Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Genel Kurulu Toplandı (3-son)

Meclis Genel Kurulu Toplandı (3-son)

Havyan Sağlığı Yasa Tasarısı Oybirliğiyle Onaylandı.

 
 
Meclis Genel Kurulu Toplandı (3-son)
Lefkoşa, 24 Eylül 12 (T.AK.): AB uyum çalışmaları çerçevesinde hazırlanan Hayvan Sağlığı Yasa Tasarısı, Meclis Genel Kurulu'nda onaylandı.


Meclis Genel Kurulu, muhtarlara asgari ücretin yarısı oranında katkı yapılmasına yönelik yasada değişiklik yapacak tasarının ivedilik istemi görüşülürken nisap yetersizliği nedeniyle saat 13.15'de birleşime yarım saat ara verdi.


Birleşime, yarım saat aranın ardından nisabın sağlanmasıyla 13.50'de devam edildi. Genel Kurul önce görüşülmekte olan ivedilik istemini oy çokluğuyla kabul etti.


Genel Kurul, bilgiye sunulacaklar bölümünde Cumhurbaşkanlığı tarafından gönderilen eski Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif'in bakanlık görevinden alınması ve  Ertuğrul Hasipoğlu'nun Sağlık Bakanlığı'na atanması ile Kemal Dürüst'ün Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan alınarak yerine Mutlu Atasayan'ın atanmasıyla ilgili tezkereler okundu.


HAYVAN SAĞLIĞI YASA TASARISI


Bilgiye sunumların ardından Meclis Genel Kurulu Havyan Sağlığı Yasa Tasarısı'nı görüşmeye başladı.


Genel Kurul, tasarıyı görüşmeye tasarıyla ilgili olarak oluşturulan Geçici ve  Özel Komite Başkanı Hasan Taçoy'un sunumuyla başladı.


Tasarının geneliyle ilgili olarak ilk sözü CTP-BG Lefkoşa Milletvekili Özdil Nami aldı.


Özdil Nami, Hayvan Sağlığı Yasa Tasarısı'nın AB Uyum Yasaları çerçevesinde gündeme geldiğine işaret ederek, bunun ülkedeki yasaların AB'ye uyumlu hale getirilmesi perspektifiyle hazırlandığını anlattı.


SENNAROĞLU


CTP-BG İskele Milletvekili Önder Sennaroğlu ise yasa tasarısının içeriğiyle ilgili olarak konuşmayacağını söyleyerek, bugün AB uyum yasaları hazırlayan UBP'nin yıllar önce AB'ı "kıyma makinesi" olarak nitelediğini hatırlattı.


Sennaroğlu, UBP'nin her konuda halka yalan söylediğini savunarak, batırılan Kıbrıs Türk Hava Yolları (KTHY) yerine kurulacak yeni havayollarının geçen Mart'ta uçacağının söylendiğini, bunun yalan çıktığını; Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu'nun özerkleştirileceğinin açıklandığını, onun da yalan çıktığını ifade etti.


Önder Sennaroğlu, hayvan üreticilerinin bir süre önce yaptığı eylemde Başbakan İrsen Küçük'ün istemlerin tümünü kabul ettiğini hatırlatarak, daha o gün kendisini arayan bir TV kanalına söylenenlerin tümümün yalan olduğunu söylediğini belirterek; aradan geçen zamanın kendisini haklı çıkardığını söyledi.


Ülkede hayvancı hayvanını satacak yer bulamazken hükümetin et ithal edilmesine izin verdiğini anlatan Sennaroğlu, "Peki niye tavuk etinin ithaline izin vermiyorsunuz? İzin verseniz vatandaş tavuk etini kilosu 4.5 TL'ye yiyebilecek" dedi.


Kendisinin Tarım Bakanlığı döneminde süt bedellerinin üreticiye düzenli ödendiğini, ancak UBP hükümetinin bu düzeni bozduğunu savunan Sennaroğlu, Başbakan Küçük'ün her ayın 5'i ve 25'inde ödeneceğini taahhüt etmesine karşın ödemlerin hala yapılmadığını, 4 Ekime kadar da bu bedellerin ödenemeyeceğini savundu.


EMİROĞLULARI


TDP Milletvekili Mustafa Emiroğluları da, Meclis'e ilginin azlığından yakınarak, "Bıraktığımız gibi, değişen bir şey yok" dedi.


Bazı milletvekillerinin koltuk derdinde olduğunu, bazılarının pes etmiş ve bazılarının da birkaç günlük bakanlık için davasından vazgeçtiğini; siyasetin sokağa döküldüğünü savunan Emiroğluları, seçimin kaçınılmaz hale geldiği görüşünü yineledi.


Kurultay uğruna ülkenin feda edilemeyeceğini söyleyen Emiroğluları, "Kıbrıs Türk halkının hak ettiği siyaset bu değildir" dedi. Hükümetin gitmesi için toplumsal müdahalenin artık başlaması gerektiği söyleyen Emiroğluları, muhalefet partilerine, sendika ve sivil toplum örgütlerine bu yönde çağrı yaptı.


Emiroğluları, "AB'ye inanmayan UBP'nin AB'ye uyum yasaları hazırlayarak AB'ye uyum sağlaması" temennisinde bulundu.


LTB Başkan ve Meclis üyelerinin görevden uzaklaştırılması kararına da değinen Emiroğluları, halkın LTB eylemdeyken yaşadığı sıkıntıları anlattı.


Emiroğluları, hayvan kaçakçılığının devam ettiğini belirterek,  hükümeti  müdahale ederek bunun önünü alamamakla suçladı.


Ülkede hayvan sağlığı değil insan sağlığının tehlikede olduğunu, çevreyle ilgili sıkıntılar yaşandığını kaydeden Emiroğluları, altyapı eksikliklerine de değindi.


Emiroğluları, AB'ye uyumlu yasaların çıkarılmasını olumlu bulduklarını ancak uygulanacağına inanmadıklarını ifade ederek, "Belki bundan sonra gelenler uygular" dedi.


SOYER


CTP-BG Milletvekili  Ferdi Sabit Soyer de, AB'ye uyum çerçevesinde hazırlanan söz konusu yasa tasarısının ülkenin geleceğine katkı yapacak bir yasa olduğuna işaret ederek, 12 başlık altındaki AB uyum sürecinin geciktiğini anlattı.


Bu uyum sürecinin ülkedeki siyasi çıkmazın aşılmasının da temelini oluşturacağını ifade eden Soyer,  devlet yapısının demokratikleşmesi, verimli hale gelmesi, hukuk siteminin gelişmesini sağlaması açısından zemin oluşturacağını kaydetti.


Başbakan'ın, basında çıkan bir belgedeki imzanın kendisine ait olmadığını söylediğini; bunun daha da vahim olduğunu belirten Soyer, imza sahtelemenin kabul edilemeyeceğini, siyasetin geldiği noktanın tüm unsurlarıyla değiştirilmesi gerektiği  söyledi ve "Bugün sana, yarın bana" dedi.


Soyer, yasanın güzel hazırlandığını, içeriğine itirazı olmadığını ancak genel yapı yenilenmeden bir anlam taşımayacağını da söyledi.


Ekonomideki büyümeyle ilgili söylemleri eleştiren Soyer, TC Lefkoşa Büyükelçiliği'nin hazırladığı rapordan alıntılar yaparak, hükümetin aldığı bazı kararların halktan gizlendiğinin bu raporla ortaya çıktığını  savundu ve bu raporun tartışılması gerektiğini belirtti.


Soyer, 2012-13 ekonomik programıyla ilgili çelişkili ifadeler kullanıldığını belirterek eleştirirken; UBP'deki kurultay çalışmalarıyla ilgili olarak ise "Bu, kurultay değil, kaostur" dedi.


KALYONCU


CTP-BG Milletvekili Ömer Kalyoncu da, hayvancılık konusunda  hükümetin verdiği sözleri tutmadığını; hayvan sağlığından öte insan sağlığının, hatta insanların akıl sağlığının tehdit altında olduğunu savunarak, intihar sayısındaki artışa dikkat çekti.


UBP'nin bugün iki parçaya ayrıldığını, ancak ülkede yaşananlardan her iki tarafın da sorumlulukları bulunduğunu anlatan Kalyoncu, bir gazetede çıkan ve Başbakan'ın yargıya taşıdığı söz konusu yazıdan alıntılar yaparak,  "Bunlar UBP'nin her seçim döneminde veya kritik dönemlerde muhaliflere karşı yaptığı işlerdir" dedi.


LTB'de Cemal Bulutoğluları görevinin başına dönmesine rağmen işlerin halen düzelmediğini, araçlar bozuk olduğu gerekçesiyle insanların çöplerinin yine düzenli toplanmadığını anlatan Kalyoncu, Meclisin de "seviyesiz" hale geldiğini, ülkede bu ortamda siyaset yapmanın zor olduğunu ifade etti.


ANGOLEMLİ


TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli de, intihar sayısındaki artışa dikkat çekerek, bunun nedenlerinin zaman kaybedilmeden araştırılması gerektiğini vurguladı ve hükümeti bu konuda göreve çağırdı.


Başbakan'ı olaylardan ders çıkarmamakla suçlayan Angolemli, "Gazimağusa'da yapılan ara seçimde halkın UBP'ye sarı kart göstererek ikazda bulunduğu" yorumunu yaptı.


Hayvan sağlığıyla ilgili AB uyum yasalarının çıkarılmasına olumlu baktığını ifade eden Angolemli,  bunun  insan sağlığıyla da ilgili olduğunu belirtti.


Angolemli, turizmde alınan yanlış önlemler nedeniyle esnafın sorunlar yaşadığını anlatırken; tek geliri hayvancılık olan üreticilerin de sorunlarının göz ardı edilemeyeceğini ifade etti.


Başbakan'ın verdiği sözleri tutmadığını savunan Angolemli, hayvancılara da Başbakan'ın sözlerine inanmamaları; eylemlerini sonuç alıncaya kadar sürdürmeleri yönünde çağrı yaptı.


Angolemli, ülkede ne tavukçuluk nede başka bir üretimin bir kişinin  tekeline bırakılamayacağını ifade ederek, Rekabet Kurulu'nu göreve çağırdı.


Kendisinin tek gelirinin milletvekili maaşı olduğunu ve ayın ortasını zor getirdiğini anlatan Angolemli, "Asgari ücretle geçinen ne yapsın, nasıl geçinsin...Hükümet gereğini yapsın" dedi.


AMCAOĞLU


Tarım ve Doğal  Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu da, et ithalatı konusunda kesimlerin azaldığı söylemlerini dikkate alarak bunu kurula bağlayan bir Bakanlar Kurulu kararı geçirdiklerini anımsatarak, bunun ne bir bakanın ne de kimsenin iki dudağının arasında olmayacağını kaydetti.


Amcaoğlu, üreticiyi koruyup kollamanın hükümetin ve bakanlığının görevi olduğunu ancak diğer sektörlerle ilişkilerin de gözden kaçırılmaması gerektiğine vurgu yaptı.


Ülkede tekelcilik yaratma niyetleri bulunmadığını belirten Amcaoğlu, tavukçuluk yapmak isteyen üreticilerin talep etmesi halinde gerekli desteğin verilebileceğini söyledi.


Hayvancıların eylemine de değinen Amcaoğlu, sütte başlattıkları destek programı çerçevesinde çiğ süt konusunda üreticiye ekstra 9 kuruş ödeme öngörüldüğünü, özellikle şikayet konusu olan üretime destekle ilgili yeni bir uygulama başlattıklarını anlattı.


Amcaoğlu, bakanlık olarak kayıtları güncelleyip listeler yaparak küçük baş destek ödemeleriyle ilgili hazırlıklarını tamamladıklarını, herhangi bir sıkıntı olmadığını kaydetti.


Amcaoğlu, Süt Kurumu'nun bir dönemlik ödemeyi kendi kaynaklarıyla yapma gücü bulunmadığına işaret ederek Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği başkanını, işi çıkmaza sürükleme adına girişimler yapmakla suçladı.


Amcaoğlu, üreticinin kayba uğramaması için gerekeni yaptıklarını vurguladı.


Yasanın mali destek görmezse bir anlam ifade etmeyeceği söylemlerine katıldığını belirten  Amcaoğlu, AB fonlarından 4 milyon Euro'luk destek kullanılması  yönündeki çalışmaları bir noktaya getirdiklerini açıkladı.


Amcaoğlu, AB uyum çerçevesinde hazırladıkları yasal çalışmaların tamamlanarak Meclisten geçme aşamasında olduğunu da kaydetti.


Daha sonra oylamaya geçildi ve tasarı oybirliğiyle onaylandı.


Genel Kurul bu aşamada gruplararası varılan mutabakatla bugünkü çalışmalarını tamamladı. Bir sonraki birleşim perşembe günü yapılacak.


(TUĞ-ÖK/GUR)


 
24 Eylül 2012 Pazartesi 18:30
Okunma: 616
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu