Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Genel Kurulu Toplandı (6)

Meclis Genel Kurulu Toplandı (6)

Brtk 2012 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı Görüşülmeye Başlandı.

 
 
Meclis Genel Kurulu Toplandı (6)

TATAR, HÜKÜMETİ BÜYÜK BİR MALİ AÇIKLA DEVRALDIKLARINI, ALINAN ÖNLEMLERE BAĞLI OLARAK AÇIĞIN DARALMAYA BAŞLADIĞINI ANLATTI

Lefkoşa, 26 Mart 12 (T.AK.): Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Bayrak Radyo Televizyon Kurumu (BRTK) 2012 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı'nı görüşmeye başladı.

Tasarı üzerinde söz alan CTP/BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, devlete ait bir kurum olarak BRTK'nın özel sektörün gelişmesinin önünde engel olduğunu söyledi,  devlet eliyle haksız rekabetin kabul edilmez olduğunu kaydetti.

Yorgancıoğlu, Türk Ajansı-Kıbrıs(TAK)'ın yönetimi kurulunda yer alan BRTK Müdürü'nün ajansın haber akışına da müdahale ettiğini ve bu konuda Cumhurbaşkanlığı temsilcisi olarak yönetim kurulunda bulunan eski müdürle işbirliği yaptığını iddia etti.

Yorgancıoğlu, böyle bir habercilik yönlendirmesiyle TAK'ın değil normal haberleri, Meclis kürsüsünde muhalefetin söylediğini dahi yansıtmadığını veya içini boşaltarak anlamsızlaştırdığını ileri sürerek, böyle bir kurumun bütçesine onay vermeyeceklerini söyledi.

Özkan Yorgancıoğlu, Petrol Dolum Tesisi'nin halkın hiçbir kesimi tarafından istenmediğini de yineledi. Yorgancıoğlu, YDÜ Denizcilik Fakültesi Dekanı ile LAÜ Su Ürünleri Fakültesi Dekanı'nın da karşı olmasına karşın tüm bunları görmezden gelmenin doğru olmayacağını kaydetti.

Yorgancıoğlu, Türkiye'nin çıkardığı petrol yasası ile getirdiği ağır standartlar nedeniyle orada bu tür dolum tesisleri kapandığını, tıpkı kumarhaneler gibi Türkiye'de kapanan yerlerin adaya taşınmasının kabul edilemez olduğunu belirtti.

Yorgancıoğlu, kriz var diye hiçbir maaş artışı yapılmadığı, sürekli zamların geldiği bir dönem olan 2011 yılında işe alımların yapılmasının çelişki olduğunu anlatarak, gelir varsa insanların işe alınmasına karşı olmadıklarını ancak kriz var denilen bir ortamda bunun yapılmasının kabul edilemez olduğunu kaydetti.

Özkan Yorgancıoğlu,  Özelleştirme Yasa Tasarısı'na da değinerek, bu yasanın özelleştirme adı altında halka ait olanların peşkeş çekilmesine olanak sağlayacağını anlatarak, tasarının yasalaşması halinde Bakanlar Kurulu'nun Meclis'in bile elinde olmayan yetkilerle donatıldığını, bunun da demokratik hukuk devleti anlayışıyla çelişkili olduğunu söyledi.

Yorgancıoğlu, tasarıyı yapan hükümetin buna gerekçe olarak, "devletin üzerindeki yükleri atması" olarak kamuoyuna sunduğunu anlatarak, bunun doğru olmadığını, çünkü yük diye atılan bu işyerlerindeki insanların devlete istihdam edileceğini kaydetti.

Özkan Yorgancıoğlu,  bu tasarıyı hazırlayanların hükümet görevinde geçici olduğunu kabul etmeden mülk sahibi gibi hareket ettiğini anlatarak,  bunun kabul edilmez olduğunu söyledi.

Yorgancıoğlu, Özelleştirme Yasa Tasarısı hazırlanırken ülkenin özel koşullarının hiç dikkate alınmadığını, UBP'nin bununla da kalmayarak özelleştireceği kurumları yerli sermaye veya yerel yönetimler tarafından alınmasına da karşı çıktığını iddia ederek, DAK'ın özelleştirilme sürecini buna örnek gösterdi.

"UBP para azalırsa bizi de teker teker satışa çıkarır. Görülen o" diyen Yorgancıoğlu, özelleştirmeden elde edilecek gelirin borçlara yatırılacağı için yatırımlara aktarımın mümkün olmayacağını kaydetti.

Yorgancıoğlu, ilgili bakana "Bu yasayı yaparken bu konuda herhangi bir araştırma yapıp yapmadığını" sorarak, Hükümet'in özelleştirmeyle ilgili herhangi bir plan, program ve projesinin olmadığını iddia etti.

Özkan Yorgancıoğlu, Özelleştirme Yasa Tasarısı görüşülürken konuşmayacağı için bu konuyla ilgili olarak konuşmasını şimdi yapmak istediğini anlatarak, tasarıyı eleştirmeyi sürdürdü.

Yorgancıoğlu,  özelleştirme konusu tartışılırken elektrik gibi stratejik konuların özelleştirme dışında kalması gerektiğini, Hükümet'in bunun dışında bir düşüncesi varsa bunu Meclis'in gündemine getirmesinin kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Şeffaflığın önemine işaret eden Yorgancıoğlu, özelleştirme yasa tasarısında şeffaflık adına hiçbir şey olmadığını, tasarının mantığında  gizliliğin esas olduğunu ileri sürerek, "UBP geç olmadan bu toplumun, bu halkın geleceğini karatmadan, malını mülkünü satılığa çıkartmadan ve Kıbrıs Türk halkına ihanet etmeden bu tasarıyı geri çekmeli" dedi.

CTP/BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, hükümetlerin halka rağmen halka karşı bir şeyler yapmak için var olmadığını anlatarak, UBP'nin derhal bu yasayı geri çekmesi gerektiğini söyledi.

TATAR

Maliye Bakanı Ersin Tatar ise, kamu maliyesini önemli ve  büyük bir açıkla devraldıklarını, hükümetin aldığı doğru kararlarla açığın kapanmaya başladığını söyledi.

Tatar, KKTC'de toplam yerel gelirin 2 milyon TL, cari giderlerin ise 2.5 milyon TL olduğuna işaret ederek, böyle bir durumda alınan önlemlerin ekonomiyi daralttığının söylenemeyeceğini kaydetti.

Tatar, UBP hükümeti döneminde medya alanında özel sektörün geliştirilmesi amacıyla belirli önlemler ve katkılar alındığını anlatarak, UBP'nin  hükümete gelmesi ve BRTK Müdürü Özel Kanlı'nın katkısıyla özel televizyonların bir gecede uyduya çıktığını söyledi.

YORGANCIOĞLU

CTP/BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu yeniden söz alarak, kanalların uyduya çıkmasıyla ilgili olarak çalışmanın Ahmet Oktan tarafından başlayıp bitirildiğini, UBP'nin bunu hazır bularak yayını uyduya çıkardığını kaydetti.

Yorgancıoğlu, konunun kanalların uyduya çıkması değil, BRTK'nin özel sektörle haksız rekabet etmesi olduğunu söyledi.

Yorgancıoğlu, devlet gücünü arkasına alan BRTK'nin özel sektörle rekabet etmemesi için reklam pastasından geri çekilmesini istedi.

Özkan Yorgancıoğlu, Maliye Bakanı Ersin Tatar'ın her sözünde "UBP'nin batak devraldığını" söyleyerek eleştirilere karşı çıkmaya çalıştığını anlatarak, bunun doğru olmaması bir yana, sanki daha önce bütçesi dolu bir devlet devretmiş gibi hareket etmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Yorgancıoğlu, yapılması gerekenin özel sektörün geliştirilmesi olduğunu anlatarak, bunun petrol dolum tesisi gibi zararlı yatırımlara yönelmek olmaması gerektiğini ifade etti.

Yatırımcının marinayı bitirdiğini ancak 7 memurun aradan geçen bunca süre içinde oraya atanmamasının da eleştiren Yorgancıoğlu, "Bitmiş yatırımın engellenmesi varken, yatırımdan yanayız denilemez. Ne ben, ne de halk size inanmaz" ifadesini kullandı.

Yorgancıoğlu, Ticaret Odası'nın araştırmasına göre rüşvetin onuncu sıradan üçüncü sıraya çıktığını da anlatarak, bu koşullarda yatırımcıların ülkeye gelmesinin beklenemeyeceğini söyledi.

(HY/GÜR)

 
26 Mart 2012 Pazartesi 19:08
Okunma: 485
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu