Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Genel Kurulu Toplandı

Meclis Genel Kurulu Toplandı

Askerlik (Değişiklik) Yasa Tasarısının İvedilik İstemi Hükümetin Öneriyi İnceleme İstemi Nedeniyle Ertelendi

 
 
Meclis Genel Kurulu Toplandı
SERDAROĞLU: "KOMİTEMİZ BAKANLIKLAR (DEĞİŞİKLİK) YASA TASARI'NI OY BİRLİĞİYLE KABUL ETTİ"

YORGANCIOĞLU: "PARTİMİZ BAKANLIKLAR (DEĞİŞİKLİK) YASA TASARISI'NA OLUMLU OY VERECEK"

ÇAKICI: "MUHATABINDAN DİLENMEYEN ÖZRÜ KABUL ETMEM...MUHATABINDAN ÖZÜR DİLENDİĞİNİ DUYDUĞUM İÇİN BU KONUDAKİ KONUŞMAMI UZATMAYACAĞIM..."

ÇAVUŞOĞLU: "İNGİLİZ DÖNEMİNDEN KALAN İSKELE-ARDAHAN YOLU İLK FIRSATTA YAPILACAKTIR"

SOYER: "FAİZLER KONUSUNDA YAPILAN TARTIŞMALARA BİR SON VERİLEREK KONUNUN MECLİS GÜNDEMİNE GETİRİLMESİ GEREKİR"

BAKANLIKLAR KURULUŞ İLKELERİ (DEĞİŞİKLİK) YASA TASARISI OYBİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ

Meclis Genel Kurulu, CTP/BG'in Askerlik (Değişiklik) Yasa Önerisi'ni ele alarak, hükümetin öneriyi değerlendirme istemiyle ivedilik talebini iki hafta süreyle ertelenmesini onayladı.

Askerlik (Değişiklik) Yasa Tasarısı'nın ivedilik isteminin ertelenmesi önerisi UBP Lefkoşa milletvekili Hasan Taçoy tarafından yapıldı.

Meclis daha sonra gündemindeki Bakanlıklar Kuruluş İlkeleri  (Değişiklik) Yasa Tasarısı'nı görüşmeye başladı.

İdari ve Sosyal İşler Komitesi Başkanı UBP Girne Milletvekili Ergün Serdaroğlu, komitesinin, Bakanlıklar (Değişiklik) Yasa Tasarısı ile ilgili çalışmalarını özetle anlatarak, tasarının komitede oybirliğiyle kabul edildiğini söyledi.

YORGANCIOĞLU

CTP/BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, partisinin Askerlik (Değişiklik) Yasa Tasarısı'nın Hükümet'in inceleme için süre istemesine inanmadıkları halde ivedilik istemi oylamasını ertelenmesini kabul ettiklerini söyledi.

Yorgancıoğlu, Melis Genel Kurulu'nda pankart açılmasına neden olan  Kıbrıs Türk Hava Yolları (KTHY) eski çalışanlarının sorunlarının çözülmemesinin kabul edilebilir ve anlaşılır olmadığına işaret ederek, Hükümet'in sorunlar karşısında tutumunun bu şekilde olmasını eleştirdi.

Birleşmiş Millerler (BM) kriterlerinin insanların borçlanmalar nedeniyle hapse mahkum edilmemesini düzenlediğini, ancak bunun böyle olmaktan uzaklaştığını, ülkede borcu nedeniyle insanların hapsedildiğini anlatan Yorgancıoğlu, Kıbrıslı insanların bunun için dünya ile bütünleşmek istediğini söyledi.

Yorgancıoğlu,  ülkede imam hatip lisesi açılmasının kabul edilemez olduğunu, Kıbrıslı Türklerin inançlarına sahip olduğunu ancak din adamı eğitimi için lise açılmasına karşı olduğunu anlatarak, bu lisenin açılışının hangi bilimsel verilere göre kararlaştırıldığı sorusunu sordu.

Özkan Yorgancıoğlu, İlahiyat Fakültesi açılması nedeniyle imam hatip lisesi açılması için gerekçe olmadığına işaret ederek, partisinin Bakanlıkların Kuruluş İlkeleri (Değişiklik) Yasa Tasarısı'na olumlu oy vereceğini söyledi.

ÇAKICI

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı ise konuşmasına, UBP milletvekili Ahmet Zengin'in bardak fırlatmayla ilgili özrünü eleştirerek, "Dünyada muhataplarını dışarı bırakan böyle bir özür hiç duymadım, yaşamadım" dedi.

Çakıcı, Ahmet Zengin'in bardak fırlattığı insandan özür dilemeden yapılan özrü kabul etmediğine işaret ederek, öfke kontrolü yapamayan insanların yerinin Meclis olmadığını, olamayacağını kaydetti.

Çakıcı, 13 saatlik konuşmasında Meclis İç Tüzüğü'nün ihlal edildiği iddiasını ret ederek, yaptığı şeyin uzun değerlendirme olduğunu, uzun değerlendirmenin konu dışına çıkmak anlamına gelmediğini kaydetti.

Mehmet Çakıcı, 13 saatlik konuşmasının dökümünü milletvekillerine dağıtacağını ve herkesin bunu göreceğini anlatarak, iç tüzüğün uzun değerlendirmelere karşı olmadığını söyledi.

Yasaların genel görüşmelerinde konu içinde kalındığı sürece süre sınırı olmadığını hatırlatan Çakıcı, konuşmasının bu bölümünü UBP milletvekili Ahmet Zengin'in yerinden söz alarak muhatabından da özür dileğini söylemesi üzerine kısa kesti.

TDP Genel Başkanı Çakıcı, sayıma Birleşmiş Milletler (BM) ile Avrupa Birliği (AB)'den gözlemci çağırılması gerekliliği üzerinde durarak, gözlemcilerin olmadığı ve ilkel yöntemlerle yapılacak nüfus sayımından sonuç alınamayacağını savundu.

Çakıcı, Kıbrıs Türk Hava Yolları (KTHY) eski çalışanlarının kendilerini saydırmama yönünde eylem yapacağını açıklamasının yadırganmaması gerekliliği üzerinde durarak, buna faizler nedeniyle mağdur olan insanların eşlerinin Meclis bahçesinde ve Meclis önünde eylem yapmasından daha başka bir çıkar olmadığını söyledi.

Mehmet Çakıcı, tüm sivil toplum örgütleriyle sendikalara ve muhalefet partilerine "artık evde oturma vakti değildir" diyerek sokağa çıkma ve hükümeti istifa ettirmeye yönelik eylemleri kesintisiz sürdürmeye daveti yaptı.

ÇAVUŞOĞLU

İçişleri ve Yerel  Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu ise, Ardahan köyünde İngiliz sömürge yönetiminden beri kullanılan yolun yapılması konusunda en uygun zamanda yapılması konusunda gerekli sözün verildiğini söyledi.

Çavuşoğlu, Ardahan'daki su  sorununun çözümü konusunda gerekenin yapıldığını ancak suyun bölgede en son o köye gitmesinin nedeninin coğrafi zorunluluk olduğunu ifade ederek, sorunların eldeki imkanlar dahilinde çözümü konusunda elinden gelenin yapıldığını ve yapılmaya devam edildiğini kaydetti.

Nazım Çavuşoğlu, köylülerin kendi isteğiyle belirlenen Cami yerinin bakanlığı tarafından onaylandığını ancak yapımının kendi bakanlığı ile ilgili olmadığını anlatarak, İskele-Ardahan yolunun yapılması konusunda hiçbir muhalefetin olmadığını, olanak yaratılır yaratmaz ilk fırsatta yapılacağını belirtti.

GÖKMEN

Özgürlük ve Reform Partisi (ÖRP) milletvekili Mustafa Gökmen ise söz alarak, bu yolun yapımı konusunda duyarlılık gösterilerek, bu  yıl içinde yapılması dileğinde bulundu.

SINAY

CTP/BG Girne Milletvekili  Abbas Sınay da, sabahleyin  Meclis'e sunduğu Askerlik (Değişiklik) Yasa Tasarısı konusunda UBP'nin verdiği sözü tutarak kendilerini yanıltması dileğinde bulunarak başladığı konuşmada, Bakanlıklar Kuruluş (Değişiklik) Yasa Tasarısı'na olumlu oy vereceklerini söyledi.

Sınay, geçicilerin kadrolanmasıyla ilgili olarak kabul edilen yasayla bin 60 kişinin kadrolandığını, bunların 930'unun CTP/GB'nin hükümette olduğu dönemde kadroya geçirildiğini, 44/2006 sayılı yasayla gerekli terfilerin yapıldığını anlatarak, bugün görüşülmekte olan değişiklik yasasının bu yasanın dışında kalan 290 insanın da sorununa çözüm getirilmesi amacıyla hazırlandığını söyledi.

SOYER

CTP/BG Gazimağusa Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, bugün görüşülen değişiklik yasa tasarısının 44/2006 sayılı sözlü sınavla yıllarca yapılmayan terfilerin yapılmasını sağladığını anlatarak, bugün kabul edilecek yasayla bu uygulamanın dışında kalan 290 kamu görevlisinin sorununun çözülmüş olacağını kaydetti.

Soyer, yıllarca yapılmayan terfiler nedeniyle maaşı ilgili bölümün en üstüne çıkan ancak üçüncü derecede kalan insanların sorunlarının çözümü amacıyla 44/2006 sayılı yasanın çıkarılarak sözlü sınavlarla terfilerin yapıldığını hatırlattı.

Soyer, bugün "büyük bir olasılıkla oy birliğiyle" kabul edilecek Bakanlıklar Kuruluş İlkeleri (Değişiklik) Yasa Tasarısı ile geçici olması nedeniyle bu yasadan yararlanamayan insanların da durumunun düzeltilmiş olacağını söyledi.

Ferdi Sabit Soyer, ülkede mevduat ve kredi faizlerinin günlerdir konuşulduğunu ancak Hükümet'in bu konuda Meclis'e gönderdiği herhangi bir yasa tasarısı olmamasını eleştirerek, böyle uzun süren tartışmaların olumlu değil olumsuz sonuçlar yaratmasının mümkün olduğunu belirtti.

Soyer, ülkede konunun uzmanlarını süratte bir araya gelerek gerekli tartışmayı tamamlamak geldiğini ifade ederek, ülkede kredi faizlerinin yüksek olduğunu, Güney Kıbrıs'ta yüksek olduğu söylenen kredi faizlerinin yüzde 6-6.5; Avrupa Birliği'nde yüzde 1.5 ile 3 arasında değiştiğini belirterek, Kuzey Kıbrıs'ta bu oranın döviz basında yüzde 9'dan başlayarak yüzde 12'lere ulaşmasının sorunu net olarak ortaya koyduğunu söyledi.

Ferdi Sabit Soyer, faizler konusunda Meclis gündemi dışında yeterince konuşma yapıldığını, bundan sonra yapılması gerekenin bu tartışmaları bir noktaya bağlayarak konunun tasarı halinde Meclis'e getirilmesi olduğunu kaydetti.

ADEM

CTP/BG Gazimağusa milletvekili Sonay Adem, bugün görüşülmekte olan yasanın geçmişine bakmak gerektiğini anlatarak, 44/2006 sayılı Yasa'nın neden ve hangi ihtiyaçlara cevap vermek için çıkarıldığını hatırlamak gerektiğini söyledi.

Adem, bugün kendisine ek yapılan 44/2006 sayılı yasanın çıkış nedeninin, uzun yıllar terfileri yapılmayan insanların alt kademelerindeki yığılmayı çözmek amacıyla hazırlandığını anlatarak, bugün yapılacak değişiklikle kadroları bulunmaması nedeniyle mağduriyetleri devam eden insanların sorununu çözeceğini anlattı.

Sonay Adem, bugün görüşülmekte olan Bakanlıklar Kuruluş İlkeleri (Değişiklik) Yasa Tasarısı'nın uzun yıllar terfileri yapılmayanlara sözlü sınavla terfi veren 44/2006 sayılı yasanın  kadroları bulunmadığı (geçiciler) için kendilerine uygulanamayan ve yasa kapsamı dışında kalan az sayıdaki insanı da yasa kapsamına alacağını kaydetti.

Adem, partisinin tasarıya olumlu oy vereceğini belirterek, uygulama süresi 31 Aralık 2011 tarihinde sona erecek yasanın tüzüklerinde ivedilikle değişiklik yapılarak uygulama süresinin bu insanlarla ilgili terfiler yapılacak şekilde uzatılmasını beklediğini söyledi.

TASARI KABUL EDİLDİ

Genel Kurul, konuşmaların ardından  yapılan oylamada,  Bakanlıklar Kuruluş İlkeleri (Değişiklik) Yasa Tasarısı üçüncü ve son oylaması aynı günde yapılarak oy birliğiyle kabul edildi.

 
28 Kasım 2011 Pazartesi 14:39
Okunma: 565
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu