Ana Sayfa » Kıbrıs » MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI

MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu gündemindeki tasarıları görüşmek üzere toplandı.

 
 
MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI

 

 (T.A.K): 

Meclis Başkan Yardımcısı Ünal Üstel başkanlığındaki toplantı, saat 10.30'da başladı.

Toplantının özel gündeminde, "Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti İle Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Arasında 24 Mart 2008 Tarihinde İmzalanan Sağlık Alanında İşbirliğine İlişkin Anlaşmanın Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Protokolün Uygun Bulunmasına İlişkin (Onay) Yasa Tasarısı? bulunuyor.

Daha sonra yeniden değerlendirilmek üzere komiteye iade edilen "Birleştirilmiş Askerlik (Değişiklik) Yasa Önerisi?ni de ele alacak Meclis Genel Kurulu, ayrıca, "Yabancılar ve Muhaceret (Değişiklik) Yasa Tasarısı?nın üçüncü görüşmesini yapacak.

Toplantının sunuşlar bölümünde TDP Lefkoşa Milletvekili Mehmet Çakıcı'nın sunduğu "Kamu Çalışanlarının Aylık (Maaş-Ücret) ve Diğer Ödeneklerinin Düzenlenmesi Yasası'nı Yürürlükten Kaldıran Yasa Önerisi'nin komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkeresi okundu.

İvedilik istemiyle ilgili ilk sözü Çakıcı aldı.

Toplantıyı Göç Yasasına Dur De İnisiyatifi eylemcileri de izliyor.

 

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda, sendikaların Göç Yasası olarak nitelediği yasanın yürürlükten kaldırılması için TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı'nın sunduğu yasa önerisinin ivediliği oy çokluğuyla reddedildi; ivedilik görüşülürken tartışmalar yaşandı.

ÇAKICI

TDP Lefkoşa Milletvekili Mehmet Çakıcı, göç yasası olarak nitelendirilen yasanın gerçekten kaldırılması isteniyorsa Meclis'e sunduğu yasa önerisine destek verilmesini istedi.

Çakıcı, "Kamu Çalışanlarının Aylık (Maaş-Ücret) ve Diğer Ödeneklerinin Düzenlenmesi Yasası'nı Yürürlükten Kaldıran Yasa Önerisi'nin komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkeresiyle ilgili yaptığı konuşmada, Türkiye'de bile eşit işe eşit ücret kavramının geldiğini belirtti. Çakıcı, ülkede Göç Yasası olarak isimlendirilen yasayla büyük bir adaletsizlik başladığını söyledi.

Göç yasasıyla kamuda 2011'den sonra işe alınanlar yanında KTHY ve CAS çalışanları ile 2009 öncesi devlete girenler arasında eşitsizlik ve adaletsizlik baş gösterdiğini anlatan Çakıcı, bu yasaya karşı 6 saatlik konuşma yaptığını hatırlattı.

Çakıcı, Kamu Görevlileriyle ilgili yasa meclisten geçerken yaşanan olaylara değinerek, şimdi bir tuzakla karşılaşmak istemediğini, çünkü KTHY çalışanları için hazırlanan yasaya ivedilik istenmediğini belirterek, "Göç Yasası'nın kaldırılmasını gerçekten istiyor musunuz?? diye sordu.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda sunduğu yasa önerisine ivedilik istemi sırasında konuşan Çakıcı, yasa geçtiğinde karşı duranların şimdi hükümette bulunduğunu ifade etti.

"Gelin Göç Yasası'nı kaldıralım. Sunduğum bir değişiklik yasası değil, yasanın tamamen kaldırılmasıdır? diyen Çakıcı, CAS çalışanlarının 137 kişi olduğunu ancak eski KTHY çalışanları için bulunan çözümün tümünü kapsamadığı için yeni sorunlar yaşanacağını belirtti.

Mehmet Çakıcı, yasanın kaldırılması için bir zaman verilmesini istedi ve kandırılmak istemediklerini söyledi.

"Bana göre herkesin pozisyonunun belli olması, Sayın Başbakan'ın da verdiği sözü yerine getirmesi lazım. Nasıl ki mitinglerde yürüdü, nasıl ki eşit işe eşit ücretin yanındaydı bunu göstermesi lazım? diyen Çakıcı, geçen Perşembe günü yapılan valizli eyleme işaret ederek "Ben görevimi yaptım, valizimi iade ediyorum? ifadelerini kullandı.

Çakıcı, Göç Yasası'yla ilgili önceliklerinin değişiklik değil yasanın kaldırılması olduğunu yineledi.

"Bugünkü hükümetin UBP'den farklı olduğunu düşünmüyorum? diyen Çakıcı, yasanın ortadan kalkması için sundukları öneride, yasanın kalkması için 3 ay öngördüklerini belirtti ve herkesin samimi duruşunu halka göstermesi gerektiğini söyledi.

SOYER

CTP-BG Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, söz konusu uygulamanın prensip olarak yanlış ve haksız olduğunu söyledi.

"Bu bir gerçektir, bunun muhakkak değişmesi lazım. Ama tek başına konunun tartışılır olması da bir faydadır? diyen Soyer, başka boyutlar da bulunduğunu kaydetti.

Soyer, Çakıcı'nın "samimiyetten? bahsettiğini belirterek, Çakıcı'nın yasa geçerken sözünü kesen Derviş Eroğlu iken, faturayı İrsen Küçük'e kestiğini ifade etti.

Yasanın 2009'da imzalanan protokol sonucu geldiğini; Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun Başbakan olduğu dönemde bu yasanın geldiğini belirten Ferdi Sabit Soyer'in konuşması sırasında UBP Milletvekili Ersin Tatar'ın yasayı CTP'nin de getirdiğini söylemesi ve izleyicilerden onay istemesi üzerine Soyer, "Bu adamın yaptığı terbiyesizliktir, kendini şiddetle kınarım? dedi.

"DAYATMAYI KABUL ETMEDİĞİMİZ İÇİN ERKEN SEÇİM KARARI ALDIK?

Soyer, "Bu konuda biz erken seçim kararı aldık. Biz dayatmayı kabul etmediğimiz için erken seçim kararı getirdik. Erken seçim kararıyla hepsi kadük oldu? diye konuştu.

Soyer, Tatar ile arasında yaşanan gerginliğin ardından konuşmasını sürdürdü ve yasanın Göç Yasası olarak tanımlanmasını kabul etmediğini çünkü kamuda çalışmayan herkesin ülkeden kaçmak mecburiyetinde mi olduğunu sordu.

Ancak yasadaki adaletsizliğin değişmesi gerektiğini vurgulayan Soyer, Çakıcı'nın kandırılmakla ilgili ifadelerini eleştirdi.

Benzer bir tasarının zaten Meclis Komitesi'nde yer aldığını hatırlatan Soyer, konunun ekonomik boyutunun da dikkate alınması gerektiğini vurguladı.

Soyer, "Esas olan bu sorun üzerinden siyasi tartışma ve çekişme yapmak değil, bu sorunu nasıl aşacağımızı konuşmamız lazım? dedi.

CTP-BG Milletvekili Soyer, "Kendi gelirimizle kendi giderimizi karşılayacak noktaya gelmek siyasetin temel noktası olmalıdır. Komitedeki tasarının görüşülmesi gerekir? dedi.

ÇAVUŞOĞLU

UBP Milletvekili Nazım Çavuşoğlu, çok önemli bir önerinin gündemde olduğunu, ülke siyasetinde değişikliklere yol açacak içerikte olduğunu söyledi.

"Bu yasa geçti de insanları farklı kategorilere koyduk da çok mu mutlu olduk? diyen Çavuşoğlu, ülkede emeklilik haklarında da yıllar itibarıyla birçok değişiklik yaşandığını; her değişiklikle bir öncekinden daha az hak verildiğini anlattı.

Çavuşoğlu, bütçe zorlukları yüzünden, benimsemeseler de Meclis'ten bazı yasaların geçtiğini belirtti.

CTP'nin bu yasa yüzünden erken seçim kararı aldığını ancak daha sonra gelenlerin yapılan düzenlemelerin ardından bir şeyler yapmak zorunda kaldığını kaydeden Çavuşoğlu, kimsenin kendi insanının düşmanı olmadığını söyledi.

Çavuşoğlu, tüm milletvekillerinin hassas olduğunu belirterek, Çakıcı'nın valizi iade ettiği söylemini de eleştirdi.

KTHY çalışanlarının sorunlarının artık topyekün bitmesi gerektiğini ifade eden Nazım Çavuşoğlu, sorumluluğun birbirlerinin üzerine atılarak bir yere varılamayacağını belirtti.

Popülizm yerine akılcı politika yapmak gerektiğini vurgulayan Çavuşoğlu, muhalefette bulunsalar da akılcı davrandıklarını kaydetti. Çavuşoğlu, gelir gider dengesinin bir noktaya taşınması için her yapılanın iyice düşünülmesi gerektiğini belirtti.

UBP grubu olarak Angolemli ve Çeler'in sunduğu yasa önerilerini değerlendirdiklerini, yasanın değiştirilmesini desteklediklerini ancak Çakıcı'nın direkt yasayı kaldırmayı önerdiğini ve bunun yaratacağı yansımanın rakamsal boyutunu öngöremediklerini belirtti.

Çavuşoğlu, Çakıcı'nın sunduğu yasa önerisinin zaten komiteye gideceğini, orada diğer önerilerle birleştirilip tartışılabileceğini ancak ülkenin bütçesini yıkmadan, dökmeden, gelecek nesillere daha iyi bir bütçe bırakmak gerektiğini anlattı.

YORGANCIOĞLU

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, önlerinde şu anda iki öneri bulunduğunu belirterek, bu önerilerin daha önce de değişik biçimlerde sunulduğunu söyledi.

Komiteye gönderilen tasarıların sanki hükümetin engellemesi için gönderildiği gibi bir hava yaratılmaya çalışıldığını kaydeden Başbakan Yorgancıoğlu, yaratılan adaletsizliğin düzeltilmesi için hamle yapılması gerektiğini ama zaten bu tasarıların Meclis gündeminde bulunduğunu ifade etti.

Yorgancıoğlu, bazı milletvekillerinin "en çok biz istiyoruz?u göstermek için peşi sıra öneri sunduğu görüşünü ifade etti.

Yapılacakların bütçe olanakları çerçevesinde olması gerektiğini vurgulayan, bu tespitin ötesinde yapılacak her şeyin ülkenin geleceğini ipotek altına almakla eş anlamlı olacağını söyleyen Yorgancıoğlu, "Bu yasanın kaldırılmasının getireceği yük ne kadardır?? diye sordu.

Alt baremli dar gelirli gruplarının gelirinin az olduğunu ancak hükümete sürekli kamuya istihdam yapmayı telkin edilmesinin doğru olmadığını vurgulayan Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, yapılan önerinin nereden finanse edileceğini söylememenin işin kolayına kaçmak olduğunu belirtti.

Yorgancıoğlu, "Eğer bu ülkeyi kendimiz yönetmek istiyorsak ki inanıyorum ki istiyoruz, eğer birileri çok yüksek birileri düşük alıyorsa alacağımız tedbirler arasında bunu da gözeteceğiz? dedi.

İki barem tablosunun anomali yarattığını kaydeden Yorgancıoğlu, 6 ayda bunun düzeltilmesi için ne kadar kaynak gerektiğinin hesaplanması gerektiğini vurguladı ve "Bütçemizi zora sokmadan, alt gelir gruplarına daha fazla artış vererek, iki barem listesini yakınlaştıracağız. Ben ocak ayında gereğini yapacağım, oyalamayacağım? diye konuştu.

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, özel sektörde çalışanların haklarını da gözetmek gerektiğini, hükümetin sadece kamu çalışanlarını düşünemeyeceğini belirtti.

CTP'nin UBP'ye benzediği söylemlerini eleştirerek, bunun siyasetin istismar edilmesinin dik alası olduğunu kaydeden Yorgancıoğlu, ivediliğe olumlu oy vermeyi düşünmediklerini söyledi.

ÇELER

TDP Milletvekili Zeki Çeler de, CTP'nin dayatma paketlere karşı erken seçime gidip bunların kadük olmasını sağlamak yerine halkı da sendikaları da arkasına alıp dik durmasının daha iyi olacağını söyledi.

Çeler, birden çok öneri sunuldu diye TDP suçluymuş gibi gösterilemeyeceğini belirterek, "Dik durabilseydiniz bugün çok daha farklı olurdu? dedi.

Halkın artık dik duracak yönetimler istediğini vurgulayan Çeler, kendi evlerinin efendisi olmayı istediklerini belirtti.

Çeler, ivediliği olsa da olmasa da tasarı ve önerilerin görüşülmesinin sırasının komite başkanlarının elinde olduğunu belirterek, hükümet eğer samimiyle bu önerilerin de öncelikli görüşülebileceğini anlattı.

Zeki Çeler, eğer söz konusu yasa kaldırılmak istenseydi ilk günden başlansa bugüne kadar başarılı olunabileceğini belirtti.

Doğruları söylemekten yana olduklarını vurgulayan Zeki Çeler, "Eşit işe eşit ücret uygulamasını getirin, baremlerini doğrulayın, sosyal güvencelerini sağlayın, o zaman kimse kamuya gelmek istemeyecek? dedi.

Zeki Çeler, hükümete dik durma çağrısı yaptı.

DENKTAŞ

DP-UG Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı, Ekonomi Turizm Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş da bir yanlışı durdurmak için tartışılırken popülist davranılarak yeni bir yanlış yapıldığını söyledi.

Serdar Denktaş, yasanın "Göç Yasası? diye isimlendirilmesine ta başından karşı çıktıklarını belirterek, "bu yasa asla kamuya girişleri azaltmayacak? dediklerini ve haklı çıktıklarını kaydetti.

Şimdi bilerek kamuya girenlerin maaşlarının değiştirilmesi için yasanın kaldırılmasının konuşulduğunu  ancak bunun kamu bütçesine ne kadar yük getireceğinin düşünülmediğini belirten Denktaş, "Hükümet bulsun ödesin deniyor. Nasıl bulacak TC'ye gidecek isteyecek ve biz alem ahkam devam edeceğiz. Burada birbirimize madik atmaya devam edeceğiz. Seyircilere bakarak konuşma yapan milletvekili var? diye konuştu.

Bu yaklaşımlarla hiçbir yere varılamayacağını kaydeden Serdar Denktaş, ülkenin bütçe ve imkanlarının belli şeyleri yapmalarını önlediğini vurguladı.

Kamuda ikilem olamayacağını ta baştan söylediklerini; kamu reformu ve teşkilat yasalarıyla bu yönde çalışmalar yapıldığını anlatan Denktaş, eylemler yapılıyor diye her şeyin yapılamayacağını söyledi.

"Muhalefetteyiz diye atın gitsin, nasılsa iktidara da gelmeyeceksiniz. Ayağımız yere bastığımız gün kendi ülkemizin efendisi olabiliriz? diyen Denktaş, göç yasası denilen yasanın protokol uyarınca hazırlandığını ancak amacına ulaşamadığını belirtti.

Hep birlikte o protokolün değişmesini tartışmak gerektiğini belirten Serdar Denktaş, esas yapılması gerekenlere odaklanılmasını istedi.

1976'dan beri ayakların yere basmadığı konularda herkesin özveri göstermesi, siyasilerin de, sendikaların da mentalitesinin değişmesi gerektiğini vurgulayan Denktaş, "Başka türlü kendi evimizin efendisi olamayız? dedi.

Denktaş, aynı konuda 5. yasa önerisinin sunulduğunu belirterek, popülizm yapıldığını kaydetti ve "Sonra, sonrası yok, sonra da avuç açma.. bu mu istediğimiz?? diye konuştu.

Denktaş'ın konuşmasının ardından ivedilik istemi oy çokluğuyla reddedildi. İvedilik istemine sadece TDP'liler olumlu oy kullandı.

Meclis Genel Kurulu'nda daha sonra aynı konudaki yasa değişikliği için TDP Milletvekilleri Hüseyin Angolemli ve Zeki Çeler'in sunduğu önerinin ivedilik tezkeresi görüşülmeye başlandı.

 

Meclis Genel Kurulu'nda TDP Milletvekilleri Hüseyin Angolemli ve Zeki Çeler'in sunduğu Kamu Çalışanlarının Aylık (Maaş Ücret) ve Diğer Ödeneklerinin Düzenlenmesi (Değişiklik) Yasa Önerisi'nin komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkeresi oy çokluğuyla kabul edildi.

Tezkereyle ilgili ilk sözü alan Hüseyin Angolemli, yasanın hakikaten halkı göçe zorlayan bir yasa olduğunu ve Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş'ın konuşmasıyla da hükümetin acizliğine tanık olduklarını savundu.

Sendikaların istemiyle anomaliyi engellemek için bir öneri sunduklarını söyleyen Angolemli, öneriye ivedilik alınarak sorunun çözüme kavuşturulmasını istedi.

Angolemli, Anayasa'nın adil bir düzen için eşit işe eşit ücret öngördüğünü ama Türkiye yönetimi istiyor diye böyle bir yasa geçirilerek faturanın gençlere kesildiğini iddia etti.

Özel sektörde sendikalaşmanın zorluklarına işaret eden ve "Bütün geleceği işverenin iki dudağı arasındadır? diyen Hüseyin Angolemli, bütçe görüşmeleri sürdüğü bu dönemde hükümet hesaplamalarını için bu önerileri şimdi getirdiklerini anlattı.

Yeni istihdam edilen gençler için de adil düzen sağlamak gerektiğini vurgulayan Angolemli, ülkede "biri yer biri bakar, kıyamet ondan kopar? durumu yaşandığını; adaletsizliğin her geçen gün çığ gibi büyüdüğünü savundu.

Angolemli, bunun sonucunda hizmet aksamaları yaşanacağını belirterek, sundukları yasa önerisine ivedilik yolunun açılmasını istedi.

Müşavirler, izaz ikramlar gibi konularda tasarruf sağlanırsa kaynak sağlanabileceğini söyleyen Angolemli, bu önerinin tüm milletvekilleri gibi kendisine de sendikalardan geldiğini ve kendisinin de Meclis'e sunduğunu ifade etti.

ATUN

UBP Milletvekili ve Genel Sekreteri Sunat Atun, hükümetin bugün siyasi sınav verdiğini belirterek halkın vicdanından geçemeyeceğini savundu.

Atun, yasaya göç yasası adını takanların insanları kandırarak oylarını gasp ettiğini öne sürdü.

Sorunun hayat pahalılığı olmadığını kaydeden Atun, kendilerinin baremlerine bakılmaksızın herkesin eşit hayat pahalılığı alması yönünde önerileri bulunduğunu söyledi.

Atun, "Er meydanı kurulmuştur, halka hesabını vereceksiniz? dedi.

Hayat pahalılığı ile maaş baremlerinin ayrı alanlar olduğunu kaydeden Sunat Atun, halkın kandırılmamasını istedi.

Hükümetin bugünkü bütçe yapısıyla bu yasayı ortadan kaldırabilecek kabiliyette olmadığını ifade eden Sunat Atun, 2015 yılı bütçesiyle ilgili yorumlar yaptı ve kamu görevlileriyle ilgili yasanın kaldırılma imkanı olmadığını söyledi.

Atun, "iki yıl önce sokak örgütleyen, bu alanda hassasiyeti olanlara umut satan bu hükümet bugün evirerek çevirerek yuvarlak laflarla geçiştiriyor ama suç üstünde yakalanmıştır. 2015'te tek düzenleme HP'dir, maaşlarda iyileştirme imkanı yoktur, rakamlar bunu söylüyor? dedi.

Atun, hükümetin göç yasasını asla kaldırabilecek siyasi duruşa ve iradeye sahip olmadığını, bunun 2015 bütçesiyle kanıtlandığını belirtti.

ÇAKICI

TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı, dayatma paketlere karşı birlikte hareket edilmesi için CTP ile birlikte mücadele ettikleri dönemde kimsenin ekonomik gerekçelerden bahsetmediğini söyledi.

Çakıcı, CTP'ye yönelik eleştiriler yaparak göç yasası geçerken verdikleri mücadelenin de başarılı olamadığını anlattı.

Eşit işe eşit ücret kavramının bozulduğunu belirterek, bunu düzeltmemek için yapılan savunmaları eleştiren Çakıcı, KTHY, CAS ve Göç Yasası konularında Başbakan'ın "artistik rol? yaptığını savundu.

Çakıcı, milletvekillerinin maaşından da, fazla maaş alanlardan da kesinti yapılmasına, herkese eşit hayat pahalılığı artış verilmesine de karşı olmadıklarını belirtti.

Mehmet Çakıcı, TDP'nin 2011'den beri kendini sivil toplumla sözleşmelerle ve bugün de sundukları yasa önerileriyle bağladığını kaydetti, "Kimse bizim samimiyetimizi sorgulamasın? dedi.

Çakıcı, bugün kendi imzasıyla göç yasasının kaldırılması için sunduğu önerinin de, Angolemli ve Çeler'in sunduğu değişiklik önerisinin de eski baremlere dönüş sonucunu doğuracağını, bu nedenle ikisine de olumlu oy vereceğini söyledi.

Çakıcı, ancak bu önerilerde sendikaların talebi dışında değişiklik yapılırsa onay vermeyeceklerini ifade etti.

ERHÜRMAN

CTP-BG Milletvekili Tufan Erhürman da söz alarak ivediliğin ne anlama geldiğini ve neden ivediliğe hayır dediklerini anlattı.

Erhürman, "Şu anda oylamasını yaptığımız şey, TDP'nin 2 milletvekilinin sunduğu yasa önerisinin ivediliği meselesidir, yani bu yasa önerisinin kabulü veya reddi değildir? dedi.

KTHY çalışanları ile ilgili yasa önerilerinde ivedilik istememelerinin bilinçli bir tercih olduğunu çünkü ekonomik konularda bir yasa önerisinin hükümet tarafından ekonomik boyutunun planlanması ve hangi tarihte nasıl yürürlüğe gireceğine karar verilebileceğini anlatan Erhürman, 47/2010 sayılı yasanın kendi içinde çok ciddi eşitliğe aykırı uygulamalar getiren bir yasa olduğunu bugün de, 2011'de de söylediğini belirtti.

Erhürman, bu yasayla işe başlayan öğretmenlerle öncesinde başlayan öğretmenlerin hazırlık ödenekleri arasında yaratılan eşitsizliği, bugün bile bu yasayı desteklediğini söyleyenlerin mantığının almaması gerektiğini söyledi.

Bu yasayla ekonomik olarak zaten güçlü olana hazırlık ödeneği verilirken, zayıfa hiç ödenek verilmemesinin savunulamayacağını belirten Tufan Erhürman, politik olarak savunulsa bile rasyonel olarak savunulamayacak başka konular da bulunduğunu anlattı.

Erhürman, göç yasası adı verilen yasanın getirdiği düzenlemelere karşı olduğunu belirterek, "Karşı değilim diyenlere de saygı duyduğunu?; KTHY ve CAS çalışanlarına yönelik düzenlemelere de karşı olduğunu söyledi.

Ekonomik durumun, hukuken yapılması gerekenlerin bugün itibarıyla yapılamamasının ve gelecekte yapılması için bir planlamaya gidilmesinin gerekçesi olabileceğini anlatan Erhürman, milletvekillerinin sunduğu önerilerle sanki iki uç varmış gibi bir algı yaratıldığını anlattı.

Tufan Erhürman, bu yasa yanında KTHY ve CAS çalışanlarına yönelik düzenlemelerde de hukuki hatalar bulunduğunu söyledi.

Komitelerin gündeminde her konunun ivedi olarak bulunmasının anlamsız kaldığını, tüm tasarı ve önerilerin önünde ivedi ibaresi bulunduğunu belirten Erhürman, söz konusu yasanın düzeltilmesinin ekonomiyle ilgili olduğunu kaydetti.

CTP-BG Milletvekili Tufan Erhürman, 47/2010 sayılı yasanın tamamen kaldırılabilmesi için mali altyapının çok iyi hazırlanması gerektiğini vurguladı.

Ülkenin ekonomik koşulları yüzünden söz konusu yasanın yarın kaldırılabileceğini düşünmediğini; o yüzden iradesi çarpıtılabilecek bir oy kullanmak istemediğini anlatan Tufan Erhürman, eşitsizliğe evet dediği için ivediliğe hayır dendiğinin düşünülmesini istemediğini vurguladı. Erhürman, tüm milletvekillerine saygısının sonsuz olduğunu ancak birbirlerinin doğru anlaşılmasını istedi.

Erhürman, "İrademiz nettir, irademiz hukuka da politik anlayışımıza da aykırı olan bu yasaların tahribatının kaldırılmasıdır ancak hiçbirimiz cevizcinin çuvalından da oynayamayız? dedi.

Tufan Erhürman, komitenin ivedilikle çalışma yapmasıyla bir konuda hükümet tarafından ivedi çalışmalar yapmasının farklı olduğunu da ekledi.

YORGANCIOĞLU

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu da söz alarak tartışılan yasa önerisinde diğerinden tek farkın toplu pazarlıkla ilgili bölüm olduğunu söyledi.

İvedilik alınsa bile yasa önerisinin geri sıralarda komite gündemine gireceğini; kendilerinin sendikaların toplu pazarlık hakkını zaten savunduğunu anlatan Başbakan Yorgancıoğlu, bunun 2015 bütçesinde nasıl karşılık bulacağı sorusunun bulunduğunu söyledi.

Yorgancıoğlu, toplu sözleşmelerle bütçede öngörülmeyen haklar da verilebildiğini belirterek, Çalışma Bakanlığı'nın belediyelere toplu sözleşmelerin devam etmesi, konunun düzeltileceği yönünde genelge de gönderdiğini kaydetti.

Maliye Bakanlığı'nın bu yönde çalışma yaptığını ifade eden Başbakan Yorgancıoğlu ile yerinden konuşan TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli arasında karşılıklı eleştiriler yaşandı.

Daha sonra ivedilik tezkeresi oylandı ve oy çokluğuyla onaylandı.

Oylamada bazı CTP'li milletvekilleri yanında UBP ve TDP'liler olumlu; CTP'lilerin çoğunluğu ve DP ise ret oyu kullandı.

Bu sırada Göç Yasasına Dur De İnisiyatifi eylemcileri "hade barra? yazılı dövizlerle ayağa kalktı.

Eylemcilerin salonu boşaltmakta gecikmesi üzerine oturumu yöneten UBP Milletvekili Zorlu Töre, oturuma ara verdi.

 
24 Kasım 2014 Pazartesi 11:01
Okunma: 1003
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu