Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Genel Kurulu Toplandı (5)

Meclis Genel Kurulu Toplandı (5)

Gecikmiş Sigorta Primleriyle İlgili Kararname Kabul Edildi.

 
 
Meclis Genel Kurulu Toplandı (5)

Lefkoşa, 26 Mart 12 (T.AK.): Meclis Genel Kurulu, Gecikmiş Sosyal Sigorta Prim Borçları ve Gecikme Zamlarının Ödeme Planı İle İlgili Kuralların Düzenlenmesine İlişkin Yasa Gücünde Kararname'yi  oy çokluğuyla  kabul etti.

Kararname görüşülürken söz alan CTP/BG Milletvekili Mustafa Yektaoğlu, Yedikonuk bölgesine yapılmak istenen petrol dolum tesisini eleştirerek, dünyada petrol dolum tesisinin neden olduğu ölümlü kazalara örnekler gösterdi.

Tuna balıkları ile mavi orkinoslarının üreme yeri olan Meksika'da petrol kirliliği nedeni ile yuvalarının bozulduğunu ve Akdeniz'e göç ettiklerini söyleyen Yektaoğlu, "Başkaları bizim memleketimizi kullanarak rant sağlayacak ve siz de buna zemin hazırlayacaksınız. Ben bunu kendim ve torunlarım adına istemiyorum. Sen hükümetisin diye bunu bana dikte mi edeceksin" diye konuştu.

KÜÇÜK

Başbakan İrsen Küçük  de, Türkiye'den su gelmesiyle ilgili davetlerin Türkiye Devlet Su İşleri İdaresi (DSİ) tarafından yapılmasına ilişkin eleştirileri yanıtladı.

DSİ'nin dağıttığı davetiyelerin bilgisine bu sabah Meclis'te geldiğini söyleyen Küçük, projenin sahibinin DSİ olduğunu  vurguladı.

Küçük, TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı'nın muhalefetin genel kurulun çalışması için nisap sağlamasını eleştirmesini yadırgadığını da belirterek, bunu Çakıcı'nın "parlamentodaki acemiliğine" bağladı.

İrsen Küçük, petrol yatırımı için ilk aşamada değerlendirme yapan kurumun Başbakanlığa bağlı YAGA olduğuna da işaret ederek, YAGA'nın olumlu görüş vermesinin ardından ÇED raporu arandığını belirtti. Küçük,  YAGA'nin CTP/BG hükümeti tarafından kurulduğunu da anlattı.

Küçük, ülke fiziki planının önemli olduğunu, bir ay içerisinde Lefkoşa imar planını hazırlama noktasına geldiklerini anlatarak, bunun arkasında ülke fiziki planının geleceğini söyledi.

ADEM

CTP/BG Gazimağusa Milletvekili Sonay Adem de, cevap hakkın kullanmak üzere yeniden kürsüye gelerek, Başbakan İrsen Küçük'ün  yanıtının daha  ciddi olmasını beklediğini ifade etti.

Adem, YAGA'nın petrol dolum tesisiyle ilgili görüşü olumsuz olduğu için başkanın değiştiğini ve ardından raporun olumluya döndüğünü anlatarak, böyle bir olayın kabul edilemez olduğunu söyledi.

Sonay Adem, petrol dolum tesisi yatırımıyla ilgili olarak olumlu yazı yazmaları için bazı gazetecilere rüşvet teklif edildiğini da iddia etti.

Adem, ülkede hiçbir kesimin böyle bir tesis yapılmasını istemediğini ifade ederek, halkın istememesine karşın böyle bir yatırımın olmasının mümkün olmadığını, UBP'li belli milletvekillerinin de karşı olduğunu kaydetti.

ATUN

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun  dasöz alarak, Sonay Adem'in daha önce yaptığı konuşmalarda insanları karaladığını söyledi, bunun doğru olmadığını belirtti ve kendisinin temiz siyaset yaptığını kaydetti.

ADEM

CTP/BG Milletvekili Adem de yeniden söz alarak, Atun'un yasa ile kurulmuş olan Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası'nı ortadan kaldırmaya yönelik Meclis'e yasa önerisi getirdiğini ifade etti, ayrıca İskenderun İşadamları Derneği'nin davetlisi olarak oraya gidip petrol tesisiyle ilgili açıklamalar yaptığını yineledi.

Adem, söylediği her şeyin arkasında olduğunu ekledi.

YEKTAOĞLU

Meclis Başkan Yardımcısı CTP/BG Milletvekili Mustafa Yektaoğlu da söz alarak, gaz dolum tesisleriyle ilgili anlaşma hakkında  Meclis Başkanlığı adına yazılı bilgi talep ettiğini, hala yanıt alamadığını söyledi.

Yektaoğlu, yürütmenin bu kadar geniş alanda ve büyüklükte petrol ve gaz aramasıyla ilgili anlaşma hakkında Meclis'e bilgi vermemesinin kabul edilmez olduğunu kaydetti.

KÜÇÜK

Başbakan İrsen Küçük de yeniden söz alarak, bir partinin büyük veya küçüklüğünün çıkardığı milletvekili ve aldığı oyla ilgili olduğuna işaret ederek, milletvekili sayısının azalmasının partiye verilen oyların düştüğü anlamına gelmediğini söyledi.

Genel Kurul, konuşmaların ardından Gecikmiş Sosyal Sigorta Prim Borçları ve Gecikme Zamlarının Ödeme Planı İle İlgili Kuralların Düzenlenmesine İlişkin Yasa Gücünde Kararname'yi  oy çokluğuyla  kabul etti.

Kararname, "değiştirilmiş şekliyle 16-1976 sayılı Kıbrıs Türk Sosyal Sigortalar Yasası'na bağlı olup ödeme güçlüğüne düşmüş kişi ve kurumlara, gecikmiş prim ve gecikme zamlarını ödeyebilmeleri ve 55-2011 sayılı Yabancılar ve Muhaceret Değişiklik Yasasından faydalanılmasını kolaylaştırmak için yeni bir ödeme planı sunulmasını" amaçlıyor.

(HY/GÜR)

 
26 Mart 2012 Pazartesi 17:49
Okunma: 503
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu