Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Genel Kurulu Toplandı 2

Meclis Genel Kurulu Toplandı 2

Meclis Hayvan Sağlığı Yasa Tasarısı Ve Ab Uyum Yasa Tasarıları İle Kamu Reform Yasa Tasarıları, Arkasından Da Sayıştay Raporlarını  Görüşecek.

 
 
Meclis Genel Kurulu Toplandı 2
MECLİS ÖDÜNÇ PARA VEREN FİNANS ŞİRKETLERİ DÜZENLEME VE DENETİM YASA TASARISI İLE FON KAYNAKLARININ KULLANILMASINA YÖNELİK (DEĞİŞİKLİK ) YASA TASARISI'NIN İLGİLİ KOMİTEDE İVEDİLİKLE GÖRÜŞÜLMESİNİ ONAYLANDI


Lefkoşa, 24 Eylül 12 (T.AK.): Meclis Genel Kurulu ilk olarak Hayvan Sağlığı Yasa Tasarısı ve AB Uyum Yasa Tasarıları ile Kamu Reform Yasa Tasarılarını  arkasından da Sayıştay raporlarını sırasıyla görüşecek.


Genel Kurul Hayvan Sağlığı Yasa Tasarısı'nı görüşmeden önce, Ödünç Para veren Finans Şirketleri Düzenleme ve Denetim Yasa Tasarısı ile Fon Kaynaklarının Kullanılmasına Yönelik Değişiklik Yasa Tasarısı'nın ilgili komitelerde ivedilikle görüşülmesi onaylandı.


DENKTAŞ


İvedilik istemiyle ilgili söz alan DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, yasama döneminin başında sürekli ivedilik istemlerinde bulunulmasının anlamsız hale geldiğini ileri sürdü.


Denktaş, hafta sonu yapılan öğretmen sınavlarında UBP Kurultay ile ilgili olarak "UBP Güzelyurt İlçe Kongresi'nde ilçe başkanı seçilen Ahmet Çaluda'nın karışsında kim adaydı?" sorusuna tepki gösterdi.


Serdar Denktaş, öğretmen sınavındın böyle bir sorunun sorulamayacağına işaret ederek, "Eminim UBP'li arkadaşlar şaka yaptığımı zannediyorlar. Ama şaka yapmıyorum. Bu sınava giren bir gencin anlattığı bu" dedi.


Denktaş, herkesi ciddiyete davet ederek, bir öğretmen adayına bir partinin ilçe kongresiyle ilgili soru sormanın anlamsız olduğunu, ivediliklerin toptan gözden geçirilerek gerçekten ivedi olanların ivediliklerinin kalması, diğerlerinin ivediliklerinin kaldırılmasını istedi.


KÜÇÜK


Başbakan İrsen Küçük de söz olarak ivedilik istemlerinin doğru olduğunu, temennisinin yeni dönemde daha süratli komite çalışması yapılması olduğunu kaydetti.


Küçük, bir süre sonra bütçe yasa tasarısının gündeme geleceğini, bunun doğal olarak bazı yasaların geriye kalmasına yol açacağını ifade ederek, ivediliklerle ilgili DP Genel Başkanı Serdar Denktaş'ın düşüncelerine katılmadığını söyledi.


İrsen Küçük, komite başkanlarının ivedilik sıralaması yapıma yetkisi olduğunu bu nedenle ivediliklerin alınmasında bir sorun olmadığını kaydetti.


Bunun üzerine CTP-BG Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu yerinden konuşarak, komite başkanlarının böyle bir yetkisi olmadığını belirterek, Başbakan Küçük'ün söylemine itiraz etti.


Konuşmalardan sonra yapılan oylamada Hükümet'in KKTC'de Borç İlişkilerinde Kurallarla İlgili Yasa Taslağı'yla ilgili ivedilik istemi oy çokluğuyla kabul edildi.


Meclis Genel Kurulu daha sonra Fon Kaynaklarının Kullanılmasına Yönelik Değişiklik Yasa Tasarısı'nın ivedilik istemini görüşmeye başladı.


YORGANCIOĞLU


CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu söz alarak, sabit kameraların elektrik paralarının başka yerlerde kullanıldığını ileri sürerek, bunu eleştirdi. Yorgancıoğlu, fonda olan paraların başka yerlere kullanıldığını savundu.


Yorgancıoğlu, halkın sorunları ortada dururken, Hükümet'in de bu sorunlara çare üretmesi gerekirken başka işlerle uğraştığını savunarak, bugün bir gazetede yer alan haberin Başbakan İrsen Küçük tarafından yalanlandığını kaydetti.


Başbakan Küçük'e UBP Güzelyurt İlçe Kongresi için 72 kişiye iş sözü verdiğini ileri süren Yorgancıoğlu, bunun kabul edilemeyeceğini söyledi.


"UBP'nin hükümetteki miladı doldu" diyen Yorgancıoğlu, Hükümet'in kendi onuruyla istifa etmesi gerektiğini vurguladı.


Bankalardaki faiz oranlarının neden yüksek olduğunu, neden insanların borçlarını ödeyemediğini soran Yorgancıoğlu, ekonomi büyürken neden bunların yaşandığının sorgulanması gerektiğini kaydetti. Yorgancıoğlu, "Ekonomi büyüyorsa bu yıl ödenen kurumlar vergisi neden azaldı" şeklinde devam etti.


Yorgancıoğlu, ülkedeki ekonomik programların burada yapılması gerektiğini söylediklerini, bunun kabul gördüğünü anımsatarak, ancak buna rağmen Ekonomi ve Enerji Bakanı'nın ekonomik programın takdimini  Türkiye'de yaptığını, kimsenin de programın içeriğinden haberi olmadığını söylediğini belirtti.


Böyle bir programın kimsenin yararına olmayacağını ifade eden Yorgancıoğlu, içeriğini kimsenin bilmediği bu programa toplumun karşı çıkacağını söyledi. Yorgancıoğlu, "Toplum kendinin olmayan bir şeye karşı çıkacak. Bunda da haklıdır" dedi.


Yogancıoğlu, UBP'nin Kurultayından hemen sonra erken seçime gidilmesi gerektiğini vurguladı.


KÜÇÜK


CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu'ndan sonra söz alan Başbakan İrsen Küçük eleştirileri yanıtladı.


"Halk unutmadı iki defa görev alıp kaçışınızı halk unutmadı" diyen Başbakan Küçük, kendilerinin seçimden kaçan taraf olmadığını vurguladı ve UBP'nin aldığı görevi yarıda bırakan bir parti olmadığını söyledi.


Küçük, "Biz halktan 2014'e kadar görev aldık, halkın desteğini almak için her türlü uğraşı vereceğiz" dedi.


Meclisten geçen yasalara örnekler veren Başbakan Küçük, kimsenin bunları küçümsememesini istedi.


CTP-BG'nin seçime giderken 6 bin tane istihdamı olduğunu anımsatan Başbakan Küçük, bu kadar geniş istihdamın hiçbir hükümet döneminde gerçekleştirilmediğini kaydetti.


"Biz kurultay ve kongrelerimizi normal prosedür şeklinde yürütüyoruz" diyen Başbakan Küçük, Hükümet'in  kurultaya endekslendi diye lanse ettirilerek, maksatlı davranıldığını söyledi.


Ekonomik program konusundaki eleştirileri de yanıtlayan Küçük, bu programın tamamen kendi ürünleri olduğunu ifade ederek, ilgili bakanın programı hazırlarken bütün bakanlıkların müsteşarları ve sivil toplum örgütü temsilcilerinden destek aldığını, hükümette görüşüldüğünü, Ankara'da ilk toplantısının yapıldığını kaydetti.


Başbakan Küçük, önümüzdeki günlerde program hakkındaki görüşmelerin süreceğine işaret ederek,  bütçe çalışmaları içinde ekonomik programın yerini alacağını sözlerine ekledi.


Başbakan İrsen Küçük'ün konuşması ardından ivedilik istremi onaylandı.


Muhtarlara asgari ücretin yüzde elli oranında katkı yapılmasına yönelik yasada değişiklik yapacak yasa tasarısının ivedilik istemi görüşülmeye başlandı.


ÇAKICI


Konuyla ilgili söz alan TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, muhtarlıkların demokrasinin en küçük birimi olduğuna işaret ederek, "Muhtarlara maaş verilesi yanlış bir uygulama olmaz" dedi.


Çakıcı, Meclisin ilk oturumunda salonun halıların değişmesi dışında başka farklılıklar olmadığına işaret ederek, yaz tatili öncesinde 3 partinin verdiği 10 imzayla yaz tatilinden vazgeçilmesini, ülkenin zor durumda olduğunu, LTB'yle ilgili yanlış kararlar verildiğini söylediklerini anımsattı.


TDP'nin yaz tatilinde, meclisi olağanüstü toplantıya çağırdığını, tatili daha önemli bulan UBP'lilerin toplantıya gelmediğini savunan Çakıcı, bunu eleştirerek, LTB'de yaşanan süreci, partisinin Anayasa Mahkemesi'ne başvurusunu ve verilen kararı anlattı.


Mehmet Çakıcı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun'un istifasının ülkeyi ilgilendirdiğini, Başbakan İrsen Küçük'ün bir eğitimci olan Kemal Dürüst'ü görevden alarak, Mutlu Atasayan'ı atamasını eleştirdi.


Mutlu Atasayan'dan Eğitim Bakanı olmayacağını savunan Çakıcı, Kurultay'da kendisini destekleyeceğini açıkladığı için eğitim konusunda deneyimi olmayan birini bu göreve atadığını ileri sürdü.


UBP'nin elma gibi ikiye ayrıldığını belirten Çakıcı, UBP içinde kimin hangi tarafta olduğunu belli olduğunu söyledi.  Çakıcı, Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy'un UBP Genel Sekreteri görevine getirilmesini de eleştirdi.


KÜÇÜK


Başbakan İrsen Küçük, TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı'dan sonra ivedilik talebiyle ilgili lehte yaptığı konuşmada, Çakıcı'yı yanıtlayarak, ivedilik gerekçelerini anlattı.


Küçük, bugüne kadar hiçbir gazete ve gazeteci hakkında hukuki işlem yapmadığını ancak az önce kendisine ait olmayan imzayla yayın yapan gazetedeki haberle ilgili yasal işlem başlattığını söyledi.


İrsen Küçük, TDP'yi "küçücük bir parti" olarak niteleyerek, "Küçücük partinin genel sekreterini doğru düzgün seçemediniz. UBP gibi büyük bir partinin ise seçimlerinin tartışmalı olması doğaldır" diye konuştu.


Küçük, UBP'nin ara seçimde TDP'ye emanet bir milletvekili verdiğini; 2014'de bu emanet milletvekilinin geri alınacağını söyleyerek, isim vermeden ara seçimde milletvekili olan TDP Gazimağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli'ye gönderme yaptı.


Küçük, kendi başkanlığındaki UBP'nin hiç kimseyi dışlamadığı dışlamasının mümkün olmadığını, çünkü böyle bir siyaset tarzını benimsemediğini söyledi.


Başbakan İrsen Küçük, bakanlıkları mesleklerle sınırlandırmanın doğru olmadığını, kendisinin tarımcı olmakla birlikte kısa da olsa geçmişte bir dönem sağlık bakanlığını yaptığını kaydetti.


Bu söz üzerine DP Lefkoşa Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu yerinden "Sen söyleyince ben de hatırladım şimdi Sağlık Bakanlığı yaptığını" diye laf attı.


(TUĞ/ŞEB) EK VERİLECEK


 
24 Eylül 2012 Pazartesi 14:08
Okunma: 558
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu