Ana Sayfa » Spor » MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI

MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Meclis Başkanı Sibel Siber başkanlığında saat 11.20’de toplandı.

 
 
MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI

 

 

 

Başbakan Yardımcısı, Turizm Ekonomi Kültür ve Spor Bakanı, DP-UG Genel Başkanı Serdar Denktaş, Genel Kurul’un toplanması ve çalışmasının sadece iktidar partisi milletvekillerinin sorumluluğunda olmadığını belirterek, Ulusal Birlik Partisi’nin sadece yasaların görüşüldüğü Pazartesi günü değil, hükümeti eleştirmek üzere güncel konuşmaların yapıldığı Perşembe günü de nisap sağlamayı iktidara bırakmasının doğru bir davranış olmadığını kaydetti.

Denktaş, “Vatandaşa siyasetin siyasetçinin doğru işler yaptığını göstermek istiyorsak, Genel Kurul’un toplanmasını hep birlikte sağlamalıyız” diye konuştu.

UBP’nin tavrını protesto etmek için DP-UG milletvekilleri olarak yapılacak konuşmaların hiçbirini dinlemeyip Genel Kurul’dan ayrılacaklarını belirten Denktaş, “Aynı yöntem devam ederse, Perşembe günü nisap olmayacak. Vatandaşa da doğru mesajı vermek için nisabın sağlanmasında sorumluluk hepimizdedir. Denetim günü dahil her toplantıda nisap sağlama sorumluluğunu iktidara yüklemek doğru değil” dedi.

ÖZGÜRGÜN

Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, söz alarak  “Bize vaaz verenler sütten çıkmış ak kaşık değiller” dedi.

Özgürgün, birçok yasada hükümete destek verdiklerini, nisap sağlamaya yardım ettiklerini ancak komiteden geçen UBP’nin YYK üyesi için Genel Kurul’dan ret cevabı çıkması üzerine bu tavrı ortaya koyduklarını belirtti.

Özgürgün, “Başbakan Yardımcısı,  hiçbir şey olmamış gibi tavır koymamızı eleştiriyor. Biz iktidara saldırmadık. Ama bir komite üyeliğinin reddi üzerine bir tavır koyduk, tepki verdik” dedi.

YORGANCIOĞLU

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, da meclisin çalışır vaziyette olmasının bütün milletvekillerini sorumluğunda olduğunu belirtti. Yapılan yeminin bir parçasının da bu olduğunu söyleyen Yorgancıoğlu, CTP-BG meclis kurulunun bir değerlendirme yaptığını, UBP’nin önereceği kişiye olumlu oy vereceklerini kaydetti.

Yorgancıoğlu, CTP-BG meclis grubu olarak UBP’nin önereceği kişiye olumlu oy vereceklerini ancak UBP’nin nereye aday gösterdiğinin ve o makamın hangi koşulları gerektirmesi gerektiğinin farkında olmadığını söyledi.

YYK’nın, çalışmalarının engellenmemesinin önemli olduğuna değinen Yorgancoğlu, “Bu makam için siz daha önce yazılar yazmışsanız, eleştirdiniz bu makama gelince bu makamı denetleyemezsiniz. Daha önce makamı eleştirene bunu sorarlar. Bizim tepkimiz de buydu” dedi.

Yeniden söz alan UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, ilgili komitenin UBP’nin YYK adayını yeniden gözden geçireceği yönündeki girişimini olumlu bulduklarını belirterek, buna karşılık UBP’li milletvekillerinin de nisap konusundaki tavrını yeniden değerlendireceğini kaydetti.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu toplantısında güncel konuşmalar yapılıyor.

Azerbaycan'dan adaya gelen bazı sivil toplum kuruluşları yetkililerinden oluşan heyet  de, UBP Lefkoşa Milletvekili Zorlu Töre'nin  "Hocalı Katliamı ve Dünyanın Tutumu? ile ilgili güncel konuşmasını izlemek amacıyla Meclis Genel Kurulu toplantı salonu izleyici bölümünde bulunuyor.

BAKIRCI

Toplantıda, UBP Milletvekili Hamit Bakırcı, çevre konusunda konuşma yaptı. Bakırcı, ülkede çok sorun olduğunu söyleyerek, çam kese böceğiyle mücadele konusunda hükümeti eleştirdi.

Bakırcı, ağaçlandırma çalışmalarının yavaş gittiğini, bir milyon rakamına ulaşılamadığını, eksiklikler yaşandığını belirtti.

Çam dışında harnup, zeytin, badem ağacı dikilmesi, bunların teşvik edilmesi gerektiğini söyleyen Bakırcı, bu politikanın devam etmesi, kalıcı bir politika oluşturulması gerektiğini ifade etti.

Elektrik santralına AKSA'nın filtre takması işlemelerine değinen Bakırcı, 8 bacanın tümüne henüz filtre takılmadığını, bunun takip edilmesi gerektiğini kaydetti.

Karpaz bölgesinde ekinlerin biçilme zamanı gelmeden önce eşeklerin kapalı bir alana alınması gerektiğini söyleyen Bakırcı, çiftçilikle uğraşanlar için bu konunun önemli olduğunu ifade etti.

Bakırcı, Teknecik'e filtre takılacağının söylendiğini ancak bacalarının filtre takılmasına uygun olmadığını belirtti.

Türkiye'den KKTC'ye su getirilmesi projesine de değinen Bakırcı, suyun yönetimi konusunda aşama kaydedilmediğini, Su Dairesi Müdürü'nün atanmadığını söyledi.

DİNÇYÜREK

Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hakan Dinçyürek, yanıtında, "Türkiye'den KKTC'ye gelecek suyu biz yöneteceğiz. Ülkenin insan kaynağı, bilgi birikimi ile suyu yöneteceğiz. 1 Mayıs itibariyle 14 mühendis ve 6 teknisyen göreve başlayacak? dedi.

Her şeyin başının niyet ve kararlılık olduğunu belirten Dinçyürek, Bakanlıkların mazeret değil çözüm üretme yeri olduğunu söyledi.

SOYER

CTP-BG Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, "Kıbrıs'taki Son Gelişmeler? konusunda konuşma yaptı.

Soyer, güncel konuşma yapan bazı milletvekillerinin belirtikleri konuda değil, çok farklı konularda konuşma yapmalarını eleştirdi.

Soyer, Rum lider Anastasiadis'in Rusya'da bazı anlaşmalar imzaladığını, aynı zamanda Mısır ile de bazı anlaşmalar yapıldığını söyleyerek, bunların çok yönlü olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Putin'in Türk akımı isimli bir projeyi gündeme getirdiğini anlatan Soyer, bu ve benzeri projelerin yeni kanallar açma imkanı verdiğini, büyük önemi olduğunu ifade etti.

Kıbrıs ve Türkiye'nin istikrara ihtiyacı olduğunu söyleyen Soyer, "Yeni siyasal gelişmeler, bizim önemli aktör olacağımızı gösteriyor. Bu da Kıbrıs sorununun çözülmesinin gerekliliğini bir kez daha ortaya koyuyor. Bizim Kıbrıs sorununda atak olmamız gerekiyor. Şu anda bu inisiyatif yok?  dedi.

Soyer, yaşanan gelişmelerin soğuk savaş mantığı ile değerlendirilemeyeceğini kaydetti.

İstanbul'da bir yarışmada "Kıbrıs Cumhuriyeti? bayrağı ile Türk bayrağının yan yana çekildiğini söyleyen Soyer, "Bu Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasasına uygundur. Bayrak insanın içindedir, bayrak ile siyaset yapılamaz? dedi.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Demirören'in Cumhurbaşkanı Eroğlu'nu ziyaret etmesini de eleştiren Soyer, futboldaki sorunları çözecek yerin Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu olduğunu kaydetti. Soyer, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı'nın neden Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu'nu ziyaret etmediğini sordu.

Soyer, hayatın gerçeği ile siyasi söylemelerin birbirini tutmadığı durumlarda ilerlemenin sağlanamayacağını ifade etti.

(GÖZ/HA)

 
26 Şubat 2015 Perşembe 13:14
Okunma: 1212
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu