Ana Sayfa » Kıbrıs » MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI

MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Meclis Başkanı Sibel Siber'in başkanlığında bugün saat 10.30'da toplandı.

 
 
MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI

(T.A.K.): 

Siber, Sağlık Bakanlığı ile Meclis'te Perşembe günü saat 10.00'dan itibaren halka da açık olacak bir kan kampanyası düzenleneceğini belirtti.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Siber, Avustralya Parlamentosu'na seçilen ilk Türk milletvekili Nazlı Süleyman'ın da Meclis oturumu izlediğini açıkladı.Genel Kurul'da ilk olarak onaya ve bilgiye sunuş işlemi yapıldı.

Bu bölümde Meclis Başkanlık Divanı'nın 24-27 Ocak tarihlerinde Brüksel'de yapılacak Avrupa Parlamentosu toplantısına katılma kararı görüşüldü. Buna göre milletvekilleri; Armağan Candan, Hasan Taçoy, Zeki Çeler, Ergün Serdaroğlu'nun toplantıya katılması oybirliğiyle kabul edildi.

Daha sonra Hukuk Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi'nin gündeminde bulunan Yabancıların Çalışma İzinleri (Değişiklik) Yasa Tasarısı'nın komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkere de görüşüldü.

Bu esnada söz alan UBP milletvekili Zorlu Töre, Vatandaşlık Yasası'nın en kısa sürede çıkması ve titizlikle ele alınması gerektiğini ifade etti. Töre, bu konudan dolayı endişe içinde ve kayıt dışında bulunan çok sayıda insan olduğunu belirtti. Genel af çıkarılması gerektiğini dile getiren Töre, af çıkarmanın bir zararı olmayacağını söyledi.

DP-UG milletvekili Menteş Gündüz, cezaya düşen çok sayıda kişi olduğunu ve ailelerinin de mağdur olduğunu, af çıkarılmasının da dikkatle yapılması gerektiğini belirtti.

Daha sora tezkere oybirliğiyle onaylandı.

Uyuşturucu Madde Bağımlıları Ve Kullanıcıları Hakkında Denetimli Serbestlik Yasa Önerisini Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici Ve Özel Komite'ye CTP Milletvekili Doğuş Derya'nın yerine Fazilet Özdenefe'nin görevlendirilmesine ilişkin tezkere de görüşülerek oybirliğiyle onaylandı.

Ardından, TDP milletvekili Mehmet Çakıcı, söz alarak, 13. maaşın gecikmesinin bir taktik olduğunu, Mali Protokol ile ilişkili olduğunu söyledi. Çakıcı, hükümetin 13. maaşı geciktirmesinin nedeninin, Mali Protokol'ün imzalanması, suyun, telefonun ve limanların özelleştirilmesi için gerekçe uydurmak olduğunu savundu.

Protokolün içinde suyun özelleştirilmesinin de olduğunu savunan Çakıcı, "'Sizi kurtarmak, 13. Maaşı vermek için suyu özelleştirmek zorunda kaldık' denecek. Gerçeklerle yüzleşmek zorundayız? ifadelerini kullandı.

Çakıcı, bugüne kadar Aralık ayı dışında ödenen bir 13. Maaş olmadığını, bunun yasal bir hak olduğunu söyledi.

Başbakan Ömer Kalyoncu, Çakıcı'ın konuşmasının "karışık olduğunu? söyledi. Kalyoncu, 13. Maaşın geçmişte üç taksitte ödendiği de olduğunu ve her zaman Aralık ayında ödenmediğini söyledi.

13. maaşın Mali Protokol ve su ile ilgili olmadığını dile getiren Kalyoncu, suda bir anlaşma yapıldığı ve 13. Maaşın ödendiği söylemlerinin doğru olmadığını, suda bir anlaşma olmadığını, Mali Protokol'ün de henüz imzalanmadığını ifade etti.

Mali Protokol çerçevesinde bazı yapılandırılmaların gerçekleştirileceğini söyleyen Kalyoncu, yapısal reforma ihtiyaç duyulduğunu anlattı.

Kalyoncu, havalimanı konusunda dikkatli yapılması gereken bir anlaşmaya ihtiyaç duyulduğunu, bundan sonra yapılacak tüm işlere çok dikkatli yaklaşmak gerektiğini söyledi.

Kalyoncu, Mali Protokolün imzalanacağını, su konusunun da belediyelerin de dahil olacağı bir şekilde bir anlaşma ile sonlandırılacağını kaydetti.

Daha sonra Genel Kurul'da daha sonra Sayıştay Komitesi'nin KKTC Washington Temsilciliği ile KKTC New York Temsilciliğinin 1999-2005 mali yıllarına ait Sayıştay Denetim Raporları komite başkanı tarafından okundu.

 

Başbakan Ömer Kalyoncu, CTP ile UBP'nin henüz su konusunda bir görüşme yapmadığını; Mali Protokol'ün de bürokratlar arasında görüşüldüğünü belirtti.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda onaya ve bilgiye sunuşların ardından Sayıştay Komitesi'nin, KKTC Washington Temsilciliği ile KKTC New York Temsilciliğinin 1999-2005 mali yıllarına ait Sayıştay Denetim Raporu, komite başkanı DP-UG Milletvekili Hasan Taçoy tarafından okundu.

Raporlarla ilgili söz alan TDP milletvekili Hüseyin Angolemli, temsilciliklerde kayıt altına alınmayan işler yapıldığını, makbuz verilmediğini söyleyerek, temsilciliklerin gözden geçirilmesi gerektiğini belirtti.

"Orada ne yapıyorlar. Sadece buradan heyetler gittiğinde onlara rehberlik mi yapıyorlar? Görevleri nedir?? diye soran Angolemli, komite başkanından rapor dışında bilgi vermesini talep etti.

Angolemli, "Adını bile duymadığımız ülkelerde temsilcilikler var. Bu kişiler ne iş yapıyorlar. Bunlar sorgulanmalıdır? dedi.

Angolemli, KKTC'yi tanımak amacıyla ülkeye gelen bazı ülke temsilcilerinin "suların bulandırılmaması? gerekçesiyle reddedildiğini iddia etti.

Üniversite okumaya gelen öğrencilerin sahip olduğu sağlık sorunları konusunda denetim olmadığını söyleyen Angolemli, "Burası sorma gir hanı mı? Hazır olmalıyız her şeye. Hastalığa da, güvenlikle ilgili konulara da. Altyapıyı hazırlamadan belli alanlarda açılmamalıyız? dedi.

TATAR

UBP milletvekili Ersin Tatar, 17 yıl önce olan bazı hadiselerle ilgili raporların görüşüldüğünü ancak devletin denetlemesi gereken çok daha önemli daireler ve konular olduğunu söyledi.

Elektrik Kurumu'nda son durumun ne olduğunu soran Tatar, petrol fiyatlarında çok ciddi düşüş yaşandığını, bu konunun nasıl karşılanacağını sordu.

Dünyada petrol fiyatlarının 120 dolardan 28 dolara düştüğünü ifade eden Tatar, otomatiğe bağlandığı söylenilen elektrik fiyatlarının neden hala değişmediğini sordu.

ÇAKICI

TDP milletvekili Mehmet Çakıcı, denetleme yapması gereken yerlerden biri olan Sayıştayın eleman sayısının yetersiz olduğunu, denetim konularında geri kaldığını, yeni yeni çalışmalar yapılmaya başlandığını söyledi.

Çakıcı, petrol fiyatları yükseldiğinde, elektrik ücretlerinin arttığını ancak azaldığında ücretlerin düşürülmediğini belirtti.

Başbakan Kalyoncu'nun "bazı alanlarda uzmanlar bulunmadığını bu nedenle sıkıntı yaşandığını? söylemesini eleştiren Çakıcı, eğer bu uzmanlar yoksa, yurtdışıdan getirilebileceğini söyledi. Çakıcı, 2004 yılından beri bu sorunun aşılamaması konusunda hükümeti eleştirdi.

DİNÇYÜREK

DP-UG milletvekili Hakan Dinçyürek, Sayıştay raporlarının güncelliğini kaybettiğini söyledi. "Ülkenin en büyük yaralarından biri Elektrik Kurumu'dur. Elektrikte işler şeffaf ve kamu vicdanını rahatlatacak şekilde değildir? diyen Dinçyürek, ihaleler, maliyet hesapları gibi konuların güvenirliğinin kamuoyunda tartışıldığını söyledi.

KIB-TEK'in denetlenemediğini savunan Dinçyürek, "Böyle bir kurum demokratik bir ülkede olamaz. Borcunu devlet verecek ama denetleme yapamayacak, hesabını soramayacak? şeklinde konuştu.

KALYONCU

Başbakan Ömer Kalyoncu, "Esas sorun gündemi değil istediğimizi konuşmaktır. Bu nedenle bizi kimse anlamaz. Toplum da anlamaz? dedi. Kamu görevinin yasa ile yönetildiğini, kamuya istenilen anda istihdam yapılamadığını söyleyen Kalyoncu, bu nedenle uzmanların istihdam edilemediğini belirtti.

Kalyoncu, elektrik maliyet hesaplarının üç aylık sürelerde çıkarıldığını, bu konuda yeni bir düzenleme yapılacağını söyledi.

Kalyoncu, Meclis'teki konuşmaların gündeme bağlı kalması gerektiğini belirtti.

TAÇOY

Sayıştay Komitesi Başkanı Hasan Taçoy, yeniden söz alarak, daha önceki yıllara ilişkin raporlar da bulunduğunu, temsilciliklerde kayda geçilmesi konularında gereken uyarıların yapıldığını söyledi. Taçoy, temsilciliklerde demirbaşın tutulması ve harcamaların kayda alınması alanlarında geçmiş yıllara oranla bir iyileşme olduğunu dile getirdi.

Sayıştay'ın Elektrik Kurumu'na girmemesi diye bir şey olmadığını, daha önceki yıllarda denetimlerin yapıldığını, raporların tutulduğunu, cezalar verildiğini söyleyen Taçoy, devletin bu konuda gereğini yapmasını istedi.

TDP milletvekili Mehmet Çakıcı yeniden söz alıp, Başbakanın gündem dışı konuşmalara yönelik eleştirisini yanıtladı. Çakıcı, halkın gündeminin raporlar olmadığını, gündemin elektrikteki sorunlar, su ve 13. Maaşlar olduğunu söyledi.

Çakıcı, kamuya istihdam yapılmadan, ihtiyaç duyulan alanlarda profesörlerden hizmet satın alınabileceğini dile getirdi. 

"CTP İLE UBP HENÜZ SU KONUSUNDA BİR GÖRÜŞME YAPMADI??

Başbakan Ömer Kalyoncu, Çakıcı'nın gündem dışı konuşmasını eleştirdi. Kalyoncu, yasalara ve iç tüzüğe uyulması gerektiğini söyledi.

CTP ile UBP'nin henüz su konusunda bir görüşme yapmadığını söyleyen Kalyoncu, Mali Protokol'ün de bürokratlar arasında görüşüldüğünü belirtti. Kalyoncu, "Hükümetten gideceksek taviz vermek gibi bir niyetimiz yoktur? diye konuştu.

ÇOLAK

Dışişleri Bakanı Emine Çolak, 1999 yılına geri giden bir raporun söz konusu olduğunu, bu kadar uzun süre sonra gündeme gelmesinin sıkıntılara yol açtığını söyledi.

Çolak, gecikmelerin yararı azalttığını belirtti.

Genelleme yapılarak, temsilciliklerde "iş yapılmadığının ve kayıt dışına çıkıldığının? söylenmesinden üzüntü duyduğunu dile getiren Çolak, bürokratik kayıtların eksikliğinden dolayı yapılan eleştirilerin haksızlığa yol açtığını kaydetti.

Temsilciliklerin denetimi konusunda bakanlığın her türlü yardıma hazır olduğunu söyleyen Çolak, güncel denetleme yapılması gerektiğini belirtti. Konuşmaların ardından Genel Kurul bugünkü birleşimini tamamladı, bir sonraki birleşim Perşembe günü saat 10.00'da yapılacak.

 
18 Ocak 2016 Pazartesi 11:09
Okunma: 853
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu