Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Genel Kurulu Toplandı

Meclis Genel Kurulu Toplandı

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nun Bugünkü Birleşiminde Gelir Vergisi (Değişiklik No:2) Yasa Tasarısı Görüşülüyor.

 
 
Meclis Genel Kurulu Toplandı
Meclis Genel Kurulu'nda İlk Olarak Onaya Ve Bilgiye Sunuşlar Yapıldı. Bu Bölümde Bazı Yasa Tasarıları ivedilikle ele alındı.
CumhurBaşkanlığı'nı Temsilen Tülin Ural'ın, Yayın Yüksek Kurulu Üyesi Olarak Yeniden Atandığı Da Milletvekillerinin Bilgisine Sunuldu.
daha Sonra Gelir Vergisi (Değişiklik No: 2) Yasa Tasarısı Ele Alındı.

Yorgancıoğlu

Komite Raporunun İlgili Komite Başkanı Tarafından Okunmasının Ardından Tasarıyla İlgili İlk Sözü Ctp - Bg Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu Aldı.

Yorgancıoğlu, Tasarının Reklamlardan Vergi Alınmasıyla İlgili Düzenlemeler De İçerdiğini Belirtirken, Sağlıklı Değerlendirme Yapmak İçin Ekonomik Verilere İhtiyaç Olduğunu İfade Etti, 2010 - 2011 Yıllarına Dair Makro Düzeydeki Hiçbir Bilginin Ne Meclis'in Ne De Kamuoyunun Bilgisine Sunulduğunu İleri Sürerek, Buna Tepki Gösterdi.

Faizler Konusunun Da İleriki Günlerde Meclis'in Gündemine Geleceğini İfade Eden Yorgancığolu, "Bu Ülkeyi Bu Günlere Getiren Birleşik Faizin Artık Daha Anlaşılır Hale Getirilmesi, Hatta Ortadan Kaldırılması Gerekir... Bankaların Kredi Maliyetlerinin Düşürülmesi İçin Merkez Bankası'na Olan Sorumluluklarının Da Azaltılması Gerekir" İfadelerini Kullandı.

Faizlerle İlgili Yasa Tasarısının Bundan Sonraki Borçlanmaları Veya Mahkemede Sonuçlanmamış Konuları İlgilendireceğini, Ancak Sonuçlanmış Davaların Da Bulunduğunu Belirten Yorgancıoğlu, Bunlar İçin; Borçların Ödenebilecek Noktaya Getirilmesi İçin Bir Uzlaşı Kurulunun Kurulması Gerektiği Görüşünde Olduklarını Kaydetti.
geçmiş Yaraların Sarılmasının Bundan Sonra Atılacak Adımlar Açısından Önemli Ve Gerekli Olduğunu Söyleyen Yorgancıoğlu, Gelir Vergisi Yasa Tasarısı'nın Ülkedeki Ekonomik Durumun Düzeltilmesine Yönelik Düzenlemeler İçerdiğini, Dolayısıyla Olumlu Oy Vereceklerini Belirtti.

Tatar

Eleştirileri yanıtlayan Maliye Bakanı Ersin Tatar, Faizler Konusundaki Yasal Çalışmaların Yoğun Şekilde Devam Ettiğini, Merkez Bankası İle Bankalar Birliği'nin Ortak Çalışmalarının Da Sürdüğünü Belirterek, Bu Çalışmaların Bu Ayın Sonuna Kadar Tamamlanarak Meclis'e Getirilmesini Hedeflediklerini Vurguladı.
tatar, Bu Düzenlemeyle Toplumun, Ekonominin Önünün Açılacağını Kaydetti.

Çek Yasağına Giren, Borcunu Ödemeyen İnsanların Hapse Girmesini Kendisinin De Doğru Bulmadığını İfade Eden Bakan Tatar, Ancak Borçlu Olanın Da Borcunu Ödemesi Gerektiğini Belirterek, Borcunu Ödemeyenin Savunucusu Olmayacaklarını Söyledi.

Tatar, Gelirler Arttıkça Sosyal Sigortaları Yaşatmak İçin Toplamda 300 Milyon Tl Katkı Aktaracaklarını İfade Ederek, "Bu Açıkları Değerlendirirken, Ülkemizdeki Kurumlara Yaptığımız Katkıları Da Dikkate Almak Gerekiyor. Doğru Vergilendirmeyle Gelirlerimiz Artacaktır" Dedi.
2012'de Eşel Mobil Sistemini Yeniden Getirmeyi Planladıklarını Belirten Maliye Bakanı Tatar, Ancak Hayat Pahalılığı (Hp) Uygulamasının 2012 Başında Olmayacağını, Hp'nin 2012 Temmuz Maaşlarına Yansıtılacağını Kaydetti.

Çakıcı
TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Reklam Giderlerinin Gider Olarak Gösterilmesi Uygulamasının Bu Tasarıyla Kaldırılacağını Ve Böylelikle Dolaylı Olarak Devlete Gidecek Gelirlerde Düşüş Olacağını Belirterek, Bunun İyi Hesaplanması Gerektiğini Söyledi.

bunun Medya Sektörüne Nefes Aldırabileceğini, Ancak Bazı Şirketlerin De Tüm Giderlerini Reklam Gideri Gibi Gösterip Vergi Ödemekten Kaçınması Durumunda Sakıncalı Durum Ortaya Çıkabileceğini İfade Eden Çakıcı, Öncelikle Tüm Şirketlerin Vergi Beyanlarını Samimi Şekilde Yaparak Vergisini Ödemesinin Sağlanmasını İstedi.
bu Arada, DAÜ'de Üniversite Öncesi Eğitim Kurumlarının Özele Devri Sürecinde Yapılan Eylemler Nedeniyle Bazı Öğretmenlere Yönelik Hukuki Süreç Başlatıldığını Belirten Çakıcı, "Bunu Kabul Etmek Mümkün Değil" Dedi.
faiz Uygulamaları Konusuna Da Değinen Çakıcı, Bu Konuda Mahkemelerde 16 Bin Dosya Bulunduğunu Ve Çok Sayıda İnsanı İlgilendiren Bir Durum Olduğunu, Hapse Girenlerin Dahi Olduğunu Belirterek, Hükümeti" Bu Mağduriyeti Giderecek Tedbir Almamakla" Suçladı.

Uluçay

ctp - Bg Milletvekili Teberrüken Uluçay, Gelir Vergisi Değişiklik Yasa Tasarısı'yla, "Safi Kazanç Oranlarının Yüzde 25'den 20'ye Çekildiğini, Tapu Harçlarının Mahsuplaşması İle Ortaya Çıkacak Vergilendirme Diliminde, Bu Sektöre Dönük Yüzde 5.87'lik Oranın, Yüzde 4.67'ye Düşürüldüğünü" Söyledi.
uluçay, "Bu Uygulama, Ülkemizde Özellikle İnşaat Sektöründeki Daralmanın Önünü Açmak İçin Yapılması Gerekendi. Ülkenin İçinde Bulunduğu Durumda, Belli Başlı Sektörlerin Ekonomik Gidişini Düzelmek İçin Adımlar Atmak Gerekirdi" Dedi.

reklam Giderlerinin, Vergilendirilmesi Açısından Hesaplara Dahil Olabilmesinin, İşletmelerin Reklam Harcamalarını Artıracağını Kaydeden Uluçay, "Reklam Harcamalarının Faturalandırılmasıyla İlgili Süreçte, Reklam Faaliyetleri Kayıt Altına Alınacaktır. Amaç, İşletmelerin Daha Rahat Reklam Giderinde Bulunarak, İşlem Hacmini Artırmak, Devletin De Bu Uygulamayla Kayıt Dışında Olan Giderlerinin Kayıt Alına Alınmasını Sağlamaktır" Dedi.
ülke Ekonomisinin Gidişatıyla İlgili Atılması Gereken Adımların Verilere Dayalı Olarak, Ekonomiden Sorumlu Bakanlık Veya Dpö Tarafından Yorumlanarak Kamuoyunun Bilgisine Getirilmesi Gerektiğini Belirten Uluçay, Tasarıya Olumlu Oy Vereceklerini Sözlerine Ekledi
 
21 Kasım 2011 Pazartesi 14:27
Okunma: 511
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu