Ana Sayfa » Kıbrıs » MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI

MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Meclis Başkanı Sibel Siber başkanlığında saat 10.20’de toplandı.

 
 
MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI

 

Toplantının gündeminde, Genel Kurul’a sunuşlar, güncel konuşmalar ve milletvekillerinin sözlü soruları bulunuyor.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda bilgiye ve onaya sunuşlar yapılırken,  DAÜ Eğitim ve Öğretim Kurumu ve Doğu Akdeniz Üniversitesi Kuruluş Yasa Tasarısı’nın komitede ivedilikle görüşülmesi ele alındı.

İvedilik istemi oyçokluğu ile kabul edildi.

ERHÜRMAN

İvedilik istemi konusunda ilk sözü alan CTP Genel Sekreteri Tufan Erhürman, yasa tasarısının bir çok kez görüşülerek, geçirilemediğini ifade ederek, yeni yasa tasarısı metninin dün akşam hükümet tarafından meclise gönderildiğine dikkat çekti.

Tasarıyı çok iyi inceleyememekle birlikte, iki önemli değişikliğin dikkatlerini çektiğini ifade eden Erhürman, yeni yasayla DAܒnün özerk ve demokratik yapıya kavuşturulmasının amaçlandığını, ancak şu anda sunulan yasada ciddi sıkıntılar olduğunu savundu.

Yasa tasarısında yönetim kurulunda öngörülen değişiklikle özerklik açısından sıkıntılı bir durumun da söz konusu olduğunu ifade eden Erhürman, 5 üyenin Bakanlar Kurulu’nca, 1 üye cumhurbaşkanlığı, 1 tanesi ana muhalefet, bir senato üyesi, 9 üyenin bir tanesinin ise TC üniversite rektörlerinden atanacağını söyledi.

Erhürman, bunun diğer üniversitelerle ilişkilerde sorunlar yaşanmasına sebep olacağını belirterek, salt çoğunluğun Bakanlar Kurulu tarafından atanmasını eleştirdi.

Hükümetlerin değişmesiyle, bu üyelerin de değişecek olmasının başka ciddi bir sıkıntı olduğuna dikkat çeken Erhürman, bunun özerklikle bir alakası olmadığını savundu.

Atanan üyelerin, atandıkları yöntemle görevden alınabileceğini de vurgulayan Erhürman, tasarıyla ciddi bir hayal kırıklığı yaşadıklarını dile getirdi. Rektör seçim süreciyle ilgili oy verme değerlerinin çok önemli olduğunu ifade eden Erhürman, yönetsel personele düşük oy hakkı verilmesini de eleştirdi.

Erhürman bunun da üniversitenin demokratikleşmesiyle yakından uzaktan bir ilgisi olmadığını vurgulayarak, yeni öğretim yılına başlanabilmesi için, DAܒdeki yeni seçim dönemimin en kısa zamanda tamamlanması gerektiğini, bu sebeple de yasada var olan sıkıntılara rağmen ivediliğe olumlu oy vereceklerini söyledi.

Erhürman, ancak yasa tasarısını bu haliyle kesinlikle onaylamadıklarını belirterek, tasarıda el birliğiyle ciddi düzenlemelerin yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.

ÖZCENK

DAÜ ile ilgili Ad-Hoc komite başkanı UBP Milletvekili Erdal Özcenk de, mevcut yasanın çok tartışıldığına dikkat çekerek, yeni yasa tasarısında daha önce teamül gereği oluşan yöneticiler kurulunun şimdi yasallaşacağını söyledi.

Yeni yasa tasarısında etkin ve bağımsız denetiminin oluşturulmasının hedeflendiğine dikkat çeken Özcenk, yeni tasarıda, sadece hükümet değil, ana muhalefet üyesini de yönetim kuruluna dahil ettiklerini ifade etti.

Özcenk, farklı paydaşların bir araya geleceğini, demokrat yapı öngördüklerini belirterek, DAÜ için el birliğiyle bir şeyler yapılması için milletvekillerine çağrı yaptı.

Komite üyesi CTP milletvekili Ferdi Sabit Soyer de, yerinden söz alarak geçmişte komitede oybirliği ile geçen yönetim kurulu dağılımı ile ilgili maddelerin değiştirilmesinin, üyelere ayıp olduğunu, bu manevranın siyasi dostluğu ortadan kaldırdığını ifade etti.

Eleştiriler üzerine Özcenk, tasarının komitede iyi tartışılacağını, herkesin görüşlerine önem verdiklerini, büyük uzlaşı ile geçmesini istediklerini söyledi.

ÇELER

TDP Milletvekili Zeki Çeler de, yasanın uzun zamandır tartışıldığına dikkat çekerek, geçmiş çalışmaların, ortaya koydukları emeklerin, hiçe sayıldığını iddia ederek, “Hakkımızı helal etmiyoruz” dedi.

Özerklik ve demokratikliğin ortadan kaldırıldığını savunan Çeler, yasa hazırlanırken sadece UBP ve DP’nin etkin olmasının hedeflendiğini ileri sürdü.

Çeler, yönetimin yine Bakanlar Kurulu’nun iki dudağının arasına bırakıldığını da söyleyerek, tasarıya olumsuz oy vereceklerini kaydetti.

OĞUZ

UBP Genel Sekreter Dursun Oğuz da, komitenin uzun bir süredir yasa tasarısı üzerinde görüştüğüne dikkat çekerek, bunun istenilen bir durum olmadığını kaydetti.

İlgili Ad-Hoc komitenin üye dağılımına da dikkat çeken Oğuz, hükümet değişimiyle dengelerin de değiştiğini, kendilerinin de CTP’den 3 üyesinden bir üyeyi geri çekmesini, bağımsız bir üyenin atanmasını istediklerini anlattı.

Komitenin hakkı yenmesin diye çalıştıklarını ifade eden Oğuz, “Tek niyetimiz bu işin uzlaşıyla olması” dedi.

Tasarıda sadece Vakıf Yönetim Kurulu’nun oluşumu üzerinde çalışılmadığını ifade eden Oğuz, eleştirileri haksız olarak niteledi.

DAÜ için yapılacak çok iş olduğunu vurgulayan Oğuz, komitede tartışılabileceğini, diyaloğa hazır olduklarını sözlerine ekledi.

BEROVA

Milli Eğitim Bakanı Özdemir Berova da, DAܒnün özerkliği, demokratikliği, demokrasisi, kontrollü ve denetlenebilirliğinin önemine dikkat çekti.

Tasarı üzerinde çok emek harcandığını ve 172 maddelik bir tasarı ortaya çıktığına dikkat çeken Berova, tasarıda itiraz edilen 2 madde olduğunu söyledi.

“Demek ki 170 madde üzerinde uzlaşı sağlandı” diyen Bakan Berova, uzlaşı kültürünün önemine işaret etti.

2 madde üzerinde komitede görüşmelerin yapılabileceğini ifade eden Berova, asıl olanın DAܒde akademik olarak demokratik ve özerk bir yapılanma olduğunu vurguladı.

DAܒnün bir devlet üniversitesi olduğunun unutulmaması gerektiğine işaret eden Berova, idari yönetiminde de devletin ihtiyaçlarının karşılanmasının kaçınılmaz olduğunu kaydetti.

Bu bakımdan yöneticiler kurulunun devlet kontrolünden olmasının önemli olduğunu vurgulayan Bakan Berova, bu konuların komitede görüşülebileceğini, bu yasama yılının sonuna gelmeden tasarının sonlandırılması temennisinde bulundu.

Tufan Erhürman yerinden söz alarak, “DAÜ devlet üniversitesi ama hükümet üniversitesi kavramı karışmıyor mu? diye sordu.

Berova, devlet yönetiminin, DAܒde etkin olması gerektiğini düşündüklerini, ama nüansların demokrasinin gereği olduğunu, tümünü komitede tartışacaklarını söyledi.

Konuşmalar ardından tasarının komitede ivedilikle görüşülmesi oy çokluğuyla kabul edildi.

 Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Türkiye ile Ekonomik ve Mali Protokolün teati üsulüyle imzalandığını, anlaşmayı bugün de Bakanlar Kurulu'nda onaylayacaklarını açıkladı.

Meclis Genel Kurulu'nun bugünkü toplantısında sunuşlar bölümünde, bazı komitelerde CTP'li üyelerin değiştiği de milletvekillerinin bilgisine getirildi.

Buna göre, Ekonomi Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi üyesi Gazimağusa Milletvekili Ferdi Sabit Soyer yerine Lefkoşa Milletvekili Birikim Özgür; Hukuk, Siyasi İşler ve Dış ilişkiler Komitesi üyesi Lefkoşa Milletvekili Doğuş Derya yerine, Gazimağusa Milletvekili Asım Akansoy; İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi üyesi Güzelyurt Milletvekili Hüseyin Erçal yerine Gazimağusa Milletvekili Erkut Şahali; Dilekçe ve Ombudsman Komitesi üyesi İskele Milletvekili Biray Hamzaoğluları yerine, Girne Milletvekili Salih İzbul; Digitech İletişim Ltd.'nin Stopaj Vergisinin Yürürlükteki Mevzuata Göre Nasıl Affedildiği, Bu Af Yapılırken Yasa Dışılık İçerip İçermediği ve Anayasa'nın Eşitlik İlkesine Aykırılık Yaratıp, Yaratmadığı Hakkında Meclis Araştırma Komitesi üyesi Gazimağusa Milletvekili Arif Albayrak yerine Lefkoşa Milletvekili Birikim Özgür görevlendirildi.  

Meclis Genel Kurulu'nda bilgiye sunuşlar ardından,  güncel konuşmalara geçildi.

ERHÜRMAN: "TOPLANTI VE GÖSTERİ HAKKI YASAYLA BAĞLANAMAZ?

İçişleri Bakanlığı'nın gösterilerle ilgili yayımladığı genelge hakkında güncel konuşma yapan CTP Milletvekili Tufan Erhürman, toplantı ve gösteri yapma hakkının yasayla bağlanamayacağını, bunun için anayasa değişikliği yapılması gerektiğini söyledi.

Genelgenin kaymakamlıklara gönderilmesini eleştiren Erhürman, burada bir kalem sürçmesi olabileceğini kaydetti.

EVREN: "YANLIŞ YAZILDI? HATADAN DOLAYI YANLIŞ ANLAŞILDI?

Erhürman'ın eleştirilerini yanıtlayan İçişleri Bakanı Kutlu Evren, gösteri yapmak isteyen vatandaşlara Polis Genel Müdürlüğü'nden kaymakamlığa bildirim yapılmasının istendiğini, ancak bir yazılım hatası yapıldığını "bildirim? yerine "izin? diye yazıldığını, bu hatadan dolayı bir yanlış anlaşılma yaşandığını kaydetti.

ÇAKICI: "UTANA UTANA ÇEKİNE ÇEKİNE İMZALANDI, ONUN İÇİN DUYURULMADI?

TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı da, ekonomik sorunlar konusunda söz aldı.

Türkiye'yle imzalanan ekonomik protokol konusuna değinen Çakıcı, Ekonomik Protokolün imzalandığını, dün TC Başbakanı Binali Yıldırım'ın bir ziyaretinde, Yıldırım'dan öğrendiklerini kaydetti.

Böyle hayati bir konunun duyurulmamasını eleştiren Çakıcı, imzanın bir basın toplantısıyla duyurulmadığını, bir tören de yapılmadığını söyledi.

Çakıcı, "Protokol, utana utana, çekine çekine imzalandı. Onun için duyurulmadı. Ülkenin başbakan ve Başbakan Yardımcısı bir protokolü halka anlatmaktan acizdir? dedi. 

Peşkeş iddialarını yineleyen Çakıcı, hükümetten ekonomik protokolün halktan neden gizlenip, saklandığını açıklamasını istedi.

DENKTAŞ: "GEÇ KALMIŞ BİR PROTOKOLÜ KAMUOYU ÖNÜNDE İMZALAMAK İSTEMEDİK?

Ekonomik ve Mali Protokol ile ilgili eleştirileri yanıtlayan Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, yılın yarısına gelmişken, geç kalmış bir protokolü kamuoyu önünde imzalamak istemediklerini söyledi.

"BUGÜN BAKANLAR KURULU'NDA ONAYLAYACAĞIZ?

Denktaş, "Teati üsülü ile imzalandı, imzalar tamamlandı ve artık iş prosedüre kalmıştı. Bugün Bakanlar kurulunda onaylayacağız, sonra meclisten geçecek ve yürürlüğe girecek. Ben ve ekonomi bakanı yürüttük, Türkiye adına da ekonomi bürokratları ve TC Lefkoşa Büyükelçisi yürütmüştür. Bir önceki hükümetin bıraktığı konular üzerinden geçtik.

Mutabık kalınmayanları müzakere ettik, bir notaya getirdik ve onayladık. Başbakan imzaladı, onay prosedürüne geçmiş bulunuyoruz. Ekonomik protokol imzalanmıştı, Sayın Başbakan bugün de Mali Protokolü imzalamıştır? dedi.

"PEŞKEŞ YOK?

Denktaş, peşkeş iddialarını ise yalanladı;  Ekonomik ve Mali Protokol'de Telekomünikasyon Dairesi ve KIB-TEK altyapısının yenileneceğini anlatan ifadeleri Meclis'teki milletvekilleriyle paylaştı

"Bu protokolde peşkeş yoktur, altyapıların yenilenmesi vardır? diyen Denktaş, maaşlar konusunda da herhangi bir açıklaması olmadığını söyledi.

Maaşların ödenmesi konusunda bir açıklaması olmadığını vurgulayan Denktaş, gazetede çıkan haber konusunda ilgili gazeteyi arayıp böyle bir açıklaması olmadığı konusunda kendilerini uyardığını kaydetti.

Denktaş, maaş ödemenin devletin görevi olduğunu vurguladı.

ÇELER: "ÖĞRENCİLER OTOSTOP YAPARAK ULAŞIMLARINI SAĞLIYOR?

TDP Milletvekili Zeki Çeler de "yüksek öğrencilerin taşımacılıkta yaşadığı sıkıntılar? konusunda araç eksikliği ve taşımacılığın pahalı olduğuna değindi. Bu sebeple öğrencilerin genellikle otostop yaparak ulaşımlarını sağladıklarını, bu konuda gerekenin yapılmasını istedi.

KKTC'de Gençlik Koordinasyon Merkezi açılması anlaşmasını hatırlatan Çeler, bu anlaşmayla Gençlik ve Spor Dairelerinin işlevsiz hale geleceğini iddia etti.

Anlaşmadaki maddeleri anlatarak, çekincelerine değinen Çeler, bir maddede Türkiye'de etkinliklere katılmanın yer aldığını, ama bugüne kadar Türkiye'de hiçbir resmi müsabakaya davet alınmadığını söyledi.

"DAİRELER İŞLEVSİZ?

Çeler, "Bu anlaşma ile KKTC deki Spor ve Gençlik Daireleri işlevsiz bırakılacak. Tüm proje ve uygulamalar bu ofis tarafından yürütülecek. Ofisin başına Türkiye den bir başkan atanacak,  Ofiste çalışacak tüm personel Türkiye tarafından seçilecek, Türkiye den gelecek yetkililere Diplomatik dokunulmazlık sağlanacak, Tüm gençlik kampları ve yeni yapılacak kamplar ve işletmesi bu ofise devredilecek.  Tüm spor tesisleri ve yeni yapılacak tesislerle işletmesi bu ofise devredilecek, Kıbrıs'ta bulunan Yurtlar İdaresi ve yurt izinlerinin tümü bu ofise devredilecek. Projelere veya ofisin çalışmalarına KKTC olarak hiçbir engelleyici şart koyamayacağız? iddiasında bulundu.

DENKTAŞ: "TOPLU TAŞIMA GÜNDEMİMİZDE?

Eleştirileri yanıtlayan Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, toplu taşımacılığın gündemlerinde olduğunu, bir havuz ve kart sistemi öngördüklerini, bir düzene sokmayı planladıklarını, zaman için de üniversitelerin ulaşım işinden vazgeçmesini planladıklarını anlattı.

Denktaş, " Koordinasyon Ofisi, KKTC Spor Dairesi'nin, TC Spor Dairesi'nin altındaki fonlardan faydalanmamızı sağlar? dedi.

Ofis çalışanlarının KKTC vatandaşı olmasını istediklerini belirten Denktaş, Viyana Konvansiyonu'na atıf yapılmasının da uluslararası anlaşmanın gereği olduğunu söyledi.

Gençlik, Spor ve Kültür Dairelerinin etkinliklerine bu ofisin yardımcı olacağını vurgulayan Denktaş, "Bu etkinlikleri Türkiye yapmayacak be arkadaş! Sadece mali yardımda bulunacak. Bunda ne var anlayamadım. Burada doğru dürüst davranırsak karşıdakinden aynı cevabı alırız, ezik olursak da ona göre yanıt alırız? ifadelerini kullandı.

Koordinasyon Ofisi hayata geçseydi, Mete Adanır sahası bugün mini bir Milli Olimpiyat Kompleksi olacaktı? diyen Denktaş, Türkiye'deki etkinliklere, FIFA engellediği için futbol dışında katılım öngördüklerini söyledi.

"AKINCI'NIN KATILDIĞI YEMEK GİBİ TÜRKİYE'DEKİ SPOR ETKİNLİKLERİNE DAVET ALABİLİRİZ?

Denktaş, "Nasıl Sayın Akıncı İstanbul'daki zirveye Türkiye tarafından davet edebiliyorsa, spor etkinliklerine de Türkiye tarafından davet alabiliriz. Burada engel Türkiye değil, uluslararası kamuoyudur? dedi.

"ANASTASİADİS KOŞTURSUN GİTSİN İSTEDİĞİ YERE ŞİKAYET ETSİN?

Akıncı'nın İstanbul'a davet edilmesini gerekçe göstererek masayı terk eden Rum lider Anastasiadis'i de eleştiren Denktaş, " Bizi eşit görmüyor, masadan kaçıyor, dönmek için de şartlar öne sürüyor. Koştursun gitsin, istediği yere şikayet etsin!? ifadelerini kullandı.

Burada çok sayıda öğrencisi olan Türkiye'nin vatandaşı ve öğrencisi için plan proje yürütmesinin doğal olduğunu kaydeden Denktaş, dünyada her ülkenin öğrencisi olan başka ülkede benzer projeleri hayata geçirdiğini anlattı.

Gençlik, Spor ve Kültür Dairelerinin kapanmayacağını, tam aksine maddi olarak katkı alacağını kaydeden Denktaş, bunun kendi insanımıza yatırım olduğunu söyledi.

Yeniden söz alan TDP Milletvekili Zeki Çeler, çekincelerinin sürdüğünü, konunun yakın takipçisi olacaklarını söyledi.

 Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, güncel konuşmaların ardından sona erdi.

Güncel konuşmalarda daha sonra UBP Milletvekili Zorlu Töre, müzakereler ve Rumların Kuzey’de yaptığı ayinlerle ilgili konuşma yaptı.

Rumların ibadet özgürlüğü altında neredeyse her hafta KKTC’ye gelip ayin yaptığını ve bıraktıkları köylere dönme inançlarını pekiştirdiğini söyleyen Töre, ayinlerin siyasi bir boyut taşıdığını anlattı.

Ayinlere gelen Rumların Kıbrıslı Türklere “Bugün kiliseye geldik ama yakında köyümüze de döneceğiz” dediğini söyleyen Töre, papazların da Kıbrıslı Türklere “buralar bizimdir” dediğini söyledi.

Töre, bu söylemler sonucu bugüne kadar gerginlik yaşanmadıysa bunun KKTC halkının hoşgörülü tavrından kaynaklandığını dile getirerek, ayinleri disipline etme davranışını bu bağlamda doğru bulduğunu kaydetti.

Töre, “Güneyde ‘Girne’ye son Rum dönene kadar mücadeleye devam edeceğiz’ mantalitesinin hâkim olduğuna” işaret etti.

Güneyde Kıbrıslı Türklere yapılan saldırılar sonucu kimsenin cezalandırılmadığını dile getiren Töre, Rumların, 1571’den bu yana tüm Kıbrıslı Türkleri adada misafir olarak gördüğünü söyledi.

Kıbrıslı Rumların Türkleri eşit görmediğini dile getiren Töre, “Rumların Kıbrıs’ı bir Helen Cumhuriyeti haline getirmeyi amaçladığını” kaydetti.

“KKTC’nin tek alternatifi ille de birleşik federal bir Kıbrıs olacak diye bir kaygımız olmamamız gerekir. Çünkü bizim bir devletimiz vardır” diyen Töre, Türk ordusunun etkin ve filli garantisinin devam etmesi ve KKTC topraklarının korunması gerektiğini vurguladı.

“Kimse KKTC topraklarını peşkeş çekemez, bunun adı barış olamaz” diyen Töre, Türkiye’deki Kurtuluş Savaşını örnek vererek, Atatürk’ün barış için topraklardan taviz vermediğini anlattı.

HAMZAOĞLULLARI

Ardından CTP Milletvekili Biray Hamzaoğulları, Karpaz’da yapılması düşünülen sağlık merkezleriyle ilgili konuşma yaptı.

Yenierenköy’e yapılacak sağlık merkezinin elektrik şebekesi ve jeneratör sorununun çözülmesi gerektiğini anlatan Hamzaoğulları,  ambulansın hastaneye giriş çıkış yolunda da gerekli düzenlemeler yapılması gerektiğini anlattı.

Hamzaoğulları Pamuklu- Mehmetçik arasına yapılması planlanan diğer sağlık merkezi için bir an önce kot alınıp ihaleye çıkılması gerektiğini kaydetti.
Güncel konuşmaların ardından Meclis Genel Kurulu bugünkü toplantısını tamamaldı.

Meclis sonraki toplantısını 6 Haziran Pazartesi yapacak.

 
2 Haziran 2016 Perşembe 10:21
Okunma: 840
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu