Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Genel Kurulu Toplandı (2)

Meclis Genel Kurulu Toplandı (2)

Albayrak: "mahkumlara Yönelik Tiyatro Oyunu Ve Yaklaşımı Nedeniyle İçişleri Bakanı Çavuşoğlu'nu Kutluyorum....".

 
 
Meclis Genel Kurulu Toplandı (2)
ÇAVUŞOĞLU: "PROJENİN YAŞAMA GEÇİRİLMESİ TARAFTARIYIZ..."


SOYER: "MALİYE BAKANI EKONOMİ DÜZELİYOR AÇIKLAMASIYLA BAŞKENT BELEDİYESİNİN BATMASI ANLAŞILIR DEĞİLDİR...."


Lefkoşa, 24 Mayıs 12 (T.A.K.): Meclis Genel Kurulu toplantısında ilk günden dışı konuşmayı CTP/BG Gazimağusa Milletvekili Arif Albayrak yaptı.


Albayrak, hayatın karmaşası içinde özellikle Hapishane'deki mahkumlara yönelik tiyatro oyunu çalışması nedeniyle İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu'nu kutlamak istediğini söyledi.


Arif Albayrak, belediye sınırları içinde kesilen trafik cezalarının belediyelere verilmesi gerektiğini, ancak ilgili bakanlığın belediyelere bunun vermediğini anlatarak, bir belediyenin tarihte ilk kez bu nedenle ilgili bakanlığı mahkemeye vermeye hazırlandığını belirtti.


Albayrak, son 32 yıl içinde ülke mahkemelerindeki dava sayısının yüzde 811 oranında arttığına işaret ederek, bunun toplumsal sorunların ne düzeyde olduğunu gösterdiğini kaydetti.


Albayrak, Merkezi Hapishane yolunun bozuk  olduğunu, bu sorunun halledilmesi gerektiğini belirterek, son iki hafta öncesine kadar Hapishane'de toplam 272 mahkumun olduğunu anlatarak, yüzde 48.9'un KKTC vatandaşı yüzde 40'ının Türkiyeli olduğunu belirtti. Albayrak, cevabını istediği sorunun yüzde 48.9'un yüzde kaçının Türkiye orijinli, yüzde kaçının  Kıbrıs Cumhuriyeti orijinli olup olmadığı konusu olduğunu söyledi.


Albayrak, Hapishane'deki tiyatro oyununun sürekli olmasının en doğrusu olduğu, eksikliklerin giderilmesi gerekliliği üzerinde durarak, oyunda kadın rolünün erkek tarafından oynanmasının doğru olmayacağını, kadın mahkumların da oyunda rol almasının sağlanması gerekliliği üzerinde durdu.


Mahkumların oyununun alınacak önlemlere Atatürk Kültür Merkezi (AKM)'de halka paylaşılmasının sağlanmanın daha iyi olacağını anlatan Albayrak, bunun yapılması için ilgili bakanı göreve çağırdı.


Albayrak, özerk bir tiyatro yasasının kaçınılmaz olduğunu belirterek, aynı çerçevede yapılan kermesin olumlu olduğunu ancak katılamadığını hatırlatarak, kermese gelmemesinin nedenini açıkladı.


Arif Albayrak, katılamamasının nedeninin benzincilerin grevi olduğunu anlatarak, sabit radarlara kaç bakan, kaç resmi hizmet aracının yakalandığı sorusunu sordu.


Albayrak aynı gün Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) önünde yaşanan olaylar nedeniyle İçişleri Bakanlığının yaptığı kermes güzelliğine katılamadığını anlatarak, Polis Genel Müdürlüğü'nde polis istihbarat sorumlusu  olara PGM odasının yanında yeni oda hazırlamasının gerçekle ne kadar ilişkisi olduğunu öğrenmek istediğini söyledi.


ÇAVUŞOĞLU


İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu ise cevap konuşmasında, Cezaevi koşullarına uygun olarak geliştirilen projenin güzel bir açılım olduğunu anlatarak, yaşanan pratikle mahkumların yaşama tutunma adına ne kadar motive olduğunun net bir şekilde görüldüğünü kaydetti.


Çavuşoğlu, Bakanlığının bu etkinliğin devamından yana olduğunu belirterek, Devlet Tiyatroları'nın da bun nedenle oyunun sahnelenmesine davet edildiğini anlattı.


Nazım Çavuşoğlu, tiyatro projesinin bu konuda master yapan genç bir insanın teklifi üzerine yaşama getirildiğini, bunun arkasından kermes yapılarak Cezaevi'nde üretilenlerin satılmasının güzel olduğunu belirtti.


Nazım Çavuşoğlu, kermeste 10 bin TL gibi bir gelir elde edildiğini, bu gelirin de mahkumlara verildiğini anlattı.


Mevcut Cezaevi'nin fiziki yapısının yetersiz olduğuna bu nedenle yeni Cezaevi yapımının önemli olduğuna işaret eden Çavuşoğlu,  yeni Cezaevi'nin Türkiye Adalet Bakanlığı tarafından yapılıp KKTC'ye hibe edileceğini, bu konuyla ilgili olarak bir süre sonra Türkiye Adalet Bakanı ile görüşeceğini kaydetti.


Çavuşoğlu, mahkumların KKTC vatandaşları arasında başka bir ayrım yapmadığını bu nedenle sorunun o bölümüne yanıt veremeyeceğini söyledi.


KALYONCU


CTP/BG Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu ise ekonomik konularla ilgili günden dışı konuşmasını yaptı.


Kalyoncu, LTB'nin mali durumunun Hükümet'in genel mali durumunun bir göstergesi olduğuna işaret ederek, Sayıştay Başkanlığı'nın Belediye ile ilgili ara raporunun Başsavcılığa gittiğini, bunun parti olarak yakından takip edeceklerini söyledi.


Kalyoncu, ülkede şimdiye kadar yasaların adamına göre işletildiğini ifade ederek, bundan sonra da bunun böyle işleyip işlemeyeceğini takip edeceğini kaydetti.


Kalyoncu, Sayıştay Başkanlığı'nın LTB ile ilgili ön raporunun bu haliyle bile vahim bir durum ortaya koyduğunu anlatarak, ön raporda her tür yolsuzluk, yasadışı uygulama bulunduğunu belirterek, Belediye'nin borcunun bütçesinin üstünde olduğunu ileri sürdü.


Bulutoğlular'nın "LTB büyük belediyedir" dediğini hatırlatan Kalyoncu, "Bu doğrudur. Lefkoşa Belediyesi, Bulutoğluları'na UBP'ye büyüktür" ifadesini kullandı.


Kalyoncu, son çıkarılan yasaya göre yasadışı hareket ve borçlanmaya karşı 20 bin TL para ile 5 yıla adar hapis cezası öngördüğünü anlatarak, bunun yaşama geçirilmesi gererliliği üzerinde durdu.


Ömer Kalyoncu, Bakanlar Kurulu kararıyla, Belediyenin Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı borçlarının ödenmesi amacıyla yapılan borçlanmanın hem yasadışı bir durum yarattığını, hem de sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı borçlarının ödenmediğini anlattı.


Kalyoncu, Sayıştaylık ön raporuna göre Bulutoğluları ile Hükümet'in yargılanması gerektiğini ifade ederek, bugün bunun yapılmaması halinde CTP/BG'nin bunu yaparak sorumlu olan herkesi yargılayacağını kaydetti.


LTB'nin Belediye Meclisi kararı olmadan yasadışı olarak borçlandığını, bunun Sayıştay ön raporunda yer aldığını anlatan Kalyoncu, daha önce neden yargılamadınız sorusuna yatının, o dönemde Kıbrıs sorununu çözümü kadar acil başka bir durum olmadığını bu nedenle yargılama yoluna gidilmediğini belirtti.


Kalyoncu, sorunlu borçlanma ve kararların büyük bir kısmına katılmayan onaylamayan Belediye Meclis üyelerini farklı bir yere koyduğunu anlattı.


Belediye Tüzüğüne göre Belediye'nin ileriye dönük çek yazmasının yasadışı olduğuna işaret eden Kalyoncu, bu gerçeğe karşın Cemal Bulutoğlular'nın ileri tarihli çek yazarak suç işlediğini iddia etti.


SOYER


CTP/BG Gazimağusa Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, Belediye Emekçileri Sendikası (BES) ile Benzinciler Birliği'nin grevleri hakkında gündem dışa konuşma yaptı.


Soyer, Başbakan İrsen Küçük'ün bir süre önce yaptığı "Muhalefet bizden korksun" açıklamasına tepki göstererek, partisinin Küçük ve "feriştahlarından" bugüne kadar korkmadığını bundan sonra da korkmayacağını belirterek, UBP'ni kendisinden korkması gerektiğini söyledi.


Soyer, Maliye Bakanı Ersin Tatar'ın ülkede sektörlerin kalkındığını açıklamasını eleştirerek, kendi yönetimindeki Başkent belediyesinin battığı bir dönemde böyle bir açıklama yapılmasının ciddiyetle bağdaşmadığını söyledi.


Soyer, siyasetin gerçeği söylemekle ilgili olduğunu anlatarak, Türkiye'den gelen yardımın artık borç olduğunu, bu nedenle kredinin bir gün ödeneceğini bilerek hareket edilmesi gerektiğini kaydetti.


Soyer, bu noktada gerekli düzenleme yapılmaması halinde ortaya çıkacak borcun çocuklar değil torunların torunları tarafından bile ödeyemeyecek duruma geleceğini belirterek, bu realitenin olduğu bir ortamda siyasi tartışmaları farklı bir ortamda değerlendirmek gerektiğini söyledi.


Ferdi Sabit Soyer, yapılması gerekenin ülkeyi kendi gelirleriyle cari harcamalarını karşılayabilecek duruma getirmek olduğunu, bunun tersinin Türkiye'den sürekli borçlanma anlamına geldiğini belirterek, Türkiye'nin sonsuza dek böyle bir borçlanmanın mümkün olmadığını olamayacağını kaydetti.


"Lefkoşa Türk Belediyesi'nin içinde bulunduğu hal Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin içinde bulunduğu halin tamamen aynısıdır" diyen Soyer, "Belediye Çangar'dan borçlandı, hükümet Türkiye'den" ifadesini kullandı.


Soyer, BES'in Hükümet'in grev yasaklama emrine karşı Mahkeme'ye yaptığı ara emri başvurusunu değerlendirerek, Mahkeme'nin ara emri başvurusun ertelemesinin anlaşılır olmadığını anlatarak, "Peki yargı nerede, adalet nerede" sorularını yöneltti.


Ara emri başvurusunu görüşmeden erteleme tavrının DAÜ Kolejinin Doğa Kolejine devrinde de benzer bir turum yarattığını anlatan Soyer, erteleme sonrasında ortaya çıkan filli duruma dayanarak "bu görüşmeye gerek yok" diyen böyle bir Mahkeme anlayışının kabul edilemez olduğunu söyledi.


Soyer, "Lefkoşa Belediyesi'nin batışının bir nedeni de yargıdır" diyerek, çalışanın sosyal sigorta ihtiyat sandığı yatırımlarını yapmayan belediye başkanlarını koruyan kararlar alan yargının  tüm bunlara cevap vermesi gerektiğini anlattı.


(HY/HA)


 
24 Mayıs 2012 Perşembe 13:56
Okunma: 544
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu