Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Genel Kurulu Toplandı (3)

Meclis Genel Kurulu Toplandı (3)

Küçük: "mustafa Tokay Son Liman Değil... Daha İleri Gidilmeli... Bazı Çevreleri Korumaya Çalışıyor...".

 
 
Meclis Genel Kurulu Toplandı (3)

Lefkoşa, 4 Ekim 12 (T.A.K.): Meclis Genel Kurulu'nda daha sonra gündem dışı konuşmalara geçildi.

Yedi gündem dışı konuşmanın ilkini CTP-BG Milletvekili Ömer Kalyoncu "hükümet icraatları" konusunda yaptı.

"Ülkede garip işler oluyor" diyen Kalyoncu, ekonomik programın örgütlerle birlikte yapıldığının söylenmesine rağmen aslında kimseye haber verilmeden yapıldığını iddia etti.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun'un uzun süre Ankara'da olmasını eleştiren Kalyoncu, sahte belge olayında bir kişi görevden alınırken, diğer kişinin göreve dönmemesi için başsavcılığın karar aldırıp aldıramayacağına bakması gerektiğini savundu.

Mustafa Tokay'ın uzun süre Cumhurbaşkanı'nın yanında görev yaptığını, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun da Tokay için "iyi adam" demesini eleştiren Kalyoncu, bu olayın kısa sürede çözülmemesi halinde Cumhurbaşkanı Eroğlu'na tepkilerinin büyüyeceğini söyledi.

Emir Emirkanı hakkında daha önce kuraldışı iş yaptığı söylemleri bulunduğunu da savunan Kalyoncu, Hükümet'in Emirkanı'yı Kamu Hizmeti Komisyonu'na atamasının zaten başından yanlış olduğunu iddia etti.

Kamuya giriş sınavlarında aksaklıklar olduğunu savunarak örnekler veren Kalyoncu, vatandaş yapılan kişilerin kontenjanlardan yararlanmasının sağlandığını ileri sürdü.

KÜÇÜK

Başbakan İrsen Küçük ise, UBP'nin kuruluşunda kendisinin de olduğunu, UBP'nin hamurunun tüm kesimleri kapsadığını, tüzüğünde kitle partisi olduğunu yazdığını belirterek, CTP-BG'nin tüzüğünde ise çalışan halkın partisi olduğunu yazdığına dikkat çekti.

Ülkede yanlışlar bulunduğunu,  bunların üzerine gitmekte olduklarını anlatan Küçük, bazı alışkanlıklar da bulunduğunu ancak temiz toplum için bunların üzerine sonuna kadar gideceklerini söyledi.

Küçük, Başsavcılığa kendisinin başvurduğunu, polisin de hızlı çalıştığını ifade ederek, bu nedenle polise teşekkür etti..

Küçük, "Benim inancım odur ki Mustafa Tokay son liman değil... Daha ileri gidilmeli... Bazı çevreleri korumaya çalışıyor. O kalkan görevi yapıyor... Biz adalete inanan kişileriz ve bunun ortaya çıkması için bütün gücümüzle çalışacağız" dedi.

Başbakan Küçük, sınavlar konusunda da ilk ihbarı kendisinin yaptığın, daha önceki sınavlardaki  şaibenin ise Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanı tarafından duyurulduğunu söyledi.

Küçük, Mustafa Tokay'ın görevden alınması için tekrar çağrı yaparak, Kamu Hizmeti Komisyonu  için yasa tasarısı hazırlayarak Meclis'e göndereceklerini, amacın hak dağıtan bir kurum oluşturmak olduğunu söyledi.

Kamu Hizmeti Komisyonu'nun yapısının uzun zamandır doğru gitmediğini, dışarı soru sızdığı, atamalarda sahte evrakların havalarda uçtuğunu belirten Küçük, üyelerin tümünü töhmet altında bırakmak istemediğini söyledi.

Komisyonun yapısını tekelleştirmemek için girişimde bulunmadığını kaydeden Küçük, yapıyı değiştirecek tasarıyı 3 seçenekli olarak Bakanlar Kurulu'na götüreceğini ve sonra Meclis'e geleceğini kaydetti.

Küçük, Komisyonu ne kadar şaibeden uzak tutarsalar halkın ihtiyaçlarını o kadar karşılayabileceğini söyledi.

"Ben, bana yapılan saldırı sonucunda değil, iki yıldır bunu düşünüyorum" diyen Küçük, kendisine yapılan saldırıdan endişe duymadığını; özellikle yayınlanmasını istediğini, süreci adım adım izlediğini ve kendisine artı puan getirdiğini söyledi.

SINAY

CTP-BG Milletvekili Abbas Sınay da sağlıkla ilgili konuştu.

Her gün birkaç kişinin vatandaş yapıldığını savunan Sınay, ülkede bir gecede 10 bin kişinin vatandaş yapılabileceği uyarısında bulundu.

Bir bakanın birinci derecede akrabalarının parayla vatandaşlık yaptığı iddialarını da dile getiren Sınay, yeni sağlık bakanı Ertuğrul Hasipoğlu'nun bundan önceki bakanlık döneminde Sağlık Yasası ile ilgili yapılandırmalar için söz verdiğini ancak yerine getirmediğini savundu.

Genel Sağlık Sigortası konusunda da 3 senedir söz verilip yapılmadığını ifade eden Sınay, gıda güvenliği konusunda da bir şey yapılmadığını ileri sürdü.

"Gıdada ilaç kalıntısına 'Rum oyunu' diyen kurulun ortada tutulmaması gerekir" diyen Sınay, Mersin'den dönen ürünlere de dikkat çekerek "Orada da mı Rumlar var?" dedi.

Sınay, bu konuyla ivedilikle ilgilenilmesini isteyerek,  halkın sağlığının sözkonusu olduğunu söyledi.

Sağlık Çalışanları Yayası konusunda 3 yıldır adım atılmadığını da savunan Sınay, Sağlık Çalışanları Yasası ile ilgili olarak Sağlık Bakanı Ertuğrul asipoğlu'nun görüşünü sordu.

Hastanelerde otomasyon yapılmadığını ve ilaç sıkıntısı yaşandığını iddia eden Sınay, hastanelerde ücret alınması konusunda ne yapacağını ve şimdiki maaşlarla doktorlar ve hemşireleri nasıl görev başında tutacaklarını sordu.

Sınay, sağlıkta güven sorunu bulunduğunu ifade ederek, sağlıkta bir sistem oluşturulamadığını söyledi.

HASİPOĞLU

Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu da, bir bakanın birinci derece yakınının vatandaşlık verip para aldığını iddiasını  açıklamamasını eleştirdi ve isim açıklanmasını istedi.

Mesai saatlerine uymayanlardan kesinti yapılması talimatını verdiğini kaydeden Hasipoğlu,  Okan Dağlı'nın köşe yazılarında kliniklerin kapatılmamasını eleştirirken, daha sonra milletvekili larak kliniklerin açık kalmasını yasal hale getirdiğini ve o düzenlemenin Anayasa Mahkemesi tarafından iptal ettiğini söyledi.

Sağlık Çalışanları Yasası'nın biran önce ele alınıp kliniklerin kapatılması ve maaşların yeniden düzenlenmesi üzerinde duran Hasipoğlu, sağlıkta denge ve kalite gelmesi gerektiğini söyledi.

Anayasa Mahkemesi'nin verdiği kararın aksinin yapılmasının mümkün olmadığını, kliniklerin biran önce kapatılması gerektiğini anlatan Hasipoğlu, otomasyona geçilmesinin e-devlet işi çıkınca sonraya kaldığını söyledi.

Gıda Yasası'nı Tarım Bakanlığı ile birlikte çalışıldığını ve önümüzdeki günlerde gündeme geleceğini kaydeden Hasipoğlu, bu yasanın hal yasası ile birlikte gelmesi gerektiğine inandığını da ifade etti.

Hasipoğlu, Devlet Laboratuarı'nın raporlarının dünyada tanınır hale gelmesinin sevindirici olduğunu belirterek, dış borç konusuna da değinerek süratle bunların ödenmesi için bazı düşünceleri olduğunu ve konuyu önümüzdeki Bakanlar Kurulu'na götüreceklerini söyledi.

Ülkede artık Tıp Fakülteleri kurulduğuna göre yurt dışını ortadan kaldırıp hastaları yurt içinde tedavi etmenin hedef olduğunu anlatan Hasipoğlu, sağlığın hassas bir konu olduğunu ve istismara açık olmadığını kaydetti.

Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu'nun konuşmasının sonunda Mustafa Emiroğulları MRI konusunda bir projesi olup olmadığını sorması üzerine, bu konuyla ilgili Gazimağusa ve Girne için projeleri olduğunu her iki devlet hastanesinde MRI servisi kurmayı düşündüklerini aktardı.

YDÜ ile olan ilişkilerde  şikâyetlerin olduğunu, ücretlerin şişirilerek vatandaşın sıkıntı yaşadığını bakanlığa gelince bu konunun gündeminde olup olmadığını sorulması üzerine ise Bakan Hasipoğlu,  söylenenlerin doğruluk payı olduğunu ama daha önceki bakanlık ile YDÜ Tıp Fakültesi arsında protokol imzalanarak fiyatların belirlendiğini anlattı. Hasipoğlu, yapılan ikinci protokole Bakanlar Kurulu safhasında kendisinin müdahale ederek protokolü Bakanlar Kurulu'na götürmediğini söyledi.

Hasipoğlu, konuyu araştırıp incelendikten sonra karar vereceğini kaydederek, son imzalanan protokolü bekletmeye aldığını ve 9 aydır da YDÜ'den Bakanlığa Fatura gelmediğini kaydetti.

Çalışma izinleriyle ilgili sağlık raporlarında YDÜ'ye ayrıcalık yapılıp yapılmadığının sorulması üzerine ise Hasipoğlu, YDÜ'nün bu paraları bakanlığa ödediğini söyleyerek yanıtladı.

ARABACIOĞLU

DP Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu ise "Bu ülkede her şey şaka gibi" konulu gündem dışı konuşma yaptı.

Sağlık Bakanlığı yapmış bir kişi olarak ani sistem değişikliklerinin kaosu getireceğini söylemek istediğini kaydeden Arabacıoğlu, tam güne geçilmek için yapılması gerekenler bulunduğunu anlattı.

Arabacıoğlu, sağlık konusuyla ilgili bir başka gün gündem dışı konuşma  yapacağını da söyledi.

Ülkede 2006'dan sonra yapılanlar bulunduğunu, 2006'da Meclis'te olmayan bir partiyle hükümet kurulduğunu, bunun bir siyasi darbe olduğunu savunan Arabacıoğlu, UBP Genel Başkanı'nın iktidara gelmek için sendikalara verdiği imzalı belgeyi eleştirdi.

LTB'de yaşanan sorun  nedeniyle Lefkoşa halkının uzun süre pislik içinde kaldığını, Hükümet'in kanun hükmünde kararname ile anayasaya aykırı olarak seçilmiş olan LTB Başkanı'nı üç ay görevden aldığını anlatan Arabacıoğlu, görevden alınmasının 15 gün sonrasında Başbakan'ın belediye başkanlarına verdiği yemekte Küçük'ün LTB Başkanı için "Dönüşü muhteşem olacak" dediğini savunarak, bunların şaka gibi olduğunu söyledi.

Siyasetçinin onurlu bir duruş sergilemesi gerektiğini belirten Arabacıoğlu, Elektrik Kurumu'nun özerkleştirilmesi konusunda Bakanlar Kurulu kararı varken Başbakan'ın çıkıp "vazgeçtik" demesinin de şaka gibi olduğunu iddia etti.

Emekli maaşlarından kesinti yapılmayacak dedikten sonra kesinti yapılması olayına da atıfta bulunan Arabacıoğlu, "Bu mu hükümet etmek, bu mu ciddiyet. Ben olsam Kamu Hizmeti Komisyonu'ndaki arkadaş yerinde şaka yaptım derim. Onlar şaka yapıyor da" dedi.

Komisyonu'nun güvenilirliğinin ortadan kalktığını da belirten Arabacıoğlu, ülkede daha erdemli siyaset yapılması gerektiğini, her olay için belge gösterdiğine dikkat çekerek, daha bu şekilde pek çok olay bulunduğunu söyledi.

HASİPOĞLU

Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, KKTC'de hemşirelik eğitimin orta derecedeyken, önce lise daha sonra da YDÜ'nin istemiyle yüksek eğitim düzeyine çıkarıldığını anlatarak, bu konuyla ilgili olarak üniversiteyle protokol yapıldığını ancak Sağlık Bakanlığı'nın daha sonra maaşını ödediği öğretmenlerini geri çektiğini söyledi.

Hasipoğlu "Sen hemşire alacaksın ben parasını ödeyeceğim bu olmaz" dedi.

(ŞEB/HY) EK VERİLECEK

 
4 Ekim 2012 Perşembe 14:50
Okunma: 475
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu