Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Genel Kurulu Toplandı

Meclis Genel Kurulu Toplandı

İstihdamlarla İlgili Araştırma Komitesi Oluşturuldu.

 
 
Meclis Genel Kurulu Toplandı
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, yasama görevini yerine getirmek için gecikmeli olarak saat 11.30'da toplandı.


Meclis Başkanı Sibel Siber başkanlığında toplanan Genel Kurul'un gündeminde, Metroloji (Ölçü ve Ölçü Aletleri) Yasa Tasarısı bulunuyor.


SİBER'DEN ÖZÜR


Meclis Başkanı Sibel Siber toplantıya başlarken yaptığı konuşmada, bugün Eğitim Şurası toplantısı nedeniyle hükümet yetkililerinin Gazimağusa'da olduğunu, bu nedenle Genel Kurul'un açılmasının geciktiğini belirterek özür diledi.


İSTİHDAMLARLA İLGİLİ KOMİTE


Genel Kurul'da ilk olarak Danışma Kurulu'nun geçmişten günümüze kadar devlet kadrolarına yapılan istihdamların mevzuatlarca yasalara uyup uymadığını araştıracak araştırma komitesinin üye sayısını 7 olarak belirleyen kararı oylandı ve oy birliğiyle kabul edildi.


Geçmişten günümüze kadar devlet kadrolarına yapılan istihdamların mevzuatlarca yasalara uygun yapılıp yapılmadığını araştıracak araştırma komitesi; CTP-BG Milletvekilleri Birikim Özgür, Hüseyin Erçal, Arif Albayrak; DP-UG Milletvekilleri Özdemir Berova ve Fikri Ataoğlu; UBP Milletvekilleri Ersin Tatar ve Faiz Sucuoğlu'ndan oluşturuldu.


ÇAKICI


Söz alan TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı, bu tür komitelerin hiçbir zaman çalışmalarını sonuçlandıramadığını belirterek, bu komitenin sonuçlanacağına da inanmadığını kaydetti.


Komitede TDP'li üye olması ve başkanın TDP'den olması gerekirken bunun yapılmadığını ifade eden Çakıcı, partilerin birbirlerinin 31 yıllık istihdamlarını araştıracağını kaydetti ve bunu eleştirdi.


Çakıcı, burada niyetin konuyu komiteye havale etmek olduğunu ve sonuç alınamayacağını savundu.


"Hodri Meydan diyorum" diyen Çakıcı, sonucu takip edeceğini kaydetti.


SOYER


CTP-BG Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, Meclis araştırma komitelerinin denetim anlamına geldiğini ancak yine aynı kısır döngünün içine girilmekte olduğunu söyledi.


Anayasa, Meclis İç Tüzüğü ve yasaların ele alınması gerektiğini ancak bunlarda tıkanıklık yaşandığını kaydeden Soyer, bu çalışmalarda inisiyatif üstlenilmesi gerektiğini, bunun tüm Meclis'in görevi olduğunu söyledi.


1984'te Meclis'in bir yasa geçirerek tüm geçicileri kadroladığını hatırlatan Soyer, 1985'te ise geçiciler için tekrar yasa yapıldığını ve 900 kişinin daha kadrolandığını ifade etti.


Bunlara karşı olanların da oy kaygısı ile ağzını açmadığını vurgulayan Soyer, analitik düşünülmesi ve doğrunun söylenmesi gerektiğini söyledi.


ÇAVUŞOĞLU


UBP Milletvekili Nazım Çavuşoğlu da, 1975'ten günümüze devlette yapılan istihdamların aynı şekilde olduğunun ortaya çıktığını kaydederek, bu nedenle 1983'ten itibaren istihdamların araştırılmasına onay verdiklerini ifade etti.


Durdurulan kişilerin istihdamların da öncekinden farklı olmadığının ortaya çıkmakta olduğunu savunan Çavuşoğlu, "Bu istihdamlar aynı kategoride ve mecliste oturan kişilerce yapıldı" dedi.


Konuşması sırasında CTP-BG Milletvekilleri Ömer Kalyoncu ve Biray Hamzaoğulları ile tartışma yaşayan Çavuşoğlu, 2004-2009 arasında işe alınanların bugün işten durdurulanlardan farksız istihdam edildiğini ileri sürdü.


Genel Kurul'da daha sonra Araştırma Komitesi oluşturulması oy birliği ile onaylandı.


Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Avrupa Birliği müktesebatı ile uyum çalışmaları çerçevesinde Metroloji (Ölçü ve Ölçü Aletleri) Yasa Tasarısı'nı onayladı.  
Tasarı hakkındaki komite raporunu, AB Uyum Yasa Tasarılarını Görüşmek Üzere oluşturulan Geçici Özel Komite Başkanı CTP-BG Milletvekili Armağan Candan okudu.


Tasarı hakkında konuşan UBP Milletvekili Hamza Ersan Saner, bu yasanın yapılmasının ardından ilgili tüzüklerin devreye girmesi gerektiğini, bunun bir çerçeve yasa olduğunu söyledi.


TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli de, yasa yapmanın kolay olduğunu ancak önemli olanın uygulama olduğunu vurguladı.


Tasarının her maddesinin tüzük gerektirdiğine dikkat çeken Angolemli, 4 ay içerisinde tüzüklerin hazır olması gerektiğini, altyapısı uygulanamayan yasaya güvenin sarsılacağını ifade etti.


Angolemli'nin konuşmasının ardından tasarı madde madde görüşüldü ve oybirliğiyle kabul edildi.


Gerekçe bölümünde yasanın amacı şöyle ifade edildi:


"Yurt içinde veya yurt dışında imal edilen ölçü ve ölçü aletlerinin kamu yararına, tüketicinin hak ve menfaatlerini korumak amacıyla ulusal ve uluslararası standartlar ile AB mevzuatına uygun olarak imalatını, ithalatını, ihracatını ve kullanılmasını; tüketicinin gıyabında dolumu yapılan ambalajlı mamüllerin net miktarlarının müsaade edilen hata payları dahilinde tüketiciye arzını sağlamak amacıyla hazırlanmıştır..."


Meclis Genel Kurulu'nun gelecek birleşimi perşembe günü yapılacak.
 
10 Mart 2014 Pazartesi 12:04
Okunma: 729
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu