Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Genel Kurulu Toplandı (2)

Meclis Genel Kurulu Toplandı (2)

Çağlar Eğitim Konusunda Eleştirilerde Bulundu Dürüst Yanıtladı.

 
 
Meclis Genel Kurulu Toplandı (2)
Lefkoşa, 14 Haziran 12 (T.A.K.): Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu toplantısında ilk gündem dışı konuşmayı "Eğitim Sistemindeki Sorunlar" başlığıyla CTP Milletvekili Mehmet Çağlar yaptı.


CTP Milletvekili Mehmet Çağlar, ülkenin içinden geçtiği zor dönemde eğitim sisteminin Lefkoşa Belediyesi'nin durumundan daha kötü olduğunu savundu.


Eğitim sistemini batağa götüren icraatların her gün devam ettiğini, boş sözler ve hayali vaatler üzerine kurgulanan eğitim sisteminin duvara tosladığını ileri süren Mehmet Çağlar, çocukların hala daha yarış atı gibi görülmeye devam ettiğini savundu.


Araç olması gereken sınavların amaç haline geldiğini, değerlendirmelerin sadece sınavlarla yapıldığını kaydeden Çağlar, bunun sakıncalarına işaret etti.


Akademik sınıflarda okuyan öğrencilerin kolejlere girişinin engellendiğini, yönlendirme sınavının yerleştirme sınavına dönüştürüldüğünü anlatan Çağlar, eğitimde yapılan değişikliklerin vatandaşa yeterince açıklanamadığını söyledi.


SBS ve kolej sınavlarında yaşananların sınavların geçerlilik ve güvenini ortadan kaldırdığına, öğrencilerin psikolojilerini bozan bu uygulamanın devam etmesinin hatalı olduğuna değinen Çağlar, yarışmacı eğitim anlayışından vazgeçilmesi gerektiğini savundu.


Kolejlerde sadece GSE ve A level sınıflarının oluşturulacağına dair vaatlerin de yerine getirilmediğini ifade eden Çağlar, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Dürüst'ün sözünün arkasında durmasını istedi.


Bütçe görüşmelerinde gündeme gelen tam gün eğitim konusuna da değinen Çağlar, bu konuda hala daha somut bir adım atılmadığını söyledi.


Çağlar, önümüzdeki dönemde tam gün eğitime geçileceğine ilişkin söylemlerin de, boş sözlerden öteye gitmeyeceği inancını dile getirdi.


Üniversite yaşanan sıkıntılara ve burs uygulamalarına da değinen Çağlar, bu durumun vatandaşları ciddi şekilde huzursuz etmekte olduğunu kaydetti.


Girne'ye yeni bir ortaokul sözü verilmesine karşın, bunun da boş bir vaatten öteye gitmediğini ileri süren Çağlar, Girne'ye ortaokul yapılmaması durumunda önümüzdeki dönemde sınıflardaki öğrenci sayısının 50'ye yükselebileceği uyarısında bulundu.


Meslek Liselerinde İlahiyat bölümü açılması  yanında dini eğitimi öngören külliyeye izin verilmesini de eleştiren Çağlar, Meclis'te bu konuda araştırma komitesi kurulmuşken külliyeye izin verilmesinin Meclis'e karşı büyük bir saygısızlık olduğunu söyledi.


Türkiye'deki 4+4+4 sisteminin KKTC'de uygulanmayacağının söylenmesine karşın, bunun nasıl yapılmayacağının net bir şekilde açıklanmadığını dile getiren Çağlar, bu konuda da kamuoyunun aydınlatılmasını istedi.


UBP'nin tüm tepkilere rağmen dini eğitim konusunda geri adım atmamasının kamuoyunun vicdanını yaraladığı görüşünü de dile getiren Çağlar, hükümeti eğitim alanında AB ile kurulan tüm bağları koparmakla da suçladı.


UBP'nin Kıbrıs pasaportu konusundaki tutumunun hiç değişmediğini, yurt dışında kursa veya eğitime katılacak olan kişi, öğrencilere devlet katkısını kestiğini kaydeden Çağlar, öğrencilerin jurnallendiğine işaret ederek bu durumu eleştirdi.


Çağlar, yabancı ülkelerde okuyan Kıbrıslı Türk öğrencileri zararlı görenlere seslenip ülkedeki üniversitelerde eğitim veren yabancı öğretim üyelerine işaret ederek "Öyleyse bu insanları da ülkeden atalım. Arı bir ırk yaratalım. Tam Türk, tam  Müslüman yaratalım. Böyle bir anlayış olamaz" şeklinde konuştu.


UBP hükümetinin  dini siyasete alet etmek, ülkeye uymayan bir sistemi ülkeye sokmakla da suçlayan Çağlar, hükümeti bilimsel çalışmalara da yeterli kaynak ayırmadığını savundu.


Eğitimin insan yetiştirme sistemi olduğunu ifade eden Çağlar, toplumu ileriye taşımak mı, yoksa başka ülkeye yama mı yapmak istendiğine artık karar verilmesi gerektiğini söyledi.


KEMAL DÜRÜST


Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst eleştirilere verdiği yanıtta, son derece yararlı eleştiriler yanında, bazı katı noktalar da olduğunu söyledi.


İlahiyat Bölümü konusuna değinen Dürüst, bunu yaygınlaştırma niyetleri olmadığını, ancak bu alanı tek bir okul bünyesine taşımanın gündemlerinde olduğunu söyledi.


Kolej sınavları konusunda her isteyenin sınav kağıtlarını görebilme çağrısı yaptıklarını, 10 kişinin başvurmasına karşın hiçbir şikayet yapılmadığını açıklayan Dürüst, bu konuda istenilen bilginin verilmesine olanak sağlamak için bürokratlarını Meclis'e çağırdığına işaret etti.


Kolejler konusunda çok iyi bir adım attıklarını düşündüklerini, bu politikalarının doğru olduğu inancını dile getiren Dürüst, bu konuda uyguladıkları sistemle ilgili olarak ayrıntılı bilgi verdi.


Çocukların Türkiye dışında öğrenim görmesine karşı olmadığını, bu konuda kapıları kapatmadıklarını ifade eden Dürüst, buna karşın GSE A-level düzeyindeki çocukların Türkiye'deki üniversitelere gitmesini artırmak arzusunda olduklarını söyledi.


Dürüst, öğrencilerin Güney'e gitmeleri konusunda muhalefetle görüş farklılıkları olmasına karşın esas amaçlarının Güney'e ihtiyaç kalmayacak şekilde KKTC'deki alternatifi yaratarak eğitim kalitesini yükseltmek olduğunu söyledi.


Tam gün eğitim konusunda CTP döneminde başlatılan pilot uygulamanın tıkanmış olduğunu kaydeden Dürüst, ancak hükümet olarak tam gün eğitime geçme konusunda çalışmalarını çok ciddi şekilde sürdürmekte olduklarını da açıkladı. Dürüst tam güne geçişle ilahiyat bölümünün  hiçbir bağlantısı olmadığını da kayıtlara geçmesi açısından söylemek istediğine de işaret etti


AB ile ilişkileri geriye götürecek hiçbir adım atmadıklarını kaydeden Dürüst, kendilerinin AB'nin bütün güzelliklerinden faydalanma düşüncesinde olduklarını, bunu yapmayı sürdürdüklerini, ancak düzenlenen törenlerde AB yetkililerinin KKTC bayrağı bulunmasına karşı çıktığına işaret etti, "Ancak ben Eğitim Bakanı olarak bizim bayrağımızın olmadığı hiçbir törene katılmayı uygun görmüyorum" dedi.


Girne'ye ortaokul yapılması konusunda da değinen Dürüst, okulun bütçesinin hazır olduğunu, Şubat ayına bitirmeyi hedeflediklerini de açıkladı.


(KAR/HA)  EK VERİLECEK


 
14 Haziran 2012 Perşembe 13:03
Okunma: 578
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu