Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Genel Kurulu Toplandı (3-son)

Meclis Genel Kurulu Toplandı (3-son)

Çavuşoğlu: "belediyelerle İlgili Yasa İvedilikle Hazırlanarak El Birliğiyle Tamamlanacak...".

 
 
Meclis Genel Kurulu Toplandı (3-son)
SOYER: "GENİŞ YASAYI BEKLEMEDEN 'KENDİ DÖNEMİNİ AŞAN BORÇLANMA YAPAN BELEDİYE BAŞKANINI SAVCILIK GÖREVDEN ALSIN' YÖNÜNDE İKİ SATIRLIK YASA TASARISI GETİRİN..."


İZBUL: "ÇÖZÜM ANCAK SEÇİMLE OLUR... BELEDİYE DAHİL SEÇİM EN ERKEN ZAMANDA YAPILARSA O KADAR İYİ OLUR..."


EMİROĞLULARI: "DAÜ DAK'I DOĞA KOLEJLERİNE DEVRETME PROTOKOLÜ ZAMANIN MİLLİ EĞİTİM BAKANI ÇAVUŞOĞLU YERİNE MALİYE BAKANI ERSİN TATAR TARAFINDAN İMZALANMIŞTIR... BU KABUL EDİLEMEZ..."


TÖRE: "KKTC'NİN TEK SEÇİM BÖLGESİ OLMASI GEREKİR..."


GENEL KURUL BİR SONRAKİ BİRLEŞİMİNİ PAZARTESİ YAPACAK.


Lefkoşa, 24 Mayıs 12 (T.A.K.): İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu,  giderini karşılamayan hiçbir birimin geleceğini idame ettirmesinin mümkün olamayacağını söyledi.


Çavuşoğlu, söz alarak, Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) özelinde konuşmalar yapılırken adaletin tartışılmakta olduğuna işaret ederek, parasını verenin verdiği paraya uygun hizmet almasının esas olduğuna işaret ederek, "Bu devlette pek çok şeyin ellenmesi gerektiğini, bunun cesaretle tartışmak" gerekir.


Çavuşoğlu, Bakanlık olarak Belediyelerle ilgili olarak hazırlanan yasa tasarısını kısa bir süre içinde Bakanlar Kurulu, arkasından meclise gelerek en kısa sürede bu yasanın el birliğiyle sonuçlandırılacağına inandığını söyledi.


Adaletin süratle işlemesi gerekliliği üzerinde duran Çavuşoğlu, soruna köklü çözüm bulunacağını anlattı.


SOYER


CTP/BG milletvekili Ferdi Sabit Soyer, hükümetin belediyedeki sorunu çözeceğim diyerek ortaya konan yöntemin demokratik hukuk devletinin yok edilmesi, darbeye zemin hazırlanması sonucunu yarattığını ileri sürdü.


Soyer, ortaya konulan uygulamaların hangi yasal zemine dayandırıldığı sorusunu yönelterek, herhangi bir yasaya dayanmayan hiçbir uygulamanın kabul edilemez olduğunu kaydetti.


ÇAVUŞOĞLU


İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, ülkede yasalardaki boşluklar nedeniyle sorunun süratle çözülmesi amacıyla danışma niteliğinde komite oluşturulacağını, bunun ürettiği sonuçların Belediye Meclisi'nin görüş ve onayına sunulacağını belirtti.


Çavuşoğlu, adaletin hızlı çalışması gerektiğini, bunu en geniş anlama kullanıldığına işaret ederek, sorunun ivedilikle çözülmesi için süratli hareket edilmesi gerektiğini, uygulamaların bu bağlamda yapıldığını söyledi.


Bu aşamada Ferdi Sabit Soyer yerinden söz alarak, "Kendi döneminden daha uzun süre hiçbir belediye başkanı borçlanamaz" kuralını çiğneyen belediye başkanını Savcı veya Mahkeme'nin görevden almasını düzenleyen "iki satırlık" yasa tasarısının ivedilikle meclise getirilmesi çağırısı yaptı.


Soyer, belediyelerle ilgili daha geniş yasa tasarısını beklemeden bunun yapılması gerektiğini belirtti.


İZBUL


CTP/BG Girne milletvekili Salih İzbul ise konuşmasında LTB'deki bugünlere 2010 yılında özellikle Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde yaşanan borçlanma ve borçlanılan bankada büyük oranlardaki para hareketlerinin iyice incelenmesi gerektiğini söyledi.


İzbul, Bulutoğluları'nın Belediye'yi yönetim anlayışının aslında uzun yıllar önce UBP tarafından oluşturulan "her şey mubahtır. Ne yaparsam yapayım hesap vermem" anlayışına dayandığını ileri sürdü.


İzbul, bugün yaşananların aslında ortaya konulan mantalite için denizin, hatta okyanusun bittiği anlamına geldiğini söyleyerek, bunu dost olarak söylediğini kaydetti.


Salih İzbul, belediyede somutlaşan olumsuzlukların ancak seçimle ortadan kaldırılabileceğini ifade ederek, belediye de dahil, yapılması gerekenin seçimin en erken zamanda gerçekleştirinmesii olduğunu, bunun önem taşıdığını söyledi.


EMİROĞLULARI


TDP Gazimağusa milletvekili Mustafa Emiroğlular, oyunun bittiğini seçimin yakında olduğuna işaret ederek, elinde DAÜ DAK ile ilgili protokolü göstererek, Maliye Bakanı Ersin Tatar'ı istifaya davet etti.


Emiroğluları, DAÜ'nün Eğitim Bakanlığı'na bağlı olduğunu, DAÜ DAK'ın devredilmesini düzenleyen protokolün dönemin Milli Eğitim, Gençli ve Spor Bakanı Nazım Çavuşoğlu yerine Maliye Bakanı Tatar tarafından imzalandığını söyledi.


Emiroğluları, Tatar'ın protokolün Tatar tarafından imzalanması nedeniyle Çavuşoğlu ile tartıştığını bildiğini bunun hesabının kendi hükümetleri döneminde sorulacağını söyledi.


Ercan Havalimanı'nın özelleştirilmesi konusunda ciddi endişeleri olduğunu işaret eden Emiroğluları, Özelleştirme Yasası'nın mahkemede olduğunu anımsattı.


Emiroğluları, Başbakan Küçük ile İhale Komisyonu'na, Anayasa Mahkemesi bu konuda karar verene kadar ihaleye çıkmama uyarısında bulundu.


Mustafa Emiroğluları, KKTC'de bir ayda harcanan elektrik miktarının ne kadarının AKSA tarafından karşılandığı yönündeki yazılı sorusuna bugün verilen yanıtta bir aylık enerjinin yüzde 44'ünün AKSA tarafından alım garantili olarak satın alındığını söyledi.


Emiroğluları, bugün kendisine iletilen cevabın aslında peşkeşin belgesi olduğunu anlatarak, bunun kabul edilemez olduğunu kaydetti.


Petrol Dolum Tesisi'nin iptal edildiğinin söylendiği anlatan Emiroğluları, Gemikonağı ve Kalecik'te ne izni verildiğinin meclis ve halka açıklanması gerektiğini söyledi. Emiroğluları, UBP'ye "halkın üzerindeki elini çekme çağrısı" yaptı.


ADEM


CTP/BG Gazimağusa milletvekili Sonay Adem ise "Hükümetin anlayışı ve yerel yönetimlere bakışı"  başlıklı gündem dışı konuşmasında, Lefke Belediyesine ait çeklerin de geri dönmeye başladığını savunarak, ardı ardına belediyelerin batmasına seyirci kalınmamasını istedi.


"Ülkede, yargıda reform da anaysa değişikliğinden geçtiğinden, vesayetçi Anayasadan kurtulmak zorunluluktur" diyen Adem, anayasada gerekli değişiklikler yapılmadan ülkede yargı reformu dahil belirli yasal düzenlemeler yapılamayacağını kaydetti.


Sonay Adem, tedbirler alınırken, bazı kişilerin görevine son verilmesinin önemini vurgulayarak, LTB ile ilgili Sayıştay raporunda yalnızca borçlanmaların yer aldığını, borçlanılan paraların nereye harcandığının kapsamlı denetimle ortaya çıkacağını söyledi.


Adem, ilgili belediye başkanının yasa değişikliği yapılarak görevden alınmasının doğru bir tavır olacağına işaret ederek, Meclis'in gerekli girişim yapması gerektiğin, kaydetti.


Sonay Adem, tüm siyasilerin banka hesaplarına girilip gerekli denetimlerin yapılabileceği bir ortamın yaratılması gerektiğine işaret ederek, bu amaçla gerekmesi halinde gerekli yasal düzenlemelerin yapılacağını kaydetti.


BOZER


Meclis Başkanı Hasan Bozer, Meclis Başkanlık Divanı'na verilen mal beyanıyla ilgili gerekli bildirimleri aldığını ancak bu konuda açıklama yapılamayacağını, ancak gerekenin yapıldığını söyledi. Bozer, mal varlığıyla ilgili açıklama yapılmasının ciddi bir suç olduğunu hapis cezası ön gördüğünü hatırlattı.


TÖRE


UBP Lefkoşa milletvekili Zorlu Töre Ulusal Davanın Yürütülmesinde Toprak ve Nüfusun önemi konulu gündem dışı konuşmasında, bundan sonraki seçime, Seçim ve Halk Oylaması Yasası'nda gerekli değişiklikler yapılarak gidilmesi gerektiğini söyledi.


Töre, KKTC toprağının büyüklüğün belli olduğunu bu nedenle KKTC'nin tek seçim bölgesi ilan edilmesi veya başka bazı sistemlerin değerlendirilmesinin doğru olacağını kaydetti.


Töre, gençlerin ülkede kalması için kırsal kesimde 2 binden fazla arsa verilmesinin önemli olduğunu anlatarak, gençlerin aile desteğiyle ev sahibi olabileceğini söyledi.


Ekonomik sıkıntıların bir şekilde aşılacağını anlatan Töre, ulusal dava nedeniyle nüfusun çoğaltılması gerektiğini belirtti.


Zorlu Töre, KKTC'de toprağa sahip çıkılması gerektiğini, toprak ve nüfus olduğu sürece direnilebileceğini, bunun olmaması halinde Türk halkının osmosis yoluyla Rumların arasında eritileceğini söyledi.


YAZILI SORULAR


Genel Kurul daha sonra, CTP/BG Gazimağusa milletvekili Arif Albayrak'ın 2009 yılından başlayarak bakanların yaptığı yurtdışı ziyaretleri; TDP  Gazimağusa milletvekili Mustafa Emiroğluları'nın KKTC'de bir aylık elektrik ihtiyacının yüzde kaçının AKSA'dan karşılandığı ve bunun için ne kadar ödendiğine ilişkin yazılı sorular ve cevapları okundu.


CTP/BG Gazimağusa milletvekili Sonay Adem ekmek üretimi yapan işletmelerde maliyet artışı getiren uygulamanın gerekçesini ilişkin kürsüden soru yöneltti.


BİR SONRAKİ TOPLANTI PAZARTESİ


Cumhuriyet Meclisi Genel Kurul bir sonraki birleşimini 28 Mayıs Pazartesi günü saat 10.00'da yapacak.


(HY/HÖ)


 
24 Mayıs 2012 Perşembe 16:13
Okunma: 528
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu