Ana Sayfa » Kıbrıs » MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI

MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Meclis Başkanı Sibel Siber başkanlığında saat 10.20'de toplandı.

 
 
MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI

 (T.A.K):

Genel Kurul'un gündeminde "İdare Amiri seçimi? ve güncel konuşmalar bulunuyor.

Toplantıda ayrıca "Digitech İletişim Ltd'e yapılan Stopaj Vergisi Uygulaması ile ilgili Meclis Araştırma Komitesi'nin, İçtüzüğün 114'üncü Maddesinin (6)'ncı Fıkrası Kuralları Uyarınca Hazırlanan Çalışmalarını Sonuçlandırmamasına İlişkin Raporu? ele alınacak.

Ardından milletvekillerinin yazılı ve sözlü sorularına geçilecek. Yazılı soru kısımda "CTP İskele Milletvekili Biray Hamzaoğulları'nın sunduğu 30 Eylül 2014 tarihinden günümüze kadar verilen ?T' ve ?ZET' izinlerine ilişkin? yazılı sorusuna Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı'nın yanıtı okunacak.

Sözlü sorular bölümünde ise "UBP Gazimağusa Milletvekili Erdal Özcenk'in, Doğu Akdeniz Üniversitesi'nin Kuruluş Yasası'nın Düzenlenmesi ile İlgili? sözlü sorusu, ayrıca TDP Gazimağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli'nin, "Kooperatif Merkez Bankası ile İlgili? sözlüden yazılıya dönen sorusu okunacak.

Toplantıda ilk olarak Digitech'le ilgili araştırma komitesine ek süre verilmesi görüşülüyor.

 

 Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda ilk olarak, "Digitech İletişim Ltd'e yapılan Stopaj Vergisi Uygulaması ile ilgili Meclis Araştırma Komitesinin, İçtüzüğün 114'üncü Maddesinin (6)'ncı Fıkrası Kuralları Uyarınca Hazırlanan Çalışmalarını Sonuçlandırmamasına İlişkin Raporu? ele alındı.

Komite Başkanı Birikim Özgür, rapor konusunda komitenin çalışmalarını sonuçlandıramadığı bilgisini vererek, Komite'nin, bütçe görüşmelerinden sonra toplanarak konuyu sonuçlandırması yönünde mutabakat sağlandığını kaydetti.

Özgür, raporun komiteye geri alınmasını önerdi.

Önerinin milletvekillerinin onaya sunulması aşamasında söz alan TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı, henüz sonuçlanamadığını ancak önemli bir konu olduğunu ifade ederek, vergi affı adı altında affedilen miktarın az bir miktar olmadığını söyledi.

Çakıcı, bu verginin kesilmemesi için kimlerin devreye girdiğini merak ettiğini ifade etti.

Ek süre talebine olumlu baktıklarını, zamana ihtiyaç olduğunu ve bu çalışmanın ileri taşınması gerektiğini belirten Çakıcı,  iyi niyetle bu konuyu sonuçlandıracaklarına inanç belirtti. Bu konunun herkese ders olması temennisinde de bulunan Çakıcı, öneriye olumlu oy vereceklerini kaydetti.

Çakıcı, BRT ve KTHY, CAS gibi kuruluşlardaki çalışanların hakları verilemezken bir işletmeye vergi affı getirilmesinin kabul edilemeyeceğini ifade etti.

Daha sonra onaya sunulan öneri oy birliğiyle kabul edildi ve rapor yeniden değerlendirilmek üzere komiteye geri gönderildi.

İDARE AMİRLİĞİ SEÇİMİ

Meclis Genel Kurulu'nda daha sonra boşalan idare amirliği için seçime geçildi. DP-UG Milletvekili Menteş Gündüz'ün önerildiği idare amirliği için salonda kurulan sandıkta milletvekilleri oylarını kullandı.

Seçim sonucunda Gündüz, 37 kabul, 7 red oyuyla, oyçokluğuyla idare amirliğine seçildi.

Toplantıda daha sonra güncel konuşmalara geçildi.

Meclis  Genel Kurulu'nda daha sonra güncel konuşmalara geçildi.

İlk güncel konuşmayı UBP Milletvekili Hamza Ersan Saner, "KTHY'nin batış sebebi? konusunda yaptı.

Saner, bilgi noksanlığı olduğu düşüncesiyle bu konuda daha detaylı bilgi vermek istediğini söyledi, ancak salonda hükümetten sadece 1 milletvekili bulunmasını eleştirdi.

Bütçe görüşmelerinden sonra bu konunun yeniden komitede ele alınmasını, araştırılmasını  isteyeceklerini belirten Saner, "KTHY, CTP ve DP tarafından batırıldı. Bu, açık ve netti ancak bunu ispatlayamadık? dedi.

KTHY'nin kendi uçakları ve slotlarını kaybettiğini anlatan Saner, süreç hakkında bilgiler aktararak, yapılan uygulamaları eleştirdi.

ÇAKICI

TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı, gardiyanların genel sorunlarıyla ilgili güncel konuşmasında, yapılan eleştirilere hükümet kanadından yanıt beklediğini kaydetti, ancak konunun muhatabı İçişleri Bakanı'nın konuşmasının başında salonda bulunmamasına sitem etti.

Ülkede bir cezaevi olduğu ve orada yaklaşık 300 kişi yattığını belirten Çakıcı, oradaki bazı koşulları eleştirdi ve bunların %50'sinin yeniden suç işleyerek geriye döndüğünü anlattı.

Şartlı Tahliye Tüzüğü'nü ve buna bağlı bazı uygulamaları eleştiren Çakıcı, özel ziyaretlerde torpil ve cezaevinde yönetim zaafiyeti yaşandığını öne sürdü.

Çakıcı, cezaevinde grev yapan gardiyanlara ilgili bakan imzasıyla soruşturma açıldığını belirterek, bunu eleştirdi. Bakanlığın herkesi kucaklayarak sorunu çözme yerine "grev yapanları cezalandırma ve tartışma içinde taraf olmasını? doğru bulmadığını dile getiren Çakıcı, cezaevinde disiplin tüzüğüne uyulmadığını; mahkumlara eşit davranılmadığını iddia etti.

Mevcut cezaevinin ihtiyacı karşılamadığını anlatan Çakıcı, yemek yerleri ile izleme kulesi ve nöbet yerlerinin durumunu eleştirerek, "20 yıldır 1 çivi çakılmayan nöbet yerleri vardır? ifadesini kullandı, yeni cezaevinin şart olduğunu kaydetti.

"Cezaevinde maalesef uyuşturucu vardır? diyen Çakıcı, cezaevinde yatanların üçte birinin cezasının uyuşturucu ile ilgili olduğuna dikkat çekti.

Bu konuda denetimlerin yetersizliğinden yakınan Çakıcı, "bir gardiyanın bir mahkumdan para aldığı ve uyuşturucu getirene verdiğini ancak söz konusu gardiyana herhangi bir suç getirilmediğini; bir başka  gardiyanın bonzai ile yakalandığını, bir başka gardiyanın içerisinde uyuşturucu olan bir radyo aldığını ancak bunlarla ilgili de soruşturma yapılmadığını? iddia ederek bunun nedenini sordu.

ULUÇAY

Eleştirileri yanıtlayan İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay, Gardiyanlar Birliği'nin basındaki açıklamasına atıfta bulunarak, greve giden gardiyanlara soruşturma açıldığı iddialarının doğru olmadığını söyledi.

Greve gidildiğinde görevde olanların çalışmaya devam ettiğini, kaos yaratabileceği endişesiyle görev yerlerinden ayrılmadığını, ancak bu kişiler aleyhine sosyal medyada saldırı olduğu için bu insanların şikayetçi olduğunu anlatan Uluçay, söz konusu soruşturma yazısının şikayet edilen gardiyanlara gönderildiğini kaydetti.

Bakan Uluçay, suçluların topluma kazandırılması amacıyla bir takım projeler yaptıklarını ve bunlarım olumlu neticelerini gördüklerini söyledi. Disiplin tüzüğünü yenilediklerini ifade eden Uluçay, teşkilat yasası hazırladıklarını ve bu yasanın Bakanlar Kurulu'nda olduğunu belirterek, söz konusu yasanın ilgili sendikalarla görüşerek tüm gardiyanları kucaklayacak şekilde hazırlandığını belirtti.

Gardiyanların bazı ödenekleri konusunda sıkıntıları olduğu, bunun da aşılması için girişmeleri olduğunu ifade eden Uluçay, güvenlik konusunda da bir takım tedbirler alarak x-ray cihazını girişe koyduklarını anlattı.

Bir narkotik köpeğinin uyuşturucu konusunda yetiştirildiğini belirten Uluçay, uyuşturucu konusunda başarı getirecek ciddi adımlar atılmakta olduğunu anlattı.

Uluçay, suç işleyen gardiyanlar konusunu polise ilettiklerini, bu tür suçların önlenmesiyle ilgili çalışmaları hassasiyetle en üst noktaya taşımayı hedeflediklerini söyledi.

Yeni cezaeviyle ilgili sürecin net olmadığına işaret eden Uluçay, ihaleye nasıl ve nerede çıkılacağı konusundaki sıkıntıya bir formül bularak çözüleceği inancını dile getirdi.

SUCUOĞLU

UBP Milletvekili Faiz Sucuoğlu, "hükümetin son ekonomik durumu? konusunda yaptığı güncel konuşmada, üniversite sektörünün ekonomiye katkısına işaret etti.

Sucuoğlu, bu sektörün ekonomiye ciddi katkı sağladığını, ancak eğitim sektörüne bütçede yeterli kaynak ayrılmadığını belirterek, bunu eleştirdi.

Sektöre yönelik ekonomik politikalar üretilmesi ve akademik kadroların güçlendirilmesi, kalitesinin artırılmasının teşvik edilmesi için çalışmalar yapılmasının gerekliliği üzerinde duran Sucuoğlu, bunlar yerine "DAÜ'de ciddi bir kaos yaşandığı ve yaşatıldığını? söyledi.

Sucuoğlu, üniversite öğrenci sayısının arttığını, ancak Türkiye'den gelen üniversite öğrencilerindeki artışın %10'da kaldığını, üçüncü ülkelerden gelen öğrenci sayısının %30'a çıktığını belirterek, Türkiye'den gelen öğrenci sayısının artırılması için bir takım çalışmalar yapılmasının kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

DAÜ'de kaos yaşandığını ileri süren Sucuoğlu, rektörlük konusunda sorun çıkarıldığını ancak boyutun giderek değiştiğini belirtti ve DAÜ'ye ayrılan bütçeye kesinti yapılmasını buna örnek gösterdi.

Sucuoğlu, DAÜ'nün kendini ispatlamış bir üniversite olduğunu belirterek, "DAÜ'yle uğraşmaktan, politika malzemesi yapmaktan vazgeçin? dedi.

 
4 Aralık 2014 Perşembe 11:04
Okunma: 752
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)