Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Genel Kurulu Toplandı (4-son)

Meclis Genel Kurulu Toplandı (4-son)

Lefkoşa, 4 Ekim 12 (T.a.k.): Meclis Genel Kurulu'nda Dördüncü Gündem Dışı Konuşmayı TDP Milletvekili Mustafa Emiroğluları, Hükümet İcraatları Konusunda Yaptı..

 
 
Meclis Genel Kurulu Toplandı (4-son)

Yeni mal beyanında bulunulması için çağrı yapan Emiroğluları, her toplantıda bu konuyu gündeme getireceğini söyledi.

UBP'nin adının büyük icraatlarının küçük olduğunu savunan Emiroğluları, Başbakan Küçük'ün 35 yıllık siyaset hayatının ardından halkın elindeki eşdeğer puanlarını gündeme aldığını söylediğini belirtti ve bunu eleştirdi.

Ülkede talan yapılmakta olduğunu iddia eden Emiroğluları, DAÜ'nün tıp fakültesi açtığını ve bu bölüme 60-70 öğrenci kaydettiğini, 3 yıl KKTC'de 3 yıl da TC'de eğitim alacaklarının açıklandığını ancak TC ayağı olan Gazi Üniversitesi'nin protokolü iptal ettiğini kaydetti.

Diğer TC üniversiteleri ile anlaşma yapmaya çalıştıklarını ifade eden Emiroğluları, bütün öğrencilerin muallakta olduğunu ve paralarının geri ödenmesi gerektiğini söyledi.

"Dört postadır süt paraları ödenmiyor" diyen Emiroğluları, tavuk ve et fiyatları konusunda da çalışma yapılacaksa yapılmasını istedi.

Akıncılardaki olaya atıfta bulunarak şovenistlik yapılmamasını isteyen Emiroğluları, Rum tarafını hoş görmediğini ancak şimdi Rum tarafına geçilmesinde sıkıntı yaşandığını söyledi.

TC'den su gelse ne olacağını soran Emiroğluları, dağıtım şebekesi konusunda proje olmadığını savundu ve suyun 2014'de gelmesinin hayal olduğunu iddia etti.

Emiroğluları, devlet mekanizmasının çöktüğünü, dairelerde iş bilen bulunmadığını ileri sürdü.

TÖRE

UBP Milletvekili Zorlu Töre ise, "Kıbrıs Cumhuriyeti'nin yasa dışılığı" konusunda söz aldı.

1974 öncesi Kıbrıs'taki durum hakkında bilgi veren Töre, Kıbrıs Cumhuriyeti'nde Türklerin devletten atıldığını anımsattı.

Bugün Kıbrıs adasında barış ve huzur bulunduğunu belirten Töre, "Akıncılar'a giren 3 Rum polisi olayı  1974 öncesi olsaydı, Rumlar Türklere saldırılar düzenleyeceklerdi" dedi.

Hala bulunamayan kayıp  şehitler olduğuna dikkat çeken  Töre, Rum lider Hristofyas'ın Yunanistan'a giderek Türk askeri adadan çıkarsa doğal gazı paylaşacaklarını söylediğini, Kıbrıs Türk halkının haklarının gasp edilmekte olduğunu söyledi.

Kıbrıs'ta iki halk bulunduğunu kaydeden Töre, KKTC devletinde aksaklıklar olabileceğini ancak dünyada kimsenin aksıyor diye devletinden vazgeçmediğini dile getirdi.

İZBUL

CTP-BG Milletvekili Salih İzbul da, "Kamu Hizmeti Komisyonu'nda Son Dönemde Yaşananlar" konusunda konuştu.

İzbul, Komisyonun 5 kişiden oluştuğunu ve her dönemde işe girecek olanların önceden belli olduğunu; bunların birazının Cumhurbaşkanlığı, birazının hükümet ve birazının da komisyon başkanı tarafından belirlendiğini ileri sürdü.

İzbul, İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın başbakan olduğu dönemde komisyon üyelerinin değiştirildiğimi ve o dönem birçok yolsuzluğun yapılamadığını savundu.

Son dönemde işlerin kötüye gittiğini kaydeden İzbul, "Kamu Hizmeti Komisyonunun şu anda fiilen görevi ortadan kalktı" dedi.

Okulların öğretmensiz kaldığını belirten İzbul, "öğretmenler gidecek mi? sınav mı tekrar edilecek?" diye kimsenin açıklama yapmadığını, öğretmenlerin de öğrencilerin de mağdur olduğunu söyledi.

İzbul, hükümetin ne tedbir alacağını açıklaması gerektiğini belirterek, son iki yılın sınavlarının da soruşturulmasını istedi. İzbul, insanların ülkede hiçbir şeye güvenleri kalmadığını ileri sürerek, ülkede yaşanan sıkıntılara son verilmesini istedi.

ATASAYAN

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Mutlu Atasayan ise, Salih İzbul'un söylediklerine cevaben yaptığı konuşmada, Kamu Hizmeti Komisyonu'nun yaptığı bir çok icraatın tartışma konusu olduğuna dikkat çekerek, Kamu Hizmeti Komisyonun yeniden yapılandırılacağı yönündeki açıklamayı Başbakan İrsen Küçük'ün yaptığını söyledi.

Öğretmen nakilleri ve görevlendirmeleri konusunda sendikalarla  görüşmeler yaptıklarını ve anlaştıklarını ifade eden Atasayan, Kamu Hizmeti Komisyonu'nda yaşanan sıkıtından dolayı nakillerde ve görevlendirmelerde sıkıntılar yaşandığını kaydetti.

Atasayan, sendikalarla yeniden görüşerek sorun aşıldıktan sonra nakil ve görevlendirmeleri yapmak istediklerini belirttiklerini, ancak Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası'nın bunu kabul etmediğini belirtti.

Kamu Hizmeti Komisyonu'nda yaşanan sorundan dolayı geçici öğretmen atamalarda da sorun yaşandığını ifade eden Atasayan, Kamu Hizmeti Komisyonu'ndan yetkilerin kendilerine verilmesi için yazı istediklerini belirterek, Pazartesi gününe kadar sorunu bir şekilde çözmeyi hedeflediklerini  kaydetti.

Gülenyüzler Anaokulu'nun tadilatının öğrenciler açısından tehlike arz ettiği için açılmadığını belirten Atasayan, bir an önce tadilatın tamamlanacağını söyledi. 

ULUÇAY

CTP-BG Gazimağusa Milletvekili Teberrüken Uluçay da, Gazimağusa'da mültecilerin gönderilmesiyle ilgili yaptığı gündem dışı konuşmasında, mültecilerle ilgili istenmeyen olaylar yaşadığına dikkat çekerek, insanlık adına yapılması gerekenin dışında bir uygulamayla mültecilerin geri gönderildiğini savundu.

Mültecilere insanca davranılması gerektiğini vurgulayan Uluçay, "mülteciler geri gönderilecekse neden bir mal gibi arabaların içine doldurulmaya çalışılıyordu" diye sordu.

"Avukatların darp edilmesini ve basının içeriye alınmamasını" da eleştiren Uluçay, "eğer biz kurumlarımızla, anayasamızla hukukun üstün olduğu bir devletsek, neden biz bu işlemi olması gerektiği gibi yapamıyoruz" dedi.

Teberrüken Uluçay, devlet olmanın gerektirdiği kurumlar arası iletişimin KKTC'de olmadığını savunarak, mültecilere huzurlu bir ortamı sağlanmasının hükümetin görevleri arasında olduğunu söyledi.

Gündemdışı konuşmaların ardından bugünkü toplantısını tamamlayan Meclis Genel Kurulu, bir sonraki birleşimini 8 Ekim Pazartesi günü yapacak.

 (ŞEB-TUĞ/HA)

 
4 Ekim 2012 Perşembe 16:33
Okunma: 541
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu