Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Genel Kurulu Toplandı-3

Meclis Genel Kurulu Toplandı-3

Devlet Cenaze Törenlerine İlişkin Kuralları Düzenleyen Yasa Tasarısı Ve Bilgi Edinme Hakkı (Değişiklik) Yasa Önerisi Onaylandı.

 
 
Meclis Genel Kurulu Toplandı-3
Lefkoşa, 24 Şubat 14 (T.A.K): Devlet, Kurumsal, Şehit ve Kayıp Şehit Cenaze Törenlerine İlişkin Kuralları Düzenleyen Yasa Tasarısı ile Bilgi Edinme Hakkı (Değişiklik) Yasa Önerisi Meclis Genel Kurulu'nda onaylandı.


Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, ivediliği alınan yasa tasarısı ve önerilerinin görüşülmesiyle devam etti.


CENAZE TÖRENLERİNE İLİŞKİN KURALLARI DÜZENLEYEN YASA TASARISI


Bu bölümde ilk olarak Devlet, Kurumsal, Şehit ve Kayıp Şehit Cenaze Törenlerine İlişkin Kuralları Düzenleyen Yasa Tasarısı görüşüldü.


Hukuk ve İdari İşler Komitesi Başkanı DP-UG Milletvekili Özdemir Berova tasarıya ilişkin raporu okudu.


Tasarı madde madde okunurken, CTP-BG Milletvekili Ferdi Sabit Soyer'in yerinden, "kemik" yerine "kalıntı" ifadesinin kullanılmasını talep etmesi üzerine, oturuma başkanlık yapan DP-UG Milletvekili Zorlu Töre, Genel Kurul'a 10 dakika ara verdi.


Aranın ardından yeniden toplanan Kurul, ilgili yasanın çeşitli maddelerinde bulunan "kemikleri" ifadesinin "doku veya doku kalıntıları" ifadesiyle değiştirilmesini oybirliğiyle kabul etti.


Devlet,Kurumsal, Şehit ve Kayıp Şehit Cenaze Törenlerine İlişkin Kuralları Düzenleyen Yasa Tasarısı madde madde görüşüldükten sonra oybirliğiyle kabul edildi.


BİLGİ EDİNME HAKKI (DEĞİŞİKLİK) YASA ÖNERİSİ


Ardından, Bilgi Edinme Hakkı (Değişiklik) Yasa Önerisi görüşülmeye başlandı. Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi Başkanı CTP-BG Milletvekili Tufan Erhürman Öneri'ye ilişkin komite raporunu okudu.


TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı'nın önerinin ücretlendirme içerip içermediği sorusu üzerine, ücretlendirmenin esas yasada bulunduğunu, öneride ücretlendirmenin düzenlenerek, bir asgari ücretten, asgari ücretin en fazla üçte birine kadar düşürüldüğünü anlattı.


PİLLİ


Öneri üzerine söz alan UBP Milletvekili Ali Pilli, haber alma hakkının insan hakkı olduğunu ifade ederek, öneriye olumlu oy vereceklerini söyledi.


ÇAKICI


Daha sonra söz alan TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı, bilgi edinme yasasının çok önemli bir yasa olduğunu belirterek, bugün gelinilen noktada "vatandaşa doğru dürüst bilgi verilmediğini" kaydetti.


Konuşmasında AKSA ile ilgili sürece de değinen Çakıcı, geçmişte yaşananları ve izin verilme şeklini de eleştirdi.


Bilgi edinme yasasına hükümetin icraatlarıyla ilgili hesap verebilirlik açısından baktığını anlatan Çakıcı, yasaya olumlu oy vereceklerini ifade etti.


TATAR


Çakıcı'nın ardından söz alan UBP Milletvekili Ersin Tatar, yasaya olumlu baktığını anlatarak, Bilgi Edinme Yasasının sağlıklı şekilde hayata geçmesi için devletteki kayıt ve arşiv hizmetlerinin geliştirilmesi gerektiğini anlattı.


SOYER


Değişiklik önerisiyle ilgili söz alan CTP-BG Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, ilk olarak Çakıcı'ya cevaben AKSA ile ilgili süreci anlattı.


Su dağıtımı için elektrik ihtiyacı olacağını dile getiren Soyer, gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini dile getirdi.


ÇELER


TDP Milletvekili Zeki Çeler, Girne Akçiçek Hastanesi'yle ilgili yazılı hale getirdiği sözlü sorusunu, bazı kişilerin kopyasını alarakGirne Akçiçek Hastanesi'ne götürdüğünü söyleyerek bu durumu eleştirdi.


ERHÜRMAN


CTP-BG Milletvekili Tufan Erhürman da söz alarak, Bilgi Edinme Hakkı Değerlendirme Kurulu'nun uzun süredir kurulmadığını dile getirerek, bu sorumluluğu Başbakanlık'a vermenin daha doğru olduğunu söyledi.


Bu yasaya göre bilgi edinme hakkı için başvuran yurttaşa, görev ihmali nedeniyle 15 gün içinde yanıt vermeyen kamu görevlilerine hapis cezası verilebileceği bilgisini veren Erhürman, Cumhurbaşkanı'na da Ombudsman ataması için çağrı yaptı.


Konuşmaların ardından yasa önerisi madde madde okunup oylanarak, oybirliğiyle kabul edildi.


(DOĞ/ÖK)


 
24 Şubat 2014 Pazartesi 13:54
Okunma: 689
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu