Ana Sayfa » Kıbrıs » MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI

MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI

Meclis Genel Kurulu Meclis Başkanı Sibel Siber başkanlığında saat 10.45'de de toplandı.

 
 
MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI

Lefkoşa, 22 Aralık 14 (T.A.K.): 

Gündeminde güncel konuşmalar ve sorular bulunan Genel Kurul'de ilk olarak bilgiye ve onaya sunuşlar yapıldı.

Başbakanlık İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesinin gündeminde bulunan Kuzey Kıbrıs Eğitim Vakfı ve Doğu Akdeniz Üniversitesi Kuruluş Yasa Tasarısı'nın komitede ivedilikle görüşülmesi isteminin okunmasının ardından konuya ilişkin yapılanları anlattı.

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, DAÜ'nün daha demokratik bir yapıya kavuşturulması amacı ile yeni bir yasanın gündeme gelmesi gerekliliğinin konuşulduğunu söyleyerek, hükümet olarak hazırladıkları yeni yasa tasarısını Meclis gündemine taşıdıklarını ve ivedilikle görüşülmesi gerektiğini anlattı.

Başbakan, diğer partilerin uygun görmesi halinde bir ad-hoc komite oluşturulabileceğini de kaydetti.

ÖZGÜRGÜN

UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün de, DAÜ konusunun sıkıntı yaratan bir noktada olduğunu kaydederek, orada her anlamda sıkıntılar yaşandığını ve bunu da hükümetin yarattığını savundu.

En tehlikeli olanın da siyasetin bir yerleri tıkaması olduğunu ileri süren Özgürgün, siyasetin akademik konuların önünü tıkamasının kabul dilemez olduğunu belirtti.

Özgürgün, siyasetin akademik bir kurumu üniversiteyi durdurmasını engellemek için bir şeyler yapılması gerekliliğinden de bahsetti.

Özgürgün, "Şu anda bunun üniversitenin önünü açacak şekilde şekillenmeyeceğini düşünüyoruz bu yüzden yasaya oyumuz ret olacak? dedi.

ÇAKICI

TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı da, DAÜ'de rektör olmamasının sıkıntıların başında geldiğini söyleyerek, DAÜ'nün özerk ve demokratik bir üniversite olabilmesi amacıyla bu yasa tasarısına olumlu oy vereceklerini belirtti.

Çakıcı, Vakıf Yönetim Kurulu'nun bir an önce toplanarak, rektörsüzlüğe bir son verilmesi gerektiğini de söyledi.

Hükümetin DAÜ'de demokratik bir yönetim kurulu olması için çaba harcaması gerektiğine işaret eden Çakıcı, DAÜ için hazırlanan yasa tasarısının bazı değişikliklere uğraması koşuluyla destekleyeceklerini yineledi.

Çakıcı, DAÜ'de gerçek demokrasinin oluşmasını temenni ettiğini ifade etti.

DENKTAŞ

Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş da, amaçlarının her maddesini tartışarak demokratik, özerk ve şeffaf bir üniversitenin oluşmasını sağlamak olduğunu kaydetti.

Bu sürecin yasaya uygun bir şekilde yapılması gerektiğine işaret eden Denktaş, DAÜ'ye, rektör adayı olarak başvurma kriteri olan herkesin başvurabileceğini belirtti.

Süratle en doğrusunun yapılıp geçirilmesi gerektiğini belirten Denktaş, kim seçilirse yola onunla beraber devam edeceklerini kaydetti.

ÖZGÜRGÜN

Hüseyin Özgürgün yeniden söz alarak, Serdar Denktaş'ın konuşması ardından amacın daha da netleştiğini belirterek, tezkerenin ivediliğine olumlu oy vereceklerini açıkladı.

Tezkere genel kurulun oylamasına sunularak oy birliğiyle kabul edildi.

Meclisin bugünkü gündeminde sorular bölümü de var.

Gernel Kurul'da Ulusal Birlik Partisi İskele Milletvekili Nazım Çavuşoğlu'nun ülke sorunları, TDP Lefkoşa Milletvekili Mehmet Çakıcı'nın Milli Eğitim Bakanlığı'nda uyuşturucu önleme programı, UBP Lefkoşa Milletvekili Faiz Sucuoğlu'nun son ekonomik gelişmeler ve sağlık, UBP Lefkoşa Milletvekili Ersin Tatar'ın ekonomi, UBP Gazimağusa Milletvekili Sunat Atun'un ekonomik sıkıntılar, CTP-BG Gazimagusa Milletvekili Asım Akansoy'un da  ülke ve dünyada çevre ile ilgili gündem dışı konuşmalar yapması bekleniyor.

 

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda Kuzey Kıbrıs Eğitim Vakfı ve Doğu Akdeniz Üniversitesi Kuruluş Yasa Tasarısı'nın komitede ivedilikle görüşülmesinin kabul edilmesinin ardından güncel konuşmalara geçildi. 

SUCUOĞLU

Güncel konuşmalarda ilk sözü UBP Lefkoşa Milletvekili Faiz Sucuoğlu aldı.

Son ekonomik gelişmeler ve sağlık konularında söz alan Sucuoğlu, LSD hastalığının Karpaz bölgesindeki büyük baş hayvanların itlafına neden olduğuna dikkat çekerek, av köpekleri yardımı ile taşınan bu hastalık için sadece belli bölgelerin ava kapatılmasının yanlış olduğunu savundu.

Hastalığın kene pire gibi hayvanlar tarafından yayıldığını ifade eden Sucuoğlu, diğer bölgelerin ava açık olmasını eleştirdi.

Bu durumda Karpaz'da alınan önlemlerin hiçbir anlamı kalmadığını savunan Sucuoğlu, hastalığın kuluçka süresi geçene kadar avın ertelenmesi gerektiğine işaret etti.

Önümüzdeki haftalarda ince avın açılacağına da vurgu yapan Sucuoğlu, hükümetin derhal tedbir alması ve gerekirse ince avın ertelenmesi için avcı birlikleri ile konuşulması gerektiğini söyledi.

Sucuoğlu, balaların arasındaki böceklerden hastalığın yayıldığı söylentilerinin olduğunu kaydederek, ilgili bakanlığın bu konuda açıklama yapması gerektiğini belirtti.

Turizm sektöründe büyük sıkıntılar yaşandığını anlatan Sucuoğlu, ekonominin lokomotif sektörlerinden biri olan Turizmin ihmal edildiğini savundu.

Sucuoğlu, Turizm sektörüne 2015 bütçesinde de yeterli kaynağın ayrılmadığını dile getirerek, turizm alanında yapılan sözde tanıtımların artık düzeltilmesi gerektiğini ileri sürdü.

2014 turizm gelirlerine bakıldığında çok büyük düşüklükler olduğunun görüldüğünü söyleyen Sucuoğlu, turizmle ilgili sektör temsilcilerinin bu yıl turizmde yüzde 15 ve 20'lik bir düşüşün yaşanabileceğine dikkat çektiklerini anlattı.

Sucuoğlu, gereken tedbirlerin bir an önce alınması, tanıtım ve reklam alanlarında daha etkin olunması ve turizm sektörünün canlandırılması için çaba harcanması gerektiğini anlatarak, ülkede elektrik fiyatlarının da yüksek olması ile bu sektöre büyük darbe vurduğunu ifade etti.

SENNAROĞLU

Sucuoğlu'nun eleştirilerini yanıtlamak için söz alan Gıda Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennraoğlu da, LSD hastalığının şu ana kadar nereden geldiğinin tespit edilemediğini söyledi.

Hastalığın tespitinin ardından Bakanlar Kurulu'nun hemen ertesi gün tedbir aldığını anlatarak, hastalığın bu güne kadar Siphai, Yeşilköy ve Erenköy'de görüldüğünü anımsattı.

Hastalık görülen işletmelerin hayvanlarının hemen itlaf edildiğini belirten Sennaroğlu, hastalığın balyalardan geldiğinin iddia edildiğini söyledi.

Yapılan araştırmalarda, hastalık tespit edilen işletmelere sadece Bulgaristan'dan balya geldiğini, ancak bu hastalığın Bulgaristan'da görülmediğini anlatan Sennaroğlu, dolayısıyla hastalığın balyalardan gelmediğini düşündüklerini belirtti.

Hastalığın göçmen kuşlardan gelmiş olabileceğini ifade eden Sennaroğlu, hastalığın nereden geldiğinin tespit edilemediğini söyledi.

Önemli olanın hastalığın yayılmasını engellemek olduğunu vurgulayan Bakan Sennaroğlu, AB yetkililerinin ülkede inceleme yaptığı ve hükümetin aldığı tüm önlemlerin yeterli olduğunu düşündüklerini belirtti.

Önemli olanın hastalığın başka bir bölgeye sıçramaması olduğunu ifade eden Sennaroğlu, itlaf edilen hayvanlar dışında hastalığın başka bir bölgede görülmediğini kaydetti.

Hastalığın görüldüğü bölgenin karantinaya alındığını ve ava kapatıldığını anımsatan Sennaroğlu, oradaki avcıların köpeklerini alarak başka bölgelere ava gitmelerinin de risk olduğunu belirtti.

Hastalığın sadece av köpekleri yoluyla değil, sinekle de geçebileceğini ifade eden Sennaroğlu, hükümet olarak mümkün olabildiğince tedbir aldıklarını kaydetti.

Sennaroğlu, bölgelerdeki belediyelere sinekle mücadele için çağrı yaptıkların, ilaçlar aldıklarını söyledi.

TATAR

Bakan Sennaroğlu'nun ardından, UBP Lefkoşa Milletvekili Ersin Tatar söz alarak, ekonomi ile ilgili gündem dışı konuşma yaptı.

Tatar, içinde bulunulan Şehitler Haftası nedeniyle yapılan etkinliklere değinerek, şehitleri saygıyla andı. Tatar, şehitlere borçlu olunduğunu vurguladı. 

KKTC'de büyük sıkıntılar olduğunu, refaha kavuşmak için önemli tedbirler alınması gerektiğini ifade eden Tatar, kamu maliyesinin refaha kavuşması amacıyla UBP hükümeti döneminde çok ciddi tedbirlerin alındığını kaydetti.

Tatar, 2015 yılı bütçesinde alınan tedbirlerin ekonomiyi iyiye götürmeyeceğini savunarak, memlekette alım gücünün düştüğünü söyledi.

Tarat KKTC'nin geldiği noktada hükümetin vatandaşa güven vermediğini söyleyerek, koalisyon hükümetinin birbirinden haberdar olmadan iş yapmaya çalıştığını savundu.

"CTP-BG Milletvekili Doğuş Derya'nın çirkin söylemleri basında da yer buldu. Böylesine önemli bir kürsüde nasıl konuşulacağının bilinmesi gerekir. Bu söylemlerden sonra Türkiye'den KKTC'ye nasıl bakıldığı ortadadır? şeklinde devam eden Tatar, ülkedeki eğitimin ne durumda olduğunun görüldüğünü ve tüm bunların ekonomiye olumsuz yansıdığını söyledi.

Rum tarafında yaşanan gelişmelerin de yakından izlenmesi gerektiğini ifade eden Tatar, ekonomilerin birbiriyle ilişkili olduğunu, Rum tarafının krizden çıkamadığını kaydetti.

Bengü Şonya'nın ölümünden duyduğu üzüntüyü de dile getiren Tatar, haberi duyduğunda sarsıldığını belirtti. Tatar,  ülkeye önemli hizmetleri dokunan Şonya'ya Allah'tan rahmet dileyerek, ailesi ve sevenlerine başsağlığı diledi.

Kendi hükümetleri döneminde alınan ekonomik tedbirlere CTP-BG milletvekillerinin karşı çıktığını ve bu tedbirlerle ekonominin küçültüldüğü söylediklerini kaydeden Tatar, şimdi hükümetin yaptığının ne olduğunu sordu.

SOYER

CTP-BG Gazimağusa Milletvekili Ferdi Sabit Soyer de Tatar'ın eleştirilerini yanıtladı.

Soyer, temel yapısal sorunların giderilmediği takdirde Meclis'te hep aynı konuşmaların olacağını söyledi.

Soyer, Ersin Tatar'a "Bugün söylenen her şey yarın ne olacağı bilinmediği için havada kalabilir? dedi.

ÇAVUŞOĞLU

Soyer'den sonra söz alan Ulusal Birlik Partisi İskele Milletvekili Nazım Çavuşoğlu ülke sorunları ile ilgili gündem dışı konuşma yaptı.

Uzun bir bütçe dönemi geçirildiğini ancak, hükümetin sorunları ortadan kaldıracak tedbirler almadığını savunan Çavuşoğlu, "Muhalefet milletvekilleri olarak biz bunları söyledik. Ve şimdi ne kadar haklı olduğumuzu görüyoruz? dedi.

DAÜ yasa tasarısının ivedilikle görüşülmesi konusuna onay verdiklerini anımsatan Çavuşoğlu, "Bugün Yasa üretemeyen bir hükümetten bahsediyoruz. DAÜ'de bugün mezun olacak öğrencilerin diplomalarına imza atacak rektör yok? dedi.

Olaya, "DAÜ olduğu yerde bekleyebilir? gibi bir anlayışla yaklaşıldığını ileri süren Çavuşoğlu, bugün basına da yansıyan ülkesel fiziki plan tartışmalarına değindi.

Bu konun tartışılmasının memnuniyet verici olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, bunun çok önceden yapılması gerektiğini kaydetti. 

Ülkesel fiziki planın hayata geçmesinin yaklaştığı bu günlerde, ilgili sivil toplum örgütlerinin de hareketlendiğini ifade eden Çavuşoğlu, bunun ülkede bir ilk olacağını ve bunun devam ettirilmesi gerektiğini vurguladı.

Bunun sadece hayata geçirilmesi değil, plana uyulması gerektiğine de işaret eden Çavuşoğlu,  bundan önce yapılan yasa ve emirnamelere uymama notunun tüksek olduğuna dikkat çekti.

Çavuşoğlu, ülkesel fiziki plan konusunda eksiklikler varsa, ilgililere yeterli zaman verilerek, bunların düzeltilmesi gerektiğini söyledi. 

 
22 Aralık 2014 Pazartesi 13:08
Okunma: 944
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu