Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Genel Kurulu Toplandı (2)

Meclis Genel Kurulu Toplandı (2)

İvedilik İstemleri Sırasında Yapılan Konuşmalar Uzadı, Tartışmalar Yaşandı.

 
 
Meclis Genel Kurulu Toplandı (2)

ADEM: "İNSANLARA DOĞDUKLARI YERE GÖRE ÜCRET ÖNGÖREN TASARIYI MECLİS'TEN GEÇİRTMEYECEĞİZ"

ÜNVERDİ: "TASARI İŞSİZLİĞİ AZALTACAK"

ÇAKICI: "BAŞBAKAN KÜÇÜK BİLEREK VE İSTEYEREK ÜLKEYİ KAOSA SÜRÜKLÜYOR... SİZİN YANLIŞLARINIZ YÜZÜNDEN BÜTÜN SİYASETÇİLER ZARAR GÖRÜYOR"

ARABACIOĞLU: "EN BÜYÜK AHLAKSIZLIK MECLİS'TE YAŞANIYOR"

KÜÇÜK: "ANAYASA VE YASALAR VATANDAŞA İSTİNAF HAKKI TANIR... YASAL HAKKIMI KULLANIYORUM... ÜLKEYİ, PARTİ YETKİLİ ORGANLARININ KARARLARI, YASAL VE ANAYASAL KURALLARLA YÖNETİYORUZ"

BAŞBAKAN KÜÇÜK, UBP TÜZÜĞÜNDE DEĞİŞİKLİKLE GÖREV SÜRELERİNE SINIRLAMA GETİRİLECEĞİNİ SÖYLEDİ.

YORGANCIOĞLU: "HALK MEMNUN DEĞİL... YENİ BİR ANLAYIŞ İNŞA EDİLMELİ, YENİ BİR SİYASAL İRADE OLUŞTURULMALI... BUNUN ADI DA SEÇİMDİR"

Lefkoşa, 7 Ocak 13 (T.A.K.): Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda ivedilik istemleri sırasında yapılan konuşmalarda zaman zaman tansiyon yükseldi, tartışmalar yaşandı.

"Yerli İstihdamına Katkı Primlerinin Değerlendirilmesi Yönetimi ve Kullanılması Yasa Tasarısı"nın ivedilik istemi sırasında aleyhte söz alan CTP Gazimağusa Milletvekili Sonay Adem, çalışma hayatında yasaların uygulanmadığını savundu.

Adem, bir işçinin işverene maliyeti 1495 TL iken, Mimoza Otel ihalesinin işçi başına 1430 TL'ye bağlandığını ifade ederek, insanların asgari ücretin altında çalışmasına onay verdiğini savunduğu Çalışma Bakanı'nın bir saniye bile o makamda oturmaması gerektiğini söyledi.

Adem, bunu gören başka şirketlerin de benzer uygulamalara gideceği kaygısını dile getirdi.

Türkiye'de kamudaki maaşların KKTC'dekinin üstüne çıktığına dair haberlere işaret eden Adem, iki yıldır asgari ücreti artırmadığı ve hayat pahalılığını düşük gösterdiği gerekçeleriyle hükümeti protesto etti.

İvediliği istenen yasa tasarısının, yasalara, anayasaya ve ILO sözleşmelerine aykırı olduğunu savunan Sonay Adem, insanlara doğdukları yere göre farklı ücret öngören tasarıyı eleştirdi.

Bir Türkmen ile Anadolu'da doğan insanlar arasında ücret farkı içeren tasarıyı asla Meclis'ten geçirtmeyeceklerini söyleyen Sonay Adem, hükümetin uyguladığı politikalarla yerli işgücünü çok azalttığını belirtti.

CTP Gazimağusa Milletvekili Sonay Adem, ülkenin yüzde 40 fakirleştiğini ve insanların feryat ettiğini; yeni yasalarla mazbatacıları kurtarmak, faiz sistemini değiştirmek gibi son dakika işlerine girişiliyorsa, bunun nedeninin insanların yaratılan sistem altında ezilmesi olduğunu ifade etti.

Adem, sermaye gruplarının yönlendirdiği memlekette, bu çevrelerin istediği sosyal ve ekonomik konuların gündeme alındığını kaydetti.

"Yargının da vesayet altında olduğunu eğer kabul edersek bir yere gidebiliriz" diyen Adem, "Lefkoşa Türk Belediyesi'nden Derviş Eroğlu'na 10 milyon sterlin verilmesi" olayında yargının tavır koymadığını belirterek eleştiriler yaptı.

Sonay Adem, LTB'de 6 milyon lira borçlanılarak adım atılmışsa, geriye dönük 150 milyon liranın hesabının da sorulması gerektiğini kaydederek hükümetin muhalefetle bir araya gelerek LTB'de yeniden yapılanmayı ele alması için kendisinin aracı olabileceğini söyledi.

Sonay Adem, ivediliği istenen tasarıya ret oyu vereceklerini ancak gençlerin göç yollarına düşmesinin engellenmesi için tasarının komitede düzeltilmesine her türlü katkıyı yapacaklarını belirtti.

ÜNVERDİ: "İŞSİZLİĞİ ARTIRACAK"

İvedilik istemiyle ilgili lehte söz alan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünvedi, yasanın hem işsizliği azaltacağını, hem de yurttaşların daha çok istihdamını sağlayacağını, uygulamasının da çok kolay olacağını söyledi.

Ünverdi, tasarıda TC ve KKTC vatandaşlarının aynı değerlendirilmesinin nedeninin, iki ülke arasındaki işgücü anlaşmasından kaynaklandığını; iki ülkenin de aynı hakları vereceğini belirtti.

Şerife Ünvedi, bakanlığının en önemli görevinin vatandaşların çalışmasını sağlamak olduğunu ve bu yasanın da ona hizmet ettiğini kaydederek, gençlere de iş olanağı sağlandığını ifade etti.

Mimoza Otel ihalesine de değinen Ünverdi, kesinlikle asgari ücretin altında bir ücret verilmediğini; denetimlerin yapıldığını; otelin 9 milyon TL'ye verildiğini, mahkeme aşamasının bittiğini ve gerekli uygulamanın başladığını bildirdi.

Eğer aranan niteliklere haiz vatandaş varsa kesinlikle yurt dışından işçi getirilemediğini vurgulayan Bakan Ünverdi, ülkede işsizliği azaltmak için çalıştıklarını; basın ve turizm iş kollarında yerli istihdamını teşvik edecek uygulamalar yaptıklarını anlattı.

Konuşmaların ardından Yerli İstihdamına Kaktı Primlerinin Değerlendirilmesi Yönetimi ve Kullanılması Yasa Tasarısı"nın ivediliği oyçokluğuyla kabul edildi.

AVCI VE ERTUĞRULOĞLU AD-HOC KOMİTELERDEN ÇIKARILDI

Ardından Cumhuriyet Meclisi'ndeki Geçici (Ad-Hoc) Komitelerin oluşumlarının değiştirilmesi onaylandı. ÖRP ve DGP'nin UBP'ye katılması nedeniyle Turgay Avcı ve Tahsin Ertuğruloğlu'nun Siyasal Partiler, Seçim ve Halkoylaması Yasası ve Anayasa değişiklikleriyle ilgili ad-hoc komitelerdeki üyelikleri düştü ve komitelerin üye sayıları yeniden belirlendi.

ÇAKICI ELEŞTİRDİ: "BAŞBAKAN ÜLKEYİ KAOSA SÜRÜKLÜYOR"

Bu konuda söz alan TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Başbakan İrsen Küçük'ün yaptıklarıyla ülkeyi kaosa sürüklediğini savunarak, "Kendi ülkesinin mahkemelerinin kararlarına uymayan Başbakan mı olur?" diye sordu.

"Ülke batmış gitmiş, varsın İrsen bey koltuğunda otursun...Batarsa batsın, mahvolursa mahvolsun diyor... UBP'nin içi dağılırsa dağılsın diyor" diyen Çakıcı, Başbakan Küçük'ün bilerek ve isteyerek ülkeyi kaosa sürüklediğini iddia etti.

Çakıcı, daha önce Turgay Avcı ve Mustafa Gökmen'e söylemediğini bırakmayan UBP'lilerin bugün nasıl transfer yaptığını sordu ve siyasette dik durmanın önemini vurguladı.

Neyin değiştiğini soran Çakıcı, 21 Ekim'den beri UBP kurultayının bitmediğini belirterek, ülke gündeminin meşgul edildiğini söyledi.

"PİJAMALARLA EVE..."

Çakıcı, Başbakan Küçük'e hitaben, "Kurultaya git, halkı kurtar. Kaybedersen de pijamalarla eve dönüyorum de" ifadelerini kullandı.

Başbakan Küçük'ün halkın desteğini kaybettiğini belirterek, kendini neden sorgulamadığını soran Mehmet Çakıcı, "Sizin yaptığınız yanlışlar yüzünden bütün siyasetçiler zarar görüyor" dedi.

Çakıcı, iki ay daha halkın felaketler zincirinde gitmemesi için Başbakan'ın gereğini yapmasını istedi.

"Hacı olanların neden siyasete girdikten sonra bunu yaptıklarını" soran Çakıcı, onların davranışını Allah'ın da kabul etmediğini" belirterek, UBP kurultayında desteklediği adayları değiştirenlere de "Ne oldu da değiştiniz?" diye sordu.

ATUN: "KİŞİSEL DEĞERLER SİYASET UĞRUNA MECLİSE TAŞINMAMALI"

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun ise, insanların kişisel değerlerinin siyaset uğruna Meclis kürsüsüne taşınmasının yakışmadığını söyledi.

İnsanların kişisel değer ve inançlarının yargılanamayacağını kaydeden Atun ile DP Lefkoşa Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu arasında tartışma yaşandı.

Hacca daha önce de gittiğini ancak basında yer alan son fotoğrafının foto montaj olduğunu belirten Sunat Atun, kişisel değerlere saygı gösterilmesini istedi.

ARABACIOĞLU, ATUN'A KUTLAMASINI GERİ ALDI

DP Lefkoşa Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu da, değer, inanç ve kişiliklerin farklı şeyler olduğunu belirterek, Atun'un kendisine "siyaseti öğren" dediğini, 19 yıldır siyasette yer aldığını ve aynı çizgide sürdürdüğünü söyledi.

Bir süre önce UBP ilçe başkanlığı seçiminde aday olan Sunat Atun'u bakanlıktan istifa ettiği için kutladığını kaydeden Arabacıoğlu, şimdi bu söylemlerini geri aldığını açıkladı.

Arabacıoğlu, "bir gecede fırıldak gibi dönmesinden dolayı" kutlamasını geri aldığını belirterek, "Fırıldak gibi dönen adam önce kendine baksın, ailesine baksın. Ona göre bana laf söylesin. En büyük ahlaksızlık bu parlamentoda yaşanıyor. Bir siyasetçinin ne kadar ahlaksızlık yapabileceği konusunda siyasal bilgiler fakültesine yazı yazıp burayı örnek alıp okutmasını önermeyi düşünüyorum" dedi.

KÜÇÜK: "ANAYASA VE YASALAR VATANDAŞA İSTİNAF HAKKI TANIR... YASAL HAKKIMI KULLANIYORUM"

Başbakan İrsen Küçük ise TDP Genel Başkanı Çakıcı'yı yanıtladı ve Çakıcı'nın hükümetle parti olaylarını karıştırıp sanki büyük bir kaos varmış gibi gösterdiğini belirtti.

Yargının kararlarına saygı duyduklarını ancak bazı kararlarına katılmadıklarını ifade eden Başbakan Küçük, anayasa ve yasaların vatandaşa istinaf hakkı tanıdığına dikkat çekti.

Kaos olduğu görüşüne katılmadığını belirten Küçük, yasal hakkını kullandığını söyledi.

"MESELE 3-5 GÜN DAHA KOLTUKTA OTURMA MESELESİ DEĞİL"

"Biz koltuk sevdalısı değiliz. 3 gün, 5 gün daha koltukta oturma meselesi değildir" diyen Küçük, Çakıcı'nın izlediği politikayla bazı makamlara mesaj gönderdiğini kaydetti.

Başbakan İrsen Küçük, kararların kişisel değil parti yetkili organlarının kararı olduğunu ifade ederek, UBP'nin büyük bir parti olduğunu, katılımların devam ettiğini ve hala halkın ümidi olduklarını söyledi.

"Mehmet Çakıcı istedi diye erken seçim yapılamayacağını" belirten İrsen Küçük, Çakıcı için "Acemi politikacısın, daha olgunlaşmadın" dedi.

Ülkeyi, parti yetkili organlarının kararları, yasal ve anayasal kurallarla yönettiklerini ifade eden Başbakan İrsen Küçük, katılımlara yapılan eleştiriler konusunda ÖRP için "bir seçim geçirin, kendinizi kanıtlayın, sizinle görüşürüz" dediklerini; nitekim ÖRP'nin 3 milletvekilliği kazandığını; Çakıcı'nın tüm bunları bilmediğini belirtti.

"UBP TÜZÜĞÜ DEĞİŞECEK... GÖREVLERE SINIRLAMA GETİRİYORUZ"

UBP'nin kararlarına karışılmamasını isteyen Başbakan Küçük, "Biz gerek ülkeyi, gerek partiyi yasa ve anayasa çerçevesinde yönetiyoruz. Bizim koltuk sevdamız yoktur. UBP'nin tüzüğünü değiştirme hazırlığı içindeyiz. Tüzüğü değiştireceğimizi kurultayda söyledik. Görevlere sınırlandırma getiriyoruz. Birileri gelip de 24 sene genel başkanlık yapmasın partiye diye... Parti içine rotasyon gelsin hazırlığı içindeyiz. Çakıcı ne kadar gayret etse de biz bunlara bulaşmayız. Biz doğru yoldayız. Tüm çalışmalarımız da yasalar çerçevesindedir" diye konuştu.

EMİROĞLULARI: "ÜLKE YANGIN YERİ, UCUZ SİYASET YAPILIYOR"

TDP Genel Başkanı Mustafa Emiroğluları da, siyasi transferleri eleştirerek, UBP'nin siyaset anlayışıyla ülke yangın yeriyken ucuz siyaset yaptığını savundu.

Siyasete güvenin yok edildiğini, ülke sorunlarının UBP'nin hiç umurunda olmadığını kaydeden Emiroğluları, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun'un söylemlerini eleştirdi.

Meclis'te 6 aydır yasa geçmediğini, bu saatten sonra artık erken seçim kararı alınması gerektiğini çünkü yasa görüşmenin değil, dalaşmanın olabileceğini kaydeden Emiroğluları, bir yaşa gelenlerin erdemli olup siyaseti bırakması gerektiğini söyledi.

Mustafa Emiroğluları, erken seçime gidilirse en azından toplumun moralinin artacağını, seçeneği olacağını belirterek, halkın büyük sorunlar içinde bulunduğunu ve sürekli hükümetten yakındığı ifade etti.

Erken seçim kararı alınarak halkın önünün açılmasını isteyen TDP Gazimağusa Milletvekili Emiroğluları, Anayasa, Seçim ve Halkoylaması, Siyasi Partiler yasalarının değişikliği için çalışmaya var olduklarını, ad-hoc komitelerden süratle sonuç alınmasını istediklerini anlattı.

YORGANCIOĞLU: "ERKEN SEÇİM"

CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, etik sorunlar olduğunu, tartışmalardan bir sonuç alınamadığını, son sözü halkın söyleyeceğini söyledi.

"Bunun muhakemesi halkın önüne yapılır" diyen Yorgancıoğlu, Başbakan'ın UBP'nin 2009'da aldığı oyların iradeyi hala temsil ettiği sözüne katılmadığını; o derelerin altından çok sular aktığını; halkın aldatılarak o iradenin alındığını; o gün söylenilenlerle bugün yapılanlar arasında çok farklar bulunduğunu kaydetti.

Özkan Yorgancıoğlu, halkın bugünkü şartlardan memnun olmadığını; meclisteki herkesin görevinin halkı her alanda memnun etmek olduğunu, bunun için de yeni bir anlayış inşa edilmesi, yeni bir siyasal irade oluşturulması gerektiğini ifade ederek "Bunun adı da seçimdir. Bundan kaçtığınız sürece ufalacaksınız ama halk da zarar görüyor. Eğer amaç halka hizmetse iradesini oluşturmak lazım" dedi.

Konuşmaların ardından ad-hoc komitelerin oluşumlarının değiştirilmesi oybirliğiyle kabul edildi.

(GÜL/GUR) EK VERİLECEK

 
7 Ocak 2013 Pazartesi 13:11
Okunma: 593
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu