Ana Sayfa » Kıbrıs » MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI

MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda bilgiye ve onaya sunuşlar yapılarak, güncel konuşmalara geçildi.

 
 
MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI

 

(T.A.K):

SANER

Güncel konuşmalardan önce söz alan UBP Gazimağusa Milletvekili Ersan Saner Kapalı Maraş konusunda Kıbrıslı Rumların Avrupa Birliği'nde bazı çalışmalar yürüttüğünü anlattı.

Saner Maraş konusunda Kıbrıslı Türklerin sesinin Avrupa Birliği'nde duyurulması için Dışişleri Bakanı'nı göreve çağırdı.

Daha sonra güncel konuşmalara geçildi.

ÇAVUŞOĞLU

İlk güncel konuşmayı UBP İskele Milletvekili Nazım Çavuşoğlu yaparak, 2010 yılından sonra işe giren devlet memurlarının maaşlarını değiştiren yasanın düzenlenmesi gerektiğini ifade etti.

Belediyeler Yasası'nın o dönemin muhalefeti bugünün hükümeti tarafından politik çıkarlar göz önüne alınarak daha önce reddedildiğini söyleyen Çavuşoğlu, şimdi belediyeler el değiştirince aynı partilerin bu yasayı yeniden Meclis'e getirdiğini söyledi.

2010 yılı işe giren kamu çalışanlarının maaşlarını düzenleyen yasanın "hangi hükümet tarafından kim tarafından geçirildiği? tartışılmadan ele alınması ve bu yasayla işe alınanların mağduriyetlerinin ortadan kaldırılması gerektiğini söyleyen Çavuşoğlu, hükümeti bu konuda adım atmaya çağırdı.

Çiftçilerin mazot alacaklarının hala ödenmediğini söyleyen Çavuşoğlu "Bir taraftan mazot desteği verilmiyor, diğer taraftan insanımızın daha çok mazot yakacağı işler esirgenmeden yapılıyor. Yılların beklentisi, bu memleketin alt yapı anlamında tek icraatı, Çayırova Mehmetçik yolunda ihaleye çıkıldı. Ama o yolun asfaltı bir türlü dökülmediğinden vatandaş daha uzun yollardan gitmek zorunda kalıyor? diye konuştu.

Çavuşoğlu eğitim konusunda da sorular sordu.

ULUÇAY

Çavuşoğlu'nun ardından söz alan İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay, önümüzdeki dönemin Kıbrıs sorunu açısından önemli olduğunu ifade ederek, bu sürecin iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Uluçay, "Bu konuda biz de üzerimize düşeni yapacağız? diye konuştu.

Çavuşoğlu'nun iddia ettiği gibi Belediyeler Yasası'nı reddetmediklerini söyleyen Uluçay, "İvediliğini evet reddettik, bizim hazırladığımız yasayı da komiteye getirdik. Her ikisi de komitede görüşülmeyi bekliyor? açıklamasını yaptı.

"Biz getirdik CTP reddetti demek haksızlıktır? diyen Uluçay, o dönem bütçe komitesinde UBP çoğunluğu olduğu halde, ilgili tasarının bütçe komitesinden de geçirilmediğini belirtti.

Belediyelerin katkı payını artırmayı öngördüklerini ifade eden Uluçay, belediyelerin geçmişten kalan borçları nedeniyle sürdürülebilir bir yapıda olmadığını kaydetti.

CANDAN

CTP-BG Güzelyurt Milletvekili Armağan Candan, söz alarak Ersan Saner'in yaptığı konuşmaya cevaben Avrupa Parlamentosu'nda Kıbrıslı Türkler'in sesini duyurmak için yaptıkları çalışmaları anlattı.

BEROVA

Milli Eğitim Bakanı Özdemir Berova da Milli Eğitim Bakanlığı'nın çalışmalarıyla ilgili sorulan sorulara ithafen kürsüye çıktı.

Eğitim sistemiyle ilgili bilgi veren Berova, YÖK Başkanıyla yaptığı görüşmeler sonucu, öğrencilerin ulaşım ve sosyal çevreye adaptasyonu açısından daha avantajlı Türkiye üniversiteleri için kontenjan sağladıklarını belirtti.

GCE sisteminde sınava giren öğrencilerin sınav tarihlerinin Türkiye kayıt tarihleriyle çakışma sorununu çözdüklerini anlatan Berova,  yaptıkları çalışmalar sonucu Türkiye'deki bazı üniversitelerin YÖS sınavlarını KKTC'de gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

Berova, üniversite sorunlarının ele alınacağı bir çalıştay düzenleyeceklerini ifade ederek, çalıştayda üniversite giriş konularının da ele alınacağını açıkladı.

Meclis Genel Kurulu toplantısında söz alan UBP Lefkoşa Milletvekili Ersin Tatar "ekonomik gelişmeler? başlıklı güncel konuşma yaptı.

TATAR

Tatar, ekonomik gelişmelerle ilgili konuşmasında, ülkede çok ciddi anlamda ekonomik sıkıntı yaşandığını, halkın refah seviyesinin çok düştüğünü savundu.

Tatar, hükümeti ekonomik tedbirler almamakla da suçlayarak, hükümetin işe personel almaya devam ettiğini ancak bunun doğru politika olmadığını söyledi.

Kıbrıs Rum Kesimi akaryakıt fiyatlarındaki değişimle elektrikte indirime giderken KKTC'de otomasyona gidileceğinin açıklandığını hatırlatan Tatar, mevcut kur gelişmeleri nedeniyle elektrik fiyatlarında büyük bir artış beklediğini ifade etti.

Tatar hükümeti bir an evvel 2016-2017-2018 ekonomik programıyla ilgili çalışmaya başlamaya çağırdı.

Kamuda yasa dışı işlemler yapıldığını savunan Tatar, İçişleri Bakanlığı'na bağlı bir dairede böyle işlemler olduğunu söyledi. Tatar ilgili dairede mobbing de yapıldığını ileri sürdü.

SUCUOĞLU

UBP Lefkoşa Milletvekili Faiz Sucuoğlu, "Genel Ekonomik Durum? başlıklı güncel konuşmasında, enflasyon ölçümünde kullanılan yöntemleri eleştirdi.

Sucuoğlu yayınlanan enflasyon rakamlarını eleştirerek, bu değerlerin nasıl elde edildiğine dair bilgi istedi.

Sucuoğlu hükümetin dövizle borcu olan vatandaşı dövizin artışından korumak için herhangi bir çalışma yürütüp yürütmediğini sordu.

Türkiye'den getirilecek suyla ilgili hükümetin hangi çalışmaları yürüttüğü konusunda da bilgi isteyen Sucuoğlu, sağlık sistemini de eleştirdi.

5 bin hastanın bir onkoloğa mahkum edildiğini söyleyen Sucuoğlu, onkolog sıkıntısının başka şekillerde de aşılabileceğini kaydetti.

ULUÇAY

Sucuoğlu'nun ardından söz alan İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay, İçişleri Bakanlığındaki ilgili dairede çalışanların, iddia edilenlerin doğru olmadığını imza toplayarak belirttiğini, kendisinin de bu konuda daha önce açıklama yaptığını söyledi.

Uluçay söz konusu görevlendirmenin 2012 yılında düşük derecede bir kişinin müdür muavinliğine getirilmesinden kaynaklandığını ifade etti ve süreci anlattı.

 
7 Mayıs 2015 Perşembe 12:21
Okunma: 666
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu