Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Genel Kurulu Toplandı (3)

Meclis Genel Kurulu Toplandı (3)

Kktc'nin Su İhtiyacının Karşılanmasına İlişkin Hükümetlerarası Çerçeve Antlaşmasının Uygun Bulunmasına İlişkin (Onay) Yasa Tasarısı" Görüşülüyor.

 
 
Meclis Genel Kurulu Toplandı (3)

Lefkoşa, 20 Şubat 12 (T.A.K.) Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, denetim görevini tamamlamasının ardından "KKTC ile TC Arasında KKTC'nin Su İhtiyacının Karşılanmasına İlişkin Hükümetlerarası Çerçeve Antlaşmasının Uygun Bulunmasına İlişkin (Onay) Yasa Tasarısı"nı görüşmeye başladı.

Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi'nin tasarıya ilişkin raporunun sunuşunun ardından ilk sözü CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu aldı. Yorgancıoğlu, birbirine denk iki eşit tarafın, eşit çıkarlarla bir anlaşma hazırlanması beklentilerine rağmen, UBP hükümetinin hazırladığı onay anlaşmasının KKTC halkının çıkarlarını ne kadar gözettiği konusunda endişeleri bulunduğunu kaydetti.

Yasa tasarısını madde madde okuyan Yorgancıoğlu, ülkenin su ihtiyacının inkar edilemez bir gerçek olduğunu ancak bu suyun hangi koşullarda, ne şekilde getirileceğini ve nasıl bir sonuç doğuracağını bilmek gerektiğini söyledi.

Yorgancıoğlu, suyun maliyetinin ne olacağının belirsiz olduğuna işaret ederek, "Denizden arıtmadan daha ucuz mu yoksa pahalı mı olacak? Suyun dağıtımından kim sorumlu olacak? Suyu ve tesisin parasını ödeyeceğiz. Buradan geçecek suyun satışından komisyon alabilecek miyiz?" sorularını sordu.

ÇAKICI

TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı ise konuşmasında, suyun,  bulunulan bölgede geleceğin petrolü olacağını ve su getirme projesinin doğru bir proje olduğunu söyledi.

Adil bir anlaşma olduğunu söylemede zorlandığını kaydeden Çakıcı, bu çalışmanın, Kıbrıs Türkü'nün de haklarını koruyucu olması gerektiğini belirtti. Çakıcı, boru hattı geçiş güzergahının bulunduğu arazinin istimlak masrafının ev sahibi ülkeye, mülkiyetin ve tesisin karşı ülkeye ait olduğu başka bir uygulamanın dünyanın başka hiçbir ülkesinde sözkonusu olmadığını kaydetti.

ARABACIOĞLU

DP Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu ise konuşmasında, su sorununun, bu ülkenin en büyük sorunu olduğunu söyledi.

Türkiye'den su getirilmesi konusunun yeni bir şey olmadığına işaret eden Arabacıoğlu, maliyetle ilgili endişelere hak verdiğini ancak Anamur'dan getirilecek suyun bütün masrafının Türkiye tarafından karşılanacağı bu projede devede kulak olan istimlak masrafını Kıbrıs Türkü'nün ödeyecek olmasının büyütülmemesi gerektiğini belirtti.

Bu suyun adaya barış getirecek bir su olacağını ve Rum kesimine de faydası olacağını kaydeden Arabacıoğlu, DP'nin onay anlaşmasına oylarının olumlu olacağını söyledi.

ADEM

CTP Milletvekili Sonay Adem ise konuşmasında, görüşülen tasarının, KKTC'yi yönettiğini iddia eden bir "zavallılar" grubuyla karşı karşıya olunduğunun göstergesi olduğunu savundu.

Adem, kurak olan ve su ihtiyacı bariz olan ülkeye hangi koşullarda su getirileceği ve ne şekilde dağıtılacağının önemli olduğunu söyledi. Adem, "Anavatan-yavruvatan başka bir şey. Ticaret ve alışveriş başka bir şey" dedi.

Su getirilmesine karşı olmadığını vurgulayan Adem, "Böyle bir büyük yatırım başka yan meselelerle bağlantılı yapılıyor. O zaman Kıbrıs Türk halkı daha fazla hak ve salahiyet içerisinde böyle bir çerçeve anlaşması imzalamalıdır. Aksi taktirde biz toplum olarak bu işte kaybederiz. Bunu kabullenmek mümkün değil" şeklinde konuştu. 

Adem, bu onay yasasına hayır demekten başka çareleri bulunmadığını söyledi.

Adem'in konuşması sırasında zaman zaman karşılıklı sert konuşmalar ve tartışmalar yaşandı.

İZBUL

CTP-BG Milletvekili Salih İzbul da, bu yasa tasarısına onay vermelerinin mümkün olmadığını ifade etti.

İzbul, suyun gelmesine karşı olmadıklarını, bunun komite toplantılarında ortaya koydukları tutumdan da anlaşılabileceğini ancak bazı endişeleri ve  çekinceleri bulunduğunu kaydetti.

Gelecek olan suyun maliyetinin ne olacağı, alım garantisi olup olmadığı gibi konuların  net olmadığını ifade eden İzbul, iki tarafın da haklarını koruyacak doğru düzgün bir anlaşma yapılmasının daha iyi olacağını söyledi.

Devletlerarasında sağlıklı bir ilişki kurulmasıyla KKTC'nin onurunun da korunabileceğini ifade eden İzbul, onursuz bir anlaşmaya onay vermeyeceklerini belirtti.

İzbul, bu yasa tasarısının geri çekilmesini önererek, yeniden gözden geçirilerek belirsiz unsurlar düzeltilerek buraya getirilmesi durumunda gönül rahatlığıyla olumlu oy kullanabileceklerini kaydetti.

EMİROĞLULARI

TDP Milletvekili Mustafa Emiroğluları ise, KKTC'ye su gelmesine kimsenin karşı çıkamayacağını, böyle bir lüksleri bulunmadığını  ancak bunun esiri de olunamayacağını; tarafların iki devlet gibi davranması gerektiğini söyledi.

Bu çalışmanın  projelendirilmesinin yapılıp yapılmadığını soran Emiroğluları, varsa bunun kamuoyuyla paylaşılmasını istedi.

"Kıbrıs Türk toplumu var, devleti var, kaynakları var" diyen Emiroğluları, KKTC yetkililerinin Kıbrıs Türk halkının haklarını korumak durumunda olduğunu söyledi.

Gazimağusa'da, petrol arama faaliyetlerinin başladığını; alanın tellendiğini, TPAO tabelalarının asıldığını ileri süren Emiroğluları, bu konuda gerekli izinlerin alınıp alınmadığını; yasalara uygun davranılıp davranılmadığını; bu çalışmaları yürüten firmaların ihaleyle mi bu işi aldıklarını sordu.

"Suyun iradesi de Kıbrıs Türkü'nün elinde değil" diyen Emiroğluları buna karşı olduklarını söyledi.

(FEZ-ÖK/HA)

 
20 Şubat 2012 Pazartesi 17:23
Okunma: 535
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu