Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Genel Kurulu Toplandı (2)

Meclis Genel Kurulu Toplandı (2)

Haspolat'taki Araziyle İlgili Araştırma Komitesi'nin Süre Uzatımı Talebi,  Külliye Tartışmalarını Gündeme Getirdi; Muhalefetten Eleştiri.

 
 
Meclis Genel Kurulu Toplandı (2)
YORGANCIOĞLU: "KOMİTE RAPORU VE MAHKEME KARARI ÇIKANA KADAR İNŞAAT DURMALI"


Lefkoşa, 25 Haziran 12 (T.A.K.): Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda sunuşlar bölümünde ikinci sırada "Bakanlar Kurulu Kararıyla Vakıflar İdaresine Ait Haspolat Bölgesindeki Arazinin KISAV'a Verilmesinde Yasal Aykırılık, Usulsüzlük, Eşitsizlik Olup Olmadığı Hakkında Meclis Araştırma Komitesi"ne ek süre verilmesi görüşüldü.


Tezkereyle ilgili ilk sözü alan  CTP/BG  Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, bir yandan araştırma komitesi kurularak araştırma yapılırken bir yandan inşaatın devam ettiğini belirterek, iyi niyet varsa inşaatın durdurulması gerektiğini söyledi.


Tartışılan sadece kiralanan alan ve kira sözleşmesi olmadığını anlatan Özkan Yorgancıoğlu, Vakıflar İdaresi Yönetim Kurulu'nun yasal olup olmadığının da tartışıldığını; görevden alınma kararlarıyla ilgili davasının sürdüğünü belirtti.


Özkan Yorgancıoğlu, Dome Otel davasına işaret ederek, Vakıflar'ın 1 milyar lira zarar ettirildiğini belirerek,  Başbakan İrsen Küçük'e bunun hesabını sorup sormayacağını sorusunu yöneltti.


"Buna kim dur diyecek? Buna dur diyecek gücünüz yoksa niye oturuyorsunuz?" diyen Yorgancıoğlu, hükümete geldiklerinde Vakıflar'ın uğradığı zararın hesabını UBP'den soracaklarını söyledi.


Yorgancıoğlu, Hükümet'in kurumları önce zarar ettirdiğini, sonra da özelleştirmeye gittiğini iddia etti..


Hükümet'in ciddiyeti varsa, Komite sonuç üretene ve mahkeme kararını verene kadar projenin durdurulması gerektiğine dikkat çeken Özkan Yorgancıoğlu, "Aksi taktirde size ödettireceğiz. Vakıflar'ın parasını bu kadar hoyratça harcamaya, telef etmeye hakkınız yoktur" dedi.


Yorgancıoğlu, komiteye ek süre verilmesine olumlu oy kullanacaklarını da açıkladı.


ÇAKICI: "BİR KOLTUK UĞRUNA DEĞER MİYDİ?"


TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı ise, Meclis Komitelerinde alınan kararların hayata geçmesinin önemli olduğunu belirterek, poliste işkence konusunda çalışma yapan Meclis Komitesi'nin yaptırımı olması için iç tüzükte değişikliğin şart olduğunu söyledi.


Çakıcı, Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın KKTC ziyaretinde verdiği mesajlara değinirken, Başbakan Küçük'e destek veren Atalay'ın, Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif'e aday olmaması telkini yaptığını; İçişleri Bakanı Nazım Çavuşoğlu'nu yanında gezdirerek mesaj verdiğini, Cumhurbaşkanı Eroğlu'na ise "sen bu seçimlere karışma" dediğini iddia etti.


Birkaç ay önce Haspolat Meslek Lisesi'nde imam hatip bölümü açılırken lise veya kolej açılmayacağının, sadece basit bir bölüm açıldığının söylendiğini ama bugün İlahiyat Koleji açıldığını belirten Mehmet Çakıcı, Başbakan İrsen Küçük'e hitaben "Bir koltuk uğruna ülkenin kültürünü, kimliğini değiştiren icraatlar yapılmasına göz yummak değer miydi" diye sordu.


Çakıcı, Başbakan Küçük'ün iktidarı sürdürmek için Türkiye'deki radikal İslamcı kesimlere teslim olduğunu savundu.


Mehmet Çakıcı, ihtiyaç olmamasına karşın İlahiyat Koleji'nin açılmasını eleştirerek, "Böyle bir kıyafet de bize uygun değil. Kültürel anlamda uygun değil. O yüzden yolunuz yanlıştır" dedi.


Hükümet organizasyonuyla 450 kişinin kiralanacak uçakla gideceği Brüksel'de Avrupa Parlamentosu'nu protesto eylemi yapılacağını belirten TDP Genel Başkanı Çakıcı, Rumların AB Dönem Başkanı olacağının 9 yıl önceden belli olduğuna işaret ederek, "Aklınıza şimdi mi geldi?" sorusunu sordu.


Çakıcı, Kıbrıs sorununun çözülmesi ve 2026'da Kıbrıslı Türklerin de AB Dönem Başkanı olmasının sağlanması gerektiğini anlatarak, UBP hükümeti ve Cumhurbaşkanı'nda böyle bir niyet görmediğini savumdu.


Mehmet Çakıcı, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun çapraz oylama konusundaki tavrıyla halkı iki yıl oyaladığını ileri sürdü.


TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Başbakan Küçük'e koltuğu bırakıp torunlarına bakması tavsiyesinde de bulundu.


KÜÇÜK: "STRASBOURG'A GİDİŞİ MADDİ VE MANEVİ DESTEKLİYORUZ"


Başbakan İrsen Küçük ise eleştirileri yanıtladığı konuşmasında, bir grup sivil toplum örgütünün Çarşamba günü Strasbourg'a gitme hazırlığı yaptığını söyledi.


Küçük,  kendisinin geçtiğimiz günlerdeki Strasbourg ziyareti sırasında AB yetkililerine eleştiriler yaparak, Kıbrıs Türk halkının Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportuna muhtaç edildiğini belirttiğini anlatarak, bunların söylenmesi, hakların savunulması gerektiğini kaydetti.


Başbakan Küçük, sivil toplum örgütlerinin Çarşamba günkü hareketini maddi ve manevi desteklediklerini açıklayarak,  hakların savunulması için sonuna kadar mücadele edeceklerini söyledi.


Başbakan İrsen Küçük, Vakıflar İdaresi'yle ilgili mahkeme kararına uyacaklarını açıkladı.


Halkın yüzde 25'inin dini eğitimi istediğini belirten Küçük, İlahiyat Koleji tedrisatında sadece iki farklı ders bulunduğunu, kalan derslerin kolej programındakilerle aynı olduğunu yineledi.


Başbakan Küçük, Komite'nin görev süresinin uzatma talebine olumlu oy kullanacaklarını söyledi.


TÖRE: "KÜLLİYE DEMEK YANLIŞ... EĞİTİM KOMPLEKSİ OLACAK"


Daha sonra söz alan UBP Lefkoşa milletvekili ve Komite'nin Başkanı Zorlu Töre, Komite çalışmaları sırasında çeşitli görüşler alıp değerlendirdiklerini; ek süreyi raporu düzenlemek için kullanacaklarını belirtti.


Töre, Türkiye'nin Büyük Ada'da Ruhban Okulu  açılmasına izin verdiğini kaydederek, dini meselelerde de açılımların yapılması gerektiğini; Lefkoşa'da Yediler Sokak'ta kilise evi bulunduğunu ve Hıristiyanlık eğitimi verildiğini; Girne'de İngilizlerin okulu bulunduğunu; isteyenlerin Güney'deki okullarda okuyabildiğini söyledi.


Zorlu Töre, tüm bunlara saygıyla yaklaştıklarını belirtti. İlahiyat Koleji'nde Arapça ve Kur'an-ı Kerim dersi dışında müfredattan farklı ders olmadığını belirten Töre, Başsavcılık ve Sayıştay'dan görüş talep ettiklerini, gelecek görüşleri değerlendireceklerini anlattı.


Töre, Haspolat'taki arazinin  düşük fiyata kiralansa da üzerine yüz milyonlarca liralık yatırım yapılacağını ve bu tesislerin devlete kalacağını belirterek, Haspolat'ta yapılacaklara "külliye" denilmesinin yanlış olduğunu, "eğitim kompleksi" yapılacağını söyledi.


ÇAĞLAR: "İLAHİYAT KOLEJİ'NE YASA VE TÜZÜKLER CEVAZ VERMİYOR"


Komite Başkan Yardımcısı, CTP Güzelyurt Milletvekili Mehmet Çağlar ise, Komite'nin kurulma nedenini hatırlattı.


Çağlar, Vakıflar İdaresi'nin, yanı başında burayı isteyen Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) dururken, yeni kurulmuş bir vakfa arazi verildiğini hatırlatarak, bölgede yapılmak istenenin "külliye" olduğunu söyledi.


Çağlar, "Kamuoyuna öyle bir lanse ediliyor ki sanki din eğitimi belli bir zümrenin elindedir ve bu tepkiyi gösterenler insanların dini inançlarını yürütmesine karşıdır gibi yansıtılıyor. Bu külliyen yalandır. Biz insanların tüm inanışlarını özgürce yaşamalarını savunuyoruz. Ancak Başsavcılık'ın gönderdiği resmi rapor bize ulaşmış değil" dedi.


Mehmet Çağlar, kendilerine ulaşan bilgiye göre, Başsavcılık görüşünde ülkede hangi okulların açılabileceğinin yasalarda yer aldığını belirttiğini söyledi.


Yeni bir bölüm açılırken Devlet Planlama Örgütü'nün toplumsal ihtiyaç analizlerine ve milli eğitim şurasına ihtiyaç olduğunu kaydeden CTP Milletvekili Çağlar, var olan yasa ve tüzüklerin ilahiyat kolejine cevaz vermediğini; bakanlığın bunun için yasa değişikliği hazırlayıp Meclis'e sunması gerektiğini belirtti.


ANGOLEMLİ


TDP Gazimağusa milletvekili Hüseyin Angolemli, iç tüzük değişikliklerinde komitelerin görev sürelerinin de gözden geçirilmesini istedi. Angelemli, şu anki durumda hem kendilerinin, hem halkın yanıltıldığını belirtti.


Angolemli, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin AB üyesi olurken Türkiye'nin ses çıkarmadığını öne sürdü ve şimdi AB Dönem Başkanlığı'na neden karşı çıkıldığını sordu.


Yasa gereği, tüm plajlarda 1 Nisan'a kadar can kurtaran ve ilkyardım personelinin adlarını bakanlığa bildirmesi  ve deniz içine turuncu toplar konulması gerektiğini belirten Hüseyin Angolemli, bunların niye denetlenmediğini sordu.


Hükümet'in icraatını araştıran Meclis Komitelerinin başında iktidarda birinin olmasının yanlış olduğunu kaydeden Angolemli, bunun gözden geçirilmesini istedi.


Daha sonra tezkere oybirliğiyle kabul edildi.


Cumhurbaşkanlığı'nın, Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu Yönetim Kurulu üyeliğine Vehbi Aktün'ün atandığına ilişkin tezkeresi de milletvekillerinin bilgisine getirildi.


Meclis Genel Kurulu daha sonra TAK'ın 2012 bütçesini görüşmeye başladı.


(GÜL/HY) EK VERİLECEK


 
25 Haziran 2012 Pazartesi 14:36
Okunma: 598
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu