Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Genel Kurulu Toplandı...

Meclis Genel Kurulu Toplandı...

Güvensizlik Önergesi Görüşülüyor....

 
 
Meclis Genel Kurulu Toplandı...
Lefkoşa, 3 Haziran 13 (T.A.K):Cumhuriyet  Meclisi Genel Kurulu, Başbakan İrsen Küçük ve hükümetine karşı verilen güvensizlik önergesini görüşmek üzere saat 10.50'de Meclis Başkan Yardımcısı Mustafa Yektaoğlu başkanlığında toplandı.


Ulusal Birlik Partisi (UBP) milletvekilleri yoklama sırasında salona girmedi.


Nisan sağlanıp toplantı açıldıktan sonra bazı UBP'li milletvekillerinin salona geldikleri gözlemlendi.


27 milletvekilinin imzası ile 20 Mayıs'ta Meclis Genel Kurulu'nun bilgisine getirilen güvensizlik önergesinin gündeme alınması 27 Mayıs Pazartesi günü oy çokluğu ile kabul edilmişti.


29 Mayıs'ta toplanan Cumhuriyet Meclisi Danışma Kurulu da güvensizlik önergesinin genel görüşmesinin bugün yapılmasına karar vermişti.


Güvensizlik önergesinin görüşülmesinin tamamlanmasının ardından önerge 1 tam gün sonra oylamaya sunulacak.


Önergenin kabul edilmesi halinde hükümet düşecek.


Öte yandan, Meclisin bugünkü toplantısının gündeminde 7 Sayıştay raporu, 2 de Dilekçe Komitesi'nin karar cetveli de bulunuyor.


Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda hükümete karşı verilen güvensizlik önergesinin görüşülmesi sırasında ilk sözü CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu aldı.


Yorgancıoğlu, "uzun süredir ülkeyi yönetme kabiliyetini yitiren UBP hükümetinin artık ülkeyi yönetememesi, erken seçime gitmesi gerektiğini çok söylediklerini" belirtti. Hükümetin partizanca davranıp halkı "bizden olan-olmayan" diye ayırdığını savunan Yorgancıoğlu, parti içinde bile benzerinin yapıldığını kaydetti.


BAKANLAR KURULU KARARLARI... MAYISTA 516 KARAR


2009'da ayda ortalama 175 bakanlar kurulu kararı üreten hükümetin 2010'da 121, 2011'de 154, 2012'de 244; 2013 Ocak-mart arası 208, nisanda 302, mayısta ise kayıt edilmemişler hariç 516 karar aldığını belirten Yorgancıoğlu, bu kararların buram buram partizanlık kokan arsa, arazi dağıtımları, vatandaşlık verilmesi, terfi-tayin gibi uygulamalar olduğunu söyledi.


Özkan Yorgancıoğlu, seçime gidileceği bilindiği halde ülkenin kaynaklarının talan edildiğini öne sürerek, "Eğer insanların ihtiyacı varsaydı, niye son ay, son 15 gün bu kararlar alındı?" diye sordu.


CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Zeyko arazisinin verilmesi ve Kalkanı'daki bir otelin borçlarıyla devralınması olaylarını örnek göstererek "Bir hükümet halkın kaderini bu kadar etkileyecek bir kararın altına imza atar mı? Bu ne kadar etiktir?" diye konuştu.


Hükümetin seçim yasakları içinde bile kararlara eski tarih koyarak bu tür şeyler yapabileceği endişesini herkesin taşıdığını belirten Yorgancıoğlu, bakanlıkların her ay bütçelerinin 12'de birini harcama hakkı varken, tümünün kullanıma açıldığını; gelecek hükümete hiçbir şey kalmayacağını savundu.


Yorgancıoğlu, CTP'li milletvekillerinin hükümetin düşürülmesi önergesine olumlu oy vereceğini ifade etti.


Daha sonra DP Genel Başkanı Serdar Denktaş söz aldı.Meclis Genel Kurulu'nda söz alan Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Serdar Denktaş, hükümetin halk yararına hiçbir icraatta bulunmadığını ileri sürerek, ülkenin içine düşürüldüğü durumdan kurtulabilmesi için DP'nin güvensizlik önergesine olumlu oy vereceğini ifade etti.


Denktaş, hükümetin uzun süredir yönetimde olmadığını savunarak, "Hızlandırılmış süreç olsaydı Ulusal Birlik Partisi (UBP) hükümetinin iki hafta boyunca yaptığı usulsüzlükler sonlandırılacaktı" dedi.


UBP hükümetinin icraatlarını eleştirmeye devam eden Serdar Denktaş, hükümetin seçim öncesinde arsa ve vatandaşlık dağıttığını, istihdam yaptığını dile getirdi, bunların karşılığında vatandaşlardan oy talep edildiğini söyledi.


Denktaş, bazı sendika başkanlarının ise düşüncelerinden dolayı cezalandırıldığını, maaşlarının düşürüldüğünü söyledi.


Serdar Denktaş, son günlerde imzalanan üçlü kararnamelere de dikkat çekti.


TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, halkın elinde yeni bir siyaset ve anlayış için fırsat bulunduğunu ifade ederek "Bugün artık mücadele, ayağa kalkma, eski düzeni yıkma zamanıdır. Aynı insanların dönemi bitmiştir" dedi.


Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda hükümete karşı verilen güvensizlik önergesinin görüşülmesi sırasında konuşan TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, transferlerle 30 milletvekiline ulaşan UBP'ye kimsenin kendi içinizde kavga edin bölünün demediğini, kendilerinin bugünkü hale geldiğini belirtti.


Çakıcı, tüm yerleşim birimlerinde esnafın kan ağladığını, ciddi bir çöküş yaşandığını kaydederek, "çantamda formül var" diyerek iktidara gelen UBP'nin çantasından çıka çıka "pisagor bağlantısı" çıktığını söyledi.


"KTHY'nin gözlerin önünde, bu hükümet döneminde battığını; ülkenin bir hafta elektriksiz kaldığını, Ercan'ın peşkeş çekildiğini, hükümetin tüm üretici kesimleri karşısına aldığını ve tümünün ayaklandığını; kurultay kavgası süresince belediye krizi yaşandığını; hayvancılıkta tekel ve tröstlerin korunduğunu, taksicilerin sorunlar yaşadığını ve ülkede çöküş yaşandığını" savunan Çakıcı, tüm bunlar sürerken hükümetin israf döneminin de devam ettiğini belirtti.


TDP Genel Başkanı Çakıcı, toplumun UBP kurultayı kavgasını da yaşadığını, ortada bir manifesto ve siyaset bulunmadığını, sadece kişilerin liderlik kavgası olduğunu savundu.


Hükümetin muhalefetle de diyalog kurmadığını, değişmesini istedikleri Anayasa, Siyasal Partiler Yasası, Seçim ve Halkoylaması Yasası, Meclis İç Tüzüğü gibi konularda da ilerleme sağlanamadığını, sadece milletvekillerinin konuşmalarının sınırlanması için yoğun bir çalışma yapıldığını belirten Mehmet Çakıcı, hükümetin düşürülmesi için çıktıkları yolda samimi olduklarını, attıkları imzanın arkasında durduklarını söyledi.


Çakıcı, DP-UG kurulmasını da eleştirerek, 8 milletvekilinin İrsen Küçük'ün UBP'den ayrılmasından sonra UBP'ye dönme olasılığının çok yüksek olduğunu savundu.


TDP Genel Başkanı Çakıcı, siyasetin halk için yapıldığını o yüzden güvensizlik önergesi aşamasına niye gelindiğinin de tartışılması gerektiğini belirterek, bunun nedenlerinin "UBP içindeki kötü yönetim, İrsen Küçük'ün kendi halkına değil AKP hükümetine dayanmaya çalışması, siyasette ilkesizlik, arkadaşlarını kucaklayamayan anlayış, manifesto yerine adamcılıkla uğraşılması, Seçim ve Halkoylaması Yasası ve Siyasal Partiler Yasası değişecekken ve Faiz Yasası geçmeden alelacele muhalefet ve iktidarın kişisel hesaplarıyla hareket edilmesi" olduğunu öne sürdü.


Çakıcı, halkın elinde bir fırsat olduğunu, ya yeni bir siyaset ve anlayış geleceğini; ya da "böyle gelmiş böyle gider" denileceğini belirterek "Bugün artık mücadele, ayağa kalkma, eski düzeni yıkma zamanıdır. Aynı insanların dönemi bitmiştir. Artık yeni siyasetlerle, yeni partilerle sürece devam etmeliyiz. Yenilenlerin dönemi bitmiştir" diye konuştu.


Ders vermenin, sandığa gitmemekle olmayacağını; kim isteniyorsa ona oy verilmesi gerektiğini belirten Mehmet Çakıcı, halkın kendi kendini kurtaracağını, ülkenin değişimine katkıda bulunabileceğini söyledi.


Mehmet Çakıcı, Taksim'deki Gezi Parkı olayını yorumlayarak "Artık ayağa kalkma zamanı geldi" dedi.


Küçük menfaatler için geleceğin bertaraf edilmemesini isteyen Çakıcı, oylarını hükümetin düşmesi yönünde kullanacaklarını ifade etti.
 
3 Haziran 2013 Pazartesi 10:46
Okunma: 1101
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu