Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Genel Kurulu Toplandı

Meclis Genel Kurulu Toplandı

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Meclis Başkanı Sibel Siber Başkanlığında Toplandı..

 
 
Meclis Genel Kurulu Toplandı
Saat 10.10'daki ilk denemesinde nisap sağlanamadığı için ara verildikten sonra, saat 10.30'daki ikinci denemesinde toplanabilen Genel Kurul'da ilk olarak, Taşınmaz Mal Edinme ve Uzun Vadeli Kiralama (Yabancılar) (Değişiklik) Yasa Tasarısı'yla ilgili ivedilik tezkeresi görüşüldü.


ULUÇAY


Tezkereyle ilgili söz alan İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay, değişikliğin, 1 adet olan yabancıların mal alım hakkını 3'e çıkarmakla ilgili olduğu bilgisini verdi.


Uluçay'ın ardından söz alan UBP milletvekili Nazım Çavuşoğlu, ivediliği istenen tezkerenin ülkenin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıların aşılması yönünde iyi bir adım olduğunu ifade ederek, inşaat sektörünün lokomotif bir sektör olduğunu belirtti ve tasarıya destek vereceklerini söyledi.


Konuşmaların ardından ilgili tezkere oybirliğiyle kabul edildi.


Daha sonra Tapu ve Kadastro (Özel Kurallar) (Değişiklik) Yasa Tasarısı için ivedilik tezkeresi görüşüldü.


TATAR


Bu bölümde söz alan UBP Milletvekili Ersin Tatar, tasarının 31 Temmuz'a kadar olan süreyi kapsadığını dile getirerek, geçici bir dönem için alınan tedbirlerin uzun vadede beklentiler yaratacağını ifade etti.


Tasarının geçmesi halinde 1 Ağustos'tan sonra tapu kayıtlarının düşeceğini savunan Tatar, bazı müteahhitlerin tasarının geçmesini bekliyor olabileceğini söyleyerek, bu durumun haksız kazanç yaratabileceğini ifade etti.


Tatar, tasarıya yine de lehte oy vereceklerini ancak bu gibi olasılıkların göz önünde bulundurulması gerektiğini dile getirdi.


Devlet, Kurumsal, Şehit ve Kayıp Şehit Cenaze Törenlerine İlişkin Kuralları Düzenleyen Yasa Tasarısı ile Bilgi Edinme Hakkı (Değişiklik) Yasa Önerisi Meclis Genel Kurulu'nda onaylandı.


Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, ivediliği alınan yasa tasarısı ve önerilerinin görüşülmesiyle devam etti.


CENAZE TÖRENLERİNE İLİŞKİN KURALLARI DÜZENLEYEN YASA TASARISI


Bu bölümde ilk olarak Devlet, Kurumsal, Şehit ve Kayıp Şehit Cenaze Törenlerine İlişkin Kuralları Düzenleyen Yasa Tasarısı görüşüldü.


Hukuk ve İdari İşler Komitesi Başkanı DP-UG Milletvekili Özdemir Berova tasarıya ilişkin raporu okudu.


Tasarı madde madde okunurken, CTP-BG Milletvekili Ferdi Sabit Soyer'in yerinden, "kemik" yerine "kalıntı" ifadesinin kullanılmasını talep etmesi üzerine, oturuma başkanlık yapan DP-UG Milletvekili Zorlu Töre, Genel Kurul'a 10 dakika ara verdi.


Aranın ardından yeniden toplanan Kurul, ilgili yasanın çeşitli maddelerinde bulunan "kemikleri" ifadesinin "doku veya doku kalıntıları" ifadesiyle değiştirilmesini oybirliğiyle kabul etti.


Devlet,Kurumsal, Şehit ve Kayıp Şehit Cenaze Törenlerine İlişkin Kuralları Düzenleyen Yasa Tasarısı madde madde görüşüldükten sonra oybirliğiyle kabul edildi.


BİLGİ EDİNME HAKKI (DEĞİŞİKLİK) YASA ÖNERİSİ


Ardından, Bilgi Edinme Hakkı (Değişiklik) Yasa Önerisi görüşülmeye başlandı. Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi Başkanı CTP-BG Milletvekili Tufan Erhürman Öneri'ye ilişkin komite raporunu okudu.


TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı'nın önerinin ücretlendirme içerip içermediği sorusu üzerine, ücretlendirmenin esas yasada bulunduğunu, öneride ücretlendirmenin düzenlenerek, bir asgari ücretten, asgari ücretin en fazla üçte birine kadar düşürüldüğünü anlattı.


PİLLİ


Öneri üzerine söz alan UBP Milletvekili Ali Pilli, haber alma hakkının insan hakkı olduğunu ifade ederek, öneriye olumlu oy vereceklerini söyledi.


ÇAKICI


Daha sonra söz alan TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı, bilgi edinme yasasının çok önemli bir yasa olduğunu belirterek, bugün gelinilen noktada "vatandaşa doğru dürüst bilgi verilmediğini" kaydetti.


Konuşmasında AKSA ile ilgili sürece de değinen Çakıcı, geçmişte yaşananları ve izin verilme şeklini de eleştirdi.


Bilgi edinme yasasına hükümetin icraatlarıyla ilgili hesap verebilirlik açısından baktığını anlatan Çakıcı, yasaya olumlu oy vereceklerini ifade etti.


TATAR


Çakıcı'nın ardından söz alan UBP Milletvekili Ersin Tatar, yasaya olumlu baktığını anlatarak, Bilgi Edinme Yasasının sağlıklı şekilde hayata geçmesi için devletteki kayıt ve arşiv hizmetlerinin geliştirilmesi gerektiğini anlattı.


SOYER


Değişiklik önerisiyle ilgili söz alan CTP-BG Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, ilk olarak Çakıcı'ya cevaben AKSA ile ilgili süreci anlattı.


Su dağıtımı için elektrik ihtiyacı olacağını dile getiren Soyer, gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini dile getirdi.


ÇELER


TDP Milletvekili Zeki Çeler, Girne Akçiçek Hastanesi'yle ilgili yazılı hale getirdiği sözlü sorusunu, bazı kişilerin kopyasını alarakGirne Akçiçek Hastanesi'ne götürdüğünü söyleyerek bu durumu eleştirdi.


ERHÜRMAN


CTP-BG Milletvekili Tufan Erhürman da söz alarak, Bilgi Edinme Hakkı Değerlendirme Kurulu'nun uzun süredir kurulmadığını dile getirerek, bu sorumluluğu Başbakanlık'a vermenin daha doğru olduğunu söyledi.


Bu yasaya göre bilgi edinme hakkı için başvuran yurttaşa, görev ihmali nedeniyle 15 gün içinde yanıt vermeyen kamu görevlilerine hapis cezası verilebileceği bilgisini veren Erhürman, Cumhurbaşkanı'na da Ombudsman ataması için çağrı yaptı.


Konuşmaların ardından yasa önerisi madde madde okunup oylanarak, oybirliğiyle kabul edildi.


 
24 Şubat 2014 Pazartesi 11:00
Okunma: 1278
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu