Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Genel Kurulu Toplandı

Meclis Genel Kurulu Toplandı

Yorgancıoğlu Ve Emiroğluları: "seçilmişlerin Atanmışların Arkasında Yer Aldığı Bir Protokol Kabul Edilemez".

 
 
Meclis Genel Kurulu Toplandı
SOYER: "TÜRKİYE'DE KAMU ÇALIŞANLARINA TOPLU SÖZLEŞMELİ, GREVLİ ÇALIŞMA YAŞAMI VE MAYIS AYINDA MAAŞ ARTIŞI MÜJDESİ VERİLİRKEN KKTC'DE VAR OLAN TOPLU GÖRÜŞMENİN ORTADAN KALDIRILMASI KABUL EDİLEMEZ"


TÖRE: "MUHALEFET TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİNİ DÜZELTMEDİĞİ SÜRECE İKTİDAR/HÜKÜMET OLAMAZ..."


Lefkoşa, 15 Mart 12 (T.A.K.): Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nun bugünkü birleşiminde muhalefet, "seçilmişlerin atanmışların arkasında yer aldığı" gerekçesiyle yeni protokol düzenlemesini eleştirdi.


Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda gündem dışı konuşmalar öncesinde söz alan Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP/BG) Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, yeni protokol listesini eleştirdi.


Yorgancıoğlu, yeni protokol sıralamasına göre atanmışların seçilmişlerin önüne konulmasını eleştirerek, protokolün sivilleşme ve demokratikleşme söylemine uygun olmadığını ifade etti.


Özkan Yorgancıoğlu, protokolde seçilmişlerin atanmışların önünde olması gerektiğini, bu çerçevede de seçilmiş belediye başkanlarının kaymakamların arkasında olmaması gerektiğini söyledi ve listenin değiştirilmesini istedi.


Yorgancıoğlu, polis komutanının protokolde Sivil Savunma Teşkilat Başkanı'nın arkasında yer almasının da  kabul edilemeyeceğini ifade etti.


Yorgancıoğlu, protokol listesinin diğer ülkelerdeki uygulamalara bakılarak yeniden ele alınması  gerektiğini kaydetti.


Yorgancıoğlu, ilgili gazeteyi göstererek, Türkiye'nin Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT)'in ülkedeki GSM operatörleri kanalıyla  telefonları dinlemek için cihazlar yerleştireceğine dair haberlerin doğru olup olmadığını da sordu ve bunun vahim bir durum olduğunu vurguladı.


Yorgancıoğlu,  Kurtlar Vadisi dizisinde Polat Alemdar karakterini canlandıran Necati Şaşmaz'a fahri kültür ataşesi unvanı verilmesini de eleştirdi.


EMİROĞLULARI


Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Milletvekili Mustafa Emiroğluları da konuşmasında, protokol listesine yönelik eleştirilere katılarak, seçilmişlerin atanmışların arkasına konmasının kabul edilemeyeceğini söyledi. Emiroğluları, devleti kurduğunu iddia edenlerin devlete, kurumlarına sahip çıkmadığını iddia etti.


GÜNDEM DIŞI KONUŞMALAR


Meclis Genel Kurulu bu konuşmalardan sonra gündem dışı konuşmalar bölümüne geçti. Bu bölümde ilk olarak CTP/BG Gazimağusa Milletvekili Ferdi Sabit Soyer'in "İç ve Dış Görüşmeler ile ilgili Kaos Yaratılan Konular" başlıklı gündem dışı konuşması yer aldı.


Soyer konuşmasında, Türkiye'de tüm kamu görevlilerine toplu sözleşme hakkı veren yasaya göre tüm kamu çalışanlarının toplu sözleşmeli ve grevli çalışma yaşamına kavuşacağını kaydetti.


Soyer, belli çevrelerin uzun yıllardır KKTC'de komu çalışanlarının toplu pazarlık ve görüşme hakkının fazla olduğunu sürekli dile getirdiğini hatırlatarak, UBP'nin bu hakkı ortadan kaldırdığını söyledi.


Türkiye'de olmayan toplu pazarlık görüşmeleri hakkı kazanılırken, KKTC'de var olan hakkın Türkiye ile imzalanan protokol sonucu ortadan kaldırılmasını eleştiren Soyer, önemli olanın maaş artışı verilip verilmemesi değil, demokratik bir hakkın kullanılmasının engellenmemesi olduğunu kaydetti.


Soyer, artış verilmeyecek diye toplu görüşme yapılmamasının kabul edilemeyeceğini anlatarak, bugün artık hükümetin sendikaları toplu görüşmeye bile çağırmadığını ifade etti. Soyer, Türkiye kendi kamu çalışanlarına toplu sözleşme hakkı verirken burada var olan bir hakkın ortadan kaldırılmasının anlaşılamayacağını belirtti.


Ferdi Sabit Soyer, görüşmelerde Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun mülkiyet konusunda bireysel başvuruya karşı çıktığını, mülkiyet konusundaki tutumunun yarattığı sonuç konusunda Kıbrıs Türk halkına gerekli açıklamayı yapması gerektiğini de kaydetti.


Soyer, İTEM Yasası'ndan bugüne yapılan tüm eşdeğer işlemleri ve topraklandırma sonucu ne kadar mülkün kime nasıl satıldığı, ne kadarının kimin elinde bulunduğu ve olası bir çözümde bunların tazminatının kim veya kimler tarafından ödeneceğini öncelikle Meclis ve Kıbrıs Türk halkına anlatılması  gerektiğini  de savundu.


Soyer, Kıbrıs sorununun bu kritik aşamasında "herkes yoluna yürüsün" tezini savunanların aslında yaptığının "haksız yere alınan mallar mülkler yanıma kalsın" anlayışı olduğunu  ifade etti.


Ferdi Sabit Soyer, UBP hükümetinin üçlü kararnameyle atadığı müdürlerin yüzde 13'ünün değiştirmesine eleştirerek, bunların iki tanesinin ise "bir makamın" imzalamaması nedeniyle görevden alınamadığını ve aylardır idari izin kullandırıldığını savundu. Soyer, bunlardan birinin Erman Yaylalı olduğunu ifade ederek, bunun kabul edilemez olduğunu kaydetti.


EMİROĞLULARI


Genel Kurul'daki ikinci gündem dışı konuşma TDP Gazimağusa Milletvekili Mustafa Emiroğluları tarafından "Hükümetin Kıbrıs sorunu ile ilgili tutumu" başlığıyla yapıldı.


Emiroğluları, istense de istenmese de Kıbrıs'ta bir çözüm olacağını, çözüme yönelik gidişat olmasının bile ülkedeki her şeyi güzel hale getirdiğini, çözümden uzaklaşıldığı oranda da sorunların arttığını kaydetti.


Emiroğluları, UBP'nin hükümete geldiği günden itibaren uyguladığı mülkiyet politikasıyla çözüm sürecini tıkamaya yönelik hareket ettiğini ifade ederek, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun mülkiyet politikasına karşı olduğunu belirtti.


Emiroğluları, 1 Temmuz'un Kıbrıs sorunu konusunda son tarih olarak ortaya konduğunu ancak bunun doğru olmadığını belirterek, "1 Temmuz son tarih değildir" dedi.


Mustafa Emiroğluları, Kıbrıs'ta 2 yıllık bir çözümsüzlük süreci olduğunu, bunun bir yanının Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti'nin 1 Temmuz'da Avrupa Birliği (AB) dönem başkanlığı, diğer yönünün Güney Kıbrıs'ta 2013 yılındaki seçimler, arkasından da Kuzey Kıbrıs'taki seçimler olduğunu kaydetti.


Emiroğluları, Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun "Biz 1 Temmuz'dan sonra yokuz" söyleminin bir anlam ifade etmeyeceğine işaret ederek, bunun söylemden öteye gitmeyeceğini ifade etti.


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun görüşmelerde çapraz oy konusuna karşı çıktığını açıklarken, kapalı kapılar ardında çapraz oylamaya yönelik farklı görüşler ortaya koyduğunu savunan Emiroğluları, herkesin ne düşündüğünü  halka doğru anlatması gerektiğini söyledi.


Emiroğluları, ülkede mülkiyetin geldiği noktanın doğru olmadığını, doğru olmayan bu durumu çözmeye yönelik hareketlerin de yanlış olduğunu, yanlışlar nedeniyle çözüm diye ortaya konanlara uluslar arası kurumların da karşı çıkacağını kaydetti.


Mustafa Emiroğluları, müzakereleri olumsuz etkileyecek politikalardan vazgeçilmesi çağrısı yaparak, kimsenin 1 Temmuz'dan sonra görüşmelerden kaçamayacağını kaydetti.


TÖRE


UBP Lefkoşa Milletvekili Zorlu Töre ise "Ulusal Çizgi" konulu gündem dışı konuşma yaptı.


Töre konuşmasında, 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti kurulurken de adil bir çözüm söyleminin ortada olduğunu ancak bu adil çözümün ancak 3 yıl sürdüğünü ve Rumların Kıbrıslı Türkleri devletten attığını hatırlattı.


Zorlu Töre, UBP hükümetinin müzakerelere destek verdiğini ancak bunun müzakere sürecinde konuşulan her şeyi  benimsedikleri anlamına gelmediğini ifade ederek, Rum tarafının kendisine özgü bir milli çizgisi olduğunu, Türk tarafının da kendine özgü milli çizgisi olduğunu kaydetti.


Türkiye ile KKTC arasında entegrasyon sürecinin var olduğunu, karşı çıkılsa da bunun devam ettiğini ve devam edeceğini belirterek, savunmada entegrasyonun tam olduğunu anlatan Töre, muhalefetteki partilerin Türkiye ile ilişkilerini düzeltmediği sürece hükümete gelemeyeceğini ifade etti.


Töre, muhalefetin bunu yapmadığını, Türkiye ile ilişkilerini düzeltmediğini, bunu için de UBP'nin yapılacak ilk seçimde yine birinci parti çıkarak hükümet olacağını savundu.


Zorlu Töre, uluslararası kamuoyu denilen şeyin Amerikan, İngiliz, Fransız, Rus emperyalizmleri olduğunu ifade ederek, bunun herkesçe anlaşılması gerekliliği üzerinde durdu, ulusal davada dik durulmadığı takdirde Girit olunacağını iddia etti.


Konuşmaların ardından Meclis'in bugünkü birleşimi sona erdi. Gelecek toplantı, pazartesi yapılacak.


(HY/GÜR)


 
15 Mart 2012 Perşembe 13:36
Okunma: 534
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu