Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Genel Kurulu Toplandı

Meclis Genel Kurulu Toplandı

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu saat 10.30’da Meclis Başkan Vekili Hüseyin Avkıran Alanlı başkanlığında toplandı. Toplantıda ilk olarak onaya ve bilgiye sunuşlara yer verildi.

 
 
Meclis Genel Kurulu Toplandı

 

Cumhuriyet Meclisi Danışma Kurulu’nun, Meclis Genel Kurulu’nun 30 Mayıs Pazartesi günü olan birleşiminin ertelenmesine dair kararı okundu. Karar, oyçokluğuyla kabul edildi.

Başbakanlığın Ekonomi, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Küçük ve Orta Boy İşletmeleri Geliştirme Merkezi (KOBİGEM) ve Türkiye Cumhuriyeti (TC) Bilim ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) arasında işbirliği geliştirilmesi hakkındaki mutabakat zaptına ilişkin tezkere de okutulup bilgiye sunuldu.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, özelleştirmeye ilgili sürecin yeni olmadığını ve şu an sürecin devam ettiğini kaydederek Telekomünikasyon Dairesi’nin özelleştirmesi konusunda sürecin yasanın öngördüğü şekilde işleyeceğini söyledi.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda güncel konuşmalar yapılıyor.

İlk konuşmayı Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Gazimağusa Milletvekili Ferdi Sabit Soyer yaptı. Soyer, konuşmasında Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun’un özelleştirme konusunda yaptığı açıklamaları yorumladı.

“Özelleştirme konuşulsun da ne isterse olsun moduna girildi” diyen Soyer, Bakan Sunat Atun’un Kıbrıs gazetesinde yayımlanan bir açıklamasını Meclis kürsüsünden okudu.

Atun’un “telekomünikasyonda ihale hazır” açıklaması yaptığını söyleyen ve bunu eleştiren Soyer, limanlar ve havaalanları dışındaki kamu kurumlarının özelleştirme kapsamına alınması için Bakanlar Kurulu’nda kararı olması, ardından da Şirketler Yasası’na göre şirketler kurulması gerektiğini söyledi.

“Bu açıklamaların hiçbir tutarlı yanı yok” diyen Soyer, “Yasaların, düşüncelerin, saygının yerde süründüğü bir ortamda siz hiçbir soruna çare bulamazsınız.

Kendi çıkardığınız yasanının amir kurallarına bile saygınız yok” dedi.

Bu konunun “hayati” olduğunu söyleyen Ferdi Sabit Soyer, Ercan Havaalanı’nda yaşananları örnek gösterdi, “Bu işin ciddiye alınması lazım” şeklinde konuştu.

Ferdi Sabit Soyer, “Yaptım olur” mantığıyla hareket edilemeyeceğini ifade ettiği konuşmasında, özelleştirmenin halkla tartışılması gerektiğini söyledi.

Soyer, Atun’a “Ercan’ın takibi” konusunu da sordu.

ATUN

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, kürsüye çıkarak Soyer’e cevap verdi.

Bu röportajın Soyer’i kızdırdığını söyleyen Atun, “Gazeteye yansıttığımız hükümetin iradesidir” dedi.

Özelleştirmeye ilgili sürecin yeni olmadığını ve şu an sürecin devam ettiğini kaydeden Atun, Soyer’in bu konudaki açıklamasına atfen Ercan konusunda CTP’li 3 maliye bakanının ne yaptığını sordu.

Atun, Telekomünikasyon Dairesi’nin özelleştirmesi konusunda sürecin yasanın öngördüğü şekilde işleyeceğini söyledi.

SOYER

Bakan Atun’dan sonra yeniden söz alan Soyer, “Sayın Bakan meselenin özüne değil, kendi pozisyonu anlatmaya yöneldi” dedi.

Kamuoyuna doğru mesaj verilmesi gerektiğini söyleyen Soyer, “Mevcut yasada eksiklik var. Bu yasa sakat bir yasadır. Bunu dile getirmek kötü mü? Polemik yaratmak ve sizi kendinizi müdafaa eder duruma düşürmek gibi bir derdim yok” diye konuştu.

Geçmiş dönemlerde Ercan konusunda takiplerin yapıldığını söyleyen Soyer, “Yiğidi öldürün, hakkını yemeyin” ifadelerini kullandı.

ATUN

Soyer’e yerinden cevap eden Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, “Telekomdaki model elbette tartışılacak” dedi.

Atun, Soyer’in eleştirdiği Özelleştirme Yasası ile ilgili değişikleri neden hükümetleri döneminde gündeme getirmediklerini de sordu.

Atun, Soyer’in Ercan Havalimanı’yla ilgili merak ettikleri konusunda bir soru önergesi hazırlamasını da önerdi.

Meclis Genel Kurulu'nda 3'üncü güncel konuşmayı CTP Girne Milletvekili Fazilet Özdenefe, "Girne Limanında Kamuya Ait Bina ve Alanın Kiralanması? konusunda yaptı.

Salih Günhan İşletmeleri Ltd. ile Turizm Bakanlığı arasında 7 Mart 2016'da süreli kullanım hakkı sözleşmesi adı altında bir sözleşme imzalandığını söyleyen Özdenefe, 1 yıl süreyle bu sözleşmenin ilgili işletmeye belirli haklar verdiğini belirtti.

Özdenefe, sözleşmenin, sözleşmeye uyulması halinde otomatik olarak yenilenmesini getirdiğini, yıllık olarak 2 bin 862 Euro karşılığı kiralandığını anlattı."Siz kamuya ait alanları hiç kimseye keyfi olarak kiralayamazsınız. Belirli yasa ve tüzükler vardır? diyen Özdenefe, Girne Antik Liman bölgesinde cafe, restoran ve bar olarak hizmet veren işletmelerin açık kamusal alandan geçici kullanım hakkı alabileceğini, geçici kullanım hakkının ise sadece zemin katta yer alan işletmelerin izdüşümüne düşen alanlarına ait olduğunu söyledi.

İlgili alanın ise limandaki herhangi bir işletmenin izdüşümünde olmadığını belirten Özdenefe, kiralanan yerin limandaki yatlara ulaşmak için son geçit olduğunu kaydetti.

Özdenefe, liman idaresinin telsizlerinin olduğu kapalı alanın da depo olarak kiralanmasının tüzük ve yasaya aykırı olduğunu vurgulayarak, "böyle bir rezalet görülmedi? dedi.

"Tuvalet ve duşların temizlenmesinin sorumluluğunu özel bir işletmeciye vermek için kamuya ait kapalı bir alanı kiralıyorsunuz? diyen Özdenefe, cüzi bir miktara herkesin malının peşkeş çekildiğini savundu.

Özdenefe, "Limanın durumu içler açısı, Girne için üzülüyorum? şeklinde konuştu.

ATAOĞLU

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu da kürsüye çıkarak, Özdenefe'ye cevap verdi.

Konunun önlerine geldiğini ve bununla ilgili ciddi bir araştırma başlatıldığını, hukuki görüşlerin de alınacağını söyleyen Ataoğlu,Ombudsmana da bir yazı yazıldığını ifade etti.

Limanı da ziyaret ettiğini ve bölgedeki işletmecilerle görüştüklerini dile getiren Bakan, geriye dönük kiraların nasıl ödeneceği konusunda çalışma yaptıklarını aktardı.

Limana bir düzen getirileceğini, araçların parkı konusunda da çalışmalar olduğundan söz eden Ataoğlu, menü, şemsiye ve izdüşümleri konusunda da konuyla hassas şekilde ilgilendiklerini söyledi.

Ataoğlu, "Bu tür olaylar inşallah bir daha konu olmaz. Böyle yanlışlıkların olmamasını dilerim? dedi.

TÖRE

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Lefkoşa milletvekili Zorlu Töre, "Rum tarafındaki seçimler ve Avrupa Birliği? ile ilgili güncel konuşma yaptı.

Töre, Rumların Kıbrıslı Türkleri bu adada ortak olarak görmediğini söyleyerek  "Bizi ne zaman hazmettiler ki?? diye sordu.

Töre, Elam'ın Güney'de azınlık olmadığının seçimde görüldüğünü; Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in de bu görüşte olduğunu savundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın davetiyle Türkiye'ye gitmesinin ardından yaşananları anımsatan Töre, bazı gazetelerin manşetlerine çektiği Akıncı ile Anastasiadis'in gülen fotoğraflarını kürsüden gösterdi,  "Kıbrıs meselesi zivaniya içme meselesi değil? dedi.

Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye dostluk yapmadığını da söyleyen Töre, "Türkiye'yi hiçbir zaman sevmediler? ifadesini kullandı.

"Kimse KKTC topraklarını Rumlara peşkeş çekemez? diyen Töre, Kıbrıslı Türklerin adanın yüzde 65'ini zaten kaybettiğini ama "gidip topraklarımızı alalım? denmediğini, kuzeydeki topraklarına sahip çıkmak için mücadele verdiğini belirtti.

 
26 Mayıs 2016 Perşembe 13:15
Okunma: 481
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu