Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Genel Kurulu Toplandı

Meclis Genel Kurulu Toplandı

gündem Dışı Konuşmalarda  Faiz Yasası, Kıbtek Ve Elektrik Zammı Konusu Ağırlıktaydı

 
 
Meclis Genel Kurulu Toplandı
TATAR: "FAİZ  YASASI KONUSUNDA EN DOĞRUYU YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ"

Meclis Genel Kurulu,  yasama gündemindeki Bakanlıklar Kuruluş İlkeleri (Değişiklik) Yasa Tasarısı'nı oy birliğiyle kabul etmesinin ardından yapılan gündem dışı konuşmalarla bugünkü çalışmalarını tamamladı.

Yapılan gündem dışı konuşmalarda ağırlıklı olarak, petrol, doğalgaz, görüşmeler, Faiz Yasa Tasarısı, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu ve elektriğe yapılan zam konusu gündeme getirilerek tartışıldı.

Maliye Bakanı Ersin Tatar ise, eleştirilere verdiği yanıtta,  Faiz Yasa Tasarısı konusunda  yaşanan tartışmaları sürecin sağlıklı gelişmesi açısından olumlu bulduklarını ifade ederek, "Bizim hedefimiz bütün tarafların görüş ve önerilerini dikkate aldıktan sonra en ülkemiz için doğru yasayı  yapmaktır" dedi.

ZORLU TÖRE

UBP Lefkoşa Milletvekili Zorlu Töre, "Cumhuriyet" başlıklı gündem dışı konuşmasını yaparak, ocak ayında yapılacak zirvenin Kıbrıs konusunda son görüşme olması dileğinde bulundu.

Töre, cumhuriyetin kendisi için önemli bir kavram olduğuna işaret ederek, KKTC'den vazgeçilmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Töre, KKTC'nin egemenliği konusunda Türkiye ile birlikte hareket edilmesinin kaçınılmaz olduğuna işaret ederek, adada bir anlaşma olmaması halinde KKTC'yi eninde sonunda tanımak durumunda kalınacağını söyledi.

Zorlu Töre, Rum tarafının müzakereleri ucu açık bir şekilde sürdürmek istediğini, Türk tarafının bu türden müzakerelere razı olmaması gerektiğini, adada müzakerelerin 43 yıldan beri devam ettiğini o nedenle sorunun bir şekilde sonuçlandırılması gerektiğini dile getirdi.

Töre, Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas'ın söyleminin Kıbrıslı Türklerle birlikte geleceğe yönelik anlaşma istemi değil, KKTC'nin ortadan kaldırılması olduğunu ifade ederek, Hristofyas dahil yapılmak istenenin üniter devlet kurmak olduğunu kaydetti.

Töre, Hristofyas'ın tüm Rum liderler gibi Pan-Helenist olduğunu ileri sürerek, "Kıbrıslılıktan" hareketle bir yere varılamayacağını, Rumların istediği gibi bir anlaşmanın bulaşık bir Kıbrıs anlamına geleceğini anlatarak, "Biz bunu kabul etmiyorum. Etmeyeceğiz" dedi.

Zorlu Töre, Kıbrıs Türk halkının ulusal mücadelesine kimsenin uzaktan hakaret edemeyeceğini ifade ederek, önemli olanın ulusal kimliğe dayalı cumhuriyeti oluşturmak olduğunu belirtti.

EMİROĞLULARI

Genel Kurul birleşiminde ikinci gündem dışı konuşma TDP Gazimağusa Milletvekili Mustafa Emiroğluları tarafından yapıldı.

Emiroğluları, İslam İşbirliği Teşkilatı'nda KKTC'nin Kıbrıs Türk Devleti olarak temsil edildiğini ifade ederek, bu teşkilatın Genel Sekreteri Ekmeleddin  İhsanoğlu'nun Meclis'i hangi sıfatla ziyaret ettiğinin düşünülmesi gerektiğini söyledi.

Emiroğluları, Kıbrıs'ın bir bütün olarak dünyadaki enerji üretiminde söz sahibi olduğuna inandığını ifade ederek, adanın doğal kaynaklar açısından zenginliğini gösterdiğini belirtti. Emiroğluları, bunun ülkede barışın sağlanması amacıyla önemli avantaj anlamına geldiğini anlatarak, bu zenginliklerin belirli bir kontrolle yapılması gerektiğini kaydetti.

Mustafa Emiroğluları, ülkenin doğal zenginliklerinin nasıl kullanılması gerektiğine sadece "Kıbrıslıların" karar vermesi gerektiğini ifade ederek, bu konuda Rum kesimini de uyardığını söyledi.

Adadın bütünündeki tüm halkların uluslararası hukuk sistemi içinde kalarak çözüm üretmesi gerekliliği üzerinde duran Emiroğluları, 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti'ni bir gün kabul etmek, başka bir gün ret etmenin doğru olmadığını savundu.

Emiroğluları, kendi kendisini yönetemeyen, polisini sivile bağlayamayan, Merkez Bankası Başkanı'nı atayamayan Kıbrıslı Türklerin adanın bütünündeki haklara UBP ile sahip çıkmasının mümkün olmadığını ileri sürdü.

Mustafa Emiroğluları, teslimiyetçiliğin dünyada en büyük sorun olduğunu ifade ederek, UBP'nin teslimiyetin örneklerini verdiğini iddia etti. Faiz konusunda CTP/BG milletvekili Ferdi Sabit Soyer'in söylediklerini doğru olduğuna işaret eden Emiroğluları, böyle bir kritik konuda herkesin konuşmasının doğru olmayacağını kaydetti.

Emiroğluları, kırsal kesim arsası verilmesine karşı olduğunu, bunun yerine ev yapılması veya ev kredisi verilmesini savunduğunu anlatarak, kırsal kesim arsalarını alanların buna daha yüksek fiyatlara satarak rant elde edildiğini söyledi.

Emiroğluları, kimsenin Kıbrıslı Türklere Müslümanlığı öğretemeyeceğini; Kıbrıslı Türklerin kimseden din öğrenmeye ihtiyacı olmadığını anlatarak, bu nedenle imam hatip lisesi ile ilahiyat fakültesi açılmasının doğru olmayacağını kaydetti.

Emiroğluları, Kıbrıs Türk toplumunun laik, Atatürk ilke ve devrimlerine bağla bir halk olduğunu kimseden din dersi almaya ihtiyacı olmadığını yineleyerek, dayatma din eğitimine karşı çıktığını söyledi.

Mustafa Emiroğluları, ülkede yapılmak istenenin özelleştirme değil, tekelleştirme olduğunu, bunu yıllardır söylediklerini anlatarak, Kıbrıs Türk Petrolleri'nde durumun bu olduğunu kaydetti.

Türkiye'de tavuğun kilosu 4 TL iken, Kuzey Kıbrıs'ta bunu tekel  sayesinde iki katına satanlara Kıbrıs Türk Petrollerinin verilemeyeceğini ileri süren Emiroğluları, tavuk konusunda ülkede tek olan bir şirketin şimdi de petrollerde tekel oluşturulacağını iddia etti.

Emiroğluları, ülkede tekel konumundaki bir firmaya özelleştirme adı altında hiçbir şeylin satılmaması gerektiğini anlatarak, kar eden bir kurumu tekelci bir firmaya satılmasının doğru olmayacağını, kendisinin buna karşı olduğunu kaydetti.

E-devlet ihalesi konusunda değinen Emiroğluları, bu e-devlet ihale şartnamesinin kimler tarafından neden hazırlandığını, ihalenin kimler tarafından nasıl değerlendirileceğinin herkes tarafından sorgulanması gereken bir durum olduğunu belirterek, bu konuda ilgili bakandan yanıt beklediğini söyledi.

KAŞİF

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, söz olarak ülkede belirli sorunlar olduğunu anacak bunun hiç kimseden, hiçbir uzmandan fikir alınmayacağı anlamına gelmeyeceğini belirterek, daha iyi hizmet ve sunu için tüm uzmanlardan bilgi almak gerektiğini kaydetti.

ÜNVERDİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, Sosyal Sigortalarda yasaya aykırı hareket eden Gazimağusa'da iki çalışan hakkında soruşturma başlatıldığını, bunun yapılması gerektiğini söyledi.

Ünverdi, konuyla ilgili olarak soruşturmanın devam ettiğini birinin işine ise son verildiğini hatırlatarak, sendikalara özel önem verdiklerini anlatarak, bunda ödün vermelerinin söz konusu olamayacağını kaydetti.

FELLAHOĞLU

Daha sonra, CTP/BG Lefkoşa milletvekili Kadri Fellahoğlu, elektriğe yapılan zam ve bazı kişilerin elektrik borçlarının silinmesi başlıklı gündem dışı konuşmasını yaptı.

Fellahoğlu, UBP Milletvekili Zorlu Töre'nin konuşmasına değinerek, müzakerelerin kesilmesiyle birlikte KKTC'nin tanınması konusundaki girişimine yanıtın kendi partilisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün tarafından "Görüşmeler bizim tarafımızdan da Rumlar tarafından da kesilse tanınma olmaz" diyerek peşin peşin yanıt verildiğini hatırlattı.

UBP'nin hükümete gelirken Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu  (KIBTEK) ile ilgili bir çok vaatlerde bulunmasına karşın  bunların hiç birini yerine getirmeyerek bugün KIBTEK'in  ipini çekmeye hazırlandığını savunan Fellahoğlu, KIBTEK'in alacaklarını tahsil etmesi halinde 163 milyon artıya geçebileceğini söyledi.

Elektrik fiyatlarını aşağıya çekeceği vaadinde bulunan hükümetin, tam eksine elektriğe büyük bir zam yaptığını ileri süren Felllahoğlu, bunun vatandaşlar ve tüm kurumlar için çok ağır bir yük olduğuna işaret etti.

E-Devletle ilgili olarak CTP  hükümeti döneminde bunun alt yapısını sağlayacak 3 tane yasanın geçirildiğini  ve epeyi yol  kat edildiğini kaydeden Fellahoğlu,  UBP hükümeti döneminde konunun başındaki kişinin görevden alınması nedeniyle bu çalışmaların kesintiye uğradığını savundu.

ERSİN TATAR

Maliye Bakanı Ersin Tatar ise eleştirilere verdiği yanıtta,  Merkez Bankası'nın faizlerle ilgili gazetelerde yayımlanan taslağını incelenmekte olduklarını, önemli olanın ülke için en iyisi olan bir yasanın hazırlanması olduğunu söyledi.

Bu konuda yaşanan tartışmaları sürecin sağlıklı gelişmesi açısından olumlu bulduklarını ifade eden Tatar, "Bizim hedefimiz bütün tarafların görüş ve önerilerini dikkate aldıktan sonra en ülkemiz için doğru yasayı  yapmaktır" dedi.

"Geç kalınmış diyenler, 6 sene hükümette kaldılar neden yapmadılar?"  diyen  Maliye Bakanı Tatar,  mevcut  faiz uygulamaları ve  yeni öneriler hakkında genel bilgiler verdi.

"Türkiye'de 2012 yılında birleşik faiz kalkıyor. Ben bunları uzmanlarımla değerlendiriyorum. Bu hafta Bakanlar Kurulu'nda da görüştükten sonra  Meclis'e getireceğiz" diyen Tatar, bu ülkeye birleşik faizi kimin getirdiğinin belli olduğuna işaret etti.

Yeni yasada vatandaşın aldığında ne kadar faiz ödeyeceğini bileceğini, oysa şimdi bilmediğinin altını çizen Maliye Bakanı Tatar, ülkede esas can yakanın reskont faizleri ve tefeciliğin olduğunu vurguladı.

Şu anda tefecilikle uğraşanları Merkez Bankası'nın hiçbir şekilde denetleyemediğini kaydeden Tatar, yeni yasa ile bu işlerle uğraşan kuruluşların da Merkez Bankası tarafından denetlenmeye başlanacağını vurguladı.

Türkiye ve Avrupa'da borcundan dolayı hapse girmenin bulunmadığını söyleyen Tatar,  "Hep birlikte çalışıyoruz. İnşallah güzel bir yasa geçirerek  topluma adaleti sağlayacağız" diyerek sözlerini tamamladı.

Yeniden söz alan CTP Milletvekili Kadri Felllahoğlu,  mazbata nedeniyle cezaevine düşmüş insanların sorunlarına değinerek ,  bu gibi kişilerin sayısının her geçen gün artmakta olduğunu belirterek, "Ne yapılacaksa bir an önce yapılmalıdır" dedi.

CTP'nin 5 yıl 3 ay hükümette kaldığını, iyi şeyler de yapıldığını ama önemli olanın bugünü ve bundan sonrasını konuşmak olduğunu söyleyen Fellahoğlu, "Bir tarafı suçlayarak bir yere varmak mümkün değildir" dedi.

KIBTEK'in bazı kuruluşların borcunu haksız yere silme gayreti içine girdiğini savunan Fellahoğlu, bu durumu eleştirdi.

HÜSEYİN ANGOLEMLİ

TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli ise yaptığı kısa konuşmada,  geçişte batan bankalar olduğunu bunun sorumlusunun UBP olduğunu söyledi.

Angolemli, birleşik faiz uygulamasının TKP ve daha sonra TDP'nin hükümete geldiği dönemlerde hayata geçirilmediğine işaret etti.

ÖMER KALYONCU

CTP Milletvekili Ömer Kalyoncu ise yaptığı konuşmada, birleşik faiz uygulamasının 1995'te geçtiğini söyledi.

Ekonominin değişken olduğunu,  zamanında bir karar aldığını, bundan zarar görenler bulunduğunu,  ama geçmiş dönemde de yaşananlar bulunduğunu ifade eden  Kalyoncu, "Vurun abalıya"  tavrının  sürdürülmesinin kimseye fayda getirmeyeceğini vurguladı.

Türkiye bankaları yüzde bir faiz uygulamasına rağmen, yıllık faiz oranlarını  altında yazdığını kaydeden Kalyoncu, bu nedenle vatandaşların yanıltılmamasını istedi.

"Bu hükümet niçin 2.5 yıldır bunu yapmadı. TKP niye  1998'de hükümete geldiğinde bunu yapmadı?" diyen Kalyoncu,  bunların yüksek enflasyonun yarattığı sorunların olduğuna işaret etti.

Yeni yasada da faizin faizi alınmasının önünde engel bulunmadığı görüşünü dile getiren Kalyoncu, bütün sorunun bundan kaynaklandığını belirtti.

ZORLU TÖRE

Yeniden söz alan UBP Milletvekili Zorlu Töre ise, Birleşik Faiz Yasası'nın  yarattığı sıkıntılarının boyutlarının yaşanan tartışmalarla daha fazla anlaşılmakta olduğunu söyledi.

Töre, Avrupa ve Türkiye'de borcundan önce hapse düşme bulunmadığını, bu nedenle yani yasanın yılbaşından önce çıkarılarak KKTC'de yeni insanların hapse girmesinin önlenmesi dileğinde bulundu.

Gündem dışı konuşmaların ardından yazılı ve sözlü  soru bölümünün tamamlanması ile Genel Kurul bugünkü çalışmalarını tamamladı.

Meclis Genel Kurulu bundan sonraki toplantısını 1 Aralık Perşembe günü  yapacak.
 
28 Kasım 2011 Pazartesi 18:42
Okunma: 538
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu