Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Genel Kurulu Toplandı

Meclis Genel Kurulu Toplandı

Yabancıların Çalışma İzinleri (Değişiklik) Yasa Tasarısı Onaylandı.

 
 
Meclis Genel Kurulu Toplandı
KÜÇÜK: "KAMU HİZMETİ KOMİSYONU'NUN SON İCRAATLARI DEVAMLI GÖZETİM ALTINDA... KOMİSYONUN SON 6-7 AYDA ALDIKLARI KARARLAR TARTIŞMA YARATTI..."


"KADROLAMA KONUSUNDA HASSAS VE ADİL OLUNMALI... KADROYU HAK EDEN ALMALI"


Lefkoşa, 9 Nisan 12 (T.A.K.): Meclis Genel Kurulu, verilen aranın ardından Meclis Başkan Yardımcısı Mustafa Yektaoğlu başkanlığında, saat 14.20'de yeniden toplandı.


Yabancıların Çalışma İzinleri (Değişiklik) Yasa Tasarısı'yla ilgili konuşmasını tamamlamak üzere söz alan TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Ercan Havalimanı'nın  özelleştirilmesi konusunda, elinde bulunan ve ekonomi profesörü akademisyenlerce hazırlanan raporu aktarmaya devam etti.


Hükümetin de bu konuda, fizibilite çalışması yaparak Meclise getirmesi ve halka izah etmesini isteyen Çakıcı, "Ercan ihalesi önemli bir ihale" dedi.


ÜNVERDİ


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, bu tasarının çalışma yaşamına ivme katacak bir yasa tasarısı olduğuna işaret ederek kaçak yaşamla mücadelelerinin süreceğini vurguladı.


Kaçak yaşamla ilgili çıkardıkları muhaceret affından,  geçmiş yıllara göre çok daha fazla Kişinin  yaralandığına dikkat çeken Ünverdi, verimli, sağlıklı bir çalışma ortamının yakalanması için denetimlerin  süreceğini vurguladı.


Ünverdi, 5 Nisan itibarıyla 776 işyerinin denetlendiğini, bu işyerlerindeki toplam 2 bin 29 çalışandan 175'inin kaçak olduğunun tespit edildiğini kaydetti. Ünverdi, 271 bin 700 TL de idari para cezası kesildiğini ve şu ana kadar 91 bin 600 TL tahsil edildiğini ifade etti.


Ülkede ekonomik kriz olduğunu da ifade eden Ünverdi, herkesin yasalara uymak zorunda olduğunu hatırlattı.


Bakan Ünverdi,  öğrencilerin part time olarak çalışabileceğini, bunun yasalarla düzenlendiğini ifade ederek, yatırımlarının da bu çerçevede yapıldığını anlattı.


Ünverdi, çalışma izinleri konusunda işverenlere hassasiyet göstermeleri, gerekli tedbirleri almaları ve kayıt altına girmeleri  konusunda çağrı yaptı.


KÜÇÜK


Başbakan İrsen Küçük de, Kamu Hizmeti Komisyonu'nun son icraatlarının devamlı gözetimleri altında olduğuna işaret ederek komisyonun son 6-7 ayda aldıkları kararların tartışma yarattığını söyledi.


Uyum içinde, adalet terazisini de hırpalamadan icraatlar yapılarak bugünlere gelindiğini ifade eden Küçük, daha önce alımlar konusunda sıkıntı yaşanırken, şimdi de kadrolamaların gündeme geldiğini belirterek, "Bu konu çok hassas. Aynı kulvarda ve uzun süre çalışan insanlar var. Denge önemli" dedi.


Hassas ve adil olunması gerektiğini vurgulayan Küçük, "aksi halde vicdanınızla baş başa kalırsınız tabii vicdanınız varsa" şeklinde konuştu.


Başbakan Küçük, kadroyu hak edenin alması gerektiğini ifade ederek gereken tedbirleri  alınacaklarını kaydetti.


Sayıştay konusun yargıda bulunduğunu,  doktorlar konusunun da yargının kapısında olduğunu söyleyen Küçük, kadro artırma yoluna gitmediğini, bunu hakkı yenenlerin de kabul etmediğini söyledi. Hakkı yenenlerin yargıya gitmeyi planladığını, kendisinin de onları teşvik ettiğini vurgulayan Küçük, "haklarını arasınlar..." diyerek çalışanların hakkını gasp edici keyfi kararlar almasının kabul edilemeyeceğini söyledi.


ADEM


Adem, son yapılan muhaceret affında 2005 yılında yapılanın aksine, çıkışta para istenmemesinin önemli olduğunu ve bütün iyi niyetli davranışlara rağmen, ülkede kalan bir çok kaçağın yaşamaya devam ettiğini kaydetti.


Muhaceret affından yaralanmak isteyen 7 bin 039 kişiden 2 bin 485'ünün ikamet için müracaat ettiğini, ancak 4 bin 554 kişinim durumunun ne olduğunun muamma olduğunu ifade eden Adem, ülkede ciddi bir denetim olmadığını ileri sürerek kayıt dışılığın devam ettiğini söyledi.


Adem, ikamet izniyle ülkede kalanlardan 18 yaşından küçüklerin herhangi bir iş yapmasının, hiçbir yasayla  bağdaşmadığını kaydetti.


Konuşmaların ardından oylama yapıldı ve tasarı oyçokluğuyla kabul edildi.


Yasa, Yabancıların çalışma izinleri, çalışma izin ve iş kurma izin başvuruları ve gerekli koşulları yerine getirmeyenler hakkında uygulanacak suç ve cezalara ilişkin kuralları düzenleyen 63-2006 sayılı Yabancıların Çalışma İzinleri Yasası'nın günün koşullarına göre güncelleştirilerek, ülkenin içinde bulunduğu kayıt dışılıkla mücadelesinde yasaya aykırılık durumunda uygulanacak yaptırımları  ağırlaştırmak ve tarafların yasaya aykırı davranıp davranmamak hususlarında daha dikkatli olmalarını sağlamak amacıyla hazırlandı.


Genel Kurul'da daha sonra Cihangir Köyünde Abohor Camii Vakfına Ait 200 No'lu Parselden Geçit Hakkı Verilmesi İle İlgili İstibdal İşleminin Onaylanması ve İstibdal Ödeneklerinin İlgili Vakıflar Adına Açılacak İstibdal Fonu Hesabına Yatırılmasına İlişkin Karar Tasarısı ele alındı.


İlgili komite raporunun milletvekillerinin bilgisine sunulmasının ardından, tasarı üzerine söz isteyen olmayınca görüşmesi tamamlandı ve ivediliği olmadığı için oylaması sonraya bırakıldı.


Gruplar arası mutabakat gereği genel kurul bugünkü çalışmalarını tamamladı. Gelecek birleşim perşembe günü yapılacak.


(ÖK-TUĞ/HÖ)


 
9 Nisan 2012 Pazartesi 17:42
Okunma: 532
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu