Ana Sayfa » Kıbrıs » MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI

MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu toplandı.

 
 
MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI

 

 (T.A.K.): 

Meclis Başkanı Sibel Siber başkanlığında saat 10.50'de toplanan Genel Kurul gündeminde, Birleştirilmiş Özelleştirme (Değişiklik) Yasa Önerisi ile Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi'nin öneriye ilişkin raporu bulunuyor.

Yasa önerisi, 68 eski KTHY-CAS çalışanının devlette istihdamına olanak sağlayacak düzenlemeler içeriyor.

Divan katibi seçiminin de yapılacağı Meclis Genel Kurulu toplantısının gündeminde ayrıca, güncel konuşmalarla, yazılı ve sözlü sorular da yer alıyor.

Meclis Genel Kurulu'nun geçtiğimiz pazartesi günkü oturumu, hayvan üreticilerinin eylemi nedeniyle bugüne ertelenmişti.

Toplantıyı eski KTHY-CAS çalışanları da izliyor.

Toplantının başında onaya sunuşlar yapıldı.

Danışma Kurulu'nun 5 Ocak tarihli toplantısında oy birliğiyle kabul ettiği karar genel kurulda da oy birliğiyle kabul edildi.

Buna göre bugünkü toplantıda birinci sırada Özelleştirme (Değişiklik) Yasa Önerisi görüşülecek, ardından divan katibi seçimi yapılacak ve en sonra da denetim işlevi yerine getirilecek.

AD-HOC KOMİTE ÜYELERİ BELİRLENDİ

Daha sonra Kuzey Kıbrıs Eğitim Vakfı ve DAÜ Kuruluş Yasa Tasarısı'nı görüşmek üzere oluşturulan Ad-hoc komitenin 10 üyeden oluşturulması kabul edildi. Komitede CTP-BG'den Erkut Şahali, Tufan Erhürman, Ferdi Sabit Soyer ve Asım Akansoy; UBP'den Erdal Özcenk, Ersan Saner, Dursun Oğuz; DP-UG'den Mustafa Arabacıoğlu ve Menteş GündüzTDP'den Hüseyin Angolemli görev yapacak.

Toplantıda daha sonra ivedilik tezkereleri sunuldu

Dursun Oğuz, Menteş Gündüz ve Birikim Özgür'ün birlikte sunduğu Askerlik (Değişiklik) Yasa Önerisi'ne ivedilik istemi okundu.

 Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Askerlik (Değişiklik) Yasa Önerisi'nin ivedilikle görüşülmesi tezkeresini oy birliğiyle kabul etti.

Öneri, GKK'daki uzman askerlerin emeklilik haklarını düzenliyor.

Bu sırada söz alan Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, çok önemli bir sorunu halletmede uzlaştıklarını; 40 yaşına gelen uzman askerlerin sistem dışına itilirken emekli olamadığını; bu soruna çözüm getirilmesini amaçlayan öneriyle, bu kişilerin geri hizmetlerde devam edeceğini belirtti.

Yorgancıoğlu, mağdur olan insanların iş yapma kapasitelerini yayma anlamında yararlı olacağını söyledi.

Yorgancıoğlu, ivediliğe olumlu oy vereceklerini açıkladı.

OĞUZ

UBP Milletvekili Dursun Oğuz da, bir sorunu halledecek yasayla, 45 yaşından sonra kimsenin iş bulma şansı kalmadığını ve bu insanların çok zorda kaldığını anlattı. Oğuz, herkesin kabul ettiği bu sorunun aşılmasına katkı yapanlara teşekkür etti.

ÖZGÜRGÜN

Yasayla ilgili uzlaşının kendilerini sevindirdiğini söyleyen UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, yine CAS çalışanlarıyla ilgili uzlaşının da politikaya güvensizliği artırmayı önlemesi açısından önemli olduğunu söyledi.

Özgürgün, polisin ve GKK'nın öneminin son birkaç günde görüldüğünü ifade ederek bu kurumların sıkıntılarının da uzlaşıyla aşılması gerektiğini kaydetti.

Uzlaşıya katkısı olanları kutlayan Hüseyin Özgürgün, polis ve askerle ilgili kararlarda Meclis'te birliktelik sergilenmesinin içerikte de görüntüde de çok önem taşıdığını belirtti.

ARABACIOĞLU

DP-UG Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu, yasa önerisinin çok önemli olduğunu söyledi.

Arabacıoğlu, bin 24 civarında sözleşmeli er ve erbaş bulunduğunu ve belli bir yaştan sonra performanslarında düşme olunca sözleşmelerinin sona erdiğini, bu yasa değişikliğiyle bu kişilerin çalışmaya devam etmeleriyle ilgili güvence sağlanacağını anlattı.

Arabacıoğlu, yasadan yararlanacak kişilerin görevlere devam edebileceğini belirtti.

ÇELER

TDP Milletvekili Zeki Çeler ise, GKK'da mukaveleli çalışanların şartlarının iyileştirilmesinin doğru bir yaklaşım olduğunu belirtti.

Yasayla ilgili kimsenin TDP'ye bir şey sormadığından yakınan Çeler, diğer üç partinin elçilik ve GKK'yla birlikte bir çalışma yaptığını savundu.

Çeler, TDP'ye de söz hakkı verilmesi gerektiğini kaydederek, GKK'daki sorunu zaten bildiklerini söyledi. Yasanın gerektirdiği maddi ihtiyacın iç kaynaklarla karşılanmasını arzu ettiklerini belirten Zeki Çeler, TDP'nin oyunun da olumlu olacağını açıkladı.

Daha sonra yapılan oylamada tezkere oy birliğiyle onay aldı.

 

 Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda Birleştirilmiş Özelleştirme (Değişiklik) Yasa Önerisi'nin görüşülmesinden önce söz alan TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı, hayvan üreticileri ve çiftçilerin eylemiyle ilgili konuştu.

Uzlaşma için neden üç gün beklendiğini soran ve hükümete eleştiriler yönelten Çakıcı, "Eğer anlaşabilecek kapasiten varsaydı bunu niye üç gün önce yapmadın ve insanları ezdin eledin?? diye sordu.

"Böyle korkak bir hükümet olur mu?? diyerek eleştirilerini sürdüren Çakıcı, hükümetin süt paralarını ödeyecek parası varsaydı niçin beklediğini sorguladı.

Çakıcı, üç gün boyunca kapıların kırıldığını, insanların ezildiğini söyledi.

YORGANCIOĞLU

Çakıcı'yı yanıtlayan Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, hayvan üreticileriyle varılan uzlaşıdaki önerilerini eylemden üç gün önceden ilettiklerini; ancak üreticilerin "ödensek de eylem yapacağız? dediklerini hatırlattı.

Yorgancıoğlu, yeni ödemeleri açıkladıkları halde eylemin yapıldığını belirtti.

Sübvanse edilen 6 bin ton balyanın ihalesinin sonuçlandığını açıklayan Başbakan, bugün masa kurulacak ve sektörün yeniden yapılandırılması için görüşmelerin başlayacağını; süt piyasasının yeniden oluşturulmasının kendi talepleri olduğunu; aynı şekilde narenciyenin de yeniden yapılandırılması gerektiğini söyledi.

Başbakan Yorgancıoğlu, eylemcilerin talepleri arasında yer alan tarım bütçesinin yüzde 50 artırılmasının ise mümkün olmadığını ifade etti.

Sektör yeniden yapılandırılmazsa sıkıntıların süreceğine dikkat çeken Başbakan Yorgancıoğlu, Süt Kurumu'nun sattığı sütün parasını sürekli toplayabilmesini sağlayacak bir yapılandırma gerektiğini; kurumun 12 milyon TL civarında alacağı bulunduğunu anlattı.

Başbakan Yorgancıoğlu, günü gelen ve ödenmeyen bir dönemlik süt parası bulunduğunu kaydetti.

SENNAROĞLU

Gıda, Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu, süt ödemelerinin ayın 5'inde ve 20'sinde yapıldığını, kendisinin eski bakanlığı döneminde bunun rutin sürdüğünü, daha sonra UBP döneminde aksadığını söyledi.

Sennaroğlu, UBP döneminde imalatçıların süt parasını 45 gün sonra ödediğini, daha sonra sürenin 60 güne yükseltildiğini, böylece üreticilere ödemelerin bir dönem kaydığını; şu anda üreticilerin bu açığın kapatılmasını istediğini ancak buna imkan bulunmadığını anlattı.

Önder Sennaroğlu, yapının sürdürülebilir şekle gelmesine herkesin katkıda bulunması gerektiğini vurguladı. Sennaroğlu, 5 Ocak'ta ödenmesi gereken süt paralarının bugün ödeneceğini belirterek, geçmişte ödemelerin daha uzun süre sarktığını söyledi.

Sennaroğlu, bugün saat 15.30'da sürdürülebilir bir yapı için hayvan üreticileriyle görüşeceklerini hatırlattı.

ÖZGÜRGÜN

UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, Sennaroğlu'nun UBP dönemi hükümetlerini suçlamasını eleştirdi.

Özgürgün, eylemi provoke etmediklerini belirterek "Provoke etsek daha büyük şeyler olacaktı, etmedik, sakinleştirdik, geri durmalarını söyledik? dedi.

UBP Genel Başkanı Özgürgün, bir buçuk yıllık hükümetin halen geçmişi suçladığını belirtti.

Yapısal sıkıntıların aşılması için işbirliğine gitmek gerektiğini söyleyen Hüseyin Özgürgün, hükümetin sorunların çözümü için muhalefetten destek istemesi gerektiğini; ancak suçlamalar yapmayı sürdürürse destek vermeyeceklerini kaydetti.

İsteseler eylemleri provoke edebileceklerini ancak bunu yapmadıklarını, sorumlu muhalefet sergilediklerini söyleyen Özgürgün, iktidarın muhalefetin olumlu davranışlarını değerlendirmesini istedi.

 
8 Ocak 2015 Perşembe 11:44
Okunma: 732
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu