Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Genel Kurulu Toplandı

Meclis Genel Kurulu Toplandı

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu "Kadınlara Yönelik Şiddet Ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi Ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi (Onay) Yasa Tasarısı"nı Oybirliğiyle Onayladı.

 
 
Meclis Genel Kurulu Toplandı
KADINLARA YÖNELİK ŞİDDET İLE MÜCADELEYE MECLİSTEN OYBİRLİĞİYLE ONAY
“KADINLARA YÖNELİK ŞİDDET VE EV İÇİ ŞİDDETİN ÖNLENMESİ VE BUNLARLA MÜCADELEYE DAİR AVRUPA KONSEYİ SÖZLEŞMESİ (ONAY) YASA TASARISI” OYBİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ
FELLAHOĞLU: “SÖZLEŞMELERİ ONAYLADIK AMA YAN GELİP YATMAK OLMAZ… GEREKLERİ DE YAPILMALI”
ÇAKICI: “GELİN MECLİS’E DE KOTA KOYALIM, YARISI KADIN OLSUN… KADINLARIN 5’TE 1’İ EVDE CİNSEL İSTİSMARA MARUZ KALIYOR”
AVCI: “HADIMLIK YASASI BİR AN ÖNCE MECLİS’E GELMELİ”
EKENOĞLU: “TOPLUMSAL CİNSİYETE DAYALI POLİTİKALAR ÜRETİLMELİ”
ÜNVERDİ: “KADIN OLMAZSA, DÜNYADA HİÇBİR ŞEY BAŞARILI OLAMAZ”
FELLAHOĞLU
Tasarıyla ilgili ilk sözü alan CTP Lefkoşa Milletvekili Kadri Fellahoğlu, bu tasarıyla iyi niyetin ortaya konulduğunu, ama hayat bulması için birçok yasal düzenleme gerektiğini söyledi. Kıbrıs Türk halkının bu konularda olumlu noktaya geldiğini kaydeden Fellahoğlu, çok eskilerde futbol maçlarına kadınların ve çocukların da gittiğini, ama arada bir kopukluk yaşandığını; son zamanlarda kadın izleyicilerin yine arttığını belirtti.
Bazı farklı görüşler olsa da kadın kotasının CTP’de uygulandığını ve bunun giderek olumlu sonuçlar yaratacağına inandıklarını ifade eden Fellahoğlu, bütün parti ve sivil toplum örgütlerinde bu yönde adım atılması gerektiğini söyledi.
Fellahoğlu, kadına yönelik çok çeşitli şiddet bulunduğuna işaret ederek, tümüyle ilgili sözleşmenin öngördüğü yasal veya diğer tedbirlerin alınması gerektiğini vurgulayarak, “Sözleşmeleri onayladık. Yan gelip yatmak olmaz. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’nın dediği gibi ciddi ve ivedi çalışıp bunları ete kemiğe büründürmek lazım. Çünkü, toplum olarak geldiğimiz yer, hiç de iç açıcı değil. 400 TL için eski eşin tüfekle başı ezilerek öldürüldüğü bir ülkede, bu konularla ilgili daha yapacak çok işimiz var. Bu konuda hepimize görev ve sorumluluk düşer ama en çok da hükümete ve ilgili bakanlığa görev düşer” diye konuştu.
ÇAKICI
TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da, kadına yönelik şiddetin ülkede çok yaygın olduğunu belirterek, bu konu ile mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.
Ataerkil toplumlarda şiddet uygulamalarının daha yaygın olduğunu kaydeden Çakıcı, kadınlara uygulanan şiddet üzerinde yapılan araştırmadan çıkan sonuçları açıkladı. Çakıcı, istemediği halde cinsel ilişkiye zorlanan kadınların sayısının yüksek olduğunu ifade ederek, 5 kadından birinin evde istemediği bir ilişkiyle cinsel istismara maruz kaldığını bildirdi. Çakıcı, 10 kadından 9’unun ise hayatı boyunca psikolojik istismar yaşadığını kaydetti.
Çakıcı, TDP’de yüzde 50 kadın kotası bulunduğuna işaret ederek, “Gelin bu Meclis’e de kota koyalım, yarısı kadın olsun” dedi.
Pozitif ayrımcılığın önemine işaret eden Mehmet Çakıcı, “özellikle sol partilerin topluma yol gösterici olması gerektiğini” söyledi.
AVCI
ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı, ülkede şiddet ve tacizin arttığını, bunların önemle ele alınması gerektiğini söyledi.
Avcı, hadımlık yasasının bir an önce Meclis’e gelmesi gerektiği görüşünü ifade ederek, kadın ve çocuklara tecavüz eden ancak aldığı cezaya rağmen suçu sürdürenlere karşı, ilaçla testosteron seviyesini düşürecek önlemlerin alınması gerektiğini belirtti.
Tecavüze uğrayan 12 - 13 yaşındaki kız çocuklarının ömür boyu travma yaşadığına işaret eden Turgay Avcı, cezaların caydırıcı olması gerektiğini vurguladı ve “Bir çocuğun hayatını karartmaya kimsenin hakkı yoktur” diyerek hükümete bu konuda çağrı yaptı.
Alkol ve uyuşturucu kullanımının çocuk ve genç yaşlarda alıp başını gittiğini; bunun şiddeti de beraberinde getirdiğini anlatan Avcı, “Alkol ve uyuşturucuyla kendini kaybedenlerin şiddet uygulamaları kaçınılmaz oluyor” dedi.
Avcı, öğretmen sendikalarına çağrıda bulunarak, “Ümit ederim bir gün de manşetlerde şunu göreceğiz: Öğretmen sendikaları çocuk istismarı, çocuk tecavüzleri ve yüzde 75 alkol ve uyuşturucu kullanan çocukların eğitilmesi, önlenmesi tedbirleri için bu sokaklarda yürüyecektir. İşte o zaman o sokaklarda olacağız. Sendikalara bu çağrıyı buradan yapıyorum. Öğretmen sendikalarının ana görevi, çocuklarımızın geleceğini korumaktır. Alkol, tecavüz, istismar, uyuşturucuya ilgili önlemlerin alınması için sokaklarda olmalıdırlar” diye konuştu.
Dün akşam meydana gelen ölümlü trafik kazasına da değinen Avcı, içki masasından kalkanların direksiyon başına geçememesi gerektiğini vurguladı.
Medyadaki haberleri de değerlendiren Avcı, fuhuş yaptırılan kadınların fotoğraflarının yayımlanmasını eleştirdi.
Avcı, maddi zorluk içindeki dul kadınlara maaş bağlanması çağrısı yaptı.
Avcı, siyasi partilerin başarılarını, kadınların çalışmalarına borçlu olduğunu belirterek, kadının siyasette yeri bulunduğunu vurguladı.
EKENOĞLU
CTP Güzelyurt Milletvekili Fatma Ekenoğlu, Dünya Kadınlar Günü’nün kutlanması hakkında bilgi verdiği konuşmasında, ülkede bu günün ilk kez 1977 yılında kutlanmaya başlandığını söyledi.
“Hak verilmez alınır” diyen Ekenoğlu, kadınların haklarını alması için mücadele edilmesi gerektiğini ifade etti.
Kadına şiddet uygulanmasının kabul edilemeyeceğini vurgulayan Ekenoğlu, sivil toplum örgütlerinin çabası ile belli yollar kat edildiğini, ancak kat edilmesi gereken daha yollar bulunduğunu söyledi.
Kadınların eğitilmesi ve onlara psikolojik destek verilmesinin devletin ve sivil toplum örgütlerinin görevi olduğunu belirten Ekenoğlu, toplumsal cinsiyete dayalı politikalar ve mali kaynaklar üretilmesi gerektiğini de kaydetti.
Ekenoğlu, okullardaki eğitimde, insan hakları bağlamında kadın haklarının da verilmesinin şart olduğunu ifade etti.
Fatma Ekenoğlu, bu konularda yapılacak yasal değişikliklere destek olacaklarını da sözlerine ekledi.
ÜNVERDİ
Konuşmacıları yanıtlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi (Onay) Yasa Tasarısı”nın onaylanmasının, 5 Aralık gibi çok anlamlı bir güne denk gelmesinin kendisini çok duygulandırdığını söyledi. Ünverdi, destek verenlere teşekkür etti.
Kadınlar ne kadar bilgili, donanımlı, iş hayatı ve siyasetteyse o toplumun medeniyet seviyesinin yükseldiğini kaydeden Şerife Ünverdi, “Kadın olmazsa dünyada hiçbir şey başarılı olamaz. Kadının en büyük görevi çocuğu yetiştirmektir. Ama bu nasıl olursa bir yetiştirme değil, sevgiyle, şefkatle bir çocuğu yetiştirmektir. Bu da şiddetin aile ortamında olmaması gerektiğini gösterir” dedi.
Ünverdi; dul, eşi hapiste olan, zor durumdaki kadınlara maaş desteği verdiklerini belirtti.
Konuşmaların ardından tasarı oylandı ve 38 kabul oyu ve oyçokluğuyla kabul edildi.
 
5 Aralık 2011 Pazartesi 19:47
Okunma: 668
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu