Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Genel Kurulu Toplandı (2)

Meclis Genel Kurulu Toplandı (2)

Gündem Dışı Konuşmalar Yapıldı.

 
 
Meclis Genel Kurulu Toplandı (2)
Lefkoşa, 21 Haziran 12 (T.A.K.): Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nun bugünkü toplantısında beş gündem dışı konuşma yapıldı.


TÖRE


İlk gündem dışı konuşmayı UBP Milletvekili Zorlu Töre, "Rumların asimilasyon ve Ozmosis yoluyla Kıbrıs'ı Helenleştirme çabaları ve mücadeleleri" hakkında yaptı.


Töre, Kıbrıs konusunda devam eden süreçte Rum yetkililerinin çözüm karşıtı açıklamalar yaptığına dikkat çekerek, Rumların Kıbrıs'ı bir Helen adası olarak gördüğünü söyledi.


Kıbrıs adasını Yunanlaştırma, Helenleştirme çabaları bulunan Rumların, bugün adanın yüzde 65'i üzerinde hakimiyet sağladığını belirten Töre, Rumların ve Yunanlıların, Batı Anadolu'da başarılı olamadıklarını, Pontus Rum devleti kuramadıklarını, İstanbul'u Konstantinopolis yapamadıklarını ifade etti.


Türklerin emperyalist kimlikten kendileri korumaları ve kültürlerine sahip çıkmaları gerektiğini kaydeden Töre, eski isimlerin kullanılmaması, Türk isimlerini kullanmak gerektiğini belirtti.


TAK ve BRT gibi devlet kurumlarının da Rumca isimler kullanıldığını belirten Töre, buna dikkat edilmesi gerektiğini, bunların Rumların politikalarına hizmet ettiğini savundu.


Uyulmayacaksa yasaların niçin yapıldığını soran Töre, milletvekillerinin de isimlere dikkat etmesini istedi.


SINAY


CTP-BG Milletvekili Abbas Sınay "sağlık" konusunda söz aldı ancak hükümet icraatlarını eleştirdi ve Yüksek Mahkeme'nin aldığı kararla BES grevinin ertelenmesine onay verdiğini kaydederek, "İnsan vicdanı nerede?" dedi.


Sağlıkla ilgili konuşma yapmak istediğini ancak UBP'nin yalanlar üzerine kurulduğunu savunan Sınay, bu nedenle verilecek cevabın da yalan olacağı gerekçesiyle yapmayacağını söyledi.


KALYONCU


CTP-BG Milletvekili Ömer Kalyoncu da "hükümetin icraatları" konusunda konuştu.


Dün CTP heyeti olarak Dağyolu'na gittiklerini, orada kuyu açılıp suyun Gönyeli'ye verilmesi kararı bulunduğunu anlatan Kalyoncu, köylülerin kendi kuyuları yanına başka kuyu kazılmasına tepkisi üzerine Gönyeli Belediye Başkanı ile Dikmen Belediye Başkanı'nın karşı karşıya getirilmek istendiğini savundu.


Kararın hükümet tarafından alınmasına karşın Kaymakam'ın köylülere "haklısınız" diyerek kararın ardında durmadığını savunan Kalyoncu, hükümetin köylüleri kışkırtmak yerine alınan kararın arkasında durup kaygılarını gidermesi gerektiğini söyledi.


Yazın bastırdığını ve başka yerlerde de su sorunu çıkacağını kaydeden Kalyoncu, halkın Meteoroloji ve Maden Dairesi gibi dairelere güvenmediğini, bu dairelerin politize olduğunu iddia etti.


Kayalar köyü gibi köylerin turistik köyler olmasına rağmen UBP hükümetleri döneminde buralara hiçbir yatırım yapılmadığını savunan Kalyoncu, hükümetin süt taşıyıcılarını zamanında ödemediğini, hükümetin bir tek memurları zamanında ödemeye çalıştığını diğer kesimlerin ödenmediğini belirtti.


Arsa dağıtımları konusunda eleştirilerde bulunan Kalyoncu, arsa dağıtımlarında partizanlık yaşandığını ileri sürdü.


BES grevi konusunda mahkemenin aldığı kararın "angarya çalıştırma serbesttir" demek olduğunu ileri süren Kalyoncu, işçilerin haklarını almak için grevden başka ne hakları olduğunu sordu.


Kalyoncu, Anayasa Mahkemesi'nin bu kararla Anayasa'yı çiğnediğini savundu.


Lefkoşa Master Planı'nın Başbakan'ın baskısında düzenlendiğini de iddia eden Kalyoncu, "Kim bu hükümetle iyi geçinirse ona ahlak dışı iş yapmak serbest bu ülkede" dedi.


EMİROĞLULARI


TDP Milletvekili Mustafa Emiroğluları, "çevre" konusunda söz aldı.


Geçtiğimiz gün yaşanan deniz kazasına değinen Emiroğluları, milleti ne olursa olsun orada bir insanın hayatını kaybettiğini ifade etti.


Bakanlığın deniz kazalarıyla ilgili ne yaptığını soran Emiroğluları, o sahil boyunca komple sahil güvenliğinin sağlanması gerektiğini söyledi.


Kazanın yarım saat sonrasında gece karanlığında oraya güvenlik şeridi çekildiğini savunarak bunu eleştiren Emiroğluları, çevre güvenliği anlayışının bu olup olmadığını sordu ve bu konunun araştırılmasını istedi.


Emiroğluları, güvenlik önlemi almayan tesislerin kapatılarak da önlem alınabileceğini söyledi.


Mağusa'da doğal atıklar nedeniyle sinek istilası bulunduğunu, bölgedeki doğal atık göllerine müdahale edilmesi gerektiğini belirten Emiroğluları, önlem alınmaması halinde Mağusa'nın boşalacağını söyledi.


Çevre konusunun yıllardır hafife alındığını ileri süren Emiroğluları, köylerin belediyelere bağlanması ile belediyelerin yükünün arttığını ve çevre kirliliği yaratılmakta olduğunu kaydetti.


Emiroğluları, e devlet, e-pasaport, e-kimlik uygulamalarının Kıbrıs Türkü'nün kontrol edilmesine yönelik olduğunu, bu bilgilerin verilmesinin doğru olmadığını savundu.


Kıbrıs Türk Petrolleri'nin özelleştirilmesi konusundaki davanın yedi aydır sürdüğünü kaydeden Emiroğluları, 7 ay sonra bu konuda yasa geçirildiğini ancak mahkemenin sonuçlanmadığını savundu.


Ülkede vergi toplanmadığı konusunda ellerinde veriler olduğunu ileri süren Emiroğluları, isim vermeden bunları paylaşacağını ve araştırmasını yapacağını söyledi.


Emiroğluları, Maliye Bakanı'nı da bu konuda göreve çağırdı.


FELLAHOĞLU


CTP-BG Milletvekili Kadri Fellahoğlu ise, "siyaset, meclis ve hükümet ahlakı" konusunda gündem dışı konuşma yaptı.


Fellahoğlu, gündem dışı konuşmalara bakanların cevap vermemesini eleştirdi.


Hükümette yalan ve siyasi ahlak dışı hareketler bulunduğunu savunan Fellahoğlu, hayat pahalılığı ödeneğinin kalkmayacağının söylenip kalkması, emekli maaşlarından vergi alınması, yeni hava yolu kurulmaması gibi konuları örnek verdi.


Lefkoşa Türk Belediyesi'ndeki duruma değinirken Sayıştay raporlarını gündeme getiren Fellahoğlu, raporlarda belediyenin zarara uğratıldığının açıkça görüldüğünü savundu ve bu uygulamaların hesabının mutlaka sorulacağını söyledi.


Fellahoğlu, Kıb-Tek'te özerkleşme konusunda Bakanlar Kurulu kararı bulunmasına karşın Başbakan'ın yaptığı açıklamayı da eleştirdi.


Meclis Genel Kurulu'nda gündem dışı konuşmalar sonrasında Sayıştay raporlarının görüşülmesine geçildi.


(ŞEB/GÜL) EK VERİLECEK


 
21 Haziran 2012 Perşembe 13:27
Okunma: 600
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)