapar, önemli olan zoru başarmaktır. Ekonomik İşbirliği Protokolü'nde öngörülen ev ödevlerini madde madde ele alın" diyen Tatar, protokolde revize edilecek bir şey varsa bunun da halka söylenmesini istedi.


Protokolde yazdığı gibi fonların bütçeye alınması gerektiğini kaydeden Tatar, alınmazsa keyfi biçimde paraların harcanmasını kimsenin kabul edemeyeceğini; kıdem tazminatları konusunda adım atılması gerektiğini belirtti.


Elektrik konusunun her hafta bakanlar kurulunda değerlendirilmesi ve asla zamana bırakılmamasını isteyen Tatar, aksi halde karanlıkta kalınacağını söyledi.


ULUÇAY


İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay yanıt konuşmasında, belediyelerin halka hizmet sunarken hem kaliteyi artırma, hem de o belediyenin gelir-gider dengesini oluşturmak için bir takım kriterleri oluşturması ve bu amaçla 2014'te ciddi çalışmalar yapmak gerektiğini vurguladı.


Uluçay, belediyelerin halka daha yüksek standartta hizmeti nasıl sağlayabilecekleri konusunda bir proje üzerinde durulmasının şart olduğunu kaydederek, kendilerinin de belediyelere kaynak yaratmak için imkanları zorladıklarını söyledi.


Teberrüken Uluçay, 2014'te proje bazlı kaynak yaratma çabalarına ağırlık verileceğini bildirdi.


SORULAR


Meclis Genel Kurulu'nda daha sonra sorular bölümüne geçildi. 


DP/UG milletvekili Zorlu Töre'nin Kapalı Maraş'taki tapu ve mülkiyet haklarıyla ilgili sözlü soruya dönüştürülen yazısı sorusu okundu.


Soruyu yanıtlayan İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay, Kapalı Maraş'ın tapu kayıtlarının henüz bilgisayar ortamına taşınmadığını söyledi.


İlçelere göre tapu kayıtlarının bilgisayar ortamına aktarıldığını, şu anda Girne ilçesiyle ilgili çalışmaların sürdüğünü bildiren Uluçay, Kapalı Maraş'ın tapu kayıtlarıyla ilgili herhangi bir çalışma yapılmadığını; bu konudaki araştırmanın uzun süreceğini belirtti.


Uluçay, Kapalı Maraş'ın Vakıflara ait olan kısmıyla ilgili Vakıflar'dan bilgi istediklerini; süreç sonuçlanınca Töre'ye yazılı yanıt vereceklerini ifade etti.


Sorular bölümüyle gündemini tamamlayan Meclis Genel Kurulu, gelecek toplantısını 2 Aralık pazartesi günü yapacak.
 
28 Kasım 2013 Perşembe 10:10
Okunma: 1087
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu