Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Genel Kurulu Toplantısı Tamamlandı

Meclis Genel Kurulu Toplantısı Tamamlandı

Meclis Genel Kurulu'nda ilk olarak Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) ile Demokrat Parti (DP)'nin sunduğu erken genel seçim önergesiyle ilgili ivedilik istemi ele alarak değerlendirdi ve oy çokluğuyla ret etti.

 
 
Meclis Genel Kurulu Toplantısı Tamamlandı
Lefkoşa, 3 Ocak 12 (T.A.K.): Meclis Genel Kurulu'nda ilk olarak Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) ile Demokrat Parti (DP)'nin sunduğu erken genel seçim önergesiyle ilgili ivedilik istemi ele alarak değerlendirdi ve oy çokluğuyla ret etti.


DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, önergeyle ilgili olarak yaptığı konuşmada, erken genel seçimin bir gereklilik olduğunu ifade ederek, daha önce Ulusal Birlik Partisi (UBP)'yi eleştiren partilerin bugün UBP'ye dahil olmasını eleştirdi.


Belediyedeki sorunlara değinirken "Ölülerimizin bile rahatsız olduğu bir dönemdeyiz" diyen Denktaş, Hükümet'in dünya umurunda olmadığını savundu.


Hükümet'in geleceğinin mahkeme kararına  bağlı olduğunu ifade eden Denktaş, UBP'ye transferleri eleştirdi.


"MECLİS GERÇEKTEN MİYADINI DOLDURDU..."


Denktaş, "Meclis gerçekten miadını doldurdu" diyerek sürdürdüğü konuşmasında, Hükümet'in milletvekillerinin sayısının artmasının onları haklı duruma getiremeyeceğini söyledi.


Denktaş, "İnsanları devletinden soğuttunuz yetmedi şimdi Türkiye'den de soğuttunuz. Ne kadar daha bu duruma devam edilecek, gerçekleri ne kadar daha görmekten kaçacaksınız ve Mahkeme'nin bu ülkenin başbakanını belirlemesini bekleyeceksiniz...Dışarıda bir mahkeme var. O da halktır. En büyük mahkeme halktır" şeklinde konuştu.


Hükümet'in halkın desteğini kaybettiği ancak halkın da bu yaşananlardan çok şey  kaybettiğini anlatan Denktaş, halka verilen söze uygun olarak ekonomik yasaların tamamlandığı anımsatarak, seçim ve halkoylaması yasası ile Anayasa değişikliğinin de süratle ele alınarak, ardından seçime gidilmesi için Hükümet'e  çağrı yaptı.


Meclis'in tam anlamıyla halkın iradesini temsil etmesi için seçimin kaçınılmaz olduğu görüşünü kaydeden Denktaş, vatandaşa yeniden bir umut ışığı yakmak gerektiğini ifade ederek, yasal değişikliklerin bir sonraki Meclis'e bırakmak durumunda kalınacağını kaydetti.


KÜÇÜK: "KATILIMLAR PARTİNİN İÇ MESELESİ. TÜRKİYE İLE HİÇBİR İLGİSİ YOK"


Önerinin aleyhte söz alan Başbakan İrsen Küçük, muhalefet partilerinin sürekli erken seçim taleplerini ortaya koyduğunu belirterek, genel seçimlerin halkın iradesini ortaya koyduğunu ve en son 2009'da gidilen seçimde halkın UBP'yi tek başına iktidara getirdiğini söyledi.


Küçük, milletvekili sayısının önemli olmadığını önemli olanın halk iradesi olduğunu kaydetti.


Ankara ziyareti ile UBP'ye yeni katılımların bağdaştırılmaması gerektiğini ifade eden Küçük, bunun partinin iç meselesi olduğunu, Türkiye ile hiçbir ilgisi olmadığını söyledi.


Küçük muhalefetin ülke ekonomisi konusunda felaket telalığı yaptığını ancak bunun doğru olmadığını belirtti.


Ülkedeki yabancı öğrenci sayısının arttığını, turizmde yatak sayısının yükseldiğini, ithalatta, ihracatta artış olduğu, maaşlarda gerileme olmadığını, herhangi bir kesinti yapmadıklarını anlatan Küçük, "Ortaya konuşmak, genelleştirmek  sonucun gerçekliliğini saklamaz" dedi.


Küçük, "ekonomide daralma var" söylemlerinin yeterli olmadığını, ortaya rakam koymak gerektiğini belirtirken DP Genel Başkanı Serdar Denktaş ile aralarında sözlü tartışma yaşandı.


Erken seçime gidilse bile partisinin bu seçimi alacağını söyleyen Başbakan Küçük, "Bizim görevimiz iki küçük partinin önergesiyle ülkeyi maceraya sürüklemek değil" diyerek öneriye ret oyu vereceklerini söyledi.


ERKEN SEÇİM ÖNERGESİNİN İVEDİLİĞİ REDDEDİLDİ


Daha sonra tezkere oya sunuldu. TDP ile DP'nin sunduğu önergeye Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) milletvekilleri de destek verdi. 16 kabul, 26 ret oyu verilince önergenin ivedilik istemi oyçokluğuyla reddedildi.


3 MİLLETVEKİLİNİN UBP'YE KATILIMI


Genel Kurul'da daha sonra Turgay Avcı, Mustafa Gökmen ve Tahsin Ertuğruloğlu'nun UBP'ye katılımına ilişkin tezkereler okundu.


YEKTAOĞLU: "BURASI UBP MECLİS'İ DEĞİL.."


Meclis Başkan Yardımcısı Mustafa Yektaoğlu söz alarak, tezkerelerin UBP Genel Sekreteri imzasıyla Meclis'e sunulmasına tepki göstererek, Cumhuriyet Meclisi'nin UBP Meclis'i olmadığını ve bunun kabul edilemeyeceğini söyledi.


YORGANCIOĞLU'NDAN  HÜKÜMET'E ELEŞTİRİ  EROĞLU'NA SUÇLAMA


CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu da söz alarak, Hükümet ve UBP'ye çeşitli konularda eleştiriler yönelterek, UBP'nin ülkeyi para karşılığı sattığını iddia etti.


UBP'yle ilgili mahkeme kararının açıklanmasına birkaç gün kala UBP'ye yapılan son transferleri de eleştiren Yorgancıoğlu, bu dönemde Cumhurbaşkanı'nın da kabahatleri olduğu iddiasını ortaya koyarak, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun Kıbrıs sorununda üzerine düşeni yapmak yerine UBP'nin içini karıştırmak için elinden geleni yapmakla suçladı.


Yorgancıoğlu, yaşananlara tepki olarak gündem dışı konuşmalarını yapmayacaklarını ve ayrılacaklarını belirterek,  kürsüden indikten sonra eleştirileri yanıtlamak üzere UBP'ye geçen eski Özgürlük ve Reform Partisi (ÖRP) Genel Başkanı  Turgay Avcı söz aldı.


Bu arada, tüm muhalefet milletvekilleri birleşimi terk etti.


AVCI: "KARARIMIZ UBP'YLE BİRLEŞMEDİR. MİLLETVEKİLİ TRANSFERİ DEĞİL"


Turgay Avcı, muhalefet milletvekillerinin söyleyeceklerini söyledikten sonra Salon'dan ayrılmasını eleştirerek, ayrılanlara söyleyeceklerini dinlemekten kaçmakla suçladı.


UBP'ye geçişleri konusunda yaşanan süreci anlatan Avcı, bunun bir günlük mesele olmadığını, bu geçişin aylarca önceden konuşulan, planlanan bir konu olduğunu kaydetti.


Transferlerin Türkiye ile bir ilişkisi olmadığını söyleyen Avcı, daha güçlü bir Türkiye için Erdoğan'ın HAS parti Genel Başkanına çağrı yaptığını hatırlatarak "Neden bu KKTC'de de yapılmasın" dediğini anımsattı.


Her siyasi partinin tarihinde diğer partilerle ilgili suçlamalar yaptığını, bunun doğal olduğunu söyleyen Avcı, siyasi partilerin sadece kendi düşünceleriyle  yürüyebilmesinin mümkün olmadığını söyledi.


31 Mart'a kadar Mazbata mağdurları için yasa geçirilmesi konusunda DP ve TDP'nin imza attığını hatırlatan Avcı, iki partinin bugün 17 Mart için erken seçim istemesini eleştirdi.


ÖRP ve  UBP ile 31 Aralık'ta aldığı kararın, iki partinin birleşmesi olduğunu, milletvekili transferi olmadığını söyledi.


GÜNDEM DIŞI KONUŞMALAR YAPILMADI


Daha sonra gündem dışı konuşmalara geçildi ancak konuşma yapacak milletvekillerinin Salon'da bulunmaması üzerine yapılamadı.


Sorular bölümü de ilgili milletvekillerinin Salon'da olmaması üzerine yapılamadı.


Genel Kurul, daha sonra "Yedikonuk'ta Yükleme, Boşaltma ve Her Türlü Depolama İzni" ile "Bu Tesislerin Kurulacağı Arazinin Verilmesinde Usulsüzlük, Yasalara ve Anayasa'ya Aykırılık Olup Olmadığının Araştırılması Hakkında Meclis Araştırma Komitesi'nin raporu ele aldı.


Komite başkanının raporu okumasının ardından söz isteyen olmayınca Genel Kurul bugünkü çalışmalarını tamamladı.


Meclis Genel Kurulu'nun gelecek birleşimi 7 Ocak Pazartesi saat 10.00'da yapılacak.


(ÖK/HY)


 
3 Ocak 2013 Perşembe 13:44
Okunma: 970
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu