Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Genel Kurulu Toplandı

Meclis Genel Kurulu Toplandı

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Toplandı. Genel Kurul, Bugünkü Toplantısı İçin Milletvekili Yeter Sayısını Belirlemek Üzere Yapılan İkinci Yoklamasında Nisabı Sağlayarak Çalışmalarına Başladı..

 
 
Meclis Genel Kurulu Toplandı
Meclis Başkanı Hasan Bozer başkanlığında saat 11.00'de yapılan ilk toplanma denemesinde toplantı için yeter sayı olan 26 milletvekiline ulaşılamadı ve oturuma yarım saat ara verildi.


Saat 11.20'deki ikinci denemede nisap sağlanarak toplantı başladı.


Meclis Genel Kurulu'nun gündeminde, üçüncü oylaması yapılacak Güvenlik Kamu Görevlileri (Değişiklik) Yasa Tasarısı yanında KDV (Değişiklik) ve Çıraklık ve Meslek Eğitimi (Değişiklik) Yasa Tasarıları bulunuyor.


Toplantının sunuşlar bölümünde bazı tasarılar için ivedilik tezkereleri görüşülürken muhalefet milletvekilleri aleyhte konuşmalar yapıyor.


BAŞBAKAN KÜÇÜK İLE TDP BAŞKANI ÇAKICI ARASINDA GERGİNLİK YAŞANDI 


BAŞBAKAN, İÇ TÜZÜĞE UYULMASINI İSTEDİ VE ÇAKICI'YI UYARDI: "YİNE PARLAMENTO DIŞINDA KALACAKSIN"


Lefkoşa, 11 Haziran 12 (T.A.K.): Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nun bugünkü toplantısında onaya ve bilgiye sunuşlar bölümünde bazı tasarıların ivedilik tezkereleri görüşülürken konuşmalar yapıldı ve gerginlikler yaşandı. Başbakan İrsen Küçük ile TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı arasındaki gerginlik, oturuma ara verilmesine gerek kalmadan araya milletvekillerinin girmesiyle yatıştırıldı. 


Başbakan Küçük, meclisteki konuşmalarda iç tüzüğe uyulmasını, adabında davranılmasını isteyerek, TDP Başkanı Çakıcı'yı "Böyle parti liderliği olmaz, yine parlamento dışında kalacaksın" sözleriyle uyardı.


SUNUŞLAR


Toplantının sunuşlar bölümünde ilk olarak Meclis Başkanlık Divanı'nın bir karardaki değişikliği onaylandı. Buna göre bu ay sonu Crans Montana Forumu'na katılacak Meclis heyetinde UBP'yi temsilen Necdet Numan'ın yerine Ahmet Zengin'in görev alacak


Hazine Malları (Değişiklik) Yasa Tasarısı'yla ilgili ivedilik kararı üzerine söz alan CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, 4 ay önce hep birlikte onay verdikleri Elektronik Haberleşme Yasası'nda yapılacak değişiklikle Telefon Dairesi'nin mülkiyetinin başka bir kuruma devredilmesinin planlandığını söyledi.


Yorgancıoğlu, AB kriterleri gereği, rekabete uygunluk için desteklemeye hazır olduklarını ancak ilgili bakanın meclisi de kamuoyunu da yanılttığını kaydederek, özelleştirme için meclisin büyük çoğunluğunun hemfikir olmasının aranması gerektiğini vurguladı.


Yorgancıoğlu, UBP'nin bu tasarıda ısrar etmemesini istedi.


İvedilik istemiyle ilgili lehte söz alan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, AB'yle ortaklaşa bir protokol bulunduğunu; 9 milyon Euroluk santraların AB tarafından kurulduğunu ve kullanımının beklendiğini; bunun için de yasal değişiklik gerektiğini söyledi.


Peşkeş çekilme diye bir şeyin söz konusu olmadığını ifade eden Saner, rekabete hazırlanmak gerektiğini vurguladı.


Sektörün yüzde 90'ının 2 GSM operatörünün elinde olduğunu ifade eden Bakan Saner, kurumun rekabete hazırlanması için bir bütçeye ihtiyaç duyulduğunu, Cuma günü sunulan yasada, çalışanların özel haklarının korunması ve ücretlerinin o şirket tarafından devlet hesabına  yatırılarak devlet tarafından ödenmesinin tartışıldığını anımsattı. 


Saner'in konuşmasından sonra ivedilik tezkeresi oyçokluğuyla kabul edildi.


Yurt Dışında Görev Yapan Personelin Kadroları ve Dış Görev Ödenekleri (Değişiklik) Yasa Tasarısı'yla ilgili ivedilik tezkeresi aleyhine söz alan TDP Gazimağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli, böyle bir tasarıya ivedilik istenmesini eleştirdi. 


Dışişleri Bakanı'na hitaben "Meclisi ilgilendiren ne iş yapıyorsun?" diye soran Angolemli, Bakan Hüseyin Özgürgün'ün Kıbrıs sorunu konusunda hiçbir işlevi olmadığını savundu.


İvedi konunun Kıbrıs sorunu ve Maraş olduğunu ifade eden Angolemli, Dışişleri Bakanı'nın gündem dışı konuşma alarak Kıbrıs konusunda hiç konuşmamasını eleştirdi. 


Hüseyin Angolemli, "Dışişleri Bakanlığı görevini yapmıyor. Her şeyi görüşmeciye bırakıyor. Görüşmeci de meclisten ve hükümetten kopmuştur. Meclisle Cumhurbaşkanlığı arasında kopukluk vardır. Soruyorum, 1 Temmuz'da ne yapacağız?" dedi.


DENKTAŞ LEHTE KONUŞTU


DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, ivedilik tezkeresiyle ilgili lehte konuştu ve bakanlığın birçok şeyinin eleştirilebileceğini ama yurt dışı kadroların güçlendirilmesi için bu değişikliklerin şart olduğunu söyledi. Denktaş, Dışişleri çalışanlarının artık yurt dışı görevlere gitmek istemediğini belirtti. 


Denktaş, suçların araştırılmasında polisin dışişleri kadrosunda yer almasının şart olduğunu kaydederek, tezkereye olumlu oy vereceklerini bildirdi. 


Dış Türkler Birimi'nin Dışişleri Bakanlığı bünyesinin altında ve uzman kadro ile yürütülesi gerektiği üzerinde duran Serdar Denktaş, "Aksi halde yurt dışından gelecek vatandaşın elinden haraç alınacak bir yapı oluşur" ifadelerini kullandı.


ÖZGÜRGÜN: "HER TÜRLÜ GÖRÜŞE AÇIĞIZ"


Eleştiriler üzerine söz alan Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, hem bu tasarı, hem de Dışişleri Dairesi'nin teşkilat yasası değişikliği komitede görüşülürken her türlü görüşe açık olacaklarını söyledi.


Bakanlığın deneyimli çalışanlarının katkısıyla hazırlanan tasarıların gerekliliğini ifade eden Özgürgün, gerçekten de bakanlık personelinin yurt dışı görevlere eskisi kadar gitmek istemediğini, koşullar ve maaşların cazip gelmediğini kaydetti.


Bakan Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs konusunda neler olduğu konusunda özel birleşimde çok detaylı bilgiler verdiğini kaydederek, "Ben 14 yıldır Meclisteyim bir bakanın gündem dışı konuşma yaptığını görmedim" dedi.


Özgürgün, her zaman bilgi vermeye ve görüşlerini aktarmaya hazır olduğunu da ifade etti.


Bakanlığının tek görevinin Kıbrıs sorunundan ibaret olmadığını kaydeden Hüseyin Özgürgün, Cumhurbaşkanı'nın yanındaki ekibin tümünün Dışişleri'nden oluştuğunu söyledi.


Özgürgün, "Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs konusunun tamamen içinde. Her noktada Sayın Cumhurbaşkanı'yla görüş ve uyum birliği içindeyiz. 2. Cumhurbaşkanı Sayın Talat'la da işbirliği içinde çalıştım. Dışişleri Bakanı olarak Cumhurbaşkanı'na destek olmak görevimdir" diye konuştu.


Çapraz oy konusunda geri adım atmadıklarını belirten Özgürgün, TDP Milletvekili Angolemli'nin yerinden yönelttiği soru üzerine, KKTC'nin Ankara Büyükelçiliği'nde bir polis ataşesi görev yapacağını; TC de kendi büyükelçiliğinin altında benzer atamayı yapabileceğini; şu anda buraya böyle bir görevli geldiğine dair bilgileri olmadığını söyledi.


Konuşmaların ardından ivedilik tezkeresi oyçokluğuyla kabul edildi.


AVCI 


Ardından Dışişleri Dairesi (Kuruluş, Görev ve Çalışma Esasları) (Değişiklik) Yasa Tasarısı'yla ilgili ivedilik tezkeresine geçildi.


ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı, Dışişleri'nin güçlendirilmesi için yapılacak yasa değişikliklerine destek vereceklerini yineledi. Ankara'daki büyükelçiliğine bir polis ataşesi gitmesini yararlı bulduklarını; askerlik işlemleri için bir ataşenin de Londra Temsilciliği'nde görev almasının uygun olacağını ifade eden Avcı, Dışişleri mensuplarının parçalanmış hale gelmemesi için de değişikliklerin şart olduğunu kaydetti.


1 Temmuz'a yaklaşırken Bakanlığın güçlendirilmesi, lobi faaliyetlerinin artırılması gerektiğini belirten ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı, yeni meslek memurlarına da ihtiyaç olduğunu söyledi ve Maliye Bakanı'na hitaben "Lütfen Dışişleri'ne her yıl on yeni meslek memuru kadrosu verin" dedi.


Avcı, tezkereye olumlu oy vereceklerini açıkladı ve Dışişleri'ne yeni meslek memuru kadroları alınıp eğitilmesi dileğinde bulundu. 


DP Genel Başkanı Serdar Denktaş da, askeri ataşe atamalarının emekli albaylardan yapılmasının çok daha faydalı olacağı söyledi. 


Yurt dışı temsilciliklerde görev yapacak personelin maaşlarının gidecekleri yerlerdeki hayat koşulları dikkate alınarak belirlenmesi gerektiğini, bu konuda büyük sıkıntılar yaşandığını anlatan Serdar Denktaş, temsilcilik olmayan yerlerde TC Büyükelçiliklerinde Kıbrıs masası kurulmasının şart olduğunu da ekledi.


TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, ülkede çok daha önemli konular varken hükümetin ivedilik istediği konuların gereksiz olduğunu savunarak "Neden bileşik faizlerin, mazbataların, polisin sivilleşmesinin ivediliklerinin meclis gündemine getirilmediğini" sordu.


Çakıcı, askeri ataşe atamalarının basit bir atama olarak değerlendirilemeyeceğini; baskıları artırmak için yapıldığını savundu.


Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bir ziyaretinde kendileriyle yaptığı görüşmede "mitinglere Güney'den pankartlarla katılanlar olduğunu söylediğini" belirten TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı ile yerinden laf atan UBP Milletvekili Ahmet Zengin arasında gerginlik yaşandı. 


Güvenlik Kuvvetleri Komutanı ve Kurmay Başkanı'nın ülke insanlarından seçilmesini ve özerk bir Polis örgütü olmasını istediklerini söyleyen Çakıcı,  Türkiye'den gelen polis irtibat subayı Polis Genel Müdürü'nün başına gelmişse çok büyük hata yapıldığını kaydetti ve "Biz kendimizi daha sivilleştirememişken bir de Türkiye'den polisin başına atama yapılmışsa yazıklar olsun" dedi.


Çakıcı, Çilek Festivali'nin elektrik kesintisi yüzünden yarım kaldığını; BRT'nin de canlı yayınının kesildiğini söyledi.


KÜÇÜK-ÇAKICI GERGİNLİĞİ


Daha sonra kürsüye gelen Başbakan İrsen Küçük, Meclis İç Tüzüğü'ne uyulmasını istedi ve Çakıcı'nın her istediğini konuşamayacağını söyledi.


Bunun üzerine "O zaman karar alın atın beni" diye tepki gösteren TDP Genel Başkanı Çakıcı ile Başbakan arasında gerginlik yaşandı. Meclis Başkanı Bozer'in uyarıları ve araya başta Dışişleri Bakanı Özgürgün'ün ve bazı milletvekillerinin girmesiyle ortam yatıştırıldı.


Başbakan Küçük, "Sen keyfi konuşamazsın, ikide birde gövdeni göstererek kabadayılık yapamazsın. Onun için adabınla oturacaksın, davranacaksın. Adam gibi yapacaksın politikayı... Sen burada kükredin. Sen konuşurken biz senin üzerine yürüdük mü? Böyle parti liderliği olmaz. Bu politika sana kazandırmaz, gene parlamento dışında kalacaksın" dedi.


Elektrik kesintilerinin her yerde yaşandığını; Antalya ziyaretinde otelde asansörde kaldığını belirten Küçük, tartışmaların usule göre yapılmasını istedi ve "El kol hareketleri yakışmaz, kürsüden her şeyi söyleyelim" dedi. 


ÖZGÜRGÜN


Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, 400'e yakın personeli bulunan Dışişleri'yle ilgili tasarıların da ivediliğinin şart olduğunu ama bunun en öncelikli görüşülecek anlamına gelmediğini söyledi. 


Konuşmaların ardından ivedilik tezkeresi oybirliğiyle kabul edildi.


Meclis daha sonra gündemindeki tasarılara geçti.

KDV (DEĞİŞİKLİK) YASA TASARISI GÖRÜŞÜLDÜ, SON OYLAMA HAFTAYA


ÇIRAKLIK VE MESLEK EĞİTİMİ (DEĞİŞİKLİK) YASA TASARISI GÖRÜŞÜLÜYOR


Lefkoşa, 12 Haziran 12 (T.A.K.): Meclis Genel Kurulu, "Güvenlik Kamu Görevlileri (Değişiklik) Yasa Tasarısı'nın üçüncü oylamasını yaparak oybirliğiyle kabul etti.


Ardından Katma Değer Vergisi (Değişiklik) Yasa Tasarısı görüşüldü ancak ivediliği olmadığı için son oylaması haftaya bırakıldı. Tasarının görüşülmesi sırasında söz alan milletvekili olmadı.


Meclis Genel Kurulu daha sonra gündemindeki son konu olan "Çıraklık ve Meslek Eğitimi (Değişiklik) Yasa Tasarısı"nı görüşmeye başladı.


Tasarı, ülkedeki mesleki eğitim kuruluşlarından alınan sertifika ve belgelerin denkliğinin Bakanlık tarafından değerlendirilerek sertifika ve belgelere sahip kişilerin kalfalık ve ustalık sınavlarına katılımlarının sağlanması amacını taşıyor.


Tasarıyla ilgili ilk sözü alan CTP Girne Milletvekili Abbas Sınay, tasarıya komitede onay verdiklerini ancak gündemdeki bir diğer tasarı olan Esnafla ilgili tasarıyla,  TC-KKTC vatandaşlarıyla ilgili "ayrımcılığın dik alasının yapıldığını" belirtti.


Kendi isteğiyle gelip vatandaş olanlara bir şey demediklerini ama "her hafta onlarca kişiye vatandaşlık veriliyorsa" Kıbrıs Türk toplumunun söyleyecek sözü olduğunu ifade eden Sınay, "Bu kişiler çıkıp da ayrımcılık yapılıyor demesin. Ayrımcılığın dik alasını kendileri yapıyor. İçlerinde 15-20 gün önce vatandaş yapılmış kişiler vardır. Bu ülkenin geçmişine hiçbir katkısı olmayanların geleceğine de katkısı olamaz" dedi.


Kıbrıs Türk halkının bir kültürü ve kimliği olduğunun iyice bellenmesini isteyen Sınay, Esnaf Yasa Tasarısı'nı eleştirdi.


ADEM: "REŞAT AKAR VE ATA ATUN ALEYHİNE DAVA AÇACAĞIM"


CTP Gazimağusa Milletvekili Sonay Adem, Futbol Federasyonu'nu kundaklayanların hangi argümanla bunu yaptığının bilindiğini ifade ederek "KKTC Takımı Kürdistan'da katıldığı turnuva nedeniyle cezalandırılmak istendi; bu gerici ve yobaz çevrelerin bu davranışı kabul edilemez"dedi.


Adem, polisin sıkı çalışmayla bu tür insanları ortaya çıkarmasını istedi.


Sonay Adem, CTP-BG'yi karalamak amacı ile yolsuzluk ve usulsüzlük iddiasında bulunulduğunu belirterek, BRTK ve Kıbrıs gazetesini eleştirdi.


Adem, bu nedenlerden dolayı, geriye dönük olarak CTP-BG aleyhinde yazdıkları yazıları toplayarak Kıbrıs Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Reşat Akar aleyhine dava açacaklarını belirterek, "Sürekli yazdığınız yazıları gelip mahkemede ispat edin. Mahkemede sizinle boy ölçüşmek istiyorum. 'UBP de CTP de aynıdır, tüm politikacılar aynıdır' argümanınızı ispat etmeniz için size olanak sağlayacağım" dedi ve Akar'ı gazeteyi "tetikçi" olarak kullanarak "siyasileri töhmet altında tutmakla" suçladı. Adem, dokunulmazlığının kaldırılmasına da hazır olduğunu belirtti.


Kalkınma Bankası eski Yönetim Kurulu Başkanı Ata Atun'un "yuvarlak cümlelerle CTP'ye saldırmayı meziyet edindiğini, yaptıklarının ahlaksızlık olduğunu" savunarak, onu da mahkemeye ispat etmeye çağıracağını söyleyen  Adem, Atun'un geçmişte yaptıklarına dair bazı iddialarda da bulundu.


Siyasetin temiz, dürüst, ak, pak yürümesi için açık, net, dürüst olmak gerektiğini vurgulayan Sonay Adem, CTP iktidara geldiğinde tüm yolsuzluklara karşı araştırmaları yapacağını söyledi.


"Yetti be artık" diyen Adem, kendisine ve Ahmet Uzun'a yönelik yayınlara tepki gösterdi. Bir avuç memlekette insanların, kimin ne mal olduğunun bilindiğini kaydeden Sonay Adem, "Ortalığa biraz toz duman atıldı ama durulunca insanlar ne olduğunu düşünür" dedi.


Sonay Adem, mal varlığını açıkladığını kaydederek, "Siyasete sıfırla girdim, sıfırla çıkacağım, onun için kimseden korkum yoktur. Açık ve net söylüyorum herkesin de kendi durumunu izah edeceği bir tavrın sergilenmesi lazım. Aksi halde hiçbir yere gidilmez" diye konuştu.


Vatandaşlıklarla ilgili tüm partilerin bir tavır alması gerektiğini kaydeden CTP Gazimağusa Milletvekili Sonay Adem, Kıbrıs Türk halkının geleceği için bunların şart olduğunu söyledi.


Sonay Adem, ülkede kooperatiflerin kuruluşlarının yasalarda açıklandığını anımsatarak "Esnaf ve Zanaatkarlar Odası'nın üzerine şapka gibi geçirilecek Merkez Birliği'nin, Kıbrıs Türk Esnaf Zanaatkarlar Kredi Kefalet Merkez Kooperatifi'ni kurduğunu, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçiliği Yardım Heyeti'nin de, Halk Bankası aracılığı ile bu bankaya para aktaracağını" ileri sürdü.


Adem, TC Lefkoşa Büyükelçisi'ne atfen, "Bir ülkedeki birliklerin kuruluşunu dağıtma hakkına sahip değilsiniz. 'Ben istediğimi yaparım, para bendedir' diyerek memleketin içişlerine karışamazsınız. Bunu kabul etmiyoruz. Bu Sayın Büyükelçi'nin bir tasarrufu mu, yasa AK Parti'nin görüşü mü? Bu memlekette ırkçılığı protesto hesabı ile orta yere çıkanların yayınladıkları bildiride veya ilanda bizi Türk milliyetçiliğini altında ezmelerine fırsat vermeyiz" dedi.


Aftan yararlananlarla ilgili rakamlar veren Sonay Adem, 4 bin 554 kaçak kişinin nerelerde saklandığının İçişleri Bakanlığı'nca araştırılması gerektiğini ama Bakan Nazım Çavuşoğlu'nun bu tür sorulardan kaçmak için Meclis'e de gelmeyip saklandığını savundu.


Sonay Adem, Çıraklık ve Yetişkin Eğitimi Merkezi'ne Eğitim Bakanlığı'nın destek vermediğini, okulda yeterli pratik eğitim olmadığını, bakanlığın sorumluluklarını yerine getirmediğini savundu. Adem, Eğitim Bakanı'nın bu okulu hiç ziyaret etmediğini de belirtti.


Adem, çıraklık eğitimiyle ilgili doğru düzenlemelere partisinin destek vereceğini söyledi.


Adem'in ardından TDP Gazimağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli söz aldı.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Çıraklık ve Meslek Eğitimi (Değişiklik) Yasa Tasarısı'nın bütünü üzerindeki görüşmelerini tamamlayarak mutabakat gereği  oturumu kapattı.


Tasarının madde madde görüşülmesi ve oylaması sonraya kaldı.


ANGOLEMLİ


TDP Gazimağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli, hükümetin ara eleman eğitimine ciddiyetle eğilmesini istedi.


Meclis'te görüşülen Çıraklık ve Meslek Eğitimi (Değişiklik) Yasa Tasarısı'yla ilgili konuşan Angolemli, kürsüye gelişinde önce medya konularına değindi.


Angolemli, medyanın demokratikleşmesi ve çalışanların haklarının korunmasının önemini vurgulayarak, gerekirse yasal düzenlemelerle basının önünün açılmasını istedi. Muhalefetin sesinin basın sayesinde duyulduğunu kaydeden Angolemli, "Basının önünü her halukarda açmalıyız. Bunun ilk şartı da çalışanların hür olmasıdır" dedi.


Basına yönelik eleştirilerin demokrasiye yardımcı olmadığını kaydeden Hüseyin Angolemli, Adem'in eleştirilerinin yanlış yorumlanmaması için bu konuşmayı yaptığını söyledi.


Ülkenin ara eleman ihtiyacının fazla olduğunu belirten Angolemli, örneğin taşocaklarında dinamit kullanmaya yeterli kaç kişi olduğunu sordu.


Hüseyin Angolemli, en yeşil köy olduğunu belirttiği, çeşitli sebzelerin üretildiği Yıldırım köyü yakınlarında günde onlarca dinamit patlatıldığını; bu yüzden yer altı sularının azaldığını ve bir kısmının da yok olduğunu anlatarak, hükümetin nasıl izin verdiğini sordu; "İşte ülkemizin hali budur, kimin eli kimin cebinde belli değil" diye konuştu.


TDP Milletvekili Angolemli, deri fabrikası yüzünden mağdur olan Atlılar köylülerinin sorunlarının çözülmesini; fabrikanın başka yere taşınmasını istedi.


Haspolat Arıtma Tesisi atıkları nedeniyle Mağusa'da ve bölge köylerinde çevre sorunları yaşandığını, halkın kötü kokular içinde kaldığını kaydeden Angolemli ile Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel arasında sözlü gerginlik yaşandı. Angolemli, "Çevre Bakanlığı yapamıyorsun, ver başkası yapsın" dedi.


Angolemli, etrafı saran kaçak çalışanlara karşı hükümetin hiçbir şey yapmadığını savunarak, OTEM'in bir süre kapatıldığını, şimdi yeniden canlandırılmak istendiğini ancak otellerde yeterli denetim yapılmayacaksa değil bir tane, kırk tane OTEM açılsa faydası olmayacağını söyledi.


Bu okulda eğitim alacak gençlerin iş ve ücret kaygısı olmadan eğitim görebilmesi gerektiğini anlatan Hüseyin Angolemli, aksi halde mezunların başka ülkelere göç ettiğini anlattı.


Angolemli, yasaların eşit uygulanması gerektiğini de vurguladı.


ÜSTEL


Yanıt için kürsüye gelen Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, Angolemli'yi popülizm yapmakla suçladı. Üstel, gittiği yerlerin ağırlıklı olarak fuarlar olduğunu, turizmle uğraşan sektör temsilcilerinin bu ziyaretlerden alınan verimi ortaya koyduklarını kaydetti.


Ünal Üstel, arıtma tesisinden çıkan atık suların sürekli tahlil edildiğini; taşan suyun Mağusa'ya gidene kadar kaçak kasaphanelerden çıkan kan atıklarının ve vidanjörlerin de dereye döküldüğünü ve o yüzden sorun yaşandığını söyledi.


Çevre Dairesi müfettişlerinin adım adım takip ettiğini; sadece daireye değil belediyelere de görev düştüğünü kaydeden Üstel, ilki Çamlıbel'e yapılan doğal arıtmanın yaygınlaştırılacağını kaydetti.


ÇAKICI


TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, halkın temsilcileri olarak konuyu genel kurula taşımanın görevleri olduğunu dile getirirken, komitede görüştükleri "iç tüzük" konusunda  hükümetin amacının muhalefetin sesini kısmaksa, "meclis yıkılır" uyarısı yaptı.


Çakıcı, Meclisin, halk için var olduğunu ve halkın sorunlarının konuşulduğunu belirterek, hükümetin yarattığı etik sorunları da konuşmak gerektiğini söyledi.


Mehmet Çakıcı, ülkede zenginler ile fakirler arasında adaletten bahsedilemeyeceğini savundu.


Zeka geriliği olan bir insanın özürlülük maaşının, zeka geriliğinin düzeldiği gerekçesiyle maaşının kesildiğini ileri süren Çakıcı, bunu eleştirdi ve Çalışma Bakanı'ndan bunun araştırılmasını istedi.


Çakıcı, elektrik kesintilerini de eleştirdi.


Eğitim Bakanını "yurt dışında eğitim alanların sorununu giderdiği" şeklindeki açıklamasını eleştiren Çakıcı, Kemal Dürüst'ün önceki bakanın yanlışını düzeltmek istediğini ancak belirli bir sınırlama getirdiğini, bunun doğru olmadığını savundu.


"Bu yarım iş" diyen Çakıcı, YÖK'e bir mektup daha yazarak Türkiye yolunun tamamen açılmasının sağlanmasını istedi.


Anayasa değişikliğinin toptan olması gerektiğini kaydeden Çakıcı, halkın referandumunun da şart olduğunu söyledi.


SOYER


CTP-BG Milletvekili Ferdi Sabit Soyer de, akşam tüm KKTC'de elektrik kesintisi yaşandığını, bunun nedeninin CTP-BG döneminde kararı alınan jeneratörlerin kurulmaması olduğunu bu nedenle bugün sorun yaşandığını ileri sürdü.


Ülkede verilerin gizlenmekte olduğunu da savunan Soyer, siyasi tartışmaların verisiz devam ettiğini söyledi.


Geçen hafta meclis kürsüsünden yaptığı konuşmanın basında bazı çevrelerce eleştirildiğini belirten Soyer, Hürriyet Gazetesinde Kurucu Cumhurbaşkanı'nın cenazesiyle ilgili olarak yer alan haberin hangi söz ile ifade edilebileceğini sordu ve "rezalet hafif kalır" dedi.


Soyer, ülkede manevi değerlerin ayaklar altına alınmakta olduğunu ileri sürdü.


LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları'nın Haspolat Arıtma Tesisi'nden çıkan suyun değerinin normallerin üstünde olduğunu söylediğini savunan Soyer, bu açıklamanın Turizm ve Çevre Bakanı'nın açıklamaları ile çeliştiğini iddia etti.


Mağusa'da dereden çirkef akmakta olduğunu ifade eden Soyer, bunun ivedi tedbir alınması gereken bir durum olduğunu, turizm bakanının inisiyatif geliştirmesi, partilerin de destek vermesi gerektiğini söyledi.


Soyer, Cumhurbaşkanının hükümetle ilgili açıklamalarını da eleştirdi.


Türkiye'de yüzde 5 çıkan HP'nin KKTC'de yüzde bir çıkmasını eleştiren Soyer, piyasada reel olarak yaşanan pahalılığın kat kat fazla olduğunu savundu.


TÜK'ün patates üreticilerinden ürünü emaneten aldığı yolunda kağıt vermekte olduğunu da savunan Soyer, bunu eleştirdi.


Sayıştay yasasının değişmesine rağmen performans tüzüğü çıkmadığı için performans denetiminin yapılamadığını savunan Soyer, bu ülkenin yurttaşlarının çocuklarının ciddi bir işsizlikle karşı karşıya olduğunu söyledi.


Soyer, LTB Başkanı ile Maliye Bakanı arasında Kurucu Cumhurbaşkanının cenazesiyle ilgili olarak ortaya çıkan tartışmayı kınadı.


ADEM


CTP-BG Milletvekili Sonay Adem söylenenlere yanıt vermek için ikinci kez söz aldığını belirterek, CTP-BG hükümetleri döneminde çeşitli sosyal kesimlerin haklarını korumak için düzenlemeler yapıldığını söyledi.


Angolemli'nin konuşmalarını eleştiren Adem, CTP-BG döneminde memlekette uzun süren çalışma ve düzenlemeler sonucu Basın İş Yasası'nın hazırlandığına işaret ederek, "Mesleki ret hakkı bu yasada, dünyanın hiçbir ülkesinde olmayan düzenlemelerin bu yasaya girmesi sağlanarak çıkartılmıştır" dedi.


Ülkede demokrasinin işleyişi için basına görev düştüğünü kaydeden Adem, bunun için de basının özgür olmasının sağlanması gerektiğini, basının tetikçi konumunda olmaması gerektiğini belirtti.


ÇAKICI


TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, basında çıkan hakaret niteliğindeki yazılara karşı olduklarını belirtti.


Basın İş Yasası'nın önemine dikkat çeken Çakıcı, Kıbrıs Gazetesi'nin vergi borcu varsaydı bunun CTP-BG döneminde istenmesi gerektiğini, bunun yazıları aleyhte olduğu için seçime 20 gün kala resen vergi olarak istemesinin de doğru olmadığını savundu.


Çakıcı, TDP resen vergilerin son dakika getirilmesine karşı olduğunu da vurguladı.


SOYER


CTP-BG Milletvekili Ferdi Sabit Soyer de tekrar söz alarak, CTP-BG'nin 5 yıllık iktidarı sırasında kimsenin hükümet kaynaklarından Yenidüzen gazetesini beslediğinin söylenmediğini belirtti.


CTP-BG döneminde sarı basın kartı dağıtma işinin basın mensuplarına devredildiğini ifade eden Soyer, CTP'nin gösterdiği duyarlılığı kimsenin CTP'ye göstermediğini de ileri sürdü.


CTP-BG döneminde 3 dilde gazete çıkaran Reşat Akar'a da destek verildiğini kaydeden Soyer, eleştirisinden dolayı hiçbir basın mensubuna tepki koymadığını, konuşarak anlaştığını söyledi.


Soyer, CTP-BG'nin seçim döneminde bile vergi konusunda istikrarlı tutumunu devam ettirdiğini, bütün firmaların geriye dönük incelemesinin yapılarak, KDV borçlarının da dahil edilerek gönderildiğini, bunun sadece Kıbrıs Gazetesini kapsamadığını anlattı.


Soyer, şimdiki BRT ile kendi zamanlarındaki BRT'nin kıyas kabul etmediğini, kendi dönemlerinde tüm siyasi partilerin BRT'ye çıkabildiğini söyledi.


ANGOLEMLİ


TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli tekrar söz alarak, sabah hiçbir art niyeti olmadan konuştuğunu, ülkede baskının arttığını ve basının da baskı altına alınmakta olduğunu savundu.


Reşat Akar'ın, geçmişte Ortam'da çalıştığını, milletvekili adayları olduğunu ve arkadaşı olduğunu anlatan Angolemli, Reşat Akar'ın ülkede basına damgasını vuran kişilerden olduğunu, görüşlerinin örtüşmesinin şart olmadığını söyledi.


Angolemli, basının hür olması gerektiğini, bunun için de çalışanlarının hür olması gerektiğini kaydetti.


Dünyada iktidarların basını susturmak için vergileri kullandığını kaydeden Angolemli, seçime 20 gün kala vergi gönderilmesinin ise şüphe uyandırıcı olduğunu savundu.


Angolemli'nin konuşmasının ardından tasarının bütünü üzerindeki görüşmeler mutabakat gereği tamamlanarak oylaması daha sonraya bırakıldı.


Genel Kurul sonraki birleşimini Perşembe günü yapacak.
 
11 Haziran 2012 Pazartesi 12:35
Okunma: 590
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)