Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Genel Kurulu Toplandı (3)

Meclis Genel Kurulu Toplandı (3)

Bilgi Teknolojileri Ve Haberleşme Kurumu 2012 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı Oy Çokluğuyla Kabul Edildi.

 
 
Meclis Genel Kurulu Toplandı (3)
GENEL KURUL,  KIBRIS TÜRK OTELCİLER BİRLİĞİ YASA TASARISI'NI GÖRÜŞMEYE BAŞLADI


Lefkoşa, 2 Temmuz 12 (T.A.K.): Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, nisap olmaması nedeniyle 12.30'da verdiği yarım saatlik aranın ardından saat 13.50'de nisabın sağlanması üzerine birleşimine devam etti.


Genel Kurul, Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu 2012 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı'nı madde madde görüşerek tasarının ikinci oylamasını tamamladı.


Cumhuriyet Meclis'i Genel Kurulu  daha sonra, Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu 2012 Mali yılı Bütçe Yasa Tasarısı'nın  üçüncü oylamasını yaparak tasarıyı oy çokluğuyla kabul etti.


Meclis Genel Kurulu, gündem gereği görüşülecek tasarı ve önerilerle ilgili komitelerden gelen diğer işler başlığı altındaki bölümdeki işleri görüşmeye başladı.


Bu bölümde ilk olarak Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Yasa Tasarısını görüşmeye başladı.


CTP/BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Yasa Tasarısı'nın bütünü üzerinde söz aldı.


Yorgancıoğlu, tüzükleri hazır olmadan bugün kabul edilen yasanın diğer pek çok yasa gibi uygulanmayan yasalar arasına katılacağını ifade ederek, böyle bir anlayışın kabul edilemeyeceğini söyledi.


Yorgancıoğlu, tüzükleri olmaması nedeniyle iki yıl önce yasalaşan Rekabet Yasası'nın uygulanmayan yasalardan biri olduğunu ifade ederek, bugün kabul edilen tasarının da aynı kaderi paylaşacağını kaydetti.


UBP Hükümeti'nin verdiği sözleri tutmaması nedeniyle tüzükler olmadan yasaların kabul edilmesine karşı çıktıklarını anlatan Yorgancıoğlu, ülkede bütünlüklü olarak bazı değişimlerin yaşanması gerektiğin söyledi.


Özkan Yorgancıoğlu, Başbakan İrsen Küçük'ün Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile kavgasının bedelini halka ödettirdiğini, bunun kabul edilemez olduğunu da kaydetti.


Yorgancıoğlu, Hükümet'in Cumhurbaşkanı ve parti içi hesaplaşmanın bedelini halka ve halkın mallarına çıkarıldığını ileri sürerek, Hükümet'in genel yaklaşımının yasaya aykırı hareket etmek, sonra da uygulamayı yasaya uydurmak olduğunu belirtti.


Yorgancıoğlu, Hükümet'i, Türkiye'ye giderek kendi halkını "tembeldir" diyerek "jurnallemekle" suçlayarak, Hükümet'e yönelik eleştirinin sadece kendilerinden gelmediğini, Kıbrıs Türk Ticaret Odası'nın rekabet edebilirlikle ilgili raporunu hükümeti eleştiren farklı kesimlere örnek gösterdi.


Özkan Yorgancıoğlu, 2012 yılı için Türkiye'nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)'ye verdiği katkının  400 milyon TL  olduğunu, bunun 360 milyon TL'sinin ilk 5 ayda bittiğini, geriye kalan 40 milyon TL'nin ise 7 aya bölünmesi halinde durumun vahametinin anlaşılacağını söyledi.


Yorgancıoğlu, "Gözünüz aydın sayın bakanlar, gözünüz aydın" diyerek, 40 milyon TL'nin ihtiyacı karşılamayacağını ileri sürdü.


Ülkedeki likidin (piyasadaki sıcak paranın) sürekli azaldığını, bunun sonucu olarak vatandaşların kredi kartı harcamalarında artış olduğunu, karşılıksız çeklerin yüzde 35'lere ulaştığını anlatan Yorgancıoğlu, tüm bunların ekonomimin kötüye gittiğinin göstergesi olduğunu söyledi.


Özkan Yorgancıoğlu, ülkenin bir yıllık bütçe gelirlerinin yüzde 20'ninin fiyat istikrar fonundan karşılanacağının söylenmesinin anlamının pahalılık demek olduğunu ifade ederek, bunun istikrar içindeki ekonomilerde olamayacağını kaydetti.


Yorgancıoğlu, Maliye Bakanı Ersin Tatar'ın tüm söylemine karşın ekonominin sürekli küçüldüğünü iddia ederek, 2012 yılının ilk çeyreğinde tahsil edilemeyen alacaklarda da artış olduğunu anlattı.


CTP/BG Genel Başkanı Yorgancıoğlu, hükümet yetkililerinin, yapacakları işler için  gidip Türkiye'ye akıl danıştığını, sonra da o koltuklarda oturmaya devam ettiğini, bunun halka da saygısızlık olduğunu söyledi.


Kıbrıs konusunda yürütülen siyaseti de eleştiren Yorgancıoğlu, hükümetin demokratik dışı uygulamaları nedeniyle de  halkın tepkisini almakta olduğunu anlattı.


Meclisin bugünden sonra tatile gireceğine işaret eden Yorgancıoğlı, hükümeti yasa gücünde kararnamelerle ülkeyi yönetmeye kalkmaması konusunda uyardı.


Yorgancıoğlu, yasaya olumlu oy vereceklerini de ekledi.


ADEM


Daha sonra söz alan CTP-BG Milletvekili Sonay Adem, ülkenin siyaseten dibe vurmuş durumda olduğunu ve hükümetin ısrarlı tutumu nedeniyle bir süre daha bu durumun devam edecek gibi göründüğünü belirterek, "Bu gidişat bizi ne yazık ki çok daha kötü bir noktaya doğru sürüklüyor" dedi.


LTB'de yaşananların, ileriki dönemde iyi yönetilmeyen tüm belediyelerin gideceği noktayı göstermesi bakımından ibret verici olduğunu ifade eden Adem, bu durumun iyi analiz edilmesi gerektiğini söyledi.


Mahkemenin de bu duruma alet edilmek istendiğini savunan Adem, belediyedeki bu çıkmazdan, başındaki kişi istifa etmeden çıkılamayacağı görüşünü ortaya koydu.


Bunun  LTB'nin sorunu olmaktan çıktığını, UBP'nin yerel yönetimlerde sorunlar yaşadığını, ikinci sırada ise Lefke Belediyesi'nin olduğunu anlatan Adem, "Demek ki bu zihniyet sorunudur. Esas çözülmesi gereken sorun budur" dedi.


Adem, bir süre önce emekli olan bir çalışanın emeklilik ikramiyesini alamaması üzerine yaşanan süreç sonunda Lefke Belediye Başkanı'nın aracına el konulduğunu da kaydetti.


Adem, Merkezi İhale Komisyonu'nun 16 Temmuz 2008'de hükümetleri döneminde açtığı ihaleyle ilgili süreç içerisinde yaşanan detaylara değinerek, ihalelerin Kıbrıs'ta açılmasıyla ilgili parti görüşlerini ortaya koydu.


Söz konusu şirkete para verilmediğini ve hükümetin artık yönetme kabiliyetini devrettiğini kaydeden Adem, söz konusu ihalede adı geçen kişinin dava açtığını ve büyük ihtimalle de kazanacağını savundu.


Adem, söz konusu şirkete ekstra iş yaptırıldığını ve bunların da ödenmediğini belirterek, hükümetin artık insanları zıvanadan çıkaran uygulamalar yaptığını ileri sürdü.


Hükümeti CTP düşmanlığı yapmakla suçlayan Adem, Otelciler Birliği Yasa Tasarısına komitede olumlu oy verdiklerini aktardı.


Turizm sektöründe önemli zorluklar yaşandığını ifade eden Adem, olumlu oy vermelerinin gerekçelerinden birinin de, bu alanda faaliyet gösteren iş insanlarının sorunlarını daha derli toplu bir şekilde değerlendirmek olduğunu söyledi.


İşsizliğin önüne geçilebilmesi için alınması gereken önlemler üzerinde duran Adem, özellikle turizm alanında çok az sayıda Kıbrıslı Türk çalıştığını, hükümetin bunun üzerine gitmesi gerektiğini kaydetti.


KALYONCU


CTP-BG Milletvekili Ömer Kalyoncu, turizm açısından da çevrenin önemine işaret ederek Girne bölgesinde yaşanan bazı çevre sorunlarını gündeme getirdi. Alsancak belediyesini örnek gösteren Kalyoncu, belediye meclisinin 4 ayda bir toplandığını, belediyede usulsüzlükler bulunduğunu, son 2 yılda bir yatırım hariç hiçbir yatırımın ihaleyle yapılmadığını iddia etti.


Alsancak'taki çevre sorunlarına karşı önlem alınmamasını eleştiren Kalyoncu, turizmde sadece otelciler veya turist gelip gelmemesi değil, ülkenin çevresinin bakımlı olup olmadığının da önem taşıdığını belirtti ve ilgili bakanı duyarsızlıkla suçladı.


(HY-ÖK/GÜR)       EK VERİLECEK


 
2 Temmuz 2012 Pazartesi 17:40
Okunma: 609
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
  • Kıbrıs Gazetesi Ana Sayfası
  • Havadis Gazetesi Ana Sayfası
  • Realist Gazetesi Ana Sayfası
  • Yenidüzen Gazetesi Ana Sayfası
  • Afrika Gazetesi Ana Sayfası
  • Kıbrıs Postası Gazetesi Ana Sayfası